Dünyanın İlk Meclis Binası Ziyarete Açılıyor

Defineciliği İlgigilendiren ve Diğer Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Cevapla
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 2944
Kayıt: 18 Haz 2010, 08:29

Dünyanın İlk Meclis Binası Ziyarete Açılıyor

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 17 May 2012, 16:30

Resim
Patara Antik Kenti'ndeki dünyanın ilk meclis binasının restorasyonu tamamlandı.

Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarında Patara Antik Kenti içindeki dünyanın ilk meclis binasının restorasyon çalışmaları tamamlandı. Meclis binasının 20 Mayıs'ta ziyarete açılması planlanıyor.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva Işıkan Işık, yaptığı açıklamada, Türkiye'de çok büyük bir dünya kültür mirası olan Likya Birliği Meclis Binası'nın restorasyonunun tamamlandığını söyledi.

Tarihi meclis binası için yapılan projenin Türk arkeoloji tarihinin en büyük restorasyon çalışmalarından biri olduğunu vurgulayan Işık, restorasyonun tamamlanması ile Likya Birliği'nin başkenti ve yönetim merkezi olan Patara Antik Kenti'nin tarihi kimliğinin daha iyi ortaya çıktığını ifade etti.

Meclis binasının yeniden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmesi için 20 Mayıs'ta Patara Antik Kenti'nde tören düzenlenmesi planlanıyor. 16.05.2012 Arkeolojiturk


Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

Cevapla

“Arkeoloji Haberleri” sayfasına dön