Frig Tümülüs Planı

Frig Tümülüs Planı

Mesajgönderen HayatAğacı » 31 May 2010, 11:46

Her firig tümülüslerinin planları değişik yapılmıştır.aynı bölgelde iki frig tümülüsünün planlarının değişik olduğu gözlenmiştir.tümülüslerin en zor olanları frig tümülüsleridir. Odası kimi zaman bulanamamıştır. kimi zaman tesadüfen bulunmuştur.
Frigler tümülüslerindeki odalarını her zaman için saklama yoluna gitmişlerdir.ve tümülüs odalarını saklamasını iyi becermişlerdir.
Frigler tümülüs odalarını şu şekilde yapmışlardır.önce akarsu ve düz arazi seçilmiştir.yer belirlendikten sonra tümülüs oylumunca düzlenir, sonra bir çukur kazılarak tabanı moloz taşlarla sağlamlaştırılır. sonra ardıç ağacı kullanılarak ağaç oda yapılır. ağaç oda ile çukur arası iri taşlarla kapatılır.sonra üzeri çamur ve taşlarla kapatılır. burada kil önemli bir unsurdur ve kil in su geçirmezlik yapısı olduğundan iki şekilde karşımıza çıkar... ya direk odanın üzeri sıvanır yada odanın üzeri taşlarla kapatıldıktan sonra sıvanır....her iki oda ve taşların üzerinin sıvandığıda olmuştur.... kilin kalınlığı ise ortalama yarım metre kalınlığında olur... bu bazen azalır veya kalınlaşır.

yine frigler tümülüs odasını merkezden kaydırmışlardır. zeminaltı zemin üstü ve tümülüsün tam orta noktasına yani zeminden tepe noktasının ortasına koymuşlardır.
frig tümülüs odaları en başta dediğimiz gibi en zor olanlarıdır.... bulmak tecrübe ve şans ister. en güzeli uzak durmaktır..
tarihi dokularımıza zarar vermemek en güzel olanıdır.saygılarımla.
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Re: Frig Tümülüs Planı

Mesajgönderen HayatAğacı » 31 May 2010, 12:03

frig tümülüs planlarının çizimlerine devam edeceğiz.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen HayatAğacı » 01 Haz 2010, 16:40

aşağıdaki frig tümülüs planı bir kaç katmanı geçmeyen kille karışık kırmızı killi toprağın kullanıldığı aslında çok basit ama tecrübe olmayana çok zor bıktırıcı bir frig tümülüs planı...merkeze kadar neredeyse taş bulunmayacak kadar az taş kullanılmıştır...saygılarımla.

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen PANORMOS » 13 Haz 2010, 21:40

mrb ustlarım birşey aklıma takıldı, şimdi frig tümüslerinde oda ya merkezde yada yanlarda vs, kaç mt den sonra merkezde olma ihtimali daha yakındır, yada yanlara konan mezar odalarına ait tümülüsler kaç mt yükseklikten oluşur..
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen HayatAğacı » 13 Haz 2010, 22:43

kardeş firg tümülüs lerinde tam ortada olacak diye bir standat yoktur....

definecilik le ilgili sitelerde şu hakimdir..büyük boy tümülüslerde oda tam merkezde, küçük boy tümülüslerde ise merkezden kaydırılma yöntemi benimsenmiştir...denilmekte..

şimdi önce bu görüşün aslını belirtmemiz lazım ve çürütmemiz lazım...neden çürütmemiz lazım, çünkü aslı olmayan bir düşünce ve düşünceden öte gitmeyecek bir görüş....ve nerden çıktığı belli olmayan kopyala yapıştır ile sitelerinde gerçek bilgi diye sunmaktalar...

3 metrelik bir tümülüs, tümülüs diyorum bazıları hatta çoğu kesim yığma demekteler..oysaki benim araştırmalarımda 3 metrelik bir tümülüs açılmış. dramoz tüneli var mermer. bir kapağı var mermer ki ne mükemmel...tek odası var zemin üzeri mermer oda ve tam ortada tümmülüsün..

