DEFİNECİLİĞİN ZARARLARI

Resmi Kazı, Teknik ve Yöntemlerinin Yer Aldığı Bölüm
Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

DEFİNECİLİĞİN ZARARLARI

Mesaj gönderen HayatAğacı » 25 Mar 2010, 11:24

Kaçak kazı niçin yasaklanmalı?
Arkeologlara göre define aramak için kaçak kazı yapmak yasak ve yasa uygulanmalı. Psikiyatri uzmanları ise 'hastalık' derecesinde bağımlı olan define avcılarının tedavi edilmesinin şart olduğunu söylüyorlar. Yaşanan son ekonomik kriz sonrası, resmi define arayanların sayısında büyük bir artış olduğu görülüyor...

Bilinçsizce yapılan kazılar ve köstebek yuvası gibi lime lime edilen toprak...Hiç kolay değil, kaçak kazının önüne geçmek. Anadolu'nun herhangi bir köyünde başlıyor 'define dedikodusu' ve fısıltı kulaktan kulağa yayılarak sonunda söylenilenlere herkes inanıyor. Sonra... Ya sonra... Eline kazmayı küreği alan dere tepe, bağ bahçe demeden başlıyor kazmaya. Kimin umurunda kaçak kazı yapılmış, doğa tahrip edilmiş, başkasının arazisine girilmiş.. Herkes kısa yoldan köşeyi dönüp zengin olmak istiyor. Ama arkeologlar, bilimadamları ve sağduyulu insanlar define aramak için yapılan kaçak kazıların ülkeyi maddi ve manevi zarara uğrattığını belirtiyorlar.

Kültür katmanları yok ediliyor
Türkiye'de define aramanın yasak olmadığını, kanun ve yönetmeliğin olduğunu belirten İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, 'Kaçak kazı yasak ve yasak olması gerekir' dedi. Uzmanları tarafından yapılmadığı için kaçak kazıların kültür katmanlarını tahrip ettiğini açıklayan Abbasoğlu, tahrip edildiği takdirde bilimsel incelemenin doğru yapılmasının mümkün olmadığını kaydetti. Definecilerin maddi ve görsel değeri olan eserleri aradığını söyleyen Abbasoğlu, 'Tarihi ve bilimsel değeri olan yer ve eserler tahrip edilerek göz ardı ediliyor. Defineciler, buldukları parasal değeri olan eseri, bir bütün içinden çekip alıyorlar. Bu nedenle de tek başına parasal değeri oluyor, ama bilimsel değeri düşüyor' şeklinde konuştu.

Çıkan parçalar yerinde kalmalı
Bilimsel kazılarda toprağın cinsinin değişmesinden tutun, en ufak kırık çanak-çömleğe, en ufak cam parçasına kadar herşeyin değerlendirildiğini anlatan Prof.Dr. Haluk Abbasoğlu, çıkanlarla birlikte hepsi bir arada olduğu zaman eserlerin yorumunun yapılabileceğini söyledi. Görsel açıdan önemi olmayan ama tarih açısından önemi bulan eserlerin bulunduğunu, fakat defineciler için bunun önemli olmadığını anlatan Prof.Dr. Haluk Abbasoğlu, dedektörlerin ithalinin de yasaklanması gerektiğini vurguladı. Dedektörlerin bilimsel çalışmalarda kullanılabileceğini belirten Abbasoğlu, 'Bu arz-talep meselesi. Vatandaş, dedektör satışı serbest olduğu için gidip rahatça alabiliyor. Sonuçta, yapılan aramalar ve kaçak kazının önü açılıyor.' dedi.

Krize defineci desteği
Yaşanan son ekonomik krizle birlikte, define arayanların sayısında da artışa oldu. Yoksul vatandaş, zengin olmak için artık define aramaya çıktı. Önceden gizli gizli yapılan bu iş, alınan Define Arama Ruhsatı'yla herkesin gözü önünde yapılıyor. Son 10 yılda 1630 kişi, 2001 yılı içinde ise 122 kişi define arama ruhsatı almış. Fakat, aranılan yerlerde şu ana kadar bir şey çıkmamış. Defineci Fahrettin Yıldız da son olarak Altınşehir'deki eski İstanbul Köprüsü ayağında kazıya başladı. Sabahın erken saatlerinde başlayan kazı, tam dört saat sürdü. Fakat kazı, yola kayınca belediye engeline takıldı. Belediye yetkilileri, yola zarar verdiği gerekçesiyle kazıyı sona erdirdi. Yaptığı define kazısı hakkında konuşan Fahrettin Yıldız,' Köprü çalışması yapılırken, bazı kalıntılara rastlanmış. Sonra deprem araştırması yapılırken burada define hikayeleri ile karşılaştık. Anlatılan iki hikaye vardı. Biri, Kurtuluş Savaşı sırasında Fransa, Ermeniler'e bir vagon dolusu altın yolluyor. Bu altınların izi Silivri'ye varmadan kayboluyor. İkincisi ise bu bölge Osmanlı döneminde padişahların darphanesi olarak kullanılıyormuş. Araştırmada bu bölgede altın çıktı. Raporun geri kalan kısmı geldikten sonra kazıya devam edeceğim. Çünkü bu ekonomik krizde Derviş'e yardımcı olmak istiyorum' dedi.

Uyulması gereken doğrular
Bilimadamları, arkeologlar ve müze yetkililerine göre define arama ve tabiat varlıkları konusunda yapılması gereken, fakat uygulanamayan bazı yanlışlıklar var. Bu yanlışlıklar şöyle sıralanıyor:

İçinde define de bulunsa kültür varlıklarının değeri, kendi ortamında daha fazladır. Bir eser (define de olabilir) çıktığı yerde korunmalıdır. Çünkü oranın tarihine ışık tutacak niteliktedir. Bu bağlamda kaçak kazıları teşvik edecek olaylara mani olmak gerekir.

Koleksiyonerler, dolaylı olarak define aramak için yapılan kaçak kazılara yeşil ışık yakmaktadırlar. Koleksiyonerlerin, bilimsel çalışmaları desteklemeleri ve koleksiyonlarını evlerinde değil, müzelerde sergilemesi gerekir. Koleksiyonerlerin evlerindeki eserler veya defineler, müzelere bağışlansın ve onun adına müzede bölüm açılsın. ABD'de ve Avrupa'da işleyen sistem bu.

Büyülü define diye bir şey olamaz. Ancak, definecilik eski çağlarda da olduğundan dolayı mezarlarda, 'mezarlara izinsiz gömü yapılmasın' diye bir takım ceza işaretleri bulunmaktadır. Örneğin) 'Kim bu mezara izinsiz gömü yaparsa, kutsal devlet hazinesine şu kadar miktar ceza ödemek zorundadır.' gibi

Kültür varlıklarına sadece ve sadece uzman kişilerce müdahale edilmeli.

Gençliğin eğitilmesi şart. Bir kere Türkiye'deki kültür varlıklarının bize ve dünyaya ait olduğunu, bunların tahrip edilmemesi gerektiğini herkese anlatmak gerekir.

Halk inanışlarından birisi de ülkemizle diğer devletlerin arasında define konusunda yapılan bir gizli anlaşma olduğudur. Topraklarımızda hangi medeniyete ait bir define yada eser çıkarsa o devlete iade edileceği yönünde gizli anlaşma yoktur.

Bilimsel çalışmalar ne kadar artarsa kaçak kazılarda o derece azalır. Fakat bu tam olarak uygulanamamaktadır. Bu nedenle, maddi imkanı olan kurum ve kuruluşların bilimsel çalışmaları desteklemeleri gerekir.

