DEFİNE ARAMA CUBUKLARI VE CİHAZLAR

Bu Bölümün Amacı Muhtelif Konular Üzerinden Tartışarak Bilgimizi Derinleştirmektir

DEFİNE ARAMA CUBUKLARI VE CİHAZLAR

Mesajgönderen PANORMOS » 17 Haz 2010, 09:50

mrb arkadslar, kendimizin yaptığı 4 adet bakır borularla yapılan define arama cubuklarınla farzederim bir nokta tespit ettik, tespitten sonra marka ismi vermiyorum alan tarama cihazınla aynı noktayı tespit ettik. Tespit edilen nokta altın olduğunu farzedelim. Dedektörde yine herkesin başında olduğu gibi her şeye değerli göstermekte olduğu için dedektörü saymaya biliriz..

Sorum şu olcak her iki aramyla aynı nokta tespiti yapıltıktan sonra bizi yanıltma oranı nedir. Noktada altın var diyebilirmiyiz.
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Re: DEFİNE ARAMA CUBUKLARI VE CİHAZLAR

Mesajgönderen HayatAğacı » 17 Haz 2010, 10:14

yanılma oranın her zaman için %90 dır kardeş... dörtlü çubukları iyi bilirim ister hazır satılanlar olsun ister el ile yapılanlar olsun hepsinde de tecrübem vardır... dedektörlerde ise garret2500gti kullandım bir ara ama her insanın kullanacağı iş değil...

en güzel tecrübe arazi yüzeyini etüd etmektir...benim tecrübelerim bu yöndedir... yok eğer deneyim olarak farklı deneyimleriniz varsa paylaşırsanız mutlu edersiniz..saygılarımla.
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 17 Haz 2010, 10:17

moloz46 kardeşim çubuklar genelde boşluk tespitinde kullanılmıştır.bazı çubukların içine civa koymakla beraber altına çektiği söylenir fakat toprakta ve taşlarda çeşitli minerallerede gerek çubuk gerekse dedektörlerin çektiği belirlenmiştir...dedektörlerle define arayanın aklına şaşarım...dedektörü tek para bulmak için kullanılır,yoksa 5mt 8 mt çekiyor diye satanlar,50-60 cm den fazlasını çekmediği ve çok yanıltığıda apaçık ortadadır.
herşeyin bir ilmi vardır.en güzeli bu işin ilmini bilimsel yollardan öğrenip yapmanızdır...yoksa dedektörle ve çubukla çalışmak kazılmadık yer bırakmaz ve neticede sıfır olmakla beraber ülkemiz köstebek yuvasına döner...

birde işin ehli olmayan doğal kaya figürlerine yorum isteyen ve yorum yapanlar yokmu...bu insanların hakkını gasp etmiş olmuyorlarmı?herhangi bir define sitesinde admin veya mod olmak bu işi ben biliyorum havasına girmiyorlarmı?insanların nasıl emekleriyle oynandığını çok iyi biliyorum...yazıktır, bu insanlar bizim kardeşlerimiz değilmi?aynı tavanın balıkları değilmiyiz?bizim dedelerimiz omuz omuza savaşıp bu toprak için canlarını vermedilermi?hala birbirimize kazık atmanın peşindeyiz...ne olursak olalım ama önce adam(insan) olalım...kısa keselimki uzun yazılan yazıları kardeşlerimiz es geçiyor :D
saygı ve sevgilerimi sunuyorum...
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen PANORMOS » 17 Haz 2010, 11:19

