Grek ( yunan ) Tümülüs Planları

Grek ( yunan ) Tümülüs Planları

Mesajgönderen HayatAğacı » 02 Haz 2010, 13:29

grek tümülüsleri ağır bir işçilik kullanılmış bolca moloz taşların bulunduğu bir anıt mezardır.... odası merkezdedir... geneli iki odalıdır ve dramoz tüneli bulunur. dramoz tünelinin giriş yönü ise ya güneybatı yada kuzeydoğu yönlerindedir..
aynı bölgede iki ayrı grek tümülüsün dramoz tünel giriş yönlerinin birinin kuzeydoğu diğerinin güneybatı olduğu gözlemlenmiştir...
grek tümülüs odaları istisnalar hariç geneli zemin üzeridir ve merkezdedir....frig tümülüslerinde olduğu gibi oda zeminaltı veya saklama yoluna gidilmemiştir....

grek tüümülüslerinde oda koruması ağır bir işçilikle korunmuştur.... kavun ve kelek büyüklüğünde oda koruması taşlar kullanılmıştır.taş korumasının üzerine kil serilmiştir..

yine grek tümülüslerin, frig tümülüslerinden ayıran bir başka noktası ise dış tümülüs çemberine krepiz duvarı örülmüştür.bu krepiz duvarı yarim metre toprak temizlendikten sonra karşımıza çıkar...

yine grek tümülüslerinde merkezden dışarı uzantılı sıra taşlar örülmüştür.... bu sıra taşların birisine denk gelindiğinde odaya götüreceği muhakkakdır....

Resim

Resim

Resim

Resim
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Re: Grek ( yunan ) Tümülüs Planları

Mesajgönderen HayatAğacı » 02 Haz 2010, 14:46

grek tümülüsleri zemin üzeir ve merkezde taş kesim odası kullanılmıştır...iki odalı ve dramoz tünellidir ..

istisnalar hariç iki odalıdır...

Resim

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen HayatAğacı » 04 Haz 2010, 17:05

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen yalazali » 29 Ağu 2010, 04:08

:tsk
Kullanıcı avatarı
yalazali
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen tayfur_81 » 26 Eyl 2010, 00:37

kardeş bu tümülüs lerin üzerlerinde ben hiç resindeki çakıl görmedim
Kullanıcı avatarı
tayfur_81
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen tayfur_81 » 26 Eyl 2010, 00:37

:dede
Kullanıcı avatarı
tayfur_81
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 26 Eyl 2010, 00:47

tayfur_81 yazdı:kardeş bu tümülüs lerin üzerlerinde ben hiç resindeki çakıl görmedim

kardeş kaç tane tümülüs açtında görmedin :idea: :idea: :idea: :o :o
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen HayatAğacı » 26 Eyl 2010, 09:27

tayfur_81 yazdı:kardeş bu tümülüs lerin üzerlerinde ben hiç resindeki çakıl görmedim

kardeş, birincisi tümülüslerin üzerinde ben hiç çakıl görmedim derken irili ufaklı moloz katmanından bahsediyoryan, sen hiç tümülüs görmedin demektir..... yok ben çakıl görmedim , ama taş katmanı gördüm diyorsan , işin art niyetine kaçıp , bir açık arıyorsun ki , buda hoş olmayan bir durum ve burada barınamayacağın bir durum....

tümülüs katmanlarını ben üzerinde gezip incelediğim tümülüslerin katmanlarını aynen yansıtaarak çizimleri yaptım...hiçbirisi hayal değildir.....onlarca açılmış tümülüs incelemesi yaptım , yaptım derkende birkaç saatlik inceleme değil... daha dün iki tümülüs incelemesi yaptım.... tümülüs konusunda sorular sorabilirsin ama ben şunu görmedim, bunu görmedim dersen, O zaman ben senin birşey bilmediğini anlarım veya art niyetli olduğunu anlarım....
lütfen ciddi olalım....

Tümülüsleri çok iyi biliyorsanız, incelediğiniz , üzerlerine çıktığınız , kaç tane tümülüs varsa kendinizin fotoladığı resimleri, katmanlarını, dramoz tünellerini, krepiz duvarlarını, ihata duvarlarını ve odalarını paylaşmanızdır...
saygılarımla.

son olarak grek tümülüsünü resimlerden önce açıkmala yapmışsın, okumadan hazır cevap yazdığın belli oluyor.... hiç tümülüslerin üzerinde çakıl katmanı var demişmiyim.... sen nerden nasıl uyduruyorsun bunu?
çizimdeki katmanlara gelince , çizim programının şablonları var onların dışına çıkamıyorsun.... moloz taş yerine açıklamalı şekilde yapılmıştır..

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen PANORMOS » 26 Eyl 2010, 23:51

arkadas sanırsam görmek istediklerini görüyo....
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen cahil » 02 Kas 2010, 12:20

arazideki tümülüs ile çizimdeki tümülüs çok doğal olarak birbirinden biraz farklı olacak. çizimde katmanlar keskin bir hatla ayrılmış doğadakillerde ise katmanlar birbiri içine girmiş şekilde olur keskin hatlar dikkatli incelenmezse bir bütünmüş gibi görülebilir . gerçii bende hiç tümülüs açmadım ama en azından arazide sürekli gözümüz önünde oldukları için sık sık araştırma şansımız oluyor. hem tümülüs işi oldukça zor işler uğraşmanızı pek tavsiye etmem. ilgilenenlerin %95 i kaçak kazı yapmaya hazırlananlardır zaten. :özür
Kullanıcı avatarı
cahil
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen PANORMOS » 02 Kas 2010, 20:51

%95 derken neyi kastettin arkadasım biraz açarmısın.....
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen sx_3535 » 26 Ara 2010, 01:41

:tsk
Kullanıcı avatarı
sx_3535
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 22 Mar 2012, 08:55

s.a. clan666frz öncelikle siteye :hsg sana yardımcı olabilmemiz için bahsettiğin bölgeyi detaylı bi şekilde fotolamalısın ki seni yönlendireilelim ...ışık gördüğü takdirde Hayatağacı ustamız bu konuda uzmandır sana yardımcı olacaktır.... cok güzel anlatmıssın bir de foto olsaydı hersey daha net olurdu ...saygılar
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen h.gençten » 10 Ağu 2012, 11:01

yanlız buradaki hedefi aşmayı kimse düşünmesin az çok biliyorum çok zor adamlar yapmış abi
Kullanıcı avatarı
h.gençten
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen Mike » 10 Ağu 2012, 15:54

her tümülüsün yapısı farklıdır hepsinde aynı standart olucak diye birşeyde yoktur . hedefi aşmaya gelince bilgi ile yapılan her zaman mutlu sonla biter.
Kullanıcı avatarı
Mike
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen h.gençten » 10 Ağu 2012, 16:38

ben birçok yerden okuyorum araştırıyorum tümülüsün üstünde kremit mezar kül çıkmaz diyorlar abi ama buradan çıkıyor söylenen özellikleri fepsini taşıyor sadece bunlar beni yanıltıyor :toka
Kullanıcı avatarı
h.gençten
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen h.gençten » 10 Ağu 2012, 16:41

sizin söylediğiniz kadar basit deyil bence basit olsalar önce adamlar heryerden görünen yerlere tümülüs yapmazlardı
Kullanıcı avatarı
h.gençten
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 10 Ağu 2012, 16:43

h.gençten yazdı:ben birçok yerden okuyorum araştırıyorum tümülüsün üstünde kremit mezar kül çıkmaz diyorlar abi ama buradan çıkıyor söylenen özellikleri fepsini taşıyor sadece bunlar beni yanıltıyor :toka

sizin yapınız höyükle birebir uyuşmakta... höyüklerle ilgili forumumuzda gerekli bilgiler mevcut...saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen h.gençten » 10 Ağu 2012, 16:58

teşekkürler kardeş :ok
Kullanıcı avatarı
h.gençten
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 10 Ağu 2012, 17:04

özellikle toprağının çürük olması höyük için yeterlidir...saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen h.gençten » 10 Ağu 2012, 17:54

evet haklısınız burası kesinlikle bir höyük karşısında tarihde bulunmuş bir toprak altında örme taşlarla yapılmış bir mezar buludu galiba buda tümülüs oluyor yanlız bu tepeler üç adet olması gerekir diyen söylentiler var halk arasında bu nekadar doğru acaba :roll:
Kullanıcı avatarı
h.gençten
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen h.gençten » 10 Ağu 2012, 18:01

bu bölgede başka tümülüs olma olasılılı ne kadar yüksek sizce bu bölge cok efsaneleşti ama çok sahipsiz
Kullanıcı avatarı
h.gençten
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 10 Ağu 2012, 18:46

bölgenizi resimleyiniz buraya yükleyiniz... daha isabetli yorumlar yapabiliriz...saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen h.gençten » 20 Ağu 2012, 16:35

slm saygılarımla özür dilerim yeni yaptıgım bir araştırmada bir tümülüs keşfetdim galiba burası tam dere yatsğına çok yakın ve kuzey yönünde bir bucuk metre eni 4metre uzunluğunda bir yeşil çimen tepenin başka hiç bir yerinde böyle otlar yok artı 15snt den sonra yuvarlak ırmak taşı ve kireç şeklinde küçük ve yuvarlak ırmak taşları çıkmakta ve ve tam karşısında meyve ağacı var ve birde büyük bir taş üç tepeden biri zeten oradaki tümülüsün biri alındı şuan boş mara beni sevindiren ise burası benim tapulu arazim yanlız emin deyilim burada çıan yeşil otlar ve buranın kuzeye bakmas nekadar tümülüsün girişi olabilir bana bir bilgi verir misiniz
Kullanıcı avatarı
h.gençten
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen h.gençten » 20 Ağu 2012, 16:37

karşıda çıkan tümülüsün yönü ve orada çıkan taşlarla aynı özerliği taşıyor
Kullanıcı avatarı
h.gençten
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Sonraki