2 bin 700 Yıllık Sapan Taşı Bulundu

Defineciliği İlgigilendiren ve Diğer Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Cevapla
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 2944
Kayıt: 18 Haz 2010, 08:29

2 bin 700 Yıllık Sapan Taşı Bulundu

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 04 May 2012, 15:13

Resim
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti’nde 2 bin 700 yıllık sapan taşları bulundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Assos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

”MÖ 2 bininci yıla ait bazı buluntular elimizde vardı Akropolis’te. Bazı baltalar ve ok uçları bulunmuştu. Ondan sonra bir boşluk var. MÖ 650′ye kadar olan kısmı bilmiyorduk. Tapınağın doğu tarafında yapılan çalışmalarda çıkan seramikler sayesinde o ara boşluğu doldurabileceğiz.

Bronz ok uçları MÖ 7′nci yüzyılın sonuyla 6′ncı yüzyıl arasına tarihleniyor. 2 bin 700 yıllık. Bunun dışında Frig fibulaları (çatal iğne) da bulduk. Bunlar da 2 bin 700 yıllık ve bronz. Fibulaları elbiselerini tutturmak için kullanmışlar. Taşlar ise ya ırmaklardan toplanmış ya da üzerlerinde yontma yapılmış.

Assosluların iyi nişancı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu konuda eğitim alıyorlardı. Atış antrenmanları yapıyorlardı. Taş vücuda gelip ciddi yaralanmalara neden olabiliyordu.” 01.05.2012 Arkeolojiturk


Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

Cevapla

“Arkeoloji Haberleri” sayfasına dön