Balık Sembolleri - İşaretleri

Define Sembolleri
Kilitli
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10595
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Balık Sembolleri - İşaretleri

Mesaj gönderen HayatAğacı » 18 Şub 2010, 12:46

Yunanca’da balık anlamına gelen Ichthys (ΙΧΘΥΣ) deniliyor. Ichthys’ın kökeni ve manası hakkında kesin bir fikir birliği olmasa bile Hz. İsa’nın ölümünden sonra ilk Hıristiyanlar tarafından kullanılan gizli anlam içeren bir sembol olduğu sanılıyor. Ortadoğu ve Yunan mitolojisinde daha çok bereket olarak yorumlanan balık simgesinin Hıristiyanlıktaki kullanımını, El-Süveyda’daki Ortadoks Rahip Isaac’a sorduğumuzda, o bize ilk Hıristiyanların Roma İmparatorluğu’nun baskı ve saldırıları karşısında haç işaretin kullanamadıklarından dolayı haçı simgeleyen Ichthys’i kullandıklarını söylüyor ve İsa’nın havarilerinin balık tutmasıyla ilgili İncil’deki kıssalardan bahsediyor. İsa’nın beş ekmek ve iki balıkla 5 bin kişiyi doyurması veya İsa’nın balıkçılık yapan ilk havarilere (Petrus, Andrea, Yakup, Yuhanna), “Ardımdan gelin, sizleri insan tutan balıkçılar yapacağım” dediği kıssalar gibi. Ayrıca Ichthus’un baş harfleri (IChThUS= Iesous Christos Theou Uios Soter), Hz. İsa, Tanrı’nın oğlu ve Kurtarıcı (Jesus Christ, God’s Son, Savior) anlamına da geliyor.

Balık sembolleri karşımıza bir çok şekilde çıkmaktadır... bazen bir mozaik içinde çıkar... bazen duvar - tavan boyamalarında süsleme olarak çıkar... bazen mezar stellerinde karşımıza çıkar....

defineci sitelerinde diğer sembollere denildiği gibi baktığı yeri ölç biç demeyle olumlu sonuçlara varılmaz... bulunduğu yer önem arz eder.... defineyle ilgili bir sembol olmadığı gibi mezar süslemelerinde ve stellerinde karşımıza çıkmaktadır....


Resim

Resim

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kilitli

“DEFİNE İŞARETLERİ VE ANLAMLARI” sayfasına dön