Kaçak kazı yapana 'ihbar ödülü'verilmiyor diye bir inanış vardır. Fakat bu doğru değildir. İhbarcıya belli bir ikramiye verilmektedir. Eski eser veya define bulunduğunu ihbar edene o eserin değer takdiri üzerinden 'İhbar +*bTazminatı' ödenir

'Define Arama Ruhsatı' almak zor değil kolaydır. Fakat, vatandaş zor olduğunu sandığı için geçen yıl define arama ruhsatı almak isteyenlerin sayısı sadece 3'tür.

Define, kumar gibi alışkanlık yapar
Define arama uğruna her şeyini kaybeden insanların bulunduğunu belirten İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dç.Dr.İlhan Yargıç, define avcılığının kumar gibi bağımlılık yaptığını kaydetti. Define arayan kişi, eğer normal işini, hayatını ve ailesini ihmal ediyorsa bunu 'bağımlı' olarak adlandırmak gerektiğini vurgulayan İlhan Yargıç, 'Her kumar oynayan bir kumar bağımlısı olmadığı gibi, her define arayan da hasta değildir. Ama belli define avcıları vardır ve bu kişiler diğerlerinin de kanına girerler. Onlar da bağımlının peşi sıra gidebilirler. Asıl bağımlı ve hasta olanlar bu kişilerdir. Hastalık derecesinde bağımlı olan bu kişiler, işi gücü bırakıp sürekli olarak define arama peşinde koştururlar. Normal hayatını aksatırlar ve hem zamanını hem de parasını bu işe verirler. Ve bu yıllarca bu şekilde sürer. Gerektiğinde kendi işlerini batırabilirler. Ama ona rağman yine de vazgeçmezler.' diye konuştu.

Diğer alışkanlıklar da olabilir
Hasta olarak nitelendirilebilecek kişilerin etkisiyle bir dönem bu işe merak sarmış ve sonra bırakmış insanların da olabileceğini belirten Doç.Dr. İlhan Yargıç, define aramayı sonradan bırakan kişilerin hasta olarak adlandırılamayacağını söyledi. Yargıç, 'Define arama bağımlısı olanlarda alkol bağımlılığı ve kumar alışkanlığı genel topluma göre sıkça görülür. Maceraperest ruhlu olan bu insanlarda tıpkı kumarbazların kumar oynarken duydukları coşku vardır. Bunlar da define ararken müthiş bir heyecan ve coşku duyarlar. Zaten asıl çekici olan da budur ve o hissin peşinde olanlar bu işi sürdürürler.'dedi.

Tedavi edilmeleri şart
Ailelerin bir kere bunu geçici bir heves gibi görmeyip ciddi tavır almaları gerektiğini anlatan Doç.Dr. İlhan Yargıç, çünkü bu insanların, define arama konusunda sınırı kaybedip, ipin ucunu kaçırdıklarını söyledi. 'Hayatlarını mahvedecek derecede bu işin peşinden koşar hale gelirler. Sürekli mantıklı açıklamalar getirerek bu olayın bir hastalık olduğunu kesinlikle kabul etmezler. Sonunda kesin bir ipucu veya harita bulmuşlardır ve her defasında bu şekilde işe girişirler.' diyen İlhan Yargıç, 'Hiç hazine bulan yok mu? Tabii ki var. Yüz kişiden 3 tanesi iyi şekilde para kazanıyorsa 50 tanesi de hiç olmazsa büyük paralar kaybediyor. Hatta bazısı bütün varlığını kaybediyor. Define avcıları içinde hazine bulmuş olanları var. Ama çoğunluğu kaybetmeye mahkum. Bu insanları, psikolojik tedaviye yönlendirmek gerekir. Mantıklı açıklamalarla veya ikna edilme yoluyla vazgeçirilemezler. Onun için önlemler alınmalı. Ailesi ve yakınları seferber olmalıdır.


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“DEFİNECİNİN BİLMESİ GEREKEN TEMEL KONULAR” sayfasına dön