BOŞ MEZAR KİLLİ TOPRAK BOŞ KÜP

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

BOŞ MEZAR KİLLİ TOPRAK BOŞ KÜP

Mesajgönderen KOCAOĞLU » 20 Ağu 2013, 16:58

ustalarım merhaba siteye yeni üye oldum inşallah sizlerin sayeinde bilgi birikimim artacak hemen konuya geçmek istiyorum ustalarım geçen sene arazimizi tesviye ettirdim arazide iş makinaları çalışırken 1 adet küpe denk geldim içi boş çıktı kırıldı sonra etrafta bol miktarda küp ve düzgün kapak gibi tuğla parçaları çıktı ertesi gün yemek yerken oturduğum yerde kemik gördüm ve kazınca iki adet mezar çıktı mezar çıkan yer 2. fotoğrafın tam ortası kemikleri topladım mezarın ayak ucundan küçük bir taş çıktı kitap kadar bir şey üzerinde yanlış hatırlamıyorsam (taşı kaybettim sonradan)hac işareti baklava işareti ve güneş vardı mezarın çıktığı yer tamamen killi toprak mezarın batısı ormanlık arazi doğusunda 1 km ötesinde daha önce hamam kalıntıları çıktı güneyinde dere yatağı var dere yatağının 1 km yukarısında değirmen var eski yapı mezarın çaprazındada bol miktarda temel taşı çıkıyor sanki ören yeri imiş gibi mezarın olduğu yer açık arazi diğer fotolarda arazinin çevresi ve çıkan parçalardan bir kaç fotoğraf kayda değer bir şey varsa izin alıp kazı yapmak istiyorum sürçü lisan ettiysem affola şimdiden herkese :tsk
Resim Resim Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
KOCAOĞLU
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: BOŞ MEZAR KİLLİ TOPRAK BOŞ KÜP

Mesajgönderen HayatAğacı » 21 Ağu 2013, 09:18

s.a,
kardeş alan mezarlık alan... tesviye yapılırken bazılarını bilmeyerek dağıtlışsınız, kalanlarıda mezar emarelerini yok ederek tesviyenizi yapmışsınız.... bu tip mezarların zaten ufak tefek eşyaları olur... onlarıda görmeniz ince bir işçilik sonucu olur... yapacağınız tek şey, bir metal bulma cihazı ile tesviye ettirdiğiniz yeri taramanızdır....

bunun haricinde hemen yakınlarında, bozulmamış yüzeylerde toprakla karışık mıcırlı öbekler arayın.... öyle emareler varsa mezardır.
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen KOCAOĞLU » 21 Ağu 2013, 09:30

HayatAğacı yazdı:s.a,
kardeş alan mezarlık alan... tesviye yapılırken bazılarını bilmeyerek dağıtlışsınız, kalanlarıda mezar emarelerini yok ederek tesviyenizi yapmışsınız.... bu tip mezarların zaten ufak tefek eşyaları olur... onlarıda görmeniz ince bir işçilik sonucu olur... yapacağınız tek şey, bir metal bulma cihazı ile tesviye ettirdiğiniz yeri taramanızdır....

bunun haricinde hemen yakınlarında, bozulmamış yüzeylerde toprakla karışık mıcırlı öbekler arayın.... öyle emareler varsa mezardır.

ustam çok yüzelsel olarak çıktı bu mezarlar birde mezarın ayak ucundan çıkan taş var küçük bir taş belli bir yerde toprak çok yumusuyor killi toprağın hemen yanı diyeyim ince elenmiş kahverengi toprak ve buradan boş küp çıkıyor buranın biraz asağısındanda ören yeri çıkıyor birde düz tuğla şeklindeki parçalar ne için kullanılmış olabilir uygarlık olrak eski roma diyorlar ama ben pek anlamadığım için size soruyum dedim bir sorum daha olacak bizim arazinin 1 km doğusunda hamam kalıntılıları çıktı bakır tepsiye işlenmiş papaz resmi büyük bir mermer taş 1*1 ölçüleirnde üzeri oyuk oluk şeklinde ve ön kısmında hac işareti var bir kaç tanede hamam kurnası mermerden yapılmış :tsk
Kullanıcı avatarı
KOCAOĞLU
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 21 Ağu 2013, 09:37

böyle mezarlar, 1 karıştan 1,5 metreye kadar değişir derinlikleri..... düz tuğlalar mezar taşının kendisidir...yani tuğla mezar burası..... büyük ihtimal de roma dönemine ait mezarlık alanıdır...

