2 Bin Yıllık Kaya Mezarda Taban Mozaiği Bulundu

Defineciliği İlgigilendiren ve Diğer Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Cevapla
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 2944
Kayıt: 18 Haz 2010, 08:29

2 Bin Yıllık Kaya Mezarda Taban Mozaiği Bulundu

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 10 May 2012, 11:05

Resim

Mehmet Güldaş – Şanlıurfa’da Balıklıgöl yerleşkesi ile “Amazon Kraliçeleri”nin av sahnelerinin tasvir edildiği kazı alanının yakınlarında bulunan gecekonduların yıkılmasıyla gün yüzüne çıkarılan mağaralardan birinde “Geç Roma” dönemine ait taban mozaiği bulundu.

Şanlıurfa Belediyesi’nce, Balıklıgöl çevresindeki tarihi mekanların ortaya çıkarılıp, turistik amaçlı kullanılması çalışmaları kapsamında Kızılkoyun Mahallesi’ndeki arkeolojik sit alanında, geçen yıl “Kızılkoyun Kentsel Dönüşüm” projesi uygulanmaya başladı.

Bu kapsamda Haleplibahçe ile Balıklıgöl yerleşkesi arasında kalan 422 gecekondunun yıkımının yapılması için istimlak çalışmaları başlatıldı. Aradan geçen sürede 400 civarında ev ve iş yerinin yıkımı gerçekleştirilirken, veraset sorunu yaşanan ve mahkeme süreci devam eden birkaç ev ile iş yerinin yıkımının da kısa sürede yapılması planlanıyor.

Kazı çalışmalarının yürütüldüğü alanda her biri yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen 48 mağaradan birinde bulunan taban mozaiği, Şanlıurfa Müze Müdürlüğü’nce bilimsel bir yöntemle çıkarıldı. Yaklaşık 6 metrekarelik mozaik, restorasyon çalışmalarının ardından sergilenecek.

-”48 kaya mezar var”

Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar tespit edilen 48 tane kaya mezardan birinde M.S. 3. yüzyıla tarihleyebileceğimiz, yüksek kaliteli ve geometrik şekilli mozaik tespit edildi” dedi.

Müze Müdürlüğü olarak söz konusu alanda başlattıkları çalışma sonucunda mozaiği çalınma riskine karşı bilimsel bir yöntemle kaldırıp, restorasyon için Şanlıurfa Müzesi’ne taşıdıklarını aktaran Ercan, restorasyonun ardından eserin aynı müzede sergileneceğini söyledi.

Yaklaşık 6 metrekarelik alanı kaplayan mozaiğin bulunduğu yerin bir kaya mezar olduğuna değinen Ercan, şunları kaydetti:

“Söz konusu mozaikler, 3 klineli (Ölü yatağı) bir aile mezarının tabanında bulundu. Tabanı süsleyen geometrik desenli bir mozaik. Ancak sadece geometrik şekiller var. Biz aslında bir yazıt veya M.S. 3. yüzyılın kültürünü, giysilerini yansıtan bir figür olabilir mi- diye düşünüyorduk ama maalesef sadece geometrik şekiller var. Ancak mozaiğin kalitesi çok yüksek.”

Müslüm Ercan, söz konusu bölgede kazı çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu, yapılacak protokolle kazısını tamamladıkları kaya mezarların yerini Şanlıurfa Belediyesi’ne teslim edeceklerini, böylece bu alanların turizme kazandırılacağını kaydetti. 09.05.2012 Arkeolojiturk


Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

Kullanıcı avatarı
kaya_alti
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 28
Kayıt: 19 Nis 2012, 14:27

Re: 2 Bin Yıllık Kaya Mezarda Taban Mozaiği Bulundu

Mesaj gönderen kaya_alti » 10 May 2012, 13:18

Payla$im icin :tsk :gül

Cevapla

“Arkeoloji Haberleri” sayfasına dön