Yol Çalışmasında Mozaik Harikası Çıktı

Defineciliği İlgigilendiren ve Diğer Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Cevapla
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 2944
Kayıt: 18 Haz 2010, 08:29

Yol Çalışmasında Mozaik Harikası Çıktı

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 26 May 2012, 13:26

Resim
Muğla'nın Milas ilçesinde belediyenin sürdürdüğü altyapı çalışması sırasında Roma dönemine ait tarihi kalıntılar bulundu. Milas Belediyesi Fen İşleri ekipleri tarafından Cumhuriyet Caddesi'nde yürütülen alt yapı çalışmaları sırasında ortaya çıkan tarihi kalıntıların Roma dönemine ait mozaik yapılar olduğu belirlendi.

Muğla Anıtlar Kurulu, Milas Müzesi ve Milas Belediyesi ekiplerinin mutabakatıyla çalışmaların aksamaması için, yağmur ve kanalizasyon boruları tarihi yapı bulunmayan bölümden geçirildi.

Milas Arkeoloji Müzesi Müdürü Ali Sinan Özbey, kalıntıların çıkarıldığı alanda incelemelerde bulundu. Özbey, yapının kendi yerinde korunması yönünde bir düşünceyi benimsediklerini ifade ederek; "Alt yapı çalışmasının hızla yürümesi ve aynı zamanda halkımızın kullandığı caddenin bir an önce açılması için bir koruma çalışması yapmayı düşünüyoruz. Koruma kurulu başkanımız öğretim görevlisi Abuzer Kızıl da buradaki çalışmaları yerinde inceledi. Onun görüşleri doğrultusunda çalışmalarımıza yön verdik" dedi.

Özbey, yapının kendi döneminde tahribata uğradığı için net bilgilere ulaşılamadığını da kaydederek; "Milas Belediyesi'nin Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmış alt yapı projeleri kapsamında, KUDEB uzmanları denetimde başlayan çalışmalar sırasında bazı kültür varlıklarının ortaya çıkması üzerine bizlere haber verildi. Koruma Kurulu kararları gereği ve aynı zamandan bakanlığımızdan sağladığımız izin gereği, alt yapı çalışmalarının devam etmesi ve ortaya çıkan kültür varlıklarının anlaşılmasına yönelik olarak kazı çalışmalarına başladık. Çalışmalar sırasında doğu batı yönünde uzanan yaklaşık 7 metre uzunluğundaki duvarın doğusunda mozaikli bir yapıya rastladık. Mozaikli bölümün daha önce yapılan alt yapı çalışmaları sırasında ve kendi döneminde tahrip olduğunu belirledik. Geometrik bezekli ve aynı zamanda renkli olarak yapılan bu yapının burada çok zengin bir yapıya ait olduğu düşüncesindeyiz. Ancak tahribat çok fazla olduğu için yapı hakkında net bir bilgiye ulaşamadık" dedi.

Özbey açıklamasını şöyle sürdürdü: "Alt yapı çalışmasının hızla yürümesi ve aynı zamanda halkımızın kullandığı caddenin bir an önce açılması için bir koruma çalışması yapmayı düşünüyoruz. Koruma kurulu başkanımız öğretim görevlisi Abuzer Kızıl da buradaki çalışmaları yerinde inceledi. Onun görüşleri doğrultusunda çalışmalarımıza yön verdik.

Önümüzdeki günlerde kurulda yapılacak toplantıda buranın koruma projesi değerlendirilecek. Ortaya çıkan mozaiklerin yerinde konulması düşüncesindeyiz." 25.05.2012 Arkeolojiturk


Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

Cevapla

“Arkeoloji Haberleri” sayfasına dön