arkadaslar fikirlerinize aynen katılıyorum, ben sahada kendim denedim tabii ondan önce bakır borularım 4 lü ve her birinin içinde demir tozu, alüminyum tozu, asit, pil kömürü, arazinin toprağı, kurşun tozundan oluşan bir karışımdan oluşmakta. ben kendi tecrübelerimden bir yere arkadaşıma altın koydurdum ve ilk denemede alan tarama gittii daha sonra ise bakır borularla baktığımızda yine aynı noktayı tespit ettiğimi gördüm. Ama şöle bir sıkıntı var mineralin fazla yoğun olduğu bölgelerde hem alan tarama hmde bakır borular farklı yönleri gösterdiğine şait oldum. benim fikrim bakır borularla maden aramdan ziyade boşluk tespiti için en iyi marka alan taramalradan daha iyi olduğu fikri bende uyandı.
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen hasan ahmet » 21 Ağu 2010, 19:43

arkadaslar bu boruların ıcı bosmu ıkı tane olsa olmazmı bunlar
Kullanıcı avatarı
hasan ahmet
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 21 Ağu 2010, 20:08

kardeş, 4 lü çubukların içleri boş olurlar, L çubuklar vardır ki bunlar iki tane olurlar 8 mm kalınlıktan başlarlar ve içleri dolu olur..birde çatal çubuklar vardırki , dut ağacı çubuk şeklindedirler, bunların kalınlıklarıda 4lük çıplak bakırlardan yapılırlar... forumumuzda bakır çubuklarla ilgili resimlerimiz ve bilgiler mevcutdur....saygılarımla. :gül

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen anatolion » 21 Ağu 2010, 22:29

moloz46 yazdı:mrb arkadslar, kendimizin yaptığı 4 adet bakır borularla yapılan define arama cubuklarınla farzederim bir nokta tespit ettik, tespitten sonra marka ismi vermiyorum alan tarama cihazınla aynı noktayı tespit ettik. Tespit edilen nokta altın olduğunu farzedelim. Dedektörde yine herkesin başında olduğu gibi her şeye değerli göstermekte olduğu için dedektörü saymaya biliriz..

Sorum şu olcak her iki aramyla aynı nokta tespiti yapıltıktan sonra bizi yanıltma oranı nedir. Noktada altın var diyebilirmiyiz.

selam ile..

diyemeyiz! şöyleki:
dediğin şekilde aynen bir tatbikat yapmıştık. L şeklindeki bakır çubuklarla şüpheli bir alanda belirlediğim bir yeri tanıdığım bir arkadaştaki alan taramayla da yoklamak test etmek istedim. ( araba teybi büyüklüğünde 2 cihazı mevcut taramasının. birini hedef noktada topraklama görevi için koyuyor yere. mineralleri bertaraf ediyormuş böylece. diğer kutuya çubuklarını bağlıyor.) gittik araziye. tam noktayı söylememiştim, oraya gelmeden çubuklarını tutmasını söyledim. karşılıklı tuttuk. benim noktaya yöneldiler. hadi hayırlısı dedim..gittik hedefin yakınına. sağdan soldan yine aynı noktayı gösterdiler. kesin voleyi vurduk dedim :) sonra elektronik aksamlı cihazını çalıştırdı taramasının. işte dediğim kullanma tarzına göre hareket ederek..hem altın-gümüş ayarına sabitledi sadece, hem de hedef yakındaki mineralliği elemine(yok) edici aksamı da kurdu. bu şekilde de aynı noktaya yönelince.. tamam dedik..iş çıkacak burdan..neyse uzatmayacağım. uygun bir günde vakitte kazmayı vurdum. bir kaç hamleden sonra bakır L çubuğumu tuttum. sallandıl sallandı attığım toprağa döndüler. durumu anladım tabi. eleye eleye ve çubuk tuta tuta çekimin faillerini tesbit etmeyi başardım. en irisi baş parmak kadar irili ufaklı mineralli taş parçaları!.. nereye koysam bunları çubuklar oraya döndüler.. mesele çözüldü. şanssızlğa üzülmekle beraber çubuklarımın çekim gücünü görmüş oldum, o bakımdan güzel bir test oldu. arkadaşın 600-700 tl lık (polar) alan taraması için de şaşırmadım desem yalan olur. o kadar işleme zahmete rağmen rağmen minerali aşmayı başaramamıştı.....

