ERMENİ EVİNDEKİ İŞARETLER

Osmalı Döneminde Göçe Zorlanan Ermeni ve Rumlara Ait Evler Hakkında Bilgilerin Paylaşıldığı Bölüm

ERMENİ EVİNDEKİ İŞARETLER

Mesajgönderen indiana » 14 Mar 2013, 02:16

Selamün aleyküm

Eskiden ermeni bir papazın yasadıgı bir ev burası.ben daha gidip görmedim,bir arkadasımının ailesi burda oturuyormus.birkac fotograf gönderdi bana.resim fazla yok ama arkadasın dedigine göre daha cok işaret varmıs.hac olan resim beni cok şüphelendirdi,sanki kabartma gibi duruyor orda.hac ın oldugu yer evin bodrumu imiş.ve birde evin salonunu gösteren fotograftakı kadın resmi gercekten cok ilginc.ustalardan resimler icin yorum bekliyorum.degerlendirirseniz gercekten cok sevinirim.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
indiana
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: ERMENİ EVİNDEKİ İŞARETLER

Mesajgönderen memet_12 » 14 Mar 2013, 10:33

tam bir muamma monalisa halt yemiş bu tablonun yanında kadının göğsündeki ziynetleri gördük bakışlarını belli etmiyo kadın bize bakıyor demek oluyo ki çok yakın ama kadına zarar vermeyin çünki o bir sanat aşk kadar güzel duruyor değerli ustadlarımızdan ilgili bölümlere bakmanıza dair bilgiler gelecektir efendim
Kullanıcı avatarı
memet_12
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 14 Mar 2013, 11:42

S.A,
ev güzelmiş... değerini bilin bir yerleri kırıp dökmeyin.....ermeni evlerinde kesin birşeyler olacak diye kaide yok.. bu evden son giden kişinin, gidiş durumunu araştırmak lazım... sakin sakin eşyalarını toplayarak gitmiş ise bu evde birşey bulamazsınız....
ansızın yine kendisi gitmiş ise yine birşey bulamazsınz.... yok tehcir döneminde evi basılıp apar toptar srgün edilmiş ise ve evindede saklı birşey varsa, o zaman araştırma yapılabilir.... O zamnadan günümüze kadarda, kendisi yada yakınları gelip almadıysa yada yine O zamandan günümüze kadar dedelerinizden kimse bulmadı ise araştırılabilir....
yani tüm olumsuzlukları göz önüne alarak bir yerleri kırıp dökmeden kibarca araştırılabilir... buda zaten ev ahalisi tarafından yüzlerce kez araştırılmıştır...haç sembolünün olması, define filan işareti değildir.... inancından kaynaklanan dini bir semboldür...
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen indiana » 14 Mar 2013, 12:39

HayatAğacı yazdı:S.A,
ev güzelmiş... değerini bilin bir yerleri kırıp dökmeyin.....ermeni evlerinde kesin birşeyler olacak diye kaide yok.. bu evden son giden kişinin, gidiş durumunu araştırmak lazım... sakin sakin eşyalarını toplayarak gitmiş ise bu evde birşey bulamazsınız....
ansızın yine kendisi gitmiş ise yine birşey bulamazsınz.... yok tehcir döneminde evi basılıp apar toptar srgün edilmiş ise ve evindede saklı birşey varsa, o zaman araştırma yapılabilir.... O zamnadan günümüze kadarda, kendisi yada yakınları gelip almadıysa yada yine O zamandan günümüze kadar dedelerinizden kimse bulmadı ise araştırılabilir....
yani tüm olumsuzlukları göz önüne alarak bir yerleri kırıp dökmeden kibarca araştırılabilir... buda zaten ev ahalisi tarafından yüzlerce kez araştırılmıştır...haç sembolünün olması, define filan işareti değildir.... inancından kaynaklanan dini bir semboldür...

Hayatagacı hocam;

Kadın resmi beni cok düşündürüyor dikkat ederseniz kadın bir testi veya küpe benziyor bir kuyu basında duruyor!!!!pınar degilki bu testi ile su alasın???Bir kuyu basında duruyor!!kadının boynundaki mücevherlerde dikkatinizi çekmiştir sanırım.evin eski sahibi apar topar tehcir zamanında kaçmış ve hemen peşine arkadasın ailesi eve yerleşmiş ve evde bir arama çalışması olmamış.hac sembolünün bulunduğu resme dikkatlice bakarsanız orda kabartma gibi duruyor ve kiler olarak kullanılan bir yerde olmasından dolayı şüphelenmiştim.Ve yine son resme dikkatle bakarsanız kemer üzerinde bir tas var dikdörtgen sekilde,bunun için ne diyorsunuz?yorumlarınız için tesekkürler
Kullanıcı avatarı
indiana
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen andrey_wasilova » 14 Mar 2013, 13:16

Resim

Resim

Resim

Resim

aslinda fotograflari yukleyene tesekkur etmek isterim... guzel ve bozulmamis bir ev.. oturanlar herhalde aileden koklu insanlar olmali ki ev el degistirmemis ve canliligini koruyor. ev sahibi butlaka gecmisiyle ilgili bilgileri biliyordur. bizler ya da ben karsidan da olsa gorebildigime yorum yapmak isterim.. ama fotograf konusunda oldukca sikintili bir calisma olmus. ev maliki izin verirse daha cok detayli fotograflamanizi salik ederim.. ev iceriside ahsap dikme kolon agaclari varmi. bahcede ki kuyu da en son ne zaman su vardi. evin cizimde olsa bir planini gorebilirsem biraz daha ileriye gitmis olursunuz. ermeni evleri genelde birbirisinin aynisidir. sonradan yapilan tadilatlar evin aslin bozsada.. mutlaka ortak bir noktasi bulunur.. uzun zamandir siteye de ugramiyordum..sizin sayenizde tekrar bulustuk.. esenkaliniz..
" DOĞRU EĞER GERÇEKTEN DOĞRU OLSAYDI, DOĞRU OLMAYA GEREK OLMAZDI.."
Kullanıcı avatarı
andrey_wasilova
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 14 Mar 2013, 14:03

Andrey ustam katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim... arkadaşımız detaylı resim yükleyeceğini söylemiş... ne kadar detay o kadar tam isabet olur... ev gerçekten güzelmiş... bu güzide evi şimdiye kadar yıpratmadan koruyan aileye de teşekkür ediyorum buradan... :gül

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen kalpsiz » 14 Mar 2013, 21:40

hayret... sigara dumanı dahi görmemiş.. :tsk :tsk
Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM
Kullanıcı avatarı
kalpsiz
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen indiana » 15 Mar 2013, 03:26

andrey_wasilova yazdı:
aslinda fotograflari yukleyene tesekkur etmek isterim... guzel ve bozulmamis bir ev.. oturanlar herhalde aileden koklu insanlar olmali ki ev el degistirmemis ve canliligini koruyor. ev sahibi butlaka gecmisiyle ilgili bilgileri biliyordur. bizler ya da ben karsidan da olsa gorebildigime yorum yapmak isterim.. ama fotograf konusunda oldukca sikintili bir calisma olmus. ev maliki izin verirse daha cok detayli fotograflamanizi salik ederim.. ev iceriside ahsap dikme kolon agaclari varmi. bahcede ki kuyu da en son ne zaman su vardi. evin cizimde olsa bir planini gorebilirsem biraz daha ileriye gitmis olursunuz. ermeni evleri genelde birbirisinin aynisidir. sonradan yapilan tadilatlar evin aslin bozsada.. mutlaka ortak bir noktasi bulunur.. uzun zamandir siteye de ugramiyordum..sizin sayenizde tekrar bulustuk.. esenkaliniz..

