Artı İşareti

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

Artı İşareti

Mesajgönderen anatolion » 09 Kas 2010, 19:27

selam. ustalar aşağıdaki artı işareti hakkında görüşünüz nedir? burada kafama takılan bir husus var. içi katran gibi boyalı artının. (kurumuş camsı ince tabaka halinde boya) böyle kara boyanın bizans işi işaretlerde kullanıldığını duymuştum.şimdi bu artı neyin nesi, emaresi olabilir? bulunduğu yere ve etrafına bakınca hiç ihtimal vermiyorum ama kadastro işi filan olabilir mi?
saygılar...

Resim

Resim

Resim

Resim
Resim acta est fabula!
    Kullanıcı avatarı
    anatolion
    DEFİNELERİM ÜYESİ
    DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: Artı İşareti

Mesajgönderen HayatAğacı » 09 Kas 2010, 19:48

kardeş , işaretin cam sakızı cinsinden boyalı ama fazlada kaliteli bir işçilik yok... bu işaretin için geçerli....

kadastro işi değil... kadastro işaretleri ile arazide devamlı karşılaşmaktayız.... altıgen veya dörtgen betonlar dökülmekte..aynı şekilde konum olarakda her yerden görünen yüksek yerlere yapımakta... özellikle höyük ve tümülüs üzerlerine yapılmakta....

bölgene gelince bölgen tam bir zeminaltı kaya mezarlık alanını andırmakta...zeminaltı kaya mezarının en büyük özelliklerinden biri mıcır olmasıdır... sonra kanal lara denk gelinmesidir... bazen üçgen olabilmektedir... ve zambak türü çiceklerin bulunmasıdır.... sizin arazinizde ise, tek tük kesim artığı olan mıcır görünmekte... bu mıcırın en yoğun olduğu yerleri dakik bir şekilde araştırmalısınız.... varsa kanal araştırın.... aynı şekilde zambak veya zambak türü çicekler görünmekte... buda bir emaredir....

mıcır olayı arazinin çimenlik olmasından dolayı toprakla kaynaşmış olabilir... bu olaya dikkat etmelisin... hafif tümsek ve çökek yerleride detaylı bir şekilde araştırmaya almalısınız... aynı şekilde çimenlerin en koyu olan yerleri, sık olan yerleri ve boylarının uzun diplerinin kalın olan yerlerini araştırmalısınız....

zamanınız ve imkanınız varsa tekrardan arazinizi bu emareler doğrultusunda incelemenizi öneririm...sayılarımla.

Resim

Resim
    forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
    Kullanıcı avatarı
    HayatAğacı
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 09 Kas 2010, 20:09

define işareti tek olmaz...artı işareti yedek işarettir, gömüyü sembolize etmez...gömüyü sembolize eden işareti gözünden kaçırmışsın...arazi yüzeyine bakılırsa,araziye bir müdahale olmuş...araştırılması lazım....

Resim
    YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
    Kullanıcı avatarı
    D E Ş İ F R E 53
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 09 Kas 2010, 20:17

kardeş çok eski bir işaret değil gibi duruyor ....ama bölgen güzel...ben yazıncaya kadar ustalar işaretlemiiş ek olarak bir iki yerde ben işaretledim bence de güzel ce araştırılması lazım derim....saygılar

Resim
    Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
    LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim
    Kullanıcı avatarı
    EsRaReNGiZ
    Yönetici
    Yönetici

Mesajgönderen anatolion » 09 Kas 2010, 21:21

HayatAğacı Ustam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.kadastro izi olmadığını -kesin olarak- öğrenmem ileriye dönük araştırmamda beni yönlendirdi. Sizin ve Deşifre ustanın gösterdiği (esrarengiz ustanın da katıldığı) ortak noktada bir tümsek var. benim de dikkatimi çekmişti orası.. araştırmamda kanala rastlayamadım, başka da insan yapımı bir iz gözükmüyor. yer yer mıcıra benzeyen parçalar olsa da dikkat çekici bir yoğunluk arzetmiyor. gerçi hayatAğacı usta toprağa karışmış şeilde olabilir diyor. bakacağım. o yeşil ve kayalıklı saha mezar bulundurabilir bir manzara sergiliyor olsa da insan eseri iz olarak bulabildiğim tek işaret bu artı. deşifre ustanın fotosunu istediği arkaplanda seneler önce yol geçildiği için grayderin yana attığı hafriyat vardı. o şişkinlik ondan. verdiğiniz ipuçları doğrultusunda tekrar bir ar-ge yapacağım.çok teşekkür ediyorum. saygılarımla. :gül