sonuç olarak, minerale alan taraması bile aldanabiliyor. basit sade bir bakır çubuktan çok da farkları yok, aksine ben bu bakırlara alan taramalrdan daha fazla güvenmeye başladım o işten sonra.bana daha randımanlı gelmeye başladı. burada bütün sıkıntı aln tarama olsun basit çubuklar olsun mineral olayını aşabilmesi... bu minvalde minerali aşma yöntemlerini kendi başımıza yapacağımız değişik denemelerle bulabiliriz. % 100 başarıdan söz edilemezse bile minerale çekme düzeyini ne kadar aza indirebilirsek kardır.(eline, diline aranan hedef metalden değdirmek vb gibi.) bu yönde tecrübesi, yöntemi, fikri, tavsiyesi olan arkadaşların ustaların paylaşmasını rica ediyorum. saygılar...
Resim acta est fabula!
    Kullanıcı avatarı
    anatolion
    DEFİNELERİM ÜYESİ
    DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen akredite06 » 22 Ağu 2010, 01:50

ya arkadaşlar bu bün internette şöyle bir gezinirken askeri mayın arama cihazlarından bahsedildiğini duydum...bunlar ne derece yardımcı ola bilir....metal arama konusunda bunlar daha profosyönel olabilirmi...mesela geçenlerde zaman gazetesinde okudugum bir haberde suriye sınırında mayın temizleme yapılırken çok sayıda tarihi parada bulunmuş???????
    Yaptığımız tüm yorumlar yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak yapmaktayız .Kaçak kazılardan uzak duralım!
    Kullanıcı avatarı
    akredite06
    DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
    DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 22 Ağu 2010, 01:56

akredite06 yazdı:ya arkadaşlar bu bün internette şöyle bir gezinirken askeri mayın arama cihazlarından bahsedildiğini duydum...bunlar ne derece yardımcı ola bilir....metal arama konusunda bunlar daha profosyönel olabilirmi...mesela geçenlerde zaman gazetesinde okudugum bir haberde suriye sınırında mayın temizleme yapılırken çok sayıda tarihi parada bulunmuş???????

derinde olmayanları bulur...tektekçilik denir buna...yani tek para bulma...define aranmaz bu cıhazlarla,çünki derini gösteren cihaz daha icat edilmedi...
    YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
    Kullanıcı avatarı
    D E Ş İ F R E 53
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen akredite06 » 23 Ağu 2010, 01:52

azla yetinmeyen çoğu bulamazmış derler ya tekte bulsam olur..... :komik mesela araştırdım vallon diye bir firma varmış mayın arama dedektörü üreten bizim askeriyede o veriyormuş yaklaşık 1,5 mt kadar çekiyormuş sanırım oda yeter.....ama sorun şurada türkiyede satan kim onu bulamadım sanırım bulsamda sivilllere vermezler :ağlamak
    Yaptığımız tüm yorumlar yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak yapmaktayız .Kaçak kazılardan uzak duralım!
    Kullanıcı avatarı
    akredite06
    DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
    DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen metin06tr » 26 Ağu 2010, 15:12

moloz46 yazdı:mrb arkadslar, kendimizin yaptığı 4 adet bakır borularla yapılan define arama cubuklarınla farzederim bir nokta tespit ettik, tespitten sonra marka ismi vermiyorum alan tarama cihazınla aynı noktayı tespit ettik. Tespit edilen nokta altın olduğunu farzedelim. Dedektörde yine herkesin başında olduğu gibi her şeye değerli göstermekte olduğu için dedektörü saymaya biliriz..

