Ayak Sembolleri - İşaretleri

Define Sembolleri
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10501
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 58 time
İletişim:

Ayak Sembolleri - İşaretleri

Mesajgönderen HayatAğacı » 18 Şub 2010, 12:52

Ayak sembolleri bazen mezar sembolüdür, bazen mühür anlamındadır..bazan tören yerini simgeler, krallara taç giydirme töreni gibi... bazen kilise günah çıkartma yerini simgeler, bazen tanrılara adanmış tablet türü bir şekilde karşımıza çıkar... bazen roma ordularınında sandelet türü ayakkabılarının altının izleri yapılarak, imza mühür alnamında yapılmış olarak karşımıza çıkar... bazen sur yapımında, mabet yapımında, saray yapımında gibi çalışanların yerlere dökülen harçlarının üzerlerine basmaları sonucu kalan izlerin kuruması olarak karşımıza çıkar.... hatta genelevine giden sokak burasıdır manasına gelen tabela olarak ta kullanılmıştır...daha bir çok anlamda karşımıza çıkar...

Ayak sembollerinde kalıplaşmış bir fikir vardır ve akıllının biri uydurmuştur, diğer bilmeyen definecilerde hep bu düşünce ile hareket ederler.... bu nedir, sol ayak sol tarafa bak, sağ ayak sağ tarafa bak, iki ayak tam üzerindesin, gibi ütopik düşüncelerle hereket edilir.... bu sol ayak sola bak düşüncesi hiçbir literatürde yeri olmayan ütopik bir düşüncedir...hatta öyle bir ütopik düşünceler vardırki, şu kadar metre veya santim veye adım, ilerde-sağdaüsolda gibi tam nokta verilir.... bunun antik insanların ölü gömme geleneklerinde olmayan bir sembol olduğu aşikardır.... antik insanların ölü gömme geleneklerinde mezarlar için uygun arazi veya kaya seçildikten sonra, defin için ayinler-törenler düzenlenirdi... günlerce, haftalarca ayinler sürerdi.. bu ayinler esnasında ateşler yakılırdı, adaklar adanırdı, yiyecekler, şaraplar bırakılırdı, kurbanlar kesilirdi, bunların kimisini gerçekleştirmek için, semboller yapılırdı... bu semboller, yuvarlak oymalar mezarlık alanlar için ateş yakılırdı... kare oymalar kaya mezarları için hediye ve yiyecek koymak için, mihraplar heykeller koymak için yapılırdı.... işte biz bunlara mezar sembolü diyoruz ve bunlarda santim, adım aramıyoruz... çünkü sembollerin amacı farklıdır.....

Şimdi aşağıda çeşitli arkeologlar tarafından bulunan ayak sembollerini ve ne amaçlı yapılmışlar onlara tek tek bakalım.

Aşağıdaki resimde iyi ayak izi var... arkeologlar ayak sembolünün birisini 19. yüzyılda bir taş ustasının yaptığını söylemekteler... diğer ayk sembolünü ise krallara taç giydirme esnasında tören yeri olduğunu söylemekteler.... yakınlarında mağara ve kilise mezarlığıda vardır.
Resim

Aşağıdaki çıplak ayak sembolü, bir mozaik altından çıkmıştır... arkeologlar bu mozaik altından çıkan çıplak ayak izine mozaik yapımında çalışan işçilerden kalma olduğunu söylemekteler.
Resim

Aşağıdaki mermer üzerine yapılan iki ayak sembolü, kilise içinde günah çıkartma yerinde bulunan yer belirten semboldür.
Resim

Aşağıdaki sandelet ayak izi, roma askerlerinin en yaygın kullanıldığı sandalet izidir...sur yapımında çalışan roma askerlerinin ıslak harçlı zeminde bıraktıkları izlerdendir.

Resim

Aşağıdaki tablet türü mermer taş tanrıya adanan imza niteliği taşına çift ayak sembolüdür.
Resim

Aşağıdaki ayak fgürleri antik kentten çıkan bina içinde roma ayak fgürlerindendir...
Resim

Aşağıdaki mezar üzerinde ayaş sembolü var... kalp var, kadın yüzü var ve kadın göğsü üzerinde tabela yapılmış açıklama harfler var.... efes antik kentinde genelevine giden sokak başına yapılan bir genelevi tabelasıdır.
Resim

Aşağıdaki kiremit üzerine yapılan ayak sembolleri mühür ve imza mahiyetinde romada kullanılmıştır... bir tür mektup, bir tür ferman mahiyetindedir.
Resim
Resim

Aşağıdaki bir birine geçmiş iki ayak izi mağara içerisinde yüzlerce hayvan fgürleri işlenmiş, insan fgürleri işlenmiş, kök boyalarla resimler yapılmış bir ortamda bulunmuş öylesine yapılan ayak izidir.
Resim

Aşağıdaki resimde arkeoloji höyük kazısından çıkan höyüğün güney tarafında bulunan mezar için yapılan tören yeri için yapılmış mezar sembollerindendir.
Resim

tüm bu yazılanlar definelerim.com'a aittir ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

“DEFİNE İŞARETLERİ VE ANLAMLARI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir