Keçi Sembolü - İşareti

Define Sembolleri
Kilitli
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Keçi Sembolü - İşareti

Mesaj gönderen HayatAğacı » 21 Eyl 2011, 12:56

Tanrılar tanrısı Zeus'u çocukken Girit Adası'nda Amaltheia adlı bir keçi sütüyle besler.

Sonraki efsaneler onun bir keçi değil, bir peri olduğu yolundadır. Çok güçlü bir çocuk olan Zeus birgün sütü ile beslendiği Amaltheia'nın bir boynuzunu kırar. Bu olay üzerine Zeus, elinde kalan boynuz parçasına her zaman için çeşitli nimetlerle doldurulmak veya dolu bulunmak gücünü bağışlar. Daha sonra bu boynuz Romalılarda "Cornu Capiae" adını alır ve keçilerin boynuzu bereket sembolü halini alır.

Tanrılar tanrısı Zeus, oğlu Dionysos'u, karısının kıskançlığından koruyabilmek için, bir dönem keçi kılığına sokar ve onu su perileri arasında büyütür .

Yine Yunanistan'ın dağlık Arkadia bölgesinde sürülerin özellikle küçükbaş hayvanların ve çobanların tanrısı olan keçi ayaklı Pan yaşar.

Doğduğunda keçi kafalı olan, alnında iki boynuz taşıyan, keçi ayaklı ve keçi kuyruklu Pan'ın sadece boynuzları ve keçi sakalı kalarak yüzü bir insan yüzüne dönüşür. Diğer dinlerdeki Şeytan motifinin keçi sakalını ve boynuzlarını Pan'dan aldığı ileri sürülür.

Dağlarda otlayan koyun sürülerini uzun uzun izleyen Pan, aniden ormanların karanlığına dalar ve vahşi hayvanları kıvılcım saçan gözleriyle bulup öldürür.

İskandinav mitolojisinde tanrı Thor'un arabasını iki keçi çeker. Tanrı acıktıkça bu keçileri kesip yemektedir. Sonra onları yeniden canlandırıp arabasına koşmaktadır. Keçilerin yeniden canlanabilmeleri için, deri ve kemiklerine el sürülmemesi gerekmektedir. Tanrı Thor yine bir akşam vakti, bir köylünün evinde konaklarken, evin oğlu bu durumu bilmediği için ölü keçi kemiklerinden birinin iliğini emer. Tanrı, keçisi sakat kaldı diye bu olaya çok öfkelenir ve keçilerini köylüye bırakıp, köylünün oğullarına arabasını çektirmeye başlar.

Eski Türklerde bazı boyların totemi ve tabusu keçidir. Hitit mitolojisinde de keçi motifi vardır.

Kırgızlarda keçileri koruyan bir varlığa inanılır ve bu varlık "Çıçan Ata" olarak anılır. Altay Türklerinde de tufan olacağını ilk kez demir boynuzlu, gök yeleli bir keçi haber verir.

1. Türk Dünyasında Keçi Figürü

Dağ keçisi / elik, Türkler tarafından kutsal sayılan bir hayvandır. Emel Esin, kaynaklara dayanarak dağ keçisi ve geyik motiflerinin, MÖ 1000 yılda Avrasya’da yaşayan bütün göçebe boyların (Sibirya da dâhil) ongunu olduğunu söylemektedir. Tunçtan yapılmış küçük keçi heykellerinin kemer tokalarında bulunduğunu; at takımlarında, levhalarda, alpların mezar taşlarında, halılarda, bayrak direklerinin tepesinde hep dağ tekeleri ve geyiklerin ayakta veya diz çökmüş olarak tasvir edildiğini bildirmektedir. Bu motifin doğudan batıya doğru göç ettiği hemen hemen kesindir. Köktürk kağan sülalesinin damgası da dağ keçisidir.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Erzincan’ın Kemaliye ilçesinin Dilli Vadisi’nde2, Van’ın Çatak ilçesi Narlı Dağları’nda3, Kars -Kağızman Geyiklitepe’de4 kayaların üzerinde bulunan dağ keçisi resimleri, bu konunun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Keçi figürü veya resimlerinin kaynağına doğru yola çıkmak istediğimizde pusulalar bize Uluğ Türkistan tarafına gitmemiz konusunda ısrar etmektedir. Zira tıpkı Türklüğün ana yurdu olduğu gibi bu kültür unsurunun kaynağı da Kazakistan, Kırgızistan, Yakutistan, Moğolistan, …tarafları gibi görünmektedir. Alan araştırmaları için Kırgızistan’ın Oş şehrine yaptığımız bir gezi sırasında şehir müzesinde kaya üzerine kazınmış bir dağ keçisi figürüne rastlayışımız, bizi heyecanlandırmıştır. Hazar Denizi’nin kenarında yer alan Kubistan, Türk karakterli kaya üzeri resim ve figürlerin önemli istasyonlarından birisidir ve çok zengindir5. Burada da pek çok keçi figürü bulunmaktadır. Bununla birlikte Kazakistan6, Kırgızistan7, Türkmenistan, Özbekistan8, Tacikistan9 sınırları içerisinde sayılamayacak kadar dağ keçisi / elik resmi / figürü bulunduğunu yapılan çalışmalardan bilmekteyiz.


Resim
Fotoğraf 1-2: Kültiğin Yazıtı’nın Doğu Yüzünde Dağ Keçisi / Elik Damgası (Fotoğraf: C. Alyılmaz, Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu, Ankara 2005, s. 32-33)


Resim
Fotoğraf 3-4: Kaya Üstü Dağ Keçisi / Elik Figürü ve Dondurulmuş Olarak Dağ Keçisi / Elik Heykeli (Oş Müzesi-Kırgızistan) (Fotoğraflar: Necati Demir)


Resim
Azerbaycan-Kubistan Kaya Üstü Resimleri (İ.M. Caferzade, Kubistan- Kayaüstü Resimler, Baki 1999, s. 114-123.)

Resim
Ordu İli Mesudiye İlçesi Esatlı Köyünde Dağ Keçisi / Elik Figürü (Fotoğraf: Necati Demir)


Resim
Adıyaman Palanlı Köyü Mağarası Keçi / Elik Figürleri23

Resim
Eskişehir-Seyitgazi Kümbet Köyü Keçi / Elik Figürü (Fotoğraf: Necati Demir)


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
alp 80
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 820
Kayıt: 20 May 2010, 15:16
Konum: osmanıye

Re: Keçi Sembolü - İşareti

Mesaj gönderen alp 80 » 21 Eyl 2011, 15:14

çok güzel bilgiler emegine saglık üstat
Hiç bilenlerle,bilmeyenler,bir olurmu ?

Kilitli

“DEFİNE İŞARETLERİ VE ANLAMLARI” sayfasına dön