slm üstadım bu çubukların tam oalrak resimliş şekilde rtarif ede bilirmsin saygılarımla bide tecrübelerinden bahsedermisin nekadar dogru bu çubuklar yanılma payı yüzde kaç üstadım sayglasrımlar
    Kullanıcı avatarı
    metin06tr
    DEFİNELERİM ÜYESİ
    DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen PANORMOS » 26 Ağu 2010, 15:17

hep söz veriyorum fotolarını çekip atıcam diye ama cubuklarım elden ele dolaşıyo bir arkadas istiyo kıramıyorum veriyorum cubukları aldığımda fotolayıp en kısa zamanda forumda paylışıcam....
    Kullanıcı avatarı
    PANORMOS
    DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
    DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen alp 80 » 14 Eyl 2010, 09:12

D E Ş İ F R E 53 yazdı:
    akredite06 yazdı:ya arkadaşlar bu bün internette şöyle bir gezinirken askeri mayın arama cihazlarından bahsedildiğini duydum...bunlar ne derece yardımcı ola bilir....metal arama konusunda bunlar daha profosyönel olabilirmi...mesela geçenlerde zaman gazetesinde okudugum bir haberde suriye sınırında mayın temizleme yapılırken çok sayıda tarihi parada bulunmuş???????

derinde olmayanları bulur...tektekçilik denir buna...yani tek para bulma...define aranmaz bu cıhazlarla,çünki derini gösteren cihaz daha icat edilmedi...

ustam derınden define çıktıgıda görülmüş degil hani,buzamana kadar bulunan defineler,toplu paralar mezardan bahsetmiyorum,ya tesadüf yada o tek para dedektörüne takılıp çıkmıştır,hepside yukadan çıkmıştır ama dedektörlerın derıne dalmadıgından ama hep yüzeyde defineler,tesadüfi çıkanlarda hep kanalizasyon yol yapımı vs vs hep yuzeye yakından çıkmıştır.dedektor veya herhangi bir elektoronık çihazında mezar buldugu görülmemiştir ya arazi yüzeyinden işaretten yada tesadüfi çıkmıştır mezarlar
    Hiç bilenlerle,bilmeyenler,bir olurmu ?
    Kullanıcı avatarı
    alp 80
    Yönetici
    Yönetici

Mesajgönderen bulacak » 14 Eyl 2010, 20:41

:tsk
    Kullanıcı avatarı
    bulacak
    DEFİNELERİM ÜYESİ
    DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen akredite06 » 05 Ara 2010, 18:52

USTALAR HEPİNİZE KOLAY GELSİN GEÇENLERDE BİR ARKADAŞ BANA Elektrik özdirenç (Rezistivite ) Yöntemi İLE BOŞLUK BULUNA BİLDİGİNİ SÖYLEDİ BİR BİLGİSİ OLAN VARMI?SANIRIM JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ FELAN KULLANIYORMUŞ NE DERECEDE GÜVENİLİR???İNTERNET ÜZERİNDEN ARAŞTIRMA YAPTIGIMDA BİR KAÇ BİLGİYE ULAŞTIM
    1.Kayaçların elektrik özelliği denince ilk akla gelen elektrik akımının kayaç içine iletilmesidir. Elektrik metotlar açısından kayaçların en önemli elektrik parametresi iletkenliktir. İletkenliğin tersi direnç ( rezistivite) olarak bilinir.
    Özetle yer katmanlarının elektrik akımının geçmesine gösterdikleri direnci ölçmeyi esas alan yönteme verilen addır. Elde edilen değerlere özdirenç adı verilir ve ohmmetre cinsinden ifade edilir.

Sıcak ve soğuk yer altı suyu, kömür, endüstriyel hammadde, arkeolojik kalıntı vs. aramalarında kullanılır. 600+600 metre veya gerektiğinde daha fazla açılımlar yapılabilir.üçgen lokasyon yöntemi ile de doğrultu ve dalım tespit edilir.

Arazi elverdiğinde panel diyagram çalışması ile veya panel blok çalışması ile 2 boyutlu ve üç boyutlu rezistivite etütleri yapılarak, akiferler ile akiferlerin tavan ve taban topografyaları tespit edilir. Bu modelden yararlanılarak optimum verimli , en ekonomik derinlikli ve en az sayıda mekanik yer altı suyu sondajı önerilir. Bu sondajlar neticesinde çıkacak suların debileri Ton/gün veya lt/sn olarak tahmin edilir.