şimdi soruyorum hani küçük boy tümülüsde denmiyor, yığmalarda oda veya mezarı kaydırılmıştı...aslı yok.. girişde güneybatı... 2 metre var veya yok giriş bulunmuş...

diğer bir tümülüse gelelim... 10 metre yükseklik tam merkez de , giriş kuzeydoğu, zemin üzeri iki odalı...
şimdi soruyorum hani küçük boy tümülüslerde oda merkezden kaydırılıyordu...

şimdi 18 metrelik frig tümülüsü oda kaydırılmış... şimdi soruyorum hani büyük boylarda tam merkezde olurdu..

büyük tümülüs gordion kral midasın tümülüsü, Ankara polatlıda...açılmış bir tümülüsümüz...friglerin yapmış olduğu bilinen en büyük tümülüsü, bilinen diyorum bilinmeyen ise inanıyorum ki daha büyüğüde var..

bu gordion tümülüsü ise 250 metre çapında olan devasa bir tümülüs... oratalama 82 aklımda kaldığı kadarıyla tünel açımasıyla odaya ulaşılıyor... oysaki 125 metreden ulaşılması lazımdı, teorilere göre...

şimdi yine soruyorum hani büyük boy tümülüslerde tam merkezde olurdu...en bilinen en büyük gordion tümülüsünde tam merkezde olmamakta ama 3 metrelik bir tümülüsde tam merkezde olmakta...

tümülüs işi tecrübe, azim , kararlılık ister.... en önemlisi nasibinde olması lazım...

şunuda belirtmek isterim ki tümülüslerimiz sit alanı olduğundan en güzeli uzak durmaktır...umarım anlatabilmişimdir...

saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen PANORMOS » 14 Haz 2010, 00:31

bilgilerin için tşkler, zaten biliyoruz ama bazı forumlarda genel standartlama yapılmakta olduğu için bnde sizden bunun aslı vs varmı diye cvp almk istedim. Tümülüslerin birinci dereceden sit alanı olduğunu ve uzak durulması gerektiğini bilmemle beraber tekrardan paylaşıldığı için bu işe yeni başlayan arkadaslar için uyarı olmuştur sanırım...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen PANORMOS » 15 Haz 2010, 20:49

mrb hayat ağacı, ilk resimdeki planda mezar odasına gelene kadar yan yana 2 farklı bir katman belirtmişsin yanlış anlamadığım kadar, tekinde deniz kumu çürük toprak, sağ taraf ise kaliteli toprak gördüğüm kdarı ile... Kafama takılan ilk oda olabilir dediğin yer zeminden epey yukarda mı ben öle anladım yoksa başka bir şeymi demek istedin.. bir diğer sorum ise sağlı sollu katmanlar çakılla karışık toprak sol olsun, sağ taraf ise killi toprak olabilirmi... yoksa ben resimleri yanlışmı algıladım:) :sinirli
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen PANORMOS » 16 Haz 2010, 14:06

??
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen HayatAğacı » 16 Haz 2010, 14:25

evet kardeş doğru algılamışsın.... bir frig tümülüs ünde 16 metre boyunda katmanları bu şekilde.. doğu batı eksenli böldüğümüz de güney tarafda toprak katmanının çürük sıfır ince kumsu toprak katmanı olduğunu farkettim...

diğer doğu batı eksenli kuzey kısmının ise kaliteli bir kaç katmanı olan killi kırmızı, kahverengi ve siyah toprakla olduğunu kayıtlarıma aldım...gerçekten enterasan bir yapıydı... güney tarafında açılan yerlerde yer yer çöklemer olmuştu... diğer taraf ise deprem olsa çökmeyecek kadar kaliteli bir toprak la yapılmıştı.... ve oda bulunamamış iz emare birşey yok...

aynı şekilde taş sıraları O kadar karışık ( kozmopolit ) kafa karıştırıcı, birbirleri keserek çift yönlere gidiyor ki hangi taş sıraları takip edilecek akıl duruyor... tabiiki bu taş sıraları da ince bir hesabın ürünü olduğu kesin...frig yapıları gerçekten saklamasını iyi becermişler tümülüs içerisinde ki mezar odalarını....

saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen PANORMOS » 16 Haz 2010, 14:37

bir başka bir sorum daha olcak, nette gördüğüm kdarı ile bazı tümülüsler tek bir şekilde hakim biryerde bulunmakla beraber olup, bunun örnekleri çevremizde olduğu için görme sansımız oldu fakat internette bazı örneklerde tümülüsler sıralı bir şeklide muntazam bir görüntü vermekte(bunların örneklerini görmek nasip olmadı canlı canlı)... Sorum şu olacak sıralı dizili olan yapıtlar hangi dönemlerde neye göre yapılmıştır. birde genel bir bilgi verirmisiniz...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen HayatAğacı » 16 Haz 2010, 14:57

kardeş inşallah sıralı sitemleride görmeniz nasip olur yakından inceleme şansınız nasip olur inşallah... sıralı veya çoklu friglerden tutun romaya kadar vardır her milletten.... frigler ilk tümülüs sistemini anadolumuza getiren millettir...sonra lidya, pers,grek, trak ve romada son bulmuştur...

frigler ilk başlarda düz ve dere ( akarsu) kenarlarına yapmışlardır..... düzlük yere grek tümülüsü de lidya tümülüsü de roma tümülüsüde gördüm.... aynı şekilde zirvelerdede....

ben şuna şahit oldum bir yerde tek tümülüs olmuyor...istisnalar hariç hep sıralı ve çoklu tümülüsler....forumda tümülüs resimlerini iki sayfadan oluşmakta ilk sayfadan tek tek incelerseniz mümkün olduğunda ikili , üçlü tümülüsleride aynı karede almaya çalıştım.... kısacası, kırşehir, kayseri, yozgat ve sivas eksenin de tek tümülüs görmedim.... karşı dağda olsa bile birbirlerini görmekte....

ikili ( ikiz) dediğimiz birbirlerine en fazla birkaç yüz metre uzaklıkta olan tümülüs sistemleri sırtlarda olmakla beraber ben kral ve kraliçe mezarları olarak değerlendirmekteyim.... ikiz tümülüsleri her zaman için biri birinden küçük olur ve küçük olanın toprak katmanı daha bir elenmiş toprakdan zarif olur...buda kadına verilen incelikten dolayı tümülüsleride bu şekilde yapılmıştır...

saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen PANORMOS » 16 Haz 2010, 15:58

tşkler bilgileriniz için aklıma takılan soru oldukça yazmaya çalışıcam...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen rigöz » 28 Ara 2010, 18:56

Resim
Kullanıcı avatarı
rigöz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen rigöz » 28 Ara 2010, 19:00

hocam dün yazışmıştık hatırlarsanız bahsettiğim buydu tepenin üstünden girildi 3 metre sonra kaya çıktı ama dairesel biçimde oyulmuş oyulduğu taşları geri kapatırken ustası tekrar geri doldurmuş açtıkca aşağı iniyor ortalama kayaya gelindiğinde 8 metre civarındadaha inildi ama sonra vaz geçildi sizce bu nasıl bir tümülüs örneği hiç görülmemişmidir lütfen hocam yardımınızı bekliyorum
Kullanıcı avatarı
rigöz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 28 Ara 2010, 19:05

S.A
kardeş, bölgeyi, yapının resimlerini, uzak resimlerini, katmanlarını fotolamadığınız sürece yorum yapamayız.....saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen rigöz » 28 Ara 2010, 19:18

ege bölgesi hocam ama tabi malesef resim yok sadece kuyu gibi ve aşağı inerken biraz genişliyor ok anladım hocam sanırım görmediniz yada bu konuda resim görmeden yapamam diyorsunz ben frig olabilir diye düşündüm ama bende hiç görmemiştim belkide olursa ilk olcak yığmanın içinde yoksa neden kuyu olsun değilmi kaya oyması şaşırdım hangi tarafında olur neyse tşkler hocam tekrar
Kullanıcı avatarı
rigöz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen saffet » 09 Haz 2011, 18:04

tümülüslerdeki sıkıştırılmış katman hakkında bilgi verebilirmisiniz mesela kalınlığı ne kadardır?
Kullanıcı avatarı
saffet
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 09 Haz 2011, 20:38

saffet yazdı:tümülüslerdeki sıkıştırılmış katman hakkında bilgi verebilirmisiniz mesela kalınlığı ne kadardır?

