Definecilerin kazdığı höyükten tarih çıktı

Defineciliği İlgigilendiren ve Diğer Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10611
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Definecilerin kazdığı höyükten tarih çıktı

Mesaj gönderen HayatAğacı » 03 Tem 2012, 14:36

Yozgat'ta kaçak kazı yapan definecilerden biri gazdan zehirlenince ortaya değerli bir hazine çıktı.

Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, daha önce definecilerin kaçak kazı yaparak define aradığı höyükte yapılan kazı çalışmasında, Roma dönemine ait 10’un üzerinde tarihi eser ve insan kemikleri buldu.

Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Bahadın kasabasında daha önce definecilerin kaçak kazı yaparak define aradığı Zeynel Höyüğü'nde, 25 Haziran’da kazı çalışması başlattı. Yapılan kazıda; bir vazo, bir çanak, bir seramik, saça takıldığı sanılan bir altın yaprak, saç iğnesi, boncuklar, kupa ayağı, ayna, diş ve birçok insan kemiği bulundu.

Bahadın Belde Belediye Başkanı Dilaver Özcan, kasaba sınırları içerisinde bulunan Zeynel Höyüğü’nün Turizm Bakanlığı tarafından öncelikle kazı yapılacak yerler arasına alındığını ve Haziran ayının 25’inde de kazıların başladığını belirtti.

Özcan, “Zeynel Höyüğü define arayanların adeta uğrak yeri halindeydi. Geçen yıl defineciler kalabalık bir grupla buraya gelmiş, burada büyük bir çukur kazmış ancak kazdıkları tünelde ortaya çıkan metan gazı nedeniyle zehirlenmişlerdi. Definecilerden biri jandarma karakolunu arayarak, 'Komutanım bizi kurtarın. Biz sizin daha önce yakaladığınız define arayanlarız. Yine Bahadın’da daha önce yakaladığınız yerdeyiz' diye yardım istemişlerdi. Bu olay tüm ulusal basın ve televizyon kanallarında çıkmıştı. Ben de o dokümanları toplayıp Kültür ve Turizm Bakanlığına götürdüm ve acilen burada açma yapılması talebinde bulundum. Bakanlığımız da bu durumu inceledi, gerekli ödeneği çıkararak burada kazı çalışmaları yapılmasına karar verdi” dedi.

25 Haziran’da başlayan kazı çalışmalarında önemli tarihi eserler çıkarıldığını ifade eden Özcan, "Biz Bahadın Belediyesi olarak buradaki kazı çalışmalarının tamamen sonlandırılmasının ardından burayı turizme kazandırmak amacıyla proje hazırlayıp Sivas’a, Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvuruda bulunacağız. Önümüzdeki yıllarda burası kasabamızın ziyarete açılan önemli tarihi yerlerinden biri olacak” diye konuştu.
Yozgat Müze Müdürü Hasan Şenyurt ise, arkeolog Bahar Hasırcı başkanlığındaki kazı ekibinin çok önemli bir iş başardığını ve çok isabetli bir kararla hiçbir esere en ufak zarar vermeden bu kazıda arzu edilen amaca ulaştıklarını söyledi.

Şenyurt, bu büyüklükteki tümülüslerde sadece bir mezar olacağını, bunun çok daha büyüklerinde birden fazla mezar bulunacağını ifade ederek, "Tümülüsün güney tarafından 10 metre ve yukarıdan aşağıya 6 metre derinliğinde bir galeri açıldı. Kazıların başlamasından 8 gün sonra mezara ulaştık. Dikine kazılan bir mezar, daha sonra ana kanal içerisinde bir lahit hazırlanmış. Kuzey yönüne doğru giden lahit içerisinde bir vazo, bir çanak, bir seramik, saça akıldığını sandığımız bir altın yaprak ile bunun teli, saç iğnesi, boncuklar, kupa ayağı, ayna, diş ve bir çok insan kemiği bulduk. Elde edilen bu bulgulardan bu mezarın bir prenses veya burada yaşayan kavimin en önemli kadınlarından birine ait olduğun söyleyebiliriz. Çıkarılan parçaların MÖ 30 yıllarına ait olduğunu sanıyoruz. Bu da demektir ki, en az 2 bin yıllık eserler. Kazılarımız 2 gün daha sürecek. Bu kazılarda şayet para da bulursak o zaman hangi döneme ait olduğunu daha rahat söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

İHA

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
mustafaa
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 311
Kayıt: 05 Eyl 2010, 22:32

Re: Definecilerin kazdığı höyükten tarih çıktı

Mesaj gönderen mustafaa » 03 Tem 2012, 14:40

ohh masallah kolay gelsın bı bıze denk gelmedı ama hayırlısı artık.... :gül
Allah’ım ben senden temiz rızık,faydalı ilim ve kabul edilmiş amel istiyorum. ....

Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 2944
Kayıt: 18 Haz 2010, 08:29

Re: Definecilerin kazdığı höyükten tarih çıktı

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 04 Tem 2012, 14:13

maşallah iyi kazmışlar :)
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

Cevapla

“Arkeoloji Haberleri” sayfasına dön