KANAL İŞARETLERİNİN ÇÖZÜMÜNE YARDIMCI ARKEOLOJİK KAZI ÖRNEĞİ

örnek olabilecek resimli çözülmüş define işaretlerini bu başlıga ekleyebilirsiniz
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Re: KANAL İŞARETLERİNİN ÇÖZÜMÜNE YARDIMCI ARKEOLOJİK KAZI ÖR

Mesaj gönderen HayatAğacı » 21 Nis 2011, 22:52

S.A,
arkadaşım bir kanal işaretine takdınız gidiyorsunuz.... :) resimleriniz içerisinde kanal göremedim ben.... yer mekan güzel....

1. resimdeki mermer taş ilginç durmakta...

7. resimdeki taş haç sembollü olan mezar taşına benzemekte...

16. resimde geniş yuvarlak oyma var ve dibinde içi sıvalı sarnıç türevi bir kuyu var....

arazide bolca küp kırıkları ve kesim artıkları olan mıcır mevcut....açılmış mezarlar vardır elbet...ama açılmamışlarda muhakkak olmalı diye düşünmekteyim....saygılarımla.

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 21 Nis 2011, 23:16

S.A, bu taş sabit kaya değil kardeş... sabit olmayan taşlardan yola çıkarak mezar arayamayız....saygılarımla.
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 21 Nis 2011, 23:32

TÜMÜLÜS yazdı:üstad biz buluyoruz sabit olmasın.yeri geldiği zaman yayınlarız.
S.A,
alan mezarlık alan olunca, traşlanmış kayalardan, mıcırdan, tümseklerden ve çökeklerden elbet mezar tesbitleri olacaktır... bunların yanında hangi sabir ve sabit olmayan taşa bakarsak kesim izlerinedde rast geliriz, kanallarada rast geliriz, kabartma ve oymalarada rast geliriz.... ama sizin sunduğunuz kanal olarak lanse ettiğiniz özellikle sabit olmayan taşların direk mezar tesbiti yaptırmamaktadır...sadece orada insanoğlu tarafından müdahele söz konusu olduğunu göstermekte.....

sorun kanal olarak dedikleriniz kanal değil... şekil verimeye çalışılmış veya çalışılmamış ilgili ilgisiz her herde karşınıza çıkan kesim izleri veya kullanım amaçlı yapılmış izler.... ama direkt kaya mezarlarının ne sembolleri nede tesbitlerini bildirmekte...saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 22 Nis 2011, 00:48

TÜMÜLÜS yazdı:üstad sonuçta hepsi kanal işareti ve her sey çıkıyor konu baslığımda çok net örnekler var.sabit olması olmaması bu bölge için sorun teşkil etmiyor.
s.a. basından beri takip ediyorum bölgeler gercekten güzel elinize sağlık... hayatağacı ustamız gerekeni söylemiş bende kendi kendime bi özetleme gereği hissettim bölgeniz zaten mezarlık alanı yukarıda dediğiniz gibi hersey cıkabilir ama bunların bu kanala benzettiğinizle alakası olmayacağını düşünüyorum... evet işçilik var fakat bununla bir ilgisi olamaz diye düşünüyorum ...şimdi mantıklı düşünürsek bir balta ağzı gibi kanala benzer bir işarete herşey yüklenmez...kaldıki o zamanki insanlarda en az bizim kadar akıllıymış yorumda bulunurken bunu göz ardı etmemek lazım derim...saygılar...
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

türkiş
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen türkiş » 21 Ağu 2011, 12:29

ben arkadasın dedıklerının bır kısmına katılmıyorum çünku kanallar mezarları verır kımılerı ama bu mezarlardanda öle çok degerlı para ve eşyalar çıkmaz.fotolardan kımılerınde gördüm.parayı işaret eden işaretler mevcut.ustanında dedıgı gıbı o zamankı ınsanlarda çok akıllı ve zekıydıler ve sen olsan öle her mezara bolca altın ve degerlı eşya kormusun ben koymam.onlarda koymadılar.burası bırde yaşantı alanı ve evlerının kenarlarına mezarlar yapmışlar ve bu mezarlar benım tahmınımce normal halkın mezarlar ve degerlı ve paralı olan mezarlar tepelere dogrudur.fakat kımı yerlere paralarını ve degerlı eşyalarını koydular ve mezar süsü vermışlerdır.ve bu tur yerlerı acmakta öle 2 saatlık iş degıldır.gunler belkı haftalarca ugrasılır.ama iş makınaları için kolaydır

huso588
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: KANAL İŞARETLERİNİN ÇÖZÜMÜNE YARDIMCI ARKEOLOJİK KAZI ÖRNEĞİ

Mesaj gönderen huso588 » 28 Mar 2013, 12:25

resimler neredeki bendemi bir şey var

Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen LebregoN » 29 Mar 2013, 21:37

evet resim gözükmüyor

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 29 Mar 2013, 22:09

resim yükleyen üyenin kaydı silinince resimleride silindi... bu konuda resimsiz kaldı..

“ÇÖZÜLMÜŞ DEFİNE İŞARETLERİ” sayfasına dön