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen KOCAOĞLU » 21 Ağu 2013, 09:43

HayatAğacı yazdı:böyle mezarlar, 1 karıştan 1,5 metreye kadar değişir derinlikleri..... düz tuğlalar mezar taşının kendisidir...yani tuğla mezar burası..... büyük ihtimal de roma dönemine ait mezarlık alanıdır...

ustam çok soru sordum kusura bakmayın yumuşak toprak ne anlama geliyor
Kullanıcı avatarı
KOCAOĞLU
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 21 Ağu 2013, 10:08

KOCAOĞLU yazdı:
HayatAğacı yazdı:böyle mezarlar, 1 karıştan 1,5 metreye kadar değişir derinlikleri..... düz tuğlalar mezar taşının kendisidir...yani tuğla mezar burası..... büyük ihtimal de roma dönemine ait mezarlık alanıdır...

mezar kapatmalarında ki dolgu toprak katmanları...

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen KOCAOĞLU » 21 Ağu 2013, 10:22

HayatAğacı yazdı:
KOCAOĞLU yazdı:

mezar kapatmalarında ki dolgu toprak katmanları...

ace 250 almayı düşünüyorum ustam sizce değermi bunun için
Kullanıcı avatarı
KOCAOĞLU
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 21 Ağu 2013, 10:25

tek tekcilik içindir... vlf cihazıdır... 15-20 cm leri görür... yüzeysel arama içindir....

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen KOCAOĞLU » 21 Ağu 2013, 10:27

HayatAğacı yazdı:tek tekcilik içindir... vlf cihazıdır... 15-20 cm leri görür... yüzeysel arama içindir....

ustam izin alıp aramayı düşünüyorum cihaz olarak ekonomik olsun ne tavsşiye edersin
Kullanıcı avatarı
KOCAOĞLU
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 21 Ağu 2013, 11:00

KOCAOĞLU yazdı:
HayatAğacı yazdı:tek tekcilik içindir... vlf cihazıdır... 15-20 cm leri görür... yüzeysel arama içindir....

ustam izin alıp aramayı düşünüyorum cihaz olarak ekonomik olsun ne tavsşiye edersin

kardeş yasal izin verilmez böyle yerlere...ayrıca sit alanı ilan edilir ve ekin dahi ekemezsin...
dedektör işi bilgi, tecrübe ve ne amaçla kullanacağında önemli...

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen KOCAOĞLU » 21 Ağu 2013, 11:27

HayatAğacı yazdı:
KOCAOĞLU yazdı:

kardeş yasal izin verilmez böyle yerlere...ayrıca sit alanı ilan edilir ve ekin dahi ekemezsin...

ufak tefek mezar çevresini araştırcağım sadece kendi yerimizde sadece kullanmak amacım bu olacak
Kullanıcı avatarı
KOCAOĞLU
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 21 Ağu 2013, 11:28

özelden yazdım kardeş....

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen ceco » 15 Ara 2013, 20:36

selamun aleykum hocam sıze bı sorum olacak kayanın bırınde 3 adet yuvarlak oyuk var bu oyukların hemen onunde bı mezar esmısler bız bırıne sorduk adamın bıze soyledıgı burda 3 adet mezar var dedı mezarın derınlıgı 5 metre dedı sızce dogru olabılırmı yardımcı olabılırmısınız tesekkur ederım
Kullanıcı avatarı
ceco
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen BoZKurT38 » 15 Ara 2013, 21:15

ceco yazdı:selamun aleykum hocam sıze bı sorum olacak kayanın bırınde 3 adet yuvarlak oyuk var bu oyukların hemen onunde bı mezar esmısler bız bırıne sorduk adamın bıze soyledıgı burda 3 adet mezar var dedı mezarın derınlıgı 5 metre dedı sızce dogru olabılırmı yardımcı olabılırmısınız tesekkur ederım

siz başkalarının dediğine bakmayın. saçmalıktan başka bişey değil size o söylenenler. Başka bir başlıkta fotolayın bakalım kardeş
Biz Türküz. Tarihimize ve en yakın mazimize dayanarak Türk'üz der ve bundan haklı bir iftihar duyarız..!

Ne Mutlu Türk'üm Diyene.!!!

