Abdili Yayla Höyük

Antik Çağlarda Kurulan Kentler, köyler ve Küçük Yerleşim Alanları
Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10573
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Abdili Yayla Höyük

Mesaj gönderen HayatAğacı » 19 Şub 2010, 17:16

Ordu il merkezinin güneybatısında; Mesudiye'nin 30 km kuzeybatısındaki Abdili Köyü'nün 4.9 km batısındaki bir mahalle olan Fırışlık Mahallesinin 3.6 km güneybatısında; Abdili-Derebaşı yayla yolunun 2 km batısında; Birebir Köyü yayla evleri ile Abdili yayla evleri arasındaki yayla kısmındadır. Doğuda Yayla deresi; güneybatıda ise Abdili Yaylası yer almaktadır. Su açısından zengin olan bir vadi içindeki bu höyüğün adı; yerleşme yerini 1993 yılında saptayan M. Özsait tarafından verilmiştir. Toplanan çanak çömleklerin çoğunluğu Özsait'e göre İTÇ'na aittir. Kalkolitik Çağ yerleşmesinin olduğunu kanıtlayacak az sayıda parçanın var olduğu da iddia edilmektedir. Kalkolitik Çağ için kesin bir yerleşme yeri değildir.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“HÖYÜKLER ve ÖREN YERLERİ” sayfasına dön