2000 yıllık mezar bulundu

Defineciliği İlgigilendiren ve Diğer Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

2000 yıllık mezar bulundu

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 13 Haz 2012, 20:18

Resim

2000 yıllık mezar bulundu!Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü’nce Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesi yakınlarında yapılan kazıda 2 bin yıllık mezar ortaya çıkarıldı.

Kapısı kırık mezarın antik dönemde soyulduğu, günümüz definecilerinin de tüneller kazarak mezara ulaşmaya çalıştıkları öğrenildi.

Balışeyh ile Sulakyurt ilçeleri sınırında bulunan Seydintepe Tümülüsü adı verilen bölgede Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı ile kazı çalışmasına aralıksız devam ediliyor.

Mezarla ilgili bilgi veren Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü görevlisi Can Demir Zoru, mezarın antik dönemde soyulmuş olduğunu söyledi. Zoru, bulunan mezar içerisinde iskelet kalıntılarına rastlandığını açıkladı. Mezarın erken Roma dönemine ait olduğunun tahmin edildiğini ifade eden Zoru, antik dönemde soyulduğunu, günümüz definecileri tarafından da tüneller kazılarak soyulmaya çalışıldığını ancak başarılı olunamadığını belirtti. Zoru, mezarın Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun vereceği karar doğrultusunda koruma altına alınacağını bildirdi.

Zoru, mezar hakkında şu açıklamayı yaptı: “Yapılan incelemeler sonucunda yapım tekniği ve niteliği konusunda ulaşılan sonuçlara göre mezar odası, doğal kaya tabanın oyulması ile tesviye edilen bir zemine oturtulan blok taşlardan oluşturulmuş. Güney kuzey yönlü mezar odası aşağıdan yukarıya doğru daralan kubbeli bir forma sahiptir. Yaklaşık 3 metreye 1,5 metre ölçülerindedir. Mezar odasının hemen önünde Dromos adı verilen bir ön oda bulunur. Maalesef mezar odasının giriş kapısı kırılmış ve mezar antik dönemde mezar hırsızlığına maruz kalmıştır. Mezar odasında antik dönemde gerçekleşen hırsızlık olayının izlerine rastlamak mümkündür. Antik dönemde mezar içerisinde bulunan mezar armağanları çalınmış, mezar sahibinin kemikleri mezarın kuzeydoğu köşesinde dağınık vaziyette bırakılmıştır. Kırılmış olan mezar odası kapısının bir parçası dolgu toprak içerisinde bulunmuştur. Bu parçadan anlaşıldığı kadarıyla mezar kapısı kırmızı ve siyah kökboyası ile boyanmıştır.”

Mezar odasının içerisinde de yer yer duvar resimleri yapıldığının tespit edildiğini kaydeden Zoru, Mezar içerisinde bulunan kırılmış seramik parçalarından anlaşıldığı kadarıyla Seyidintepe Tümülüsü Geç Helenistik (MÖ 1. yüzyıl) veya Erken Roma döneminde (MS 1-2. yüzyıllar) bölgede yaşayan varlıklı bir şahsa ait olmalıdır. Mezar odasında kazı ve dokümantasyon çalışmaları tamamlanmış olup, Tümülüs Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun vereceği karar doğrultusunda koruma altına alınacaktır.” diye konuştu. 13.06.2012 Arkeolojiturk

Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

oktay7166
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: 2000 yıllık mezar bulundu

Mesaj gönderen oktay7166 » 19 Haz 2012, 14:28

burası benim memleketim biliyorum ben burayı cok gelip gittim sulakyurtta nasılda farketmemişim
:ağlamak

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 19 Haz 2012, 15:04

oktay7166 yazdı:burası benim memleketim biliyorum ben burayı cok gelip gittim sulakyurtta nasılda farketmemişim
:ağlamak
kocaman tümülüs kardeş... farketmemek defineci açısından imkansız... bölgeye tam hakim değilsiniz sanırım... :ok
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

oktay7166
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen oktay7166 » 19 Haz 2012, 16:46

ustad o zamanlar pek ilgimi cekmiyordu bugün olsa keşfederdim resim yüklüyecegm yakın zamanda cok guzel yerlerim var siz degerli ustaların yorumlarını sabırsızlıkla beklicegm saygılar.....

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 19 Haz 2012, 16:52

oktay7166 yazdı:ustad o zamanlar pek ilgimi cekmiyordu bugün olsa keşfederdim resim yüklüyecegm yakın zamanda cok guzel yerlerim var siz degerli ustaların yorumlarını sabırsızlıkla beklicegm saygılar.....
şaka bir yana defineci gözüyle doğaya bakmak bir hayat tarzıdır. :dede ;)
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

oktay7166
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen oktay7166 » 19 Haz 2012, 17:06

haklısın ustad bu işe merak sardıktan sonra daha once bircok kez gordugum yerler cok farklı gelmeye dikkatimi cekmeye basladı anlatamam

Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 19 Haz 2012, 17:53

oktay7166 yazdı:haklısın ustad bu işe merak sardıktan sonra daha once bircok kez gordugum yerler cok farklı gelmeye dikkatimi cekmeye basladı anlatamam

desene sende hastalığa kapıldın :komik :komik
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...

Resim

oktay7166
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen oktay7166 » 19 Haz 2012, 18:46

böyle hastalığı can kurban be ustad...

Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 19 Haz 2012, 22:10

oktay7166 yazdı:böyle hastalığı can kurban be ustad...
hadi hayırlısı...

Resim

oktay7166
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen oktay7166 » 19 Haz 2012, 22:30

ustad resimlerime yorum yapar mısın acemiyim resiimleri iyi yükleyemedim oymalı kaya baslığıyla yükledim

“Arkeoloji Haberleri” sayfasına dön