Doğal Kaynaklar Etkinlikleri

Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10588
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Doğal Kaynaklar Etkinlikleri

Mesaj gönderen HayatAğacı » 11 May 2010, 11:47

HAVA
Hava insanlar için hayati bir unsurdur. Hava durumuna göre insanlar yaşam şekilleri belirlenir. İnsan hayatının zorlaştığı yerlerde hava durumu müsait değildir.

KAR
Sıcaklık koşullarının değişmesinde etkili olabilir.Özellikle kuru ve soğuk geçen kış günlerinde kar yağması havayı yumuşatır. Bu olay bir çok bitkinin aşırı dondan etkilenmesini engeller.Bahar dönemlerimde ani kar erimeleri olumsuzluklara yol açabilir (sel).Yine bu kar erimeleri önemli bir su kaynağıdır.Kışın kar yağışları bitkiler için koruyucu bir etki yaparar. Giyim tarzımızı ve sağlığımızı etkiler. Tarım için önemlidir. Tarım ürünleri soğuğa karşı koruduğu gibi toprak nemimin artmasına ve yeraltı suyunun zenginleşmesine katkı sağlar. Kış turizmine katkı sağlar.RÜZGAR
Bitkilerin tozlaşmasın da son derece önemlidir.Sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Havayı temizletici özelliği vardır. Çok şiddetli rüzgârlar (Fırtına) doğal afetlere neden olabilir. Bazı yerlerde rüzgâr santralleri ile enerji üretilir. Ayrıca geçmiş asırlarda ve günümüzde de taşımacılıkta rüzgâr gücünden faydalanılmaktadır.

NEM
Biyoceşitliliğin yoğun olduğu bölgeler nemli ve sıcak alanlardır.Doğada canlıların uygun koşullar bulabileceği bir alan yaratır.Yağışı ve sıcaklığı etkiler. Bunların etkilediklerine de dolaylı da olsa etki eder. Nemin ve yağışın bol olduğu alanlar bitki örtülerinin gür ve sık olduğu ve ılıman iklim şartlarının yaşandığı alanlardır. Nemin az olduğu alanlar kuraklık şartlarının arttığı ve ekonomik faaliyetlerin az olduğu alanlardır.

YAĞMUR
Yağmur su döngüsünün önemli bir parçasıdır.Canlıların hayatının devamı için suya ihtiyaç duyarlar ve bu suyun kaynaklarından bir tanesi de buharlaşan nemin yağmur olarak yüzeye dönmesidir. Aşırı yağmurlar olumsuz etkiler doğurabilir. Seller,heyelan gibi.

KAYAÇLAR
Yer kabuğunun ana malzemesidir. Ayrışarak toprağı oluşturur.Tüm canlı hayatın beslenmesi ve barınması için gereklidir. Özellikle yapı malzemesi olarak kullanılır.Ayrıca süs eşyası yapımında, enerji kaynağı olarak da kullanılır. Birçok sanayi dalının ham maddesidir. Bünyelerindeki birçok element veya mineraller değerli madenleri oluşturmaktadır.

BİTKİLER
İnsanların ve canlıların en önemli besin kaynağıdır.Dünya fotosentez dengesinde çok önemlidir.Besin zincirinin en önemli halkasıdır.Dünyada bir çok kullanım alanları vardır,kozmetik ilaç sanayi ev eşyaları vb .

HAYVANLAR
Ekosistem içerisinde önemli bir elemandır. İnsanlar için önemli bir besin kaynağıdır. Doğada mevcut dengenin önemli bir halkasıdır. Besin ve şifa kaynağıdır. Evcil hayvanlar ekonomik açıdan değerlidir. Avcılıkda uzun yıllar insanların önemli besin kaynağı olmuştur.

DENİZ DALGALARI
Dalga enerjisi elektrik üretiminde kullanılabilmektedir. Kasırga açık bölgelerde şiddetli fırtınalarla çok yıkıcı etkileri olur. Aşırı dalgalar deniz turizmini ve deniz yolu taşımacığını olumsuz etkiler. Tsunami bir doğal afettir. Kıyılarda çeşitli aşınma ve biriktirme şekilleri oluşumunu sağlar. Balıkçılığı da etkiler.Son dönemlerde dalga enerjisi üzerine ciddi çalışmalar yapılmaktadır.

AKARSU
İnsanlar için önemli bir su kaynağıdır.Ekonomik faaliyetlerimize direk etki yapar,önemli bir enerji üretim alanları ,tarımda sulama merkezleridir. Tarım, sulama, balıkçılık, turizm (rafting, piknik),yüzmek, serinlemek, enerji üretimi ve daha pek çok alanda insanlığa imkan sağlar.

TOPRAK
Canlıların önemli yaşam alanlarından biridir. Milyonlarca canlıya barınma imkânı sağladığı gibi tarımın üzerinde yapıldığı alan olması sebebiyle her türlü besinin de ana kaynağıdır. İnsanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için ihtiyaçları olan besin maddelerinin en önemli yetişme alanıdır. Seramik çanak çömlek vb üretiminde kullanılır. En önemli sorunu toprakların kirletilmesi ve erezyondur. Verimli alanlarda nüfus daha yoğun verim azaldıkça nüfus ve yerleşme sayısı azalmaktadır.


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“COĞRAFYA BİLİMİ” sayfasına dön