Rezistivite etütleri ile aşağıdaki problemlerin de çözülmesi mümkündür.

* Yer altı suyu aranması,
    * Yer altı suyu derinliği tespiti,
    * Yer altı katmanlarının belirlenmesi, ana kayanın bulunması,
    * Gömülü fayların bulunması.
    * Gömülü mezarların bulunması,
    * Lahit ve tarihi eser aranması,
    * Yeraltında bulunan boşlukların bulunması,
    * Taban kayanın özellikleri

Resim
    Resim
    Kullanıcı avatarı
    akredite06
    DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
    DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen cihangir28 » 05 Ara 2010, 21:51

en iyisi E M cihazları
    Kullanıcı avatarı
    cihangir28
    DEFİNELERİM ÜYESİ
    DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen muro » 06 Ara 2010, 23:13

s,a.arkadaşlar herkesin yorumunu saygıyla karşılıyorum.fakat kendi yapmış oldugum cubukları test edince biraz umutlanıyorum.bakır çubukların içine karışım koyarsanız çubuk minarele gider.bakır zaten tek başına metale gidiyor ama ayrım yapmıyor yaptıgım teslerde demiri eler gibi oluyorum.elimde minelap sd2200 v2 var çubukların çöktüğü yere makinayı tutuyoruz tek para da çıkıyor demirde.fakatttt gerçek şuki eger etrafta büyük parça yoksa enyakın metal demirse ona gidiyor 5 dönüm bahcem var içinde hertürlü metal mevcut bahçenin sonunda yani 80 metrede 1.5 metrede 30 santim çapında 1 yıl önce gömmüş oldugum bakır helke var.100 metreden arabamın içinden tuttugumda direk oraya gidiyor ikinci hattan evden tuttugumda yine ora gidiyor.teksorun bizde çubukla gidiyoruz biryere çökuyor makinayla sinyal alırsak deşiyoruz yokya bırakıyoruz halbuki makinalar 1.5 metreyi geçmiyor.çünkü dünya genelinde müzelerin anlaşmasıyla satışları yasak bugünlük bukadar.definecilik meslek deyil hobi olarak yapmak lazım arkadaşlar başınızı agrıttım herkesten özür dilerim saygı ve hoşgörü görüşmek umuduyla
    Kullanıcı avatarı
    muro
    DEFİNELERİM ÜYESİ
    DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 06 Ara 2010, 23:25

S.A
    muro, kardeşlik ortamında ve gönülden yazılan her fikir başımızın tacıdır.... bu tür fkirler baş ağrıtmazlar huzur verirler .... reklam kokan ve parasal olaya dökülen her konunun karşısındayız....

Selam ve dua ile...

Kullanıcı avatarı
    HayatAğacı
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen tiryaki » 07 Ara 2010, 00:22

hayat ağacı ustam.
    bendede garet 2500 var ama özelliklerini henüz tam keşfedemedim bunlarda boışluk tesbiti mümkünmü.
    ve derinlik azami ne kadar aydınlatırsanız sevinirim
    baki selamlar
    Kullanıcı avatarı
    tiryaki
    DEFİNELERİM ÜYESİ
    DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 07 Ara 2010, 09:46

S.A
    bu cihazı ben aylarca kullandım... yapmadığım ayarı kalmadı.... öğrenmediğim noktası kalmadı zamanında...arazide beş para etmeyen bir cihaz..herşeye öten bir cihaz.... diiitttt sesinden insan kafayı yiyiyor.... arazide nereye tutarsan tut diiittt sesi vermekten başka bir işe yaramıyor....saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
    HayatAğacı
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen tiryaki » 07 Ara 2010, 10:38

sa.
    hayırlı sabahlar ustam .
    ben profesyonel değilim sadece tektekçilik için bulunduruyorum sözde.
    evde iki çuval nal çivisi oldu. onları değerlendirebilseydim bari:))
    teşekkürler hocam. allaha emanet.
    Kullanıcı avatarı
    tiryaki
    DEFİNELERİM ÜYESİ
    DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 07 Ara 2010, 11:09

S.A
    tektekçilik zor işdir.... hem arazide yakalanma olasılığı çok yüksektir hemde çalışma sahası çok dar bir alana sahiptir.. höyüklerde bulabilirsini ki en uygun yer höyüklerdir, buralarda çoğunlukla sit alanı olduğundan çalışma yapmak imkansız dır....

bunun dışında yıkılmış mezar odalarında obje bulmak için kullanılırki buda ancak metal olanları bulur... mermer veya tuğladan yapılan nesneleri bulmaz...bu tip yerlerde de en güzeli toprak elek ile elenmelidir....

randımanlı ve sağlıklı bir uğraş değildir.... bu şahsi görüşümdür....saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
    HayatAğacı
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen akredite06 » 16 Ara 2010, 16:42

ARKADAŞLAR BENİM GÖNDERDİGİM METODLA İLGİLİ HİÇ BİR BİLGİ SAHİBİ OLAN YOKMU YORUMLARINIZI BEKLİYORUM!!!!...
    Kullanıcı avatarı
    akredite06
    DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
    DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen HayatAğacı » 16 Ara 2010, 17:35

S.A
    var kardeş var.... iki ayrı jeofizik müdendisine su kuyusu için tahlil yaptırdım.... cihazlarını kullanırken bizzat yardım ettim... 35 metrede su var dedi.... 50 metrede yine ya su var yada boşluk katmanı var dedi..... sondaj cıya vurdurduk 35 metrede çıkmadı, 50 metreye kadar indi malesef yine yok.... 250 tl jeofizikciye, 3 bin tl de sondajcıya bayıldık....

ikinci jeofizik mühendsini getirttik aynı cihazla geldi.... önceki olayı bir bir anlattık.... gezdi baktı, cihazı beraber tuttuk... buda 120 metreden önce su bulazsınız dedi.... ama vurdurmadık...öylece beklemekte şimdilik....

120 metrede var diyen mühendise , bir önceki jeofizik cinin raporlarını okuttuk... dediği şuydu; tesbiti güzel yapmış ama yorumlarken hata yapmış dedi....

ilk gelen jeoloji mühendisi idi, cihaz sonuçlarını ankaradaki jeofizikcisine okutuyor ve yorumlatıyordu....

ikinci gelen ise, kendisi jeofizik mühendisi idi ve cihaz sonuçlarını kendisi yorumluyordu....

ilk gelenin ankardaki jeofizik cisi gelip araziyi görmüş olsaydı, arazideki cips lerden kaç metre derinlikte su bulunabileceğini bilir ve ona göre isabetli yorumlar yapabilirdi, cihaz sonuçlarına...

cihaz ismi;

JEOFİZİK ELEKTRİK ÖZDİRENÇ

saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
    HayatAğacı
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
    DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 16 Ara 2010, 17:48

usta onlardan benim de başım cok ağrıdı ...anlaşmanı iyi yapacan jeofizikciye ve sondajcıya su cıkmadan para vermeyecen bir defa ...ayrıca lazım sa benim iyi bir cubukcu ustam var 2 kuyu bize kazdı 1 kuyu belediyeye kazdı dediği metrede dediği yerde su cıkıyor .. basit bir sarma "L" cubuk .. :alayci
    Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
    LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim
    Kullanıcı avatarı
    EsRaReNGiZ
    Yönetici
    Yönetici

Sonraki

Dön ARAŞTIRALIM TARTIŞALIM

• { RELATED_TOPICS }
      Cevaplar
      Görüntüleme
      Son mesaj