Merak için kazdı, tarih fışkırdı

Defineciliği İlgigilendiren ve Diğer Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Cevapla
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 2944
Kayıt: 18 Haz 2010, 08:29

Merak için kazdı, tarih fışkırdı

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 30 Tem 2012, 17:37

Resim

Kayseri’nin İncesu ilçesine bağlı Örenşehir Mahallesi’nde 1980 yılında babasının ahır temeli attığı sırada tarihi eserlere rastladığını ancak çekilen fotoğrafların siyah beyaz olması nedeniyle yetkililerin ilgilenmediğini söyleyen Bülent Yalman, “Geçtiğimiz yıl ben sırf merak ettiğim için ahırda kazı yaptım. Jandarma benim hakkımda kaçak kazı yapmaktan işlem yaptı” dedi.

İl Kültür Müdürlüğü’nün konu ile ilgilendiğini anlatan Yalman, “Haziran ayının sonunda arkeologlar tarafından burada bir çalışma gerçekleştirildi. Yaklaşık bir ay boyunca süren çalışmalar sonrasında bizim ahırın 30 metre ilerisinde bulunan çocuk parkına kadar olan bölümde mozaikler ortaya çıktı. Kılıç figürlerinin ve hayvan figürlerinin olduğu mozaiklerin çeşitli olması 10 kişilik kazı ekibini de çok şaşırttı” diye konuştu.

Tarihi eserlerin bulunduğu bölümde daha önceden bir kanalizasyon inşaatı ve iki içme suyu şebekesi çalışmaları yapıldığını söyleyen Yalman, “Arkeologların yaptığı çalışmalarda, kanalizasyon ve içme suyu şebeke çalışmaları sırasında mozaiklerin sütun başlarına zarar verildiği ortaya çıktı” dedi.

Yalman, kendi arazisi ve mahallenin çocuk oyun parkı yakınlarında bulunan mozaikler için yarım kalan çalışmanın hafta içinde devam edeceğini söyledi.

İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri de çalışmaların sürdürüldüğünü, tarihi eserlerin Roma dönemine ait olduğunu tahmin ettiklerini bildirdi. Arkeolojiturk 28.07.2012


Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

Cevapla

“Arkeoloji Haberleri” sayfasına dön