DAĞLIK KLİKYA TAPINAK ANITINDAKİ İŞARETLER

Antik Çağlarda Yapılan Anıt Mezarlar
fehmi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: DAĞLIK KLİKYA TAPINAK ANITINDAKİ İŞARETLER

Mesaj gönderen fehmi » 15 Mar 2011, 21:48

banim görüşüm ustalar daha iyi bilir nazizane tapınak yer çok güzel bir benzerini bergama kinikta görmüştüm .bayağı ağır bir iş selamlar

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 15 Mar 2011, 23:42

S.A
resimlerinizi komple yükleyince açıklamaları yaparız...saygılarımla.
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen D E Ş İ F R E 53 » 16 Mar 2011, 06:58

yer yerleşim alanı ve zor biyer...mezar oymalarıda var...şu kare oymanın derinliğini merak ettim. :?: :?: :?: :gül
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM

xerkex
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen xerkex » 16 Mar 2011, 20:24

Resim

s.a bölge komple mezarlık alan zor bir yer bu resimin ve diğer işaretlerin geniş açılı fotolarını yükle

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 16 Mar 2011, 23:19

S.A
son iki resim tümülüs değil....
arazi güzel olmasına rağmen tamamen bozulmuş bir arazi yüzeyi mevcut... herşey alt üst olmuş..... şimdi ilk resimlerinizde yapı kalıntısı var... bu yapı kalıntısının temel boyutları ne kadar...anıt mezarmı, yoksa mabed türü bir yapımı karar veremedim......tamamen darmadağın olmuş....

gözüme çarpan aşağıdaki iki resim.... açıklamaları yaptım içerisinde....

Resim

Resim
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

akredite06
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen akredite06 » 17 Mar 2011, 01:14

Resim

Resim

Bölge olarak zor bir bölge....çok fazla yıpranmış....Kilikya kilise yapılarının özelliği, apsisleri(Kiliselerde Doğuyu gösteren mihrap)iki katlı yapı olarak çevreleyen, birkaç bölümlü sanktuaryumdur(sığınak, barınak, mabet, tapınak, sığınma, koruma alanı)...benimde kilikya konusunda fazla bir bilgim yok.....yinede ustalarımın ve benim ok ile gösterdigim yerlerde inceleme yapa bilirsiniz....
Yaptığımız tüm yorumlar yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak yapmaktayız .Kaçak kazılardan uzak duralım!

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 18 Mar 2011, 22:18

TÜMÜLÜS yazdı:sayın hayatağacı son iki resim biri 30 km öteden görünüm en sondaki 20 km öteden görünümü.kalp olarak işaretlediğim kesin tümülüs yaz gelsin çekeceğim resim bozuk çıkmış.yaklaşık 80 metre boyunda
S.A
arazideki tecrübenin verdiği bilgi kadar doğru birşey yok.... kalp olanda değil diğeride değil.. yanına gidince veya üzerine çıkınca sizde anlarsınız.... nice 10 larca kilometrelerden tümülüs diye tepelerin başına çıktım, halende çıkmaktayım... yeterki tümülüsü andıran bir tepe göreyim ve şüpheye düşeyim, üzerine çıkmadan rahat edemem, yakınına varınca tümülüs ise üzerine çıkarım, değilse geri dönerim.... fotolarınızı uzaklığını ve zoom yapılınca bulanık çıktığının farkındayım, doğallıktan başka birşey göremiyorum...şüpheye bile düşemiyorum.... Rabbim herkesin gönlüne göre versin...saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen D E Ş İ F R E 53 » 19 Mar 2011, 10:47

D E Ş İ F R E 53 yazdı:yer yerleşim alanı ve zor biyer...mezar oymalarıda var...şu kare oymanın derinliğini merak ettim. :?: :?: :?: :gül
kardeşime bir soru sordum ama cevap veremedi,herhalde gözünden kaçırmıştır...
birde tavsiyede bulunayım...
başka yerlerle ilgilenip zaman kaybetme...burayla ilgilen ve acele etme...ince ele sık doku...ALLAH'ın izniyle ve yardımıyla vurdunmu al...
:gül
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM

Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 19 Mar 2011, 11:55

D E Ş İ F R E 53 yazdı:
D E Ş İ F R E 53 yazdı:yer yerleşim alanı ve zor biyer...mezar oymalarıda var...şu kare oymanın derinliğini merak ettim. :?: :?: :?: :gül
başka yerlerle ilgilenip zaman kaybetme...burayla ilgilen ve acele etme...ince ele sık doku...ALLAH'ın izniyle ve yardımıyla vurdunmu al...
valla usta kimseye cevap vermiyor o yüzden yazdığım yorumları sildim...
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 19 Mar 2011, 12:25

EsRaReNGiZ yazdı:
D E Ş İ F R E 53 yazdı:
valla usta kimseye cevap vermiyor o yüzden yazdığım yorumları sildim...
her zaman söylüyorum söylemeyede devam edeceğim, kıymetimizi bilene, kıymetimizi bilen için hiçbir define sitesinde verilmeyen bilgilerin burada verildiği aşikardır... biz kimseye muhtaç değiliz.... arkadaşımız akşam gelince cevap yazacaktır....saygılarımla.

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 20 Mar 2011, 22:29

TÜMÜLÜS yazdı:ustalar kare oyma mükemmel işlenmiş toprak altında saklanmıştı ben buldum iki ya oldu boyu derinliğini ölçmedim.yaklaşık derinlik 20 24 cm
S.A
kare oymaların mezar sembolü olduğuna ihtimal vemiyorum... fazlaca derinler.... mezar veya sunak oymaları fazlaca derin olmazlar, çünkü yapılış amaçları defin törenlerin de zeytinyağı ile yakmak veya yüyecek koymak içindir... dikey olan kaya yüzeylerinde ise ya mihrap amaçlı sembol içindir yada sunak hediyeleri koymak için yapılır.... sizin kare oymalar, yerleşim yeri olduğunda bir düzenek altlığıda olabilir, sütun altlığıda olabilir, her ne olursa olsun yaşamlarına yönelik yapılmış izlerdir....

bölgeniz güzel her karışında tarih kokmakta ama daha çok yaşam izi mevcut.... her oymanın 30 metre alanını her yönden arazi yüzeyini tek tek fotolayınız.. belki göze birşeyler çarpabilir....saygılarımla.

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 20 Mar 2011, 23:19

S.A
yakın uzak olması önemli değil, bir yerde yaşam vardır ve mezarlık nekropol ü vardır.... nekropol bazen şehir içeriyle kaynaşmış da olabilmektedir... ilk resimlerinizde yapı taşları var.... ilk yazımda da dediğim iki iki ihtimal var yapı taşları için ya mabed türü bir yapı kalıntısı yada anıt mezar kalıntısı... yapı kalıntısının alanını bilmek lazım uzunluk ve genişlik ölçüleri ne kadar???

arazi tamamen dağılmış, herşey birbirine karışmış vaziyyette.... 20 cm veya üzeri derinlikte kare oyma muhakkak mezar dışında başka bir amçla yapılmıştır.... bunu mezar diye ısrar ederseniz kendiniz bilirsiniz... tecrübe yaşamadan tam bilgilere ulaşamazsınız.... derin oymalar içinde tecrübeniz olsun...

örneğin aşağıdaki resimde kare oyma, yuvarlak oyma, kanal ve birde çukur var... daha önce başka açıdan orasını işaretledim burada birşeyler olmalı diye, şimdi aşağıdaki resimde bir düzenek parçası olduğu bence çok yüksek....
Resim

ama aşağıdaki resimlerde işaretlediğim yerler için mezar ihtimali yüksek olan yerler.... dediğim gibi bir yerde yaşantı olur nekropolü ayrı bir yerde olur... sizin burası içinse yaşam yeri diyebiliyorum ama nekropol yeri diyecek ne bir örnek var nede O iz var.... tek tük mezar olabilirmi olabilir elbet...saygılarımla.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

efkan55
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen efkan55 » 07 May 2014, 16:52

Resim

efkan55
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen efkan55 » 07 May 2014, 16:55

Bu kanal burdaki kanalları aynı nedir bu bilen varmı 10 metre yakınında kayanın üzerine oyulmus dikdörtgen şeklinde mezar kadar kanal ve bizim mezarları akı gibi şu koyma yeri var aşağı yönüne baktım bir mt horosan çıktı bıraktım

BOLU beyi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen BOLU beyi » 07 May 2014, 18:57

Usatalarım yoğun bir yorum geldi ,güzel bir yer anlaşılan :ok :ok :ok arkadaşda daha fazla fotoraf çekip kıymet bilirse bizde bilgilenmiş oluruz :toka :toka

“ANIT MEZARLAR” sayfasına dön