HayatAğacı yazdı:Resim

D E Ş İ F R E 53 yazdı: Resim

Resim
    Resim acta est fabula!
      Kullanıcı avatarı
      anatolion
      DEFİNELERİM ÜYESİ
      DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen anatolion » 26 Kas 2010, 18:49

selam..yerle ilgili araştırmamdan yeni resimler ekliyorum. işaretin 20-30 metre uzağında çok önceden açılan bir nokta var.neyin nesidir tam belli değil.ortalıkta küp, tuğla kırığı vs yok. artık ne maksatla kazılmış bilemiyorum.(etrafında hasırotları bitmiş.)
      işaretin üst tarafından zamanında yol geçmiş. berideki kahverenkli yer, gübre yığından arta kalan izi.
      Resim
      Resim
      Resim
      Resim
      Resim
      Resim

D E Ş İ F R E 53 yazdı:define işareti tek olmaz...artı işareti yedek işarettir, gömüyü sembolize etmez...gömüyü sembolize eden işareti gözünden kaçırmışsın...arazi yüzeyine bakılırsa,araziye bir müdahale olmuş...araştırılması lazım....

Ustam, artı yedek işarettir asıl ikinci bir işaret aranması gerektiğini belirtmişsiniz. (anladığım kadarıyla burdaki artı mezardan farklı bir olayı sembolize ediyor.) ne gibi bir işaret aramalıyım, bilgi verebilir misiniz. SAYGILARIMLA.
      Resim acta est fabula!
        Kullanıcı avatarı
        anatolion
        DEFİNELERİM ÜYESİ
        DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 26 Kas 2010, 18:57

S.A
        orası neden kazılmış, göründüğü kadarıyla yığma toprak varmış... mezar yeri amacıyla çalışma yapılmış...
        ama fazlaca derin çalışma yapılmamış...bölgenizde sık, koyu otların oldukları yeler ve mıcırların en yoğun olduğu yerleri dikkatli araştırın...saygılarımla.

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
        Kullanıcı avatarı
        HayatAğacı
        DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
        DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen anatolion » 26 Kas 2010, 19:15

evet, fazla değil 1 metre civarı derinlikte kazılan yer. göze batan bir yığmaymış ki yoklamadan duramamışlar. mezar amaçlı olmalı. anladım usta, öncelikle o türden noktalara (bulabilirsem) yoğunlaşacağım. teşekkür ederim.
        Resim acta est fabula!
          Kullanıcı avatarı
          anatolion
          DEFİNELERİM ÜYESİ
          DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 26 Kas 2010, 19:23

evet orası yığma gibi duruyor ...zaten birşey varsa 1 mt den sonra başlar ...şöyle bölgeyi tam alan bir fotosu yok mu kardeş..
          Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
          LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim
          Kullanıcı avatarı
          EsRaReNGiZ
          Yönetici
          Yönetici

Mesajgönderen HayatAğacı » 26 Kas 2010, 19:40

EsRaReNGiZ yazdı:evet orası yığma gibi duruyor ...zaten birşey varsa 1 mt den sonra başlar ...şöyle bölgeyi tam alan bir fotosu yok mu kardeş..

Üstad, hemen hemen bir metrelik bir yığma var... O bir metrelik mesafeden sonra başlar... bu dediğim resimdeki için geçerlidir... yani bir metre çalışma yapılmışsa, kalınan yerden başlar ne başlayacaksa.....

çalışma yapılan yerde,nokta olarak şunu diyebilirim; her ne kadar arazi yüzeyi bozulmuşsada yığmanın 3.5 yıllık veya az daha eski bir toprak yığıntısı gibi durmakta.... geçmişi bilinmeyince dalmışlar aşağı.... ;)
          saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
          HayatAğacı
          DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
          DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

şarap yapım yeri

Mesajgönderen serdar44 » 29 Kas 2010, 14:50

slm ustalar ben bir şarap yapım yeri buldum sizce kayda değer birşey çıkarmı
          Kullanıcı avatarı
          serdar44
          DEFİNELERİM ÜYESİ
          DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: şarap yapım yeri

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 29 Kas 2010, 15:09

serdar44 yazdı:slm ustalar ben bir şarap yapım yeri buldum sizce kayda değer birşey çıkarmı

geçen günlerde bi arkadaşım büyük küp dolusu şarap çıkardı çok iyi para etmesine rağmen döktüm dedi.
          şarapla uğraşma,caiz değildir...
          YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
          Kullanıcı avatarı
          D E Ş İ F R E 53
          DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
          DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
            Cevaplar
            Görüntüleme
            Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: rasgele1697 ve 3 misafir