DENİZDEN LAHİT ÇIKTI

Defineciliği İlgigilendiren ve Diğer Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Cevapla
genesis54
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 160
Kayıt: 02 Ara 2010, 14:04

DENİZDEN LAHİT ÇIKTI

Mesaj gönderen genesis54 » 04 Tem 2012, 12:25

Resim
Antalya'nın Alanya ilçesi Okurcalar beldesinde bulunan antik Justinianopolis antik kenti yakınlarında deniz içerisinde Roma döneminden kalma MS 2. veya 3. yüzyıla ait büyük bölümü medusa ve eros figürleri işlenmiş lahit bulundu.
Çevresinde 1 ve 3'üncü derece sit alanı Justinianopolis antik şehri bulunan lahitin çıktığı Karaburun mevkiinde tatil yapan yüzlerce turistte lahitin çıkartılmasını izledi.

Alanya'nın Okurcalar beldesi Karaburun mevkiinde dalgıç Hakan Güleç, 20 gün önce dalış yaptığı sırada kum ve kaya parçası ile örtülü lahit buldu. Güleç, şezlong sanarak denizden çıkarmaya çalıştığı eserin lahit olduğunu fark edince üzerindeki figürlerin fotoğrafını çekerek Alanya Müze Müdürlüğü'ne götürdü. İncelemeler sonunda eserin bulunduğu yerden çıkartılarak Alanya Müze Müdürlüğü'nde sergilenmesine karar verildi. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız ve 6 kişilik arkeolog dalış ekibinin desteğiyle lahit çevresindeki kum ve kayalar 6 saatte temizlenerek denizden çıkarıldı. Alkışlarla müze yetkililerine ve dalgıçlara destek veren turistler gördükleri eserin fotoğrafını çekmek için birleriyle yarıştı.

İŞTE O FOTOĞRAFLAR

Lahiti bulduklarından dolayı çok mutlu ve heyecanlı olduklarını dile getiren Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen, temizlenme ve çıkarma sırasında esere zarar gelmediği için mutlu olduğunu kaydetti. Arkeolog ve yazı uzmanları ile birlikte inceleyeceklerini belirten Türkmen, "Hangi döneme ve kime ait olduğu net olarak ortaya çıkacak. Duyarlılık göstererek bize haber veren dalgıca çok teşekkür ederiz." dedi.

Çıkartılan lahit üzerinde yazı ve figürlerin bulunduğunu söyleyen Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız da eserin 3 tarafı yüksek kabartmayla işlenmiş oldukça iyi bir lahit olduğunu ifade etti. Yıldız, "Üzerindeki kayayı vinç yardımıyla kaldırdık. Alanya Müzesi çok güzel bir eser kazandı. Üzerindeki eros ve medusa figürlerinden Roma dönemine ait olduğu görülüyor. Yazıtlar ve figürler incelenince kime ait olduğu belirlenebilir." şeklinde konuştu.

Justinianopolis antik kentine ait lahitin bulunduğu bölgede nekropol'ü olduğunu söyleyen Sualtı Arkeloğu Emre Savaş ise uzaktan bir mermer ocağında gemiyle getirirken bir terslikle karşılaşıldığı için buraya bırakıldığını düşündüklerini söyledi.

Eseri ilk fark eden dalgıç Hakan Güleç, "Dalış yaptığım sırada önce şezlong sandım. Yanına kadar gidip üzerindeki kumu kaldırınca figürler olduğu anladım. Sualtı fotoğraf makinesiyle figürlerin fotoğrafını çekip müze yetkililerine bilgi verdim. Daha öncede bölgede bazı eserler bularak yine müze görevlilerine ulaştırmıştım. Vatandaşlık görevimi yerine getirdim." diye konuştu. sabah <<<<düzenlendi


DÜŞÜNMEDEN KONUŞAN KONUŞUNCA DÜŞÜNÜR....

genesis54
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 160
Kayıt: 02 Ara 2010, 14:04

Re: DENİZDEN LAHİT ÇIKTI

Mesaj gönderen genesis54 » 04 Tem 2012, 14:30

Resim
Resim
Resim
Resim
DÜŞÜNMEDEN KONUŞAN KONUŞUNCA DÜŞÜNÜR....

Cevapla

“Arkeoloji Haberleri” sayfasına dön