FRİGLERDE DİL YAZI

Frigler Hakkın da Tüm Bilgilerin Paylaşıldığı Bölüm
Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

FRİGLERDE DİL YAZI

Mesaj gönderen HayatAğacı » 05 Mar 2010, 14:01

Frig uygarlığını kuranların, bir türlü aydınlığa kavuşturulamayan yazı ve dilleri üstüne bilgilerimiz oldukca sınırlıdır. Friglerin başlı başına bir yazı sistemi vardı. Kaynağı ve gelişimi henüz aydınlatılmamış olan bu yazı bir taraftan Arami, diğer taraftan Ege yazı sistemlerinin etkisi altında meydana gelmişe benzemektedir. Frig yazısı henüz tümüyle çözülememiş olmasına karşın okunabilmektedir. Ancak bu okuma, “Midas” ya da “Ana Tanrıça” gibi çok bilinen sözcükler için geçerlidir.

Gordion’da bulunan bronz vazoların bazılarında Erken Yunan yazısının alfabesine benzeyen Frigçe yazılar görülmüştür. Kayalara yazılmış yazıtlarda da aynı yazıları görmek mümkündür. Bunların hepsi, tarih olarak MÖ VII. yüzyıla kadar çıkar. Frig ve Yunan alfabelerinin aynı Fenike kaynağından gelmesi olasıdır. Frig alfabesi MÖ V. yüzyıla kadar kullanılmıştır. Frig dili ise Yunanca ile karışarak MS II. ve III. yüzyıllara kadar yaşamıştır. Frig diline ait kalıntılarla Yunan yazarlarından gelme otuz kadar sözcük bu dili tam olarak açıklamaya yetmemektedir. Fakat genel olarak bu dilin Hint-Avrupa dilerinden olduğu ve içinde İslav, Arami ve hatta Frig öncesi Hitit dillerinden de sözcükler bulunduğu söylenebilir.

Onlardan kalan yazılı belgeler yok denecek kadar az olduğundan, edebiyatları hakkında da bir bilgimiz bulunmamaktatır; fakat Frigyalılar hayvan öykülerinin bulucuları olarak kabul edilir.

Kitabesi ile bir kaymaktaşı şahin

Resim

Frig alfabesi ve bir Antik Yunan alfabesinin benzer aslında Yunan elde edilmiş görünüyor. Ancak, eğer bir son redating Erken Frig Gordion, siteden dokuzuncu / erken M.Ö. sekizinci yüzyılın sonuna atanabilecek en eski grafitiler (G-104, G-237 ve G-249) ve imha için kabul takip eğer bir kenara bir mağara beş harf ayarlar: Lazio bir mezar belirsiz dil ve tarih (ve-belki sekizinci yüzyılın ilk çeyreğinde bulundu.

Resim

Hint-Avrupa dil Fenike alfabesinin ilk adaptörler bir kimlik sorunu haline Bu gözlem bağlar. Yunan ve Frig alfabesi arasındaki tarihsel bağlantısını asla bir dörtgen şeklinde tarafından (I), diğer deliller arasında sağlanır. Daha sonra şimdiki görüş ters meli ve Yunan alfabesi Frig bağımlı yapmak? Bu gerekli değildir. Ama birkaç göstergeler bize iki veya üç açıdan bu adaptasyon bir Frig katkı öneririz izin verir.
Ayrıca, Gordion gelen üç grafiti Yukarıdaki dokuzuncu sonunda / sekizinci yüzyılın başlarında M.Ö., Greko-Frig alfabesinin tamamen kendi Semitik model ücretsiz, yapısal ve resmen olduğunu göstermek ve bunun zaten bir söz etmişti uzun bir geçmişi. Bu bize önemli ölçüde önceki dokuzuncu yüzyılın (M.Ö. başında olmasa onuncu) borçlanma ve komut adaptasyonu yer ister.

Taş üzerinde yazıtlar soldan sağa veya boustrophedon içinde (çizgiler alternatif bir tarafından diğer kesinti olmadan) yazılır. Üçte ikisi soldan sağa yazılır grafiti olduğu yönünde kesin olarak tanımlanabilir olduğunu, ve üçte bir soldan sağa arasında. G hariç-02, tüm taşları parçalar vardır

Resim


Resim

Duvar yazısı ile Voines.
Resim

Mağara iki formül kişisel ismi ile başlayan kafiye oluşan Mamutas.
Gordion olan Hitit kontrolü veya ikinci binyılda M.Ö. etkisi altındaydı gibi bir yerde, bu gibi bazı Hitit-Luvi adlarını bulmak için şaşırtıcı değilMamutas.
Bir notları ismi Midas kraliyet ailesi için, ortak bir iç gemide bulunan belirli değildir.

Resim

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

mergiz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 1
Kayıt: 24 Kas 2011, 19:31

Re: FRİGLERDE DİL YAZI

Mesaj gönderen mergiz » 24 Kas 2011, 19:59

frig yazısı bizim burada da var tabi ne yazıyor bilmiyoruz birde büyük kaya üzerine kapartma şeklinde adam ve sağ tarafında hilal var ve karşı kaya blokda sanki zamanında taş alınmış gibi

Cevapla

“FRİGLER” sayfasına dön