Isıtmalı Hamam Bulundu

Defineciliği İlgigilendiren ve Diğer Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Cevapla
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 2944
Kayıt: 18 Haz 2010, 08:29

Isıtmalı Hamam Bulundu

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 16 Tem 2012, 13:24

Resim

Antik dönemdeki adı ‘Yüce tanrıçanın yeri’ anlamına gelen Myra’da, Roma Dönemi’nden kalan, zeminden ve duvar içlerinden ısıtmalı, hamam mimarisi bakımından bugün bile örnek gösterilebilecek bir hamam bulundu.

Antalya’nın Demre İlçesi’ndeki, Likya Birliği’nin en büyük beş önemli kentinden birisi olan Myra Antik Kenti ve Andriake Antik Kenti’nde yaz dönemi kazıları başladı. Tarihi M.Ö. 4′üncü yüzyıla uzanan ve ‘Yüce tanrıçanın yeri’ anlamına gelen Myra’daki kazılar üç ay sürecek. Hristiyan misyonerlerinin en ünlüsü ve hatta en etkilisi olarak kabul edilen Aziz Paul’ün Antakya’dan başladığı yolculuğunda gemisini değiştirdiği, Myra’nın liman kenti Andriake’nin de dahil olduğu kazı çalışmaları dördüncü yılına girdi.

Myra-Andriake Kazıları’nın başkanlığını Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik yürütüyor. Kazıların Bizans Bölümü Başkanlığı’nı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Akyürek, sualtı arkeolojisi araştırmalarını Konya Selçuk Üniversitesi’nden Dr. Erdoğan Aslan üstlendi. Bu yılki kazılarda 10 bilim adamı, 17 arkeolog, 36 öğrenci ve 30 işçi görev yapıyor.

LİKYA MÜZESİ KURULACAK

Kazıların bu yılki yaz döneminde, Myra Antik Tiyatrosu’nun sahne bölümünde ve tiyatronun batı galerisinde çalışmalar yapılacak. Andirake Antik Kenti’ndeki agorada, B kilisesinde çalışmalar yapılacak. Daha önce kazısı başlamış olan Küçük Hamam’ın iç bölümü kazının ilk günlerinde ortaya çıkarıldı. Küçük Hamam’ın iç bölümünde ilginç bulgulara ulaşıldı. Mermer kaplı palestra havuzları (hamamlarda egzersiz hareketlerinin yapıldığı alan), soğuk su havuzları, ateşleme sistemleri ve hamama su sağlayan kanallar bulundu. Kazı boyunca bu hamam restore edilerek korumaya alınacak, Likya Müzesi kurma çalışmaları başlayacak, yapılar restore edilecek.

ZEMİNDEN ISITMALI HAMAM

Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, yaptığı açıklamada, üç ay sürecek Myra-Andriake Kazıları’nın çok yoğun geçeceğine dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:

“Bu en yoğun üç ay sürecek kazı dönemidir. Bu kazı döneminde daha önce başladığımız tiyatro, en büyük projemiz olarak devam edecek. Andriake’de agorada çalışmalarımız devam edecek. Bu yıl bir ilk proje olarak başladığımız Andriake Küçük Hamamı kazıları da sürüyor. Bu sezon bunu bitirmeyi amaçlıyoruz. Küçük hamam enteresan buluntular verdi. Özellikle hamam mimarlığı bakımından, hamamdaki alttan ve duvar içi ısıtma sistemleri konusunda in-sutu buluntular (Hiç bozulmaksızın, binlerce yıl önce konulduğu yerde aynen duran) bize bir hayli aydınlatıcı bilgiler verdi. Hamam çalışmaları da devam ediyor. Andirake’nin tamamı açık hava müzesi olacağı ve granarium da (Antik Dönem’deki büyük limanlarda, ardiye, antrepo, silo olarak kullanılan bina) müze binası olacağı için, Andriake’nin cazibe alanları hem bilimsel sonuçlara ulaşmak hem de müzecilik alanında kalıntıların kazılmış ve sağlamlaştırılmış olarak bu yeni müze alanına katkı vereceğini düşünüyorum.”12.07.2012 haberler


Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

Cevapla

“Arkeoloji Haberleri” sayfasına dön