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM !!!
Kullanıcı avatarı
BoZKurT38
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen ceco » 15 Ara 2013, 21:36

bu 3 oyugun genıslıklerı 10 santım felan hocam ne anlama geldıgını soyleye bılırmısınız adamın dedıgı lahıt mezarı var dedı ama ben bıde sızden duymak ıstıyoruum fotolarını cekmem uzun surer kısada olsa bı bılıclendırıırsenız sevınırım tesekurler
Kullanıcı avatarı
ceco
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen kalpsiz » 16 Ara 2013, 17:28

ceco yazdı:bu 3 oyugun genıslıklerı 10 santım felan hocam ne anlama geldıgını soyleye bılırmısınız adamın dedıgı lahıt mezarı var dedı ama ben bıde sızden duymak ıstıyoruum fotolarını cekmem uzun surer kısada olsa bı bılıclendırıırsenız sevınırım tesekurler

s.a: kardeşim resimle şu dediğin oymaları.yakından,uzaktan,çevre rsimlerinide ekle ustalar yerinide gösterir. :dede :dede
Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM
Kullanıcı avatarı
kalpsiz
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen BoZKurT38 » 16 Ara 2013, 19:15

kalpsiz yazdı:
ceco yazdı:bu 3 oyugun genıslıklerı 10 santım felan hocam ne anlama geldıgını soyleye bılırmısınız adamın dedıgı lahıt mezarı var dedı ama ben bıde sızden duymak ıstıyoruum fotolarını cekmem uzun surer kısada olsa bı bılıclendırıırsenız sevınırım tesekurler

s.a: kardeşim resimle şu dediğin oymaları.yakından,uzaktan,çevre rsimlerinide ekle ustalar yerinide gösterir. :dede :dede

aynen kalpsiz ustamın dediği gibi.. Tşkler abi :gül
Biz Türküz. Tarihimize ve en yakın mazimize dayanarak Türk'üz der ve bundan haklı bir iftihar duyarız..!

Ne Mutlu Türk'üm Diyene.!!!

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM !!!
Kullanıcı avatarı
BoZKurT38
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen kalpsiz » 16 Ara 2013, 19:38

HayatAğacı yazdı:
KOCAOĞLU yazdı:

S.A:ben şişlemeni tavsiye ederim.çok etkilidir..tabi.( ustadan sonra söz düşerse)
Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
Kullanıcı avatarı
kalpsiz
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen ceco » 16 Ara 2013, 21:16

:özür selamun aleykum hocam kusura bakmayın ama kafam karıstı yınede ben sonra sıze foto cekecegım ama burası gercekten lahıt mezarı olabılırmı acaba bı cvp lutfen
Kullanıcı avatarı
ceco
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen empa » 16 Ara 2013, 21:25

lahitcilerden uzak dur ceco kardeşim dost tavsiyesi :gül :gül
Kullanıcı avatarı
empa
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen kalpsiz » 17 Ara 2013, 10:25

ceco yazdı::özür selamun aleykum hocam kusura bakmayın ama kafam karıstı yınede ben sonra sıze foto cekecegım ama burası gercekten lahıt mezarı olabılırmı acaba bı cvp lutfen

s.a:
önce başka başlık altında resim yükle (bolcA)
daha sonra istedigini yanıtları alabilirsin..........
Kullanıcı avatarı
kalpsiz
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 17 Ara 2013, 15:03

ceco yazdı:selamun aleykum hocam sıze bı sorum olacak kayanın bırınde 3 adet yuvarlak oyuk var bu oyukların hemen onunde bı mezar esmısler bız bırıne sorduk adamın bıze soyledıgı burda 3 adet mezar var dedı mezarın derınlıgı 5 metre dedı sızce dogru olabılırmı yardımcı olabılırmısınız tesekkur ederım

Aleykumselam ceco kardeşim...
1-öncelikle bir başkasının başlığına konu açmamalıydın,birdahaki sefere kendi başlığına kendi konunu açmanı rica edeyiyorum...
2-üç adet oyma 3 mezarı verir.(doğru) yok efedim 5 mt derinlik,yok efendim lahit var v.b gibi saçmalıklara inanmayın...adam,gömen kışının yanındamıydı ki derinliği ve lahit olduğunu bilecek... :?: butür söylentilere itibar etmeyin...
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 17 Ara 2013, 15:10

KOCAOĞLU kardeşim,küp büyükise,tahıl küpüdür...
ufak küp ise yakarak gömmede yapılmıştır...1 mt kadar altına inilmesinde bi sakınca yoktur...
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj
  • toprak çeşitleri
    1, 2gönderen atakan tek2 » 27 Mar 2013, 14:58
    47 Cevaplar