Başkentte bir kayıp kent ortaya çıkarıldı...

Defineciliği İlgigilendiren ve Diğer Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Cevapla
akredite06
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 207
Kayıt: 02 Ağu 2010, 23:02
Konum: ANKARA-ADANA-MALATYA

Başkentte bir kayıp kent ortaya çıkarıldı...

Mesaj gönderen akredite06 » 04 Tem 2012, 19:54

Ankara'nın Güdül İlçesi'ne bağlı Çağa Beldesi'nde başlatılan kazılarda bir kayıp kent daha bulundu.
Ortaya çıkarılan kalıntıların kilise ve bölgenin piskoposluk merkezi Mnizos şehri olduğu tahmin ediliyor.

Çağa Beldesi'nde 2003 yılında yapılan kazı çalışmalarında Roma hamamı olduğu belirtilen kalıntıların M.S. 400'üncü yıllara ait olduğu tahmin edilen kilise, bölgenin ise dönemin önemli piskoposluk merkezlerinden biri olan mnizos şehri olduğu tahmin ediliyor. Kültür Bakanlığı'nın mali desteği ve Çağa Belde Belediyesi'nin katkılarıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Melih Arslan başkanlığında kazı çalışmaları başlatıldı.

Kazı çalışmalarında ilk verilere göre M.S. 4 ve 5'inci yüzyıllara ait olduğu söylenen kiliseye ait yapıya rastlandı. Roma hamamı olduğu söylenen kalıntının kilise olduğu, var olduğu bilinen hamamında kazılar sonrasında ortaya çıkarılacağı belirtildi. Beldede sürdürülen kazılarda elde edilen ilk verilere göre yapıtın erken hristiyanlık dönemine ait bir kilise olduğu ve bölgenin önemli bir piskoposluk merkezi mnizos antik kenti olabileceği, yapılan kazıların bu verileri doğrulayacağı veya başka bir verilere ulaşmasını sağlayacağı belirtildi.
http://www.samanyoluhaber.com/gundem/Ba ... di/789909/


Yaptığımız tüm yorumlar yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak yapmaktayız .Kaçak kazılardan uzak duralım!

Cevapla

“Arkeoloji Haberleri” sayfasına dön