Hocam teşekkürler değerli yorumlarınız için,evde daha önce bir calısma olmamış,resim konusunda haklısınız ancak bunları alabildim.Yakında evi bir ziyaret edicez daha detaylı resimleri burda paylasıcam.yeni bir ayrıntı öğrendim;tehcirden cok uzun yıllar sonra o köyde yasayan eski Ermenilerden birkaçı köyü ziyarete gelmiş.evin sahibi olan arkadasın dedesine,biz burda yasarken bu evin bahçesinde kuyu vardı demişler.oysaki adam tehcirden kısa bir süre sonra eve yerleşmiş,anlattıgına görede bahçede kuyu yokmuş.Ben tehcir zamanında evin sahibi olan ermeninin kuyuyu gizlediğini düşünüyorum ve resimde o kuyuya işaret ediyor.resimdeki kadın bahçeye bakıyor.kolon ağaç varmı diye sormuşsunuz evet evde kolon ağaçlar var,hac ın bulunduğu odada ağaç kolonlar var.yardımlarınız için cok teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
indiana
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen tatarzade » 15 Mar 2013, 20:56

kolon agaclarda 2 parmak gırecek sekılde yer vardır agacın ıcınde kucuk bı kare oyma olacak ıcerısınde muhtemel gunluk kullanım amaclı para koyarlardı. bırıktıkten sonrada asıl kasa var ıse oraya koyarlardı. daha oncede denıldıgı gıbı o evdekıler ne şekilde cıkmıs onu ogrenmede cok buyuk fayda var. gıden kımse belkı 3-4 aıle bırlesıp yemınlı yerlere gommus olabılırler. kuyuya gelınce evın ıcerısındede olabılrı sonradan kapatılmıstır belkıde farkında olmadan. denıldıgı gıbı evın hemen hemen her duvarını her cephesını fotograflamalısın ve en onemlısı evden nasıl cıkıldıgı hakkında bılgı edınmelısın. duvardakı resım hiç bir şey ifade etmeme olasılıgı %99 hıc bır yerı gostermez sadece ınanıslarına gore yapılmıs bır resımdır. her ermenı veya rum evındende cıkacak dıye bır kuralda yok.
İntikam Gecikir,
Asla Yaşlamaz!!
Kullanıcı avatarı
tatarzade
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen eray6089 » 16 Mar 2013, 15:52

harika yapııı mükemmel :ok
kaderinse cekersin kardesss !
Kullanıcı avatarı
eray6089
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen indiana » 18 Mar 2013, 20:13

Evet yeni resimler geldi,resimde birseyler var haklıymışım sıradan bir resim değil birşeyler anlatıyor,soran olacaktır muhakkak resimde hiç oynama falan olmamış arkadaşlar,arkadasın dedesi eve yerleştiğinde o işaretler varmış

Resim

kuyunun üstünde bir adam işaret ediyor

Resim
Kullanıcı avatarı
indiana
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen indiana » 18 Mar 2013, 20:25

andrey_wasilova yazdı:[..

HayatAğacı yazdı:...

yorumlarınızı bekliyorum
Kullanıcı avatarı
indiana
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 18 Mar 2013, 23:13

eve gittinmi kardeş sen.... tek resim yüklemişsin.... kuyuyu buldunuzmu bahçe içinde...bahçeli ise ev..

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen indiana » 19 Mar 2013, 00:32

HayatAğacı yazdı:eve gittinmi kardeş sen.... tek resim yüklemişsin.... kuyuyu buldunuzmu bahçe içinde...bahçeli ise ev..

hocam eve gidemedim henüz ,ev sahibinin bahsettigine göre evin yaknlarındada bir kuyu yok.fakat köyün eski sakinleri olan rumlardan gelip gidenler daha önce bu evin bahçesinde bir kuyu olduğundan bahsetnişler.son yüklediğim resimde kuyu üzerinde bir yeri işaret eden bir çöp adam var dikkat ederseniz.bunun için ne diyorsunuz??
Kullanıcı avatarı
indiana
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen andrey_wasilova » 19 Mar 2013, 00:44

simdi burada yazi yazdigimiz yerde resim yuklemek istiyorsak (Resim Yükle) ye tiklayip acilan http://imgur.com// web sayfasindan diger islemleri yapiyoruz.. sizin daha once yuklediginiz yontemde boyleydi saniyorum..ama son yuklediginiz iki resim hizliresim.com adresinde yuklenmis..ve ben (resim yukle) yazisina tikladigimda gene http://imgur.com// web sayfasi aciliyor.. siz bunu nasil becerebildiniz oncelikle bunu sormak istiyorum. sormamim asil nedenide bu zaten diger resimler buyuk boyda yuklenmis son iki resimse ufak ebatta.. boyle olunca ben sahsim adina detaylari goremiyorum..ve gene resim uzerine tikladigimda hizliresim.com yukleme sayfasi aciliyor.. resimlerini tekrar buyuk ebatta yuklerseniz, ben daha iyi gorebilecegim..
Kullanıcı avatarı
andrey_wasilova
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen indiana » 19 Mar 2013, 00:54

andrey_wasilova yazdı:simdi burada yazi yazdigimiz yerde resim yuklemek istiyorsak (Resim Yükle) ye tiklayip acilan http://imgur.com// web sayfasindan diger islemleri yapiyoruz.. sizin daha once yuklediginiz yontemde boyleydi saniyorum..ama son yuklediginiz iki resim hizliresim.com adresinde yuklenmis..ve ben (resim yukle) yazisina tikladigimda gene http://imgur.com// web sayfasi aciliyor.. siz bunu nasil becerebildiniz oncelikle bunu sormak istiyorum. sormamim asil nedenide bu zaten diger resimler buyuk boyda yuklenmis son iki resimse ufak ebatta.. boyle olunca ben sahsim adina detaylari goremiyorum..ve gene resim uzerine tikladigimda hizliresim.com yukleme sayfasi aciliyor.. resimlerini tekrar buyuk ebatta yuklerseniz, ben daha iyi gorebilecegim..

ayarlıcam hocam hemen,imgur bir problem vardı danırım hızlıresime yüklemiştim.
Kullanıcı avatarı
indiana
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen indiana » 19 Mar 2013, 00:57

Andrey hocam buyur

Resim
Kullanıcı avatarı
indiana
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen indiana » 19 Mar 2013, 01:10

andrey_wasilova yazdı:simdi burada yazi yazdigimiz yerde resim yuklemek istiyorsak (Resim Yükle) ye tiklayip acilan http://imgur.com// web sayfasindan diger islemleri yapiyoruz.. sizin daha once yuklediginiz yontemde boyleydi saniyorum..ama son yuklediginiz iki resim hizliresim.com adresinde yuklenmis..ve ben (resim yukle) yazisina tikladigimda gene http://imgur.com// web sayfasi aciliyor.. siz bunu nasil becerebildiniz oncelikle bunu sormak istiyorum. sormamim asil nedenide bu zaten diger resimler buyuk boyda yuklenmis son iki resimse ufak ebatta.. boyle olunca ben sahsim adina detaylari goremiyorum..ve gene resim uzerine tikladigimda hizliresim.com yukleme sayfasi aciliyor.. resimlerini tekrar buyuk ebatta yuklerseniz, ben daha iyi gorebilecegim..

Daha büyük bir resim yükledim hocam ,incelersen sevinirim
Kullanıcı avatarı
indiana
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen andrey_wasilova » 21 Mar 2013, 01:22

Resim
belkide degersiz bir ayrinti 19...6 arasindaki rakami okuyamadim.bu tarih onemli.. eger ermeni tecrihi varsa (1915) bu resim daha sonra yapilmis demektir. sonra kuyunun bir yeri siva ile kapatilmis. buda bu resmi yapanin birebir bu kuyuyu tasvir etmesidir. hal boyle olunca bu kuyunun var olduguna ve bulunmasi ihtimali kuvvetleniyor. dogal olarakta kuyu kenarindaki poz veren bayanin varligida onem kazaniyor.siz olsaniz esinizi buraya resmedermiydiniz. hayir seslerini duyuyorum. demekkibu ev sahibinin cevrenin ileri gelen bir hanimagasi olmasi ihtimalini kuvvetlendiriyor..eger o tarihlerde boyle bir hanimaga varsa buda yorede bilinen bir hikaye olmali bence.kuyu kenarindaki yazi ise bir isim takisi..bence arastirmalarin bu yonde yapilmasi gerekiyor. ve evin icerisinden biraz daha farkli yeni fotograflar..:)
Kullanıcı avatarı
andrey_wasilova
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen indiana » 21 Mar 2013, 20:19

andrey_wasilova yazdı:ilkide degersiz bir ayrinti 19...6 arasindaki rakami okuyamadim.bu tarih onemli.. eger ermeni tecrihi varsa (1915) bu resim daha sonra yapilmis demektir. sonra kuyunun bir yeri siva ile kapatilmis. buda bu resmi yapanin birebir bu kuyuyu tasvir etmesidir. hal boyle olunca bu kuyunun var olduguna ve bulunmasi ihtimali kuvvetleniyor. dogal olarakta kuyu kenarindaki poz veren bayanin varligida onem kazaniyor.siz olsaniz esinizi buraya resmedermiydiniz. hayir seslerini duyuyorum. demekkibu ev sahibinin cevrenin ileri gelen bir hanimagasi olmasi ihtimalini kuvvetlendiriyor..eger o tarihlerde boyle bir hanimaga varsa buda yorede bilinen bir hikaye olmali bence.kuyu kenarindaki yazi ise bir isim takisi..bence arastirmalarin bu yonde yapilmasi gerekiyor. ve evin icerisinden biraz daha farkli yeni fotograflar..:)

Andrey hocam , yanlıs bir anlasılma olmus ev ermeniden degil bir rum dan kalma imiş,arkadasın anlattıgına göre ev o döneme göre büyük ve şaşalı yani zengin varlıklı birine aitmiş.birde kuyu üzerindeki çöpden adama nediyorsunuz?arkadasın dedesi bu eve eski sahibi gider gitmez yerleşmiş,dedesi eve yerleştiğinden beri bu resime hiç el sürülmemiş üzerinde bir oynama olmamış.19 . 6 sayılarının arasında 0 var yani 1906 yazıyor resimde.

Resim
Resim

bu son resimde kadının eteğini foto lamıs arkadaş,etekte bir at figürü varmış. bu kadın resmi ikinci bir bir mona lisa vakası olma yolunda hızla ilerliyor :lol:
Kullanıcı avatarı
indiana
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen METİN » 22 Mar 2013, 21:49

mihrapdaki resimdeki bayanın ismi
... Alexis.....
Kullanıcı avatarı
METİN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen indiana » 23 Mar 2013, 22:24

METİN yazdı:mihrapdaki resimdeki bayanın ismi
... Alexis.....

Arkadasım kuyunun üzerinde uzun bir yazı var cözemedigimiz ordamı yazıyor alexis diye?
Kullanıcı avatarı
indiana
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen METİN » 26 Mar 2013, 21:47

evet
Kullanıcı avatarı
METİN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen nirvana_jr » 27 Mar 2013, 13:37

harika bi yer burasıı :shock:
Şerefsizce söylenen yalanlar hoşumuza gitmişti bu yüzdendir onurlu bir doğruyu kabullenemedik..
Kullanıcı avatarı
nirvana_jr
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hakanhan58 » 12 Haz 2013, 14:12

ender bulunur böyle yer. :gül
işin ALLAH'a kaldıysa olmuş bil............
Kullanıcı avatarı
hakanhan58
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Sonraki

Dön RUM, ERMENi, EVLERi

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir