dama taşı, güllü haç

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

dama taşı, güllü haç

Mesajgönderen xkorpity » 06 Nis 2013, 12:30

selamın aleyküm değerli abilerim ve kardeşlerim dama taşı ve güllü haç hakkında bilgisi olanlar varmı
yerin uzak fotosunu çektim

Resim

Resim

Resim

ekilen yerde ( üstteki resimde gözüküyor ekilen yer diye) altta resimde göreceğimiz gibi dama taşı ile güllü haç çıktı..

Resim

Resim

siz kıymetli yorumlarınızı bekliyorum
inneddine indallahil islam (Allah katında tek din İslamdır)
Kullanıcı avatarı
xkorpity
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: dama taşı, güllü haç

Mesajgönderen VenomTrK » 06 Nis 2013, 12:42

buralar talan edilmiş sanada sadece bu fotoğrafları çekmek kalmış üzgünüm ama buralarda çalışma yapılmış.
Üç günlük dünya için gayret üstüne gayret, Ebedi bir yaşam için gayret yok hayret. Necip Fazıl KISAKÜREK
Kullanıcı avatarı
VenomTrK
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 06 Nis 2013, 12:55

S.A,
yoğun yaşam izleri mevcut... son resim oyun için yapılan bir taş.. mzarla ilgili değil... sondan birinci resim ermeni haç süslemelerinden... büyük ihtimalde mezar taşı... deşilen yerde bir yapı kalıntısı var...zaman içinde toprak altında kalmış ve defineciler tarafından bilinçsizce kazılmış... burası belki kilise kalıntısı olabilir... kilise kalıntısı ise, yüksekce bir yere çıkın ve dış sınırlarını tesbit etmeye çalışın... dış sınırlarını tesbit edebilirseniz işlem yaomak kolay olur... bu deşilen toprak yığıntısının dışında kalan çevrede öbek olmuş taşlıklar varsa, oralarda mezar yerleri olur... ayrıca resimde açıklama yapmışsın,koltuk taşı demişsiniz ama ben göremedim...
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen xkorpity » 06 Nis 2013, 13:39

S.a değerli ağabeyim eskiden manastır olarak kullanılmış ilk deşilende taşların üstünde 6 tane gül çizimi vardı ona dayanılarak deşildi ekince dama taşı ve güllü haç cıktı duvar gıbıydı yanları horoson katmışlar detaylı fotoları atıyorum şimdi

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
xkorpity
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 06 Nis 2013, 14:34

s.a,
koltuk taşları evet benziyorlar ama, koltuk amaçlı yapılan kesim değiller...yeni gelen resimlerinizde de, öbek taşlık veya tek dikili taş türü bir emare göremedim...
haç ın çıktığı yerde mutlaka mezar olmalı diye düşünüyorum...ğer kemik filan çıkmamış ise ona göre araştırma yapabilirsiniz... aşağıda bir kaç resminizde açıklama yaptım...

Resim

Resim

Resim

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen xkorpity » 06 Nis 2013, 14:53

var üstadım atıyorum hemen
Kullanıcı avatarı
xkorpity
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen xkorpity » 06 Nis 2013, 14:56

Resim
Kullanıcı avatarı
xkorpity
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen xkorpity » 06 Nis 2013, 15:07

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
xkorpity
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 06 Nis 2013, 15:49

S.A,
evet haçlar kaliteli yapılmışlar... tam bir mağbed alanı burası... az geriden istediğim yer ise, kutsallık katılmış sunak yeri... farkında ise o büyük oymanın yarısından aşağısı sonradan kazılarak toprak seviyesi aşağıya indirilmiş... bir taş çıkınca birşey yok diye bırakılmı... dahada aşağı indirilirse toprak seviyesi, alttan neler çıkacağı bilinmez ama sürprizlerde olabilir...şansa kalmış bir durum... kayalıkta, traşlanan yüzeyleri kontrol ederek boşluk tesbiti yap..yine traşlanan kaya yüzeylerinde toprakla birleşen yerlerini iyi incele ve duruma göre işlem yapılabilir...

yapı kalıntısı dediğim kilise yeri için yüksekçe bir yere çık ve dış sınırları belirlemeye çalış... sonra doğu tarafında yoklamalar yapılmakta fayda vardır.... bölgede düzlük veya meyilli arazi olur, 1 km alana kadar toprak yüzeyde öbek olmuş veya dikili taş araştırması yapın...

Resim

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen xkorpity » 07 Nis 2013, 12:27

xkorpity yazdı:Resim

S.a üstadım az geriden fotosu bu var size göre deşilen güllü haç ve dama taşı çıkan yere devam edilmeli midir?
Kullanıcı avatarı
xkorpity
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen xkorpity » 08 Nis 2013, 16:41

HayatAğacı yazdı:S.A,
evet haçlar kaliteli yapılmışlar... tam bir mağbed alanı burası... az geriden istediğim yer ise, kutsallık katılmış sunak yeri... farkında ise o büyük oymanın yarısından aşağısı sonradan kazılarak toprak seviyesi aşağıya indirilmiş... bir taş çıkınca birşey yok diye bırakılmı... dahada aşağı indirilirse toprak seviyesi, alttan neler çıkacağı bilinmez ama sürprizlerde olabilir...şansa kalmış bir durum... kayalıkta, traşlanan yüzeyleri kontrol ederek boşluk tesbiti yap..yine traşlanan kaya yüzeylerinde toprakla birleşen yerlerini iyi incele ve duruma göre işlem yapılabilir...

yapı kalıntısı dediğim kilise yeri için yüksekçe bir yere çık ve dış sınırları belirlemeye çalış... sonra doğu tarafında yoklamalar yapılmakta fayda vardır.... bölgede düzlük veya meyilli arazi olur, 1 km alana kadar toprak yüzeyde öbek olmuş veya dikili taş araştırması yapın...

Resim

S.a üstadım az geriden fotosu var üst resimde olan size göre deşilen güllü haç ve dama taşı çıkan yere devam edilmeli midir?
Kullanıcı avatarı
xkorpity
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir