Antik Elis Oyunu

Antik Döneme Ait Her Türlü Oyunların Paylaşıldığı Bölümümüz
Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Antik Elis Oyunu

Mesaj gönderen HayatAğacı » 03 Şub 2011, 20:46

Elis veya Eleia (Yunanca, Modern: Ήλιδα Ilida, Antik: Ἦλις Elis, Dor: Ἆλις Alis, Elean: Ϝ άλις Walis) modern Ilia İli karşılık gelen eski bir ilçesidir. Bu Messenia tarafından güney, Achaea, Arcadia tarafından doğu ile kuzey sınırlanmış, Peloponnesos yarımadanın güney Yunanistan ve batısında İyon Denizi tarafından.

İlk Olimpiyat festivali M.Ö. 8. yüzyılda Elis yetkilileri tarafından Elean arazi, Olympia, Yunanistan 'da düzenlenen oldu - gelenek ile 776 M.Ö. ilk oyunları kalma. Hellanodikai, Oyunlar hakimler, Elean kökenli idi.

adının yerel formu, "ova" (kelime "vadi" ile karşılaştırın) büyük olasılıkla Valis veya Valeia ve anlamını oldu. Fiziksel anayasada Elis Achaea ve Arcadia benzer; dağları ve Arkadya dağlık salt dalları vardır onun asıl nehirleri Arcadian yaylar ile beslenir.

Elis üç bölgeye ayrıldı:

* (Coele) Hollow veya Ovası Elis,
* Pisatis veya Pisa bölge ve
* Triphylia veya üç kabileden ülke.

ve en çok üç kuzey, en büyük nehir Peneus ve onların kolları Ladon suladığı oldu Coele Elis. Mahalle, sığır ve atları için Antik dönemde ünlü oldu. Pisatis ve nehir Alpheus sağ bankaya Coele Elis güneye genişletilmiş bir çok şehir gibi ismini sekiz bölüm ayrılmıştır. Triphylia nehir Neda için Alpheus güneye uzanır.

Günümüzde Elis antik kenti kalıntıları üzerine inşa Amaliada ve 14km NE bulunan 150 vatandaş küçük bir köy vardır. Çeşitli kazılar hazineleri içeren bir müze var. Aynı zamanda Yunanistan'ın en iyi korunmuş Antik Tiyatrolar birine sahiptir. Elis iyi atları ve olimpiyat oyunları onun "yaratılış" ıslah tanınır.

Resim

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“ANTİK OYUNLAR” sayfasına dön