İyonik Athena Tapınağı

Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

İyonik Athena Tapınağı

Mesaj gönderen HayatAğacı » 03 Nis 2010, 16:15

Akropolis, greek, 425 M.Ö.

İyonik Athena Tapınağı Nike önceki bir tapınağın sitede geç 420s M.Ö. tamamlandı. İ.Ö. 429 yılında ölümünden sonra tamamlanmıştır rağmen, hemen hemen kesinlikle planlandı Perikles 'programının bir parçası Akropol'ün mimari yenileme olarak.

Dış friz mermer blokları bir dizi savaş sahneleri ile oyulmuş oluşur: Kuzey Yunanlılar arasında bir savaş, süvari ilgilendiren; güneyde Yunanlılar oryantal kıyafeti rakip mücadele, muhtemelen Persler, Yunan tanrılarının doğusunda bir montaj üzerine. Bu blok Yunanlılar diğer Yunanlılar mücadele özellikleri batı friz, geliyor.

Merkezde düşmüş bir savaşçı etrafında bir savaş öfkeleniyor. Sol stoops üzerine bir rakam güvenlik yaptığı yoldaş sürüklemek. Karşısında onu bir düşman kavrama, bir kalkan ile yaptığı saldırı kapsayan bir ayak bileği lunges. karşı taraftan bu gruba savaşçı uzak tarafında dışarı mücadele. onun sağ kolu ile sağ rakam ve dirsek bükülmüş, muhtemelen aslında bir mızrak düzenlenen kaldırdı.

Blok Lord Elgin tarafından on dokuzuncu yüzyılın başında kurtarılmıştır. Birlikte diğer tapınağın kalıntıları, friz sökülmüştür ve Akropol'ün Türk sur içine yerleştirilmiş.

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“Frizler” sayfasına dön