S.A,
yapıdan yapıya değişir....bazı yapılarda merkeze kadar gidersin, tek katmandan başka birşeyle karşılaşmazsın....bazı yapılarda yarım metrede değişir.....

sıkıştırılmış katman yoktur....toprağın kaliteli ve yoğun killi olması, çamur yapılıp katman oluşturulunca O killi katmanı geçmek zordur... bu yüzden dövülmüş-sıkıştırılmış katman deriz....killi toprağın kaliteliğinden sıkıştırılmış katman deriz.....yukarıda tümülüs planları vardı, resim yükleme serverinden kaynaklanan sorun var... kısa zamanda buranın resimleride açılır....saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen ErAy » 10 Haz 2011, 09:59

bu bılgıler acaba başka hangı sıtede var cok tesekkur ederım HAYATAĞACI USTAM :tsk ... :gül
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''

===============>LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM<===============

Resim
Kullanıcı avatarı
ErAy
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen a_ferin » 22 Mar 2012, 01:24

selam üstad.

ahh şu tümülüsler...

hocam dediğiniz gibi arkadaslar kepçeyle kazdı. çok güzel bir yıgma/tümülüstü. komple dağıtmışlar. gittik gördük zeminden sonra da hiç bir sey çıkmamış. tamamen boştu. belkide kendisi bi isaret ve cevresinde mezarı, olabilirmi.

ve üstadım. sakarya bolu arasında, dağın tepesinde düzlükte kuzey güney uzantılı araları esit 70 adım, 2- 3 metre yukseklikte 3 adet sıralı yıgma/tumulus var. en büyügü, ortadakinde calışma yapıalmış. batıdan merkeze dogru kazılmış . derinlik 5,5 metre genişlik 2*2 metre. 2 metreden sonra anakayalık. bunlarda nasıl bir sistem varki.

salametle...
Kullanıcı avatarı
a_ferin
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 22 Mar 2012, 10:07

a.s,
kaya içine yapılmış bir küçük odalı yığma olabilir... örnekleri vardır..kendi memleketimdede var, adıyamanda da açılmış bir tümülüste var...dramoz tüneli v.s olmaz... ya merkezden uzak kaya içine merdivenle inilen bir girişi vardır yada küçük odalıdır üst kapağı aynı kaya cinsi ile kapatılmıştır ki, her iki durumda da yağılar tamamen sıyrılmadan bilinemez...ancak tesadüfü bulunma şansı vardır...saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen CLAN666FRZ » 22 Mar 2012, 10:34

selamünaleyküm..
hafta sonuna kadar işimden dolayı köye gitme imkanımın kısıtlı olmasından dolayı detaylıca anlatıp belki sonuca ulaşabilir fikrinizi alabilirim sanmıştım ancak sanırım dediğiniz gibi bölgeyi fotoğraflamadan sadece tarifle çokta sağlıklı sonuç beklemek yanlış olacak.mesai çıkışı köye gideyim bari.akşama fotoları sizlere ulaştırıp özellikle Hayatağacı`nın fikir ve görüşlerini almak isterim.saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
CLAN666FRZ
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen priyatel » 22 Mar 2012, 14:16

S.a
Bir şey merak ettim acaba bilginizden faydalanabilir miyim? Tümülüslerin üzeri oldukca farklı doğal olmayan taş ve benzeri malzeme ile kapatılmış peki ya taban ne durumda oluyor taban kısmında ortalama ne kadar cm malzeme ile kapatılıyor bilgisi olan var mı?
Kullanıcı avatarı
priyatel
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen KARTAL1955 » 22 Eki 2014, 16:52

Resimlerin tekrar yüklenmesi çok yararlı olurdu, inşALLAH yüklersiniz tekrar Hayat Ağacı Usta.
Kullanıcı avatarı
KARTAL1955
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Dön TÜMÜLÜS PLANLARI

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir