İslam Halefleri Sikkeleri 999-1506 M.S.

Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

İslam Halefleri Sikkeleri 999-1506 M.S.

Mesaj gönderen HayatAğacı » 24 May 2010, 00:52

9 ve 10 yüzyıllarda break-up Müslüman sömürgeleri bağımsız devletler veya grupların içine Tahiriler ve Samanîler İran ve Fatimiler Mısır'da gibi gördüm. I. Mahmud (999 - 1030 AD) Gazneli modern günlük Afganistan merkezli ve Hindistan alt kıtası haline tekrarlanan baskınlarda Orta Asya'da bir imparatorluk oyulmuş. 1186 By Ghorids kuzey Hindistan fethi tamamlanmıştır tarafından işgal edilmiş bu imparatorluk MS.
1038 AD, Tugril Bey, Selçuklular, Gazneliler hizmetinde Türk askerleri bir grup lideri Khwarazm ili ele geçirdi. Bağdat yolunda Onun etkisi yayılmış batı. Bu Anadolu, Ermenistan ve Gürcistan, 1071 MS Malazgirt savaşında Bizans yenerek ulaştı yeğeni Alp Arslan tarafından devam ettirildi.

Bir Türk, Yusuf bin Ayyub, 1174 AD Eyyubiler başladı, el-Malik el-Nasır Salah al-Din kendisini çağırıyordu. Selahaddin Eyyubi gibi tarih tarafından bilinen, o Üçüncü Haçlı Seferi sırasında Richard ben savaştım, tekrar 1187 yılında Kudüs çekici.

1206 AD, yeni bir tehdit ortaya çıktı, Moğollar, onların lideri Ghengis Khan ile In. Bunlar Orta Asya bozkırlarında, onların korkulan atlı kadar patladı güney Rusya Çin karşısında, Abbasi hilafeti ve hatta kadar Macaristan gibi. Moğol etkisi kısa ömürlü oldu, ama Müslüman medeniyetinin büyüklüğü yok başardı.

1453 yılında, Mehmed II, Sultan, sonunda Roma İmparatorluğu'na son vermesi Constantinople ele geçirdi.

Hanedan: Gazneli
Cetvel: I. Mahmud
Kral oldu: 999 - 1030 AD (390-422 H.)
Kupürü: AE dirhem
Nane: Gazneli
Yayın Tarihi:
Yüz: "Küçük harflerle"
Ters: "Küçük harflerle"
Referans:
Ağırlık: 2,8 gr
Çapı: 17,6 mm


Gazneliler / Mahmud

Gazneliler Afganistan'da hüküm süren Müslüman hanedan, kuzey-batı Hindistan ve adıdır modern İran 200 yıldan fazla en çok. Bu Alptigin (tarafından kurulmuştur), 962 yılında Gazneli dağ kasabası fethetti ve bağımsız bir krallık haline yapılmış bir Samanid köle, 963 öldü. Muhammed Ghur ve (1174-1206) 1186 yılında son Gazne hükümdarı devrildi.


Mahmud Gazne Of 971 AD - 1030 AD (Sultan 998-1030), Alptigin torunu
c.999 yılında Mahmud) ağabeyi (İran Horasan denetimini ele geçirmesine yendi ve Afganistan. Hindistan'ın işgal tehdidinde bulundu söyleniyor yılda bir kez ve o yaklaşık 17 tür sefer açtı. Hindistan'ın kuzeyinde Onun baş rakibi Jaipal, Pencap hükümdarıydı. 1001 yılında Mahmud Hindistan tarihinde 15.000 at asker ve Jaipal ile yürüdüler 12.000 atı asker, 30.000 yaya asker ve 300 filler ile tanıştım. Hintliler Peshawar yakınındaki bir savaşta 15.000 ölü bırakarak yenilgiye uğratıldı. Jaipal oğlu Anandpal, diğer Hint rajas yardım çağrısında 1008 yılında iki gücün Und ve Peşaver arasında bir araya geldi. savaşta kritik bir noktada, Anandpal's fil, panik, kendi lideri uzakta, koşuyordu savaş alanından kaçan mümin uçuş ve Hintliler aldı.

Mahmud kültür ve sanat büyük bir merkezi haline Gazneli dönüştürdü. O, kurulan üniversiteler, bahçeleri düzenlenmiş ve camiler inşa ve saraylar bilim adamları himaye. 1024 yılında Sultan Arap Denizi, o Somnath kenti ve ünlü Hindu tapınağı görevden boyunca Kathiawar güney kıyılarına yaptığı son ünlü sefere çıktık. Hayatının son yıllarını onun imparatorluğu tehdit eden Orta Asya kabileleri mücadelede harcandı
Resim

Hanedan: Büyük Selçuklular-İran
Cetvel: Sencer (Mu'izz al-Din Ebu'l Haris)
Kral oldu: 1118-1157 (490-491 H.)
Kupürü: De tabanlı altın Dinar
Nane: Nişabur?
Yüz: 4 Yazıtı? hatları. Iki satır konsantrik yazıt.
Ters: 6 Yazıtı? hatları. Bir satır konsantrik yazıt.
Referans: Albüm 1687
Ağırlık: 4,2 gr
Çapı: 23,6 mm


Büyük Selçuklular
belirsizlik Gazne arkaya çevreleyen zaman Mahmud 421/1030 yılında ölen yararlanan Tuğrul Bey Selçuklular bir Türk Oğuz askerlerin grup içinde lider Gazneli servis, Khwarazm ili ele geçirdi ve 429/1038 yılında yeni başlık aldı `Nişabur 'de sultan. batısında, Pers dinlenme Buyid kontrol dağılmakta ve Tuğrul Bağdat yolunda giderken giderek kardeşi Chagri Bey'in Horasan kendini kurulan süre itti. Şii görüşlerini Buyids tarafından desteklenen evrensel popüler ve Mısır'da rakip Fatımi Halifesi varlığını değildi 'Abbasi halifeliği için bir tehdit oldu. İslam'ın geleneksel Sünni bakış Tuğrul's nikâh nedenle üzerine iyilik ile baktı ve 447/1055 yılında Halife (ya da onun veziri tarafından Bağdat'a davet edildi, onun adını Cuma namazı, ve görevine başlık Sultan doğruladı dahil. Önce o Tuğrul Buyid etkisi kalıntıları yıkmış sekiz yıl sonra öldü ve rakip Inali Selçuklular Hamadan ile dağıtılır.

Alp Arslan, yeğeni, onu başarılı ve Doğu Anadolu o Gürcistan ve Ermenistan saldırdı ve Malazgirt de 463/1071 yılında Bizanslılar mağlup içine Selçuklu etkisi yayılır. Oğlu Malik-Şah Gazneliler ile doğu sınırlarını konsolide ve Suriye'de yerel Şii hanedanları olmuş. Malik-Şah'ın veziri Nizam al-Mülk devlet ve dini öğretim ve Nişabur olarak mahkemeye etkili bir sistem oluşturdu biraz zaman en ileri bilimsel düşünürlerin çekti. Ömer Hayyam, her ne kadar iyi Batı'da şiirleriyle tanınan yetenekli bir matematikçi idi ve Nizam al-Mülk bir adam öğrencisi olarak teoloji eğitimi vardı. O ve Nişabur de hayatının en geçirdim Malik-Şah Jalali döneminde 1079 yılından kalma kurulan reform güneş takvimi inşaatı ile yardımcı olabilir.

Ne zaman Malik-Şah 485/1092 yılında veraset konusunda anlaşmazlıklar öldü başladı rağmen Barkiyaruq 487-498/1094-1105 gelen ölüm saltanat olarak yöneten etkili Sencer arasında Horasan ve Muhammed Bağdat bölünmüş oldu, küçük bağımsız Selçuklu hanedanları ile Halep ve Kirman içinde. Sanjar Selçuklu devletinin resmi başkanı olarak tanındı ve Marw dan yönetti 552/1157 kadar. Saltanatının sonlarına doğru, vergi düzeyi sınır savaşları ödemek için başarıyla Marw ve Nişabur aldı ve Horasan yılında Selçuklu kontrolü sona erdi göçebe Ghuzz kabilesi bir isyan sonuçlandı vergileri. Son darbe 590/1194 yılında Tukush, Khwarazm, zaten Ghuzz gelen Horasan üzerinden almış olan Selçuklu valisi, son Selçuklu davacı, Tuğrul III, ölü ve yüce olarak hüküm geldi
Resim

Hanedan: Eyyubi
Cetvel: El Nasir Salah-Din Yusuf Ben al (Selahaddin Eyyubi)
Kral oldu: 1169-1193 AD (564-589 H.)
Kupürü: AR dirhem
Nane: Şam
Yayın Tarihi: 1187 AD (583 AH)
Yüz: 'Kare daire "yazın. Kalima kare civarında. Halife adını (el-Nasir) ve başlıklar.
Ters: Bismillah nane ve tarih dahil kare civarında. kare içinde: "savunan kral, Şeref dünya ve inanç" nin. (İkinci bölümde Selahaddin Eyyubi'nin laqab) olduğunu
Referans: Albüm 787,2
Ağırlık: 3,0 gr
Çapı: 22,8 mm
Yorum: NB Selahaddin Eyyubi ve Halife hem "el-Nasir" dir


Selahaddin Eyyubi
Selahaddin Eyyubi Eyyubi hanedanının ilk hükümdarı oldu. En çok Batı'da yaptığı savaşlar ile tanınır Richard I, Lionheart. O önemli bir Kürt ailenin çocuğu olarak ve kısa bir süre sonra o, babası Najm reklam-Din Ayyub doğdu doğdu Halep'e ailesi aldı. Orada, babasının hizmetine Imad reklam-Din Zengi ibn Aq Sonqur, Kuzey Suriye güçlü Türk valisi girme. Selahaddin Eyyubi kariyeri zaman amcası Asad reklam-Din Shirkuh, Nur al-Din altında önemli bir ordu komutanı personeli katıldı başladı. üç askeri seferler Shirkuh tarafından Mısır'a götürüldü sırasında önlemek için onun Latin-(Frank) devletlerin Birinci Haçlı Seferi, üç yönlü bir mücadele Amalric I arasında gelişmiş tarafından kurulan yöneticileri Hıristiyan düşerek, Kudüs, Shawar, Latin kralı Mısır Fatımi halifesinin güçlü veziri ve Shirkuh. Bu askeri sefer Selahaddin Eyyubi, birlikte amcası ile son olarak, 2 Ocak 1169 tarihinde geri çekilmeye Franks, kuşatma altındaki şehir vardı, neden Kahire duvarları yaklaştı. Selahaddin Eyyubi sonra pusu içine Ocak 18, onu öldürme güvenilmez Shawar tanıyordu. Amcası, Shirkuh sonra veziri oldu. Ancak, o da beklenmedik Mart 23 tarihinde öldü. Daha sonra Selahaddin Eyyubi veziri 1171 yılında ölen son Fatımi Halifesi (için), ona başlık al-Malik el-Nasir ('Prens savunucusu') kazanç oldu ve bu nedenle onun ilişkiler ve ardılları tüm bu unvanı verildi. Bu Selahaddin Eyyubi, ya da daha doğru götürdü, Salah al-Din Yusuf İbn Ayyub (İnanç, Joseph, Oğul İşin anlamı İyilik), sadece birkaç yıl daha Kahire tek efendi ve Mısır ilk Eyyubi Sultan 1174 yılında ekledi. Mısır onun bir operasyon üssü olmaya devam etti Selahaddin Eyyubi yakında Mısır ve işgal Şam ve diğer Suriye şehirlerin taşındı.

1138: Selahaddin Eyyubi Tikrit Irak'taki Kürt baş Najm reklam-Din Ayyub oğlu olarak doğdu.
1152: başlatır Suriye cetvel, Nur al-Din hizmetinde çalışmak.
1164: O Haçlılar Filistin'de kurulmuştur karşı üç kampanyalarda askeri yeteneklerini göstermeye başlar.
1169: O kadar Suriye ordusunun baş komutanı amcası Shirkuh ikinci hizmet vermektedir.
1171: Selahaddin Eyyubi 1171 yılında Mısır'ın Fatımi hükümdarları bastırır, bunun üzerine o Mısır Abbasi halifeliği ile birleştiriyor.
1174: Nur el-Din. Ve Selahaddin Eyyubi, Şam fetih fırsat gücüyle tabanı genişletmek için kullandığı ölür.
1175: Suriye Assassin lideri Rashideddin adamları Selahaddin Eyyubi hayatı iki deneme yapmak. Ikinci kez, Assassin böylece yaralar Selahaddin Eyyubi üzerine uyguluyor idi yakın geldi.
1176: Selahaddin Eyyubi Masyaf kalesi besieges, Rashideddin kalesi. birkaç hafta sonra, Selahaddin Eyyubi aniden çekilmesi, ve hayatının geri kalanı için barış içinde Assassins bırakır. Bu onun tüm aile öldürülmüş sahip bir tehdit maruz sanılmaktadır.
1183: Selahaddin Eyyubi Halep önemli kuzey-Suriye şehri fethetti.
1186: O Musul Kuzey Irak'taki fethetti.
1187: onun yeni gücü ile o saldırılar Latin Kudüs Krallığı ve şehrin üzerinde o kazanır kontrol savaşan üç ay sonra.
Kudüs Selahaddin Eyyubi kontrol altında kalırken 1189: Üçüncü Haçlı seferi Filistin'in kıyı alanı büyütmek için, yönetir.
1192: Kral Richard I İngiltere, tüm sahil Hıristiyan ülkesi olarak tanımlanan ile Ramla ateşkes anlaşması Barış ile Kudüs şehri Müslüman kontrolü altında kaldı.
1193 4 Mart: Selahaddin Eyyubi Şam kısa bir hastalıktan sonra ölür
Resim

Hanedan: Karahanlı (Ilak Hanları)
Cetvel: Mas'ud bin Hasan
Kral oldu: 557-567 AH ,1161-1171 AD
Kupürü: Milyar dirhem
Nane: Semerkand Türü
Yayın Tarihi:
Yüz:
Ters:
Referans: Albüm 3398, 895 MI
Ağırlık: 3,2 gr
Çapı: 29,8 mm


Qarakhanids
Qarakhanids Qarluqs bir Türk konfederasyonu tarafından yönetilen olduğu bir Kağan (Khaqan). 10 yüzyılda Qarluq batı yarısında içine Transoxania yılında Semerkant ve Bukhra (Sughd veya antik Sogdiana esas alınarak ayrıldı) ve doğu yarısında Balasaghun, Kaşgar ve Hotan merkezli Sünni Müslümanlar ve Qarakhanids oldu.

1001 By Samanîler yenmişti Qarakhanids ve Gaznelilerden AD. Samanid bölge Horasan ile Amu Derya nehrinin Gazneliler ve Qarakhanids için Transoxanian illere düşen birlikte ayrıldı. Transoxania egemen güç olarak, pek çok Türk (bazı erken Selçuklular dahil) Karahanlı ordusunda hizmet aradı.
Gazneli-Horasan işgaline 1006-8 oluştu.
Şems el Mülk Nasr b. İbrahim (1068-1080), Ayaz (kardeşi Malik Şah yenerek) Selçuklu Tukhrasitan işgal etti. Malik Şah ardından 1073-4 yılında Şems el-Mülk yendi. Şems el-Mülk sonra başarısız, hem Farghana ve Ilaq kaybetme doğu Qarakhanids saldırdı.
Şems el-Mülk Hızır-Khan (1080-1) ve sonra Ahmed Han (1081-9), Malik Şah'ın eşi Terken Hatun yeğeni geçti. Bu, daha doğuda Harun b. teslim almak için bastırıyor Malik-Şah, 1089 yılında Semerkant (ve Ahmad Khan) yakalanan durmadı Süleyman b. Kashghar ve Kadir-Khan Yusuf-Khan.
Bu Semerkant ve Çiğil veya Qarluq kabilesi halkı bir ayaklanma için. Ya'qub-Tegin, Kaşgar Han'ın kardeşi ve müdahale Malik-Şah tekrar Semerkant ve Uzkand kampanya yaptılar, Toghril b. yardımıyla İnal Kaşgar saldırdı, Khan dışarı sürüş. Selçuklular isyanı bastıran ve Kaşgar kurtarmak için Han Kaşgar ve Ya'qub-Tegin ve teşvik, iktidara Semerkant Ahmad-Khan geri yükleme. Ahmed-Han daha sonra devrilmiş ve (1095) öldürdü.
1130s in Qara-Khitai istilaları sonunda konfederasyon tahrip Qarakhanids koydu. Arslan-Khan Ahmad altında Kaşgar olarak doğu Qarakhanids, 1133 yılında yenildi.
1137 yılında Mahmud Han altında Semerkand şube yenildi.
Qarakhanids Qara-Khitai ile Khwarizmian savaşlarda 12. yüzyılın son bölümünde karmakarışık oldu. Osman-Han (1203-1212) Khwarizmians tarafından misilleme olarak geri Qara-Khitai için 1212 yılında destek geçiş için saldırıya uğradı. Semerkant şehir ve Osman-Khan (ve ailesi) görevden acımasızca idam edildi, böylece Qarakhanids batı kolu bitiyor
Resim

Hanedan: Ghorids
Cetvel: Ghiyath al-Din Muhammed bin Sam
Kral oldu: 559-600 H. (1163-1203 M.)
Kupürü: Milyar Jittal
Nane: Shurfurqan
Yayın Tarihi:
Yüz: Rider fil üzerinde
Ters:
Referans: Tye 134,1
Ağırlık: 2,5 gr
Çapı: 14,3 mm


Ghorids (Ghurids)
Mahmud's (Gazneliler) giderek azalan imparatorluğun hakim 1150, 'Ala'-ud-Din Hüseyin Ghur, merkezi Afganistan'da dağlık bir bölge kadar devam soyundan Gazneli yağmaladılar ve Hindistan'a son Gazne dışarı gitti. 'Ala'-ud-Din yeğeni Mu'izz-ud-Din Muhammed (Ghiyath kardeşi), Muhammed Ghur olarak bilinen ilk 1175 yılında Hindistan işgal etti. 1206 yılında ölümü, onun genel, Qutb-ud-Din Aybak, After padişah oldu Delhi.
Resim

Hanedan: Sincar ve Zangids
Cetvel: Qutb al-Din Muhammed
Kral oldu: 594-616 H. (1197-1219 M.)
Kupürü: AE dirhem
Nane: Sincar
Yayın Tarihi: 599 H. (1202 M.)
Yüz: Helenistik bir büstü etrafında Yazıtı, omuz üzerinde mızrakla bıraktı. "DURİBE bi-Sincar sene 599"
Ters: Yazıt Abbasi Halifesi el-Nasır (1180-1225) öne sürdü. "El-İmam el-Nasır li-dinillah. El-Melik el-Mansur Kutbeddünya veddin Muhammed bin Zengi bin Mevdud"
Referans: Albüm 1880,2, MWI 1139-1140
Ağırlık: 12 gr
Çapı: 26,4 mm


Zangids
onbirinci yüzyılın ikinci yarısında, Selçuklu Sultanları Büyük birleşik bir imparatorluk üzerinde güneybatı Asya'da halifeliğin topraklarının neredeyse bütün oluşturan, Anadolu'nun yanı sıra ile karar verdi. 1092 yılında üçüncü büyük Sultan, Malikshah, ölümünden sonra, iç savaş oğulları arasında, Selçuklu fetih kesintiye olmuştu siyasi parçalanma, süreci, devam ettirildi patlak farklı şubelerinden veya memurları altında bu kez Selçuklu ailesi. En önemli tüm Büyük Sultan, Horasan ikamet için ince bağlılık nedeniyle Kirman, Irak, Suriye ve Anadolu'nun Seijuk monarşiler vardı.

Bu zayıflık ve 1096 yılında Haçlılar Levant geldi bozuşma bu dönemde oldu. İlk için otuz yıl, Müslüman dünyanın ayrılık şeyler hızla Filistin içine Suriye sahil aşağı ileri işgalciler için kolaylaştırdık, ve Latin feodal beylikleri bir zincir, Antakya, Edessa, Trablus ve Kudüs dayanarak kuruldu. Ama başarı bu ilk dönemde bile Haçlılar kıyı ovaları ve yamaçlarda ana, Akdeniz ve Batı dünyasının karşı karşıya sınırlıydı. çöl ve Irak'a iç seyir doğuya doğru ise, reaksiyon hazırlanıyordu. Halep ve Şam tarihlerinde Selçuklu prensleri çok başarmak mümkün ve hareketin gerçek gücü bu aşamadan doğudan geldi. 1127, 'İmad el-Din Zengi, Selçuklu hizmetinde olan bir Türk subayı olarak,, Musul ele geçirdi ve sonraki yıllarda kademeli olarak Kuzey Mezopotamya ve Suriye'de güçlü bir Müslüman devlet inşa etti. Oğullarının Nur el-Din, ben 154, Suriye tek bir Müslüman gücü ve gerçekten korkunç düşman ile ilk kez Haçlı karşı karşıya oluştururken Şam'a götürdü.
Resim

Hanedan: Khwarezem Shah
Cetvel: Ala al-Din Muhammed
Kral oldu: 596-617 H. (1200-1220 M.)
Kupürü: AR dirhem
Nane:
Yayın Tarihi:
Yüz: altı köşeli yıldız olarak Yazıtı
Ters: altı köşeli yıldız olarak Yazıtı
Referans: Albüm 1720
Ağırlık: 3,5 gr
Çapı: 16,7 mm


Harezm Şah
1157-1231 İran ve doğuya doğru.

Imperial Khwarzemshah ailesinin kökeni geri Anushtegin, Türk kökenli bir saray memuru, ile Selçuklu mahkemede devam ediyor. Anushtegin oğlu Qudbaddin Mohammed Khwarzem ilin valisi olarak Selçuklu Sultanı Berqyaruq tarafından yıl 1098 yılında atandı. Onun valilik boyunca, oğlu Atsız Selçuklu Sultanı Sencer tarafından yeni vali olarak atandı bölgede ailesinin yerini ve 1128 yılında ölümünden sonra güvence verdi.

Atsız acımasız bir hükümdar vardı; o insanların üzerine ağır vergiler koydu ve bölgenin stratejik pozisyonlar yakalayan başladı. Sencer, hatta Atsız güçleri zor yenildi Atsız üç kampanyalar düzenlenen, Sencer yeni bir tehlike bozkırlar geliyordu çünkü ona, bölge yönetimine: Kara-Khitai sağlar. Sencer ordusu 1141 yılında Battle Qatwan birinde bu göçebe insanlar tarafından ezildi sonra Atsız onun bağımsızlığını ilan etti ancak Sencer isyancı Oğuz kaçan sonra o Selçuklu himayesi sundu. Atsız 1156 yılında öldükten sonra oğlu Il-Arslan geçti.

1157 yılında Sencer ölümünden sonra Il-Arslan, onun bağımsızlığını ilan Kara-Khitai yenilgiye Qarakhanids ve Buhara ve Semerkant gibi esir önemli Transoxian kasaba. O 1172 yılında öldü ve oğlu Alaeddin Takish yeni Harezm Şah oldu. Alaeddin Takish parlak bir hükümdar ve iyi bir generaldi. O Kara-Khitai yendi ve Khwarezmshah egemenliğine Kıpçaklar getirdi. O 1183 yılında Horasan işgal ve 1194 yılında Irak Selçuklu yok. Başbakan geçen yıl Assassins ile mücadelede harcanan ve Arslan-Gusha, bir de en önemli kalelerinden birinin kale ele geçirdi. O 1200 yılında öldü ve oğlu Alaeddin Muhammed Khwarzemshah tahtına oturdu.

Alaeddin Muhammed saltanatının ilk yıllarında diğer Khwarezmshah prensleri mücadele için harcandı. 1214 yılında Kara-Khitai İmparatorluğu yıkıldı Ghorid Saltanatın Hindistan. Ayrıca Fars Körfezi için imparatorluğun sınırları kadar genişletti.

Şimdi, yeni bir güç Doğu'da yükseliyordu: Moğollar Cengiz Han komutasındaki. Amacıyla Moğolların gücü hakkında daha fazla bilgi için, Alaeddin Muhammed Karakurum için bir elçi gönderdi, Moğol başkenti ve onunla bir antlaşma imzaladı. Bundan sonra Cengiz Han Otrar, ama kervan gönderdi Moğol tüccarlar Inaljik tarafından katledildi, ayrıca Moğol temsilciler aşağılanmış bu kasaba, valisi. Sonuç olarak, Cengiz Han ordusuyla birlikte Maveraünnehir işgal etti. Bile zor Moğol ordusu sayıca az olduğunu, Alaeddin Muhammed küçük garnizonlar, Cengiz Han kolayca Buhara, Semerkant, Jend, Khokand ve Urgench gibi önemli şehirleri ele geçirmek için izin verilen bir hata içine ordusuyla ayrıldı. Alaeddin Muhammed küçük Hazar adaya kaçtı ve orada 1220 yılında öldü.

Celal-Al-Din Khwarezmshah yeni Şah ama güçleri Battle River İndus birinde yenildi oldu. O Azerbaycan, kaçtı Doğu Anadolu'da Rum Selçuklu kasaba saldırdı ve Ahlat, önemli bir Selçuklu kenti ele geçirdi. O Rum Selçuklu Sultanı Alaeddin tarafından yenildi Battle YASSI Chemen of 1230, ve ben Qaykubad o 1231 yılında öldürüldü. Ölümünden ile Khwarzemshah İmparatorluğu sona erdi.
Resim

Hanedan: Kurzuwan
Cetvel: Malik
Kral oldu: 641 H. (1221 M.)
Kupürü: AE Siege sorunu
Nane: Kurzuwan
Yayın Tarihi: 641 H. (1221 M.)
Yüz:
Ters:
Referans: Tye 324, Albüm 1971
Ağırlık: 3,4 gr
Çapı: 19,5 mm


Malik Kurzuwan ve
1220, yılında Ghengis Karaca Buhara ve Semerkant yok. Harezm Şah Batı kaçtı. Afganistan'ın geri kalan şehirlerin kendi bakmak talimatlar bıraktı. Kurzuwan 618 H. yılında, Rabi II ayında bu sikke. (Haziran 1221 M.). Şehir ve tüm nüfusu katlettiler, çok muhtemelen sadece iki ya da üç hafta sonra bu sikke bulundu yerle bir oldu.
Resim

Hanedan: Rum Selçuklular
Cetvel: Ghiyath al din Kai Khusru II
Kral oldu: 634-643 AH ,1236-1245 AD
Kupürü: AR dirhem
Nane: Sivas
Yayın Tarihi: 639 H., 1241 AD
Yüz: Paz Aslan ve Yıldız yukarıda. Yukarıda Halifesi Mustansir başlıkları
Ters: Kare tasarımı dışında, yazıt, "Struck Sivas at". İçeride, dört hatta, "çok büyük Sultan / Dünya ve Kai-Qubad of Faith / Kai-Khusru / oğlu ve" help
Referans: MW1 983
Ağırlık: 3,2 gr
Çapı: 29,8 mm


Rum Selçukluları (1078-1307) ve Kai Khusru II (1236-1245)
Selçuklular Ghuzz Türkmen aşiret orijinal Jaxartes Nehri çevresinde yaşayan ve 10 yy'da, Müslüman olmuştu edildi. Onlar Samanid hükümdarlar altında 985 AD etrafında Buhara bölgeye taşındı. yükselme grubu Mahmud Gazneli, Mahmut Horasan sınır bölgesinde Selçuklu kurulan, ancak Mahmud oğlu Mas'ud, Merv yakınlarında 1040 AD Tuğrul Bey, liderleri, onları yenerek karşı Persia işgal isyan, Bağdat yakalayan 1055 AD, nereye Halife el-QA 'im Buwaiyids bir kurtarıcı olarak onu memnuniyetle karşıladı.

Tuğrul Bey oğlu Alp Arslan, 1063-1072 AD, mağlup Selçuklu fetihleri batıya doğru yönetti ve Bizans İmparatoru yakalamak Romanus IV 1071 MS Malazgirt güncellenmiştir. Alp oğlu Melikşah, 1072-1092 AD, birlikte il kendi orduları ile prensler tarafından yönetildi içine kadar bölen Empire düzenledi. Melikşah'ın ölümünden sonra bu illerde Atabekleri olarak bilinen ordu subayları, parça parça tarafından devir alınmıştır. Anadolu, modern Türkiye'nin içine Selçuklu Sultanları Rum olarak bilinen 'oldu taşındı Selçuklu Rum' Roma ', çünkü toprak vardı ait bir yolsuzluk' olmak ya da Roma İmparatorluğu Bizans.

Ghiyath al din Kai Khusru II ve Eyyubi anne birçok askeri komutanlar ve ileri gelenleri ile birlikte yaptığı iki üvey erkek öldürerek tahtı elde etti. O, (Diyarbakır) Amida eklenmesinin, kendi alanın güneydoğu bölgesinde bir başarı vardı ama sonra 1239 yılında, üç yıllık bir dini-politik ayaklanma popüler vaiz Baba İshak önderliğinde Güneydoğu ve Orta Anadolu'da Türkmenler arasında patlak verdi. nihayet bu isyanı bastırarak sonra bir çok daha tehlikeli bir tehdit ile karşı karşıya geldi Moğollar in, 1242 yılında Erzurum alarak taşındı. 1243 Kay-Khusraw II Köse Dağ Sivas ve Erzincan arasında Moğol komutanı Bayju tarafından yenilgiye uğratıldı, ve Anadolu Selçuklular vasalları olarak Moğol hükümranlığı altında geçti. Kay-Khusraw II Antalya'ya kaçtı.

En Selçuklu dirhem ilginç olan Kai-Khusru II bulunmaktadır. Bu sultan delice aşık onun güzel Gürcü karısı vardı ve onun sikkelerinde onun portresini koymak istedim, ama bu onun danışmanları tarafından onaylandıktan değil, onun sikkeler yerine karısının burç koymak - Paz Aslan. Ya bu hikaye devam ediyor.
Resim

Hanedan: Artuklu
Cetvel: Husam al-Din Yuluq Arslan
Kral oldu: 580-597 H. / 1184-1201 M.
Kupürü: AE Dirhemi
Nane: Mardin (Güneydoğu Türkiye) 589-590 H. / 1192-3 AD
Yüz: "Ağıt" sahnede Dört rakamlar.
Ters: çember etrafında Yazıtı, 5 satır içinde
Referans: Albüm 1829,3
Ağırlık: 11,1 gr
Çapı: 28,3 mm
Yorum: Sayles ikna edici bir sahne olan sonuçları Selahaddin Eyyubi ölümünden tarafından 589 H. yılında doğrulanmadığı olurdu bir astrolojik olay temsil ileri sürmüştür.


Artuklular
Artuklu: iki şubesi ile Kuzey Irak (şimdi Türkiye'nin güneydoğusundaki Diyarbakır ili yöneten Türkmen hanedanı): Hisn Kayfa ve (1098-1232 Amid) ile Mardin ve Mayyafariqin (1104-1408) gerçekleştirilecektir.

Artuq ibn Ekseb, hanedanının kurucusu, yaptığı hizmetler için 1086 yılında Filistin'in hibe ile Selçuklu sultanı ile ödüllendirildi. Zorla dışarı Filistin'in Fatimiler Mısır, Artuq soyundan Mu'in reklam-Din Sökmen tarafından Diyarbakır, o Hisn Kayfa (1102), Mardin, ve diğer bazı kuzey bölgeleri aldı geri döndü. Kardeşi Najm reklam-Din Ilghazi Bu arada, Selçuklu hizmetine döndü ve Selçuklu Sultanı Muhammed tarafından Irak valisi yapıldı. Gönderilen Diyarbakır'a yaklaşık 1107, Mardin Sökmen oğulları (1108) ve Ilghazi yerinden biri, o da onun çizgi başkenti kardeşinin torunları için Hisn Kayfa bırakarak yaptı.

Selçuklular o zamandan beri giderek kötüleşti ile Artuklular 'ilişkiler. Ilghazi Musul Selçuklu valisi karşı bir Türkmen koalisyon düzenlenen ve 1118 bütün Diyarbakır kontrolünü kazanmak başardı. Ertesi yıl Halep tehdit edildi Avrupa Haçlılar yendi. Doğu Fırat Nehirleri üzerinde 1113 Gönderen Artuklular da kuzeydoğu içine genişletti.

yükselişi Zangids Musul ve sonrasında Halep'te Dâvûd (c. 1109-1144 hükümdarlığı sırasında) ve onun halefi Kara Arslan (1144-1167), Artuklu genişleme sona erdi. Artuklular yerine Haçlılar ve Bizanslılar karşı savaşlar içine Zangid Nureddin tarafından çizilmiştir ve 1174 yılında öldüğünde, kendilerini vasalları Zangid bulundu. Diyarbakır'da Onların konumu daha da Selahaddin Eyyubi gibi, yavaş yavaş Nureddin eski krallık Tahkimat adanın başladı ve 1186 ile Artuklular Selahaddin Eyyubi teslim oldu Mısır hükümdarı zayıfladı.

Artuklular Diyarbakır'da bir vasalları olarak iki yüzyıl boyunca hayatta Rum Selçuklular ve Harezm-Shahs. 1232 Hisn Kayfa yılında Artuklu doğrultusunda Selçuklular tarafından yıkılan, ama Mardin şube Moğollar altında 1408 de sonunda Karakoyunlu ve Türkmen federasyonu tarafından yerinden kadar devam etti
Resim

Hanedan: Artuklu
Cetvel: Najm al-Din Gazi I
Kral oldu: 1239-1261 AD (637-59 AH)
Kupürü: AR Dirhemi (altı köşeli yıldız tip)
Nane: Mardin (Güneydoğu Türkiye) 1244-1260 (642-658 H.)
Yüz: Altı köşeli yıldız (son) Halife el-Musta'sim isimlerini ve Eyyubi El Nasir Yusuf Halep derebeyi
Ters: Altı köşeli yıldız yazıtlı
Referans: Albüm 1834,1
Ağırlık: 2,8 gr
Çapı: 20,4 mm


Artuklular
Artuklu: iki şubesi ile Kuzey Irak (şimdi Türkiye'nin güneydoğusundaki Diyarbakır ili yöneten Türkmen hanedanı): Hisn Kayfa ve (1098-1232 Amid) ile Mardin ve Mayyafariqin (1104-1408) gerçekleştirilecektir.

Artuq ibn Ekseb, hanedanının kurucusu, yaptığı hizmetler için 1086 yılında Filistin'in hibe ile Selçuklu sultanı ile ödüllendirildi. Zorla dışarı Filistin Fatimiler Mısır, Artuq soyundan Mu'in reklam-Din Sökmen tarafından Diyarbakır, o Hisn Kayfa (1102), Mardin, ve diğer bazı kuzey bölgeleri aldı geri döndü. Kardeşi Najm reklam-Din Ilghazi Bu arada, Selçuklu hizmetine döndü ve Selçuklu Sultanı Muhammed tarafından Irak valisi yapıldı. Gönderilen Diyarbakır'a yaklaşık 1107, Mardin Sökmen oğulları (1108) ve Ilghazi yerinden biri, o da onun çizgi başkenti kardeşinin torunları için Hisn Kayfa bırakarak yaptı.

Selçuklular o zamandan beri giderek kötüleşti ile Artuklular 'ilişkiler. Ilghazi Musul Selçuklu valisi karşı bir Türkmen koalisyon düzenlenen ve 1118 bütün Diyarbakır kontrolünü kazanmak başardı. Ertesi yıl Halep tehdit edildi Avrupa Haçlılar yendi. Doğu Fırat boyunca 1113 Gönderen Artuklular da kuzeydoğu içine genişletti.

yükselişi Zangids Musul ve sonrasında Halep'te Dâvûd (c. 1109-1144 hükümdarlığı sırasında) ve onun halefi Kara Arslan (1144-1167), Artuklu genişleme sona erdi. Artuklular yerine Haçlılar ve Bizanslılar karşı savaşlar içine Zangid Nureddin tarafından çizilmiştir ve 1174 yılında öldüğünde, kendilerini vasalları Zangid bulundu. Diyarbakır'da Onların konumu daha da Selahaddin Eyyubi gibi, yavaş yavaş Nureddin eski krallık Tahkimat adanın başladı ve 1186 ile Artuklular Selahaddin Eyyubi teslim oldu Mısır hükümdarı zayıfladı.

Artuklular Diyarbakır'da bir vasalları olarak iki yüzyıl boyunca hayatta Rum Selçuklular ve Harezm-Shahs. 1232 Hisn Kayfa yılında Artuklu doğrultusunda Selçuklular tarafından yıkılan, ama Mardin şube Moğollar altında 1408 de sonunda Karakoyunlu ve Türkmen federasyonu tarafından yerinden kadar devam etti
Resim

Hanedan: Büyük Moğollar (Chingizid)
Cetvel: Cengiz Han
Kral oldu: 603-624 H. 1206-1227 AD
Kupürü: Milyar Jital
Nane: Gazneli (Afganistan)
Yüz: Yazıt. Anonim başlıklı el-khaqan el-'adil el-a'zam
Ters:
Referans: Albüm 1969
Ağırlık: 4 gr
Çapı: 15,8 mm


Cengiz Han
Moğollar bir göçebe insanlar bozkırlarında kuzey ve Çin'in doğusunda yaşıyordu. 1200 öncesinde çeşitli kabilelerin genellikle kendi aralarında savaştılar. geç 1100S ve erken 1200'lü yıllara lider Temujin adlandırılan doğu Tatarlar yendikten sonra kabileler bir konfederasyon oluşturdu. 1206 yılında, 42 yaşındayken, Temujin başlık Universal Cetvel, Cengiz Han anlamına aldı.

1209 Cengiz Han ise dünyayı ele geçirmeye hazır olduğunu, O saldırdı Batı Hsia (Xi Xia) bir komşu devletlerin Kuzey Çin'de. Moğollar, sermaye, Yinchuan kuşatılmış ve taşkın çalıştı. Tangut imparator Cengiz için, evlilik haraç ve onun daugher elini teslim gönderilmektedir. Cengiz off ile şansını denemeye gitti Çene (Jin) imparatorluk ve daha sonra dünyanın geri kalanı.

1211 baharında, Cengiz Han Gobi çölü üzerinden ileri ve bir geçiş Huan-erh-Tsui denilen - Porsuk's Mouth geniş bir Jin ordusunu yendi. Jin onların başkenti Pekin'e geri çekildi. Yakında ikinci şehir, Mukden, alınmış ve 1214 yılında, Pekin düştü. Jin imparator modern Kaifeng bir sitede Bianjing yaptığı sermaye taşındı o sıralarda.

1217 Cengiz Moğolistan döndü içinde. O batı toprakları, özellikle İslam imparatorluğu ile ticaret yapmak isteyen Harezm, Hangi İran'dan Maveraünnehir uzatıldı. Ancak Harezm Şah kervan Moğollar tarafından gönderilen yakaladı ve Cengiz Han'ın elçileri öldürdü.

Cengiz, Maveraünnehir yoluyla kuşatma ardından Buhara ve Semerkant gibi şehirleri tahrip sürüş saldırdı. Moğollar İran, Azerbaycan ve Ermenistan içine devam etti. Bunlar Karadeniz'in kuzey kıyısında Kırım ulaştı. orada 80.000 ordusuyla Prince Mstitslav Kiev araya geldi seçin. 1223 yılında Kalka Nehri savaş olarak, Prince ordusu bozguna uğradı.

1225 yılında Cengiz Han Moğolistan'a döndü. Artık her şeyi yöneten Hazar Denizi ve Kore arasında. fetihlerine sırasında, Tangut Batı Hsia onu asker talep reddetmişti. Onları bitirmeye karar verdi. Ancak, 1227 yılında, altmış beş yaşında, Tangut karşı kampanya, Cengiz Han atından düştü sırasında öldü. O gizli bir yerde toprağa verildi. Onun halefleri ve Çin'in geri kalan Tangut bitirmek kalmıştı.
Resim

Hanedan: Altınordu (Jujid)
Cetvel: Muhammed Özbek
Kral oldu: 712-742 H. (1312-1341 M.)
Kupürü: AR dirhem
Yüz: Arapça incription
Ters: Arapça incription
Referans: Albüm 2025
Ağırlık: 1,6 gr
Çapı: 14,6 mm


Altın Orda
Altın Orda da Kıpçak Hanlığı, Ulus Juchi, Moğol İmparatorluğu, orta 13. yüzyıldan 14. yüzyılın sonuna kadar gelişti batısında için Rusça atama seslendi oldu. Altın Orda insanlar Türkler ve Moğol karışımı, ikincisi genellikle aristokrasinin oluşturan idi.

bir imparatorluğun kötü tanımlanmış batı kısmı Cengiz Han Onun en büyük oğlu, Juchi toprak bağış kurdu. Juchi 1227, ama babası ölen oğlu Batu yağma ve Kiev şehrinin 1240 yılında yanan dahil parlak kampanyaları bir dizi etki alanları genişletti. zirveye At Altın Orda topraklarına Karpat Dağları, doğu Sibirya derinliklerine uzanan Avrupa Rusya'nın Urallar en dahildir. Horde's toprakları Karadeniz sınırlanmıştır güney günü, Kafkas Dağları ve Moğol hanedanı olarak bilinen İran toprakları Il-Hanları.

Batu Volga Nehri'nin alt germek üzerine başkenti Saray Batu, kurdu. Sermaye daha sonra yukarı Saray Berke, zirvede belki 600.000 nüfuslu düzenlenen taşındı. Horde kademeli olarak Türkleşmiş ve İslamlaştığı, onların en büyük han özellikle altında Öz Bey (1313-1341). onların konu halklar, Ruslar, Mordvin, Rumlar, Gürcüler ve Ermeniler, haraç katkıda sırasında Türk boylarının hayvancılık bozkırlarında, yoğunlaştı. Rus prensleri, özellikle Rusya ile, yakında Rus haraç toplama sorumluluğunu aldı. Horde Akdeniz halkları ile geniş bir ticaret, yapılan Memlük Mısır ve Cenevizliler özellikle müttefikleri.

Black Death, 1346-1347 yılında vurdu ve Öz Bey'in halefi öldürülmesi Altınordu's gerileme ve dağılma başlangıcı olmuştur. Rus prenslerinin Battle Kulikovo of 1380 yılında Horde genel Mamai üzerinde bir sinyal zafer kazandı. Mamai halefi ve rakibi Tokhtamysh, yağmaladılar ve misilleme olarak 1382 ve yeniden Ruslar üzerinde Horde's mülkü kurulan Moskova yandı. Tokhtamysh Ancak, 1395 yılında Horde topraklarının işgal eski müttefiki Timur tarafından, kendi gücünü kırmış Saray Berke tahrip ve Orta Asya'ya bölgedeki yetenekli ustaların çoğu sınırdışı böylece dirilen Rusya üzerindeki teknolojik kenar Horde mahrum .

15 yüzyılda Horde birkaç küçük hanlıklarını, en bu Kırım, Astrahan ve Kazan olmak önemli içine dağıldı. Altınordu son kalan kalıntı Kırım Han tarafından 1502 yılında yıkılmıştı.
Resim

Hanedan: Pers Ilkhans - Moğollar
Cetvel: Gazan Mahmud
Kral oldu: 1295-1304 AD (694-703 H.)
Kupürü: AR 2-dirhem (Post-reform)
Yüz: Tri-(Arapça, Moğol ve Nagari (Çince Pagspa script) ligual
Ters: yazıtları
Referans: Albüm 2172
Ağırlık: 4,4 gr
Çapı: 24,9 mm


ILKHANS
1231 By Moğol ordu, İran, Mezopotamya, Ermenistan taşması vardı ve Gürcistan. 1258 Bağdat'ta, Abbasi halifeliğin koltuk, yakalandı. Hülagü'nün, Cengiz Han'ın torunu, olağanüstü Moğol kabile reisi Mongke tarafından İran yakalama görevi verildi. Hülagü'nün belirlenen yaklaşık 1253 bir Moğol ordusu yaklaşık 130.000. O 1256 yılında, İlhanlı hanedanı kurmuş ve 1258 tarafından o Bağdat ve İran esir vardı. Ilkhans İran içerisindeki pozisyonunu konsolide ve küçük hanedan tarafından parçalanmış kuralının birkaç yüzyıl sonra siyasi ve toprak varlık olarak bölge birleştirdi. İlhan Mahmud Gazan (saltanatı sırasında) 1295-1304 hüküm sürdüğü, Ilkhans Çin kalan Moğol reisleri ile tüm bağlantımız kesildi. Mahmud Gazan kendisi ve Sünni İslam kucakladı saltanatının İranlı bir kültürel rönesans gördüm hangi Rashid ad-Din gibi bilginler onun himayesinde gelişti içinde.

Gazan kardeşi Uljaytu () Şii İslam için 1310 yılında dönüştürülen 1304-1316 krallık yaptı. Uljaytu dönüşüm büyük huzursuzluk yol ve verdiği iç savaş yakın zaman o 1316 yılında kaybedildi. Oğlu ve halefi Ebu Sa'id (), Sünni İslam ve reconverted böylece savaş kaçırdı 1317-1335 hakimdi. Ancak Ebu Said saltanatı hizip uyuşmazlıkları ve iç bozuklukları sırasında devam etmiş ve yaygın oldu. Ebu Said bir varis bırakmadan, öldü ve ölümünden hanedanının birliği ile kırılmış oldu. Daha sonra çeşitli İlhanlı prensler bölgesel hanedanlar olarak 1353 yılına kadar yönetti.
Resim

Hanedan: Pers Ilkhans - Moğollar
Cetvel: Süleyman
Kral oldu: 739-746 H., 1339-1346 AD
Kupürü: AR 2 dirhem
Nane: Hisn (şimdi Hasankeyf, Türkiye)
Yayın Tarihi: 748 önce AH
Yüz: Süs "dua niş" kemer (mihrap). Arap yazıtları
Ters: Arap ve Moğol yazıtları
Referans: Albüm 2257
Ağırlık: 1,4 gr
Çapı: 15,8 mm


ILKHANS
1231 By Moğol ordu, İran, Mezopotamya, Ermenistan taşması vardı ve Gürcistan. 1258 Bağdat'ta, Abbasi halifeliğin koltuk, yakalandı. Hülagü'nün, Cengiz Han'ın torunu, olağanüstü Moğol kabile reisi Mongke tarafından İran yakalama görevi verildi. Hülagü'nün belirlenen yaklaşık 1253 bir Moğol ordusu yaklaşık 130.000. O 1256 yılında, İlhanlı hanedanı kurmuş ve 1258 tarafından o Bağdat ve İran esir vardı. Ilkhans İran içerisindeki pozisyonunu konsolide ve küçük hanedan tarafından parçalanmış kuralının birkaç yüzyıl sonra siyasi ve toprak varlık olarak bölge birleştirdi. İlhan Mahmud Gazan (saltanatı sırasında) 1295-1304 hüküm sürdüğü, Ilkhans Çin kalan Moğol reisleri ile tüm bağlantımız kesildi. Mahmud Gazan kendisi ve Sünni İslam kucakladı saltanatının İranlı bir kültürel rönesans gördüm hangi Rashid ad-Din gibi bilginler onun himayesinde gelişti içinde.

Gazan kardeşi Uljaytu () Şii İslam için 1310 yılında dönüştürülen 1304-1316 krallık yaptı. Uljaytu dönüşüm büyük huzursuzluk yol ve verdiği iç savaş yakın zaman o 1316 yılında kaybedildi. Oğlu ve halefi Ebu Sa'id (), Sünni İslam ve reconverted böylece savaş kaçırdı 1317-1335 hakimdi. Ancak Ebu Said saltanatı hizip uyuşmazlıkları ve iç bozuklukları sırasında devam etmiş ve yaygın oldu. Ebu Said bir varis bırakmadan, öldü ve ölümünden hanedanının birliği ile kırılmış oldu. Daha sonra çeşitli İlhanlı prensler bölgesel hanedanlar olarak 1353 yılına kadar yönetti
Resim

Hanedan: Injuid (Moğollar)
Cetvel: Ebu İshak
Kral oldu: 743-758 H. (1342-1356 M.)
Kupürü: AR Dinar
Nane:
Yayın Tarihi:
Yüz: Sivri dört yapraklı şekil.
Ters: fantezi octofoil. Adı "El-Mütevekkil 'ala Allah (" Tanrı'ya güvenen ")
Referans: Albüm 2275,2
Ağırlık: 3,8 gr
Çapı: 21 mm


Injuids
Ilkhans için Originally valiler, Injuids bağımsız erken 740s de oldu, fakat onlar tarafından yok edildi Muhammed b. el-Mazaffar 757/1356 yılında. Adları Fars içinde İlhan kişisel topraklarının gözetmen olarak konumlarını türetilmiştir; olan topraklarda Moğolca inju olarak biliniyordu
Resim

Hanedan: Muzaffarid
Cetvel: Şah Shuja
Kral oldu: 760-789 H. (1358-1386 M.)
Kupürü: AR 2 dinar, Tip G
Nane: Şiraz
Yayın Tarihi:
Yüz:
Ters: nane ile düz daire arası doğrusal kare
Referans: Albüm 2282,7
Ağırlık: 2,8 gr
Çapı: 22,9 mm


MUZAFFARIDS

1335 yılında Abu Sayed Behauder ölümünün ardından, Yazd, Mubarriz Al-Din Muhammed, bir Muzaffarid valisi 1350 yılında, ilk Kerman ve Shiraz aldı ve İsfahan 1354 yılında Şeyh Ebu İshak önceden alan tutmuşlar Inju hanedanı öldü.
Mubarriz Al-Din Ebu İshak yeğeni bir evlilik için düzenlenmiş, Sultan Bakht Ağa, bir oğulları, Qutb Al-Din (Şah Mahmud) kim başlangıçta Isfahan yönetilen.
Şah Mahmud eşi dayısının intikamını ve kocası ve kardeşi, Celal Al-Din (Şah Shuja) arasında nifak oluşturarak tespit edildi.
Kocası ve dışarı bulmuştu onu ancak idam hala 1375 yılında Celal Al-Din ile taraflı olduğu için İsfahan kayıp Timur (Timurlenk) ilerleyen.
1384 yılında Celal Al-Din ölümünden sonra oğlu Mücahit Al-Din Zayn Al-'Abidayn, Timur derhal İsfahan valisi olarak yakınları daha kendini sempatik onu yerine karşı karar verdi.
Zaman Timur Ancak aile tekrar başlatılması ve onların quarelling kavga yenilenen Mücahit Al-Din kör oldu ve kardeşi tarafından hapsedilmiş bırakmıştı. Timur 1393 yılında geri döndü ve her kalan çalıştırılır.

1314-1358 Muhammed Ibn Al-Muzaffar
1358-1375 Qutb Al-Din Şah (İsfahan at) Mahmud
1358-1384 Şah Shuja
1384-1387 Zain Al-Abidin Ali
Kerman olarak 1384-1393 Ahmed ()
Yazd olarak 1387-1393 Yahya ()
İsfahan olarak 1387-1393 Mansur ()
Resim

Hanedan: Mamluq
Cetvel: Şaban II (el-Eşref Nasir al-Din)
Kral oldu: 765-778 H. (1363-1376 M.)
Kupürü: AR dirhem
Nane: Şam
Yayın Tarihi:
Yüz:
Ters:
Referans: Albüm 965
Ağırlık: 3,2 gr
Çapı: 17,5 mm


Mamluqs
Memlûk veya Memlük [Arap. = Üzerinde 700 yıllık bir savaşçı kast Mısır'da egemen ve etkili Ortadoğu'da oldu] köleler. İslam hükümdarları Müslüman olmayan köle çocuklar toplama ve süvari askerler özellikle onların sahip ve birbirlerine sadık olarak eğitim bu savaşçı kast oluşturdu. Onlar İslam'ı kendi eğitim kursuna dönüştürüldü.

Memlükler ilk Bağdat'ta Müslüman orduları 9 cent olan Abbasi halifeleri tarafından kullanılmıştır. ve hızlı bir şekilde Müslüman dünya çapında yayıldı. Onlar 12 cent gelen Eyyubi sultanları yaptı. ileriye ve yeterince güçlü teorik ve efendilerinin edildi cetvellerin varlığını meydan okumaya başladı. oğlunu öldürmüş sonra Aybak, ilk Memlük aslında kural, (1250) son Eyyubi padişahın annesi onu evlenmeye ikna etti. fazla 250 yıl sonra, Mısır ve Suriye Memlük tarafından idare edilmiştir için hangi padişah seçildi savaşçı köle, bir kast tarafından desteklenen sultan. Memlükler güçlerini Mısır'da başlıca toprak sahipleri olmak için yararlandı.

Memlûk sultanları genellikle iki hanedan, Bahris (1250-1382 içine) ayrılır başta Türkler ve Moğollar ve Çerkesler Kahire garnizon seçildi Burjis (1382-1517), esas olarak. Bahri padişahlar genellikle birkaç baş ailelerden seçilmiş ama Burji zamanlarda orada hükümdarlarının seçim kalıtsal ilke yetersizdir saygı oldu. Ne hanedanı çalkantılı Memlük askerleri üzerinde sınırlı bir güç daha fazla egzersiz başardı. Padişahlar, ortalama olarak en az yedi yıl ve genellikle şiddet biter araya geldi kral oldu. evde sultanları tehdit tehlike rağmen, genellikle güçlü bir dış politika yürüttü. Onlar Haçlılar son yendi ve püskürtüldü Moğol Suriye işgali. Bazen hepsi Filistin ve Suriye ve Arabistan'ın kutsal yerleri düzenledi.

Bir güçlü Memluk hükümdarlarının, Baybars (1260-1277) Ain Jalut de Suriye'de (1260), onlar aldığı ilk ciddi gerileme Moğollar yendi. Baybars da Kahire'de bir Memlük kukla halife olarak Bağdat, son Abbasi halifesi akrabası yüklü. 1340-1293 El-Nasir uzun saltanatı, kesintiye üç kez, bir gösteriş ve Bahri hanedanı zayıflatmak için yardımcı lüks olmasına rağmen. takip Burji dönemi bir kan ve ihanet vardı. Bu Timur karşı savaş damgasını vurdu ve fethi (1424-26) Kıbrıs'ın Hıristiyan tutulan ada tarafından.

15 cent sonuna doğru. Memlükler ile bir savaşta yer aldı Osmanlı Türkleri kim 1517 Kahire ele geçirdi. Memlükler süvari ve kılıç ve kalkan ile kişisel mücadele yanaydı. Onlar Osmanlı, ustaca Memlükler yenmek için topçu ve kendi köle piyade, Yeniçeriler, kullanılan hiçbir maç edildi. Osmanlı hükümdarı, Selim, Memlük saltanat bir son vermek ve Mısır'da küçük bir Osmanlı garnizon kurdu. Ancak, bir sınıf olarak Memlükler yok değildi, onlar ve onların toprakları muhafaza Memlük valiler illerinin kontrolünde kaldı ve hatta özel ordular tutmak için izin verildi.

18 cent olarak. zaman Osmanlı gücü azalmaya başladı, Memlükler öz-yönetimi giderek artan bir miktar geri kazanmak için başardık. 1769 tek sayısı, Ali Bey, birinde bile kendisini padişah ve İstanbul bağımsız ilan etti. o 1772 yılında düştü rağmen, Osmanlı Türkleri hala Memlükler için özerklik her zamankinden daha fazla önlem ödün ve onları bir dizi tayin mecbur hissettim Mısır valileri gibi. Memlükler Napoleon I tarafından Mısır işgali sırasında 1798 yılında, ama yenildiler güçlerini bir sınıf sadece 1811 yılında Muhammed Ali ile sona erdi gibi.
Resim

Hanedan: Jalayrids
Cetvel: Ahmad
Kral oldu: 785-812 H. (1382-1409 M.)
Kupürü: AR Tanka
Nane: Husaynids tarafından Lahijan alanı *
Yayın Tarihi:
Yüz:
Ters:
Referans: yayınlanmamış türü, benzer Albüm 2314
Ağırlık: 4,5 gr
Çapı: 29,3 mm
Yorum: * Husaynids Gilan eyaleti İran, tek bağımsız sikkeleri Razi kiya döneminde vurdu oldu og bir Şii hanedanı vardı.


Jalayrids (1336-1432)
Jalayrids güç ve Il-Khan kurucusu Hülagü Han'ın yükselişi desteklenen sonunda doğru ardılları sağlanan bir Moğol kabilesi Il-Khan Irak ve Azerbaycan yöneticileri olarak hanedanı. A Jalayrid hanedanı Bağdat de (1336-1432) başkent yaptı.

Hasan Büzürge, hanedanının kurucusu, Anadolu (Rum) valisi olarak Il-Khan Ebu Sa'id (altında hizmet vermiştir) 1317-1335 hakimdi. Ebu Said ölümünden sonra Hasan Büzürge rakibi Chupanid amir Hasan Küçük ("Küçük ile imparatorluğun gerçek kontrolü için," öyle Hasan Büzürge onu ayırt etmek için tayin yarıştı, "Büyük"); onlar set rakip hanlıklarını kadar. Kısa süre sonra imparatorluğun Anadolu, İran, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve yerel hanedanları içine bozuldu.

Hasan Büzürge vardı, bu arada, Bağdat'ta oradan Chupanids karşı ajitasyon yürütülen onun hattı kurdu. Oğlu en Jalayrids Şeyh Uways (1356-1374) nihayet Süldüz Chupanids dan 1360 yılında Azerbaycan kontrol wrested belirgin bir hükümet şekli Arap Irak ve Azerbaycan dayalı oluşturmak. O Jalayrid etki Azerbaycan (1360) ve yerleştirerek ele geçirmek tarafından büyütülmüş Mozaffarid onun hükümdarlık (1361-1364) kapsamında Fars ve prenslik. Ayrıca bu ve diğer askeri açıkları, o ticaret ve ticaret teşvik ve şiir, resim hamisi olarak ün kazandı, kaligrafi. Ayrıca Bağdat'ta mimari proje bir dizi üstlenmiştir.

Onlar tarafından fethedildi Timurluların 1387, ama saltanat 1405 yılında Timur'un ölümü üzerine yeniden tesis edildi. Hanedanı Ancak, batıya doğru göç ve çeşitli Türk ve Moğol kabilelerin istilaları tarafından kuşatılmış oldu. ve hanları Altın Orda, Batu ardılı, başarısız 1356-1359 yılında Azerbaycan fethi çalıştı. Daha sonra Jalayrids Ancak sonuçsuz yabancı maceralarını kendi enerjilerini çarçur edilmiş ve kardeşine karşı mücadeleler.
Resim

Hanedan: Mehrabanids
Cetvel: 'Izz al-Din Karman
Kral oldu: 1352-1382 AD / 753-784 H.
Kupürü: AE / Jital Kurşun
Nane: Nimruz
Yüz: Arap harfli
Ters: Arap harfli
Referans: Albüm 2360
Ağırlık: 2,9 gram
Çapı: 14,9 mm


Mehrabanids
Mehrabanids Moğol vasalları olarak hüküm mümkün Saffarid soy, yerel Sistani hükümdarları vardı
Resim

Hanedan: Timurluların
Cetvel: Sultan Hosayn
Kral oldu: 785-812 H. (1469-1506 M.)
Kupürü: AR Tanka
Nane: Herat veya Astarabad
Yayın Tarihi:
Yüz: Başlık Ebu'l-Gazi
Ters: "Bith" merkezinde, tomurcuk "refah" demektir
Referans:
Ağırlık: 4,7 gr
Çapı: 24,4 mm


Timur (1336 - 1405) ve Timurluların

Ad Timur Farsça Timur-i lang gelen türetilmiştir oldu "16. yüzyılda Avrupalıların Temür Lame" esnasında.
Timur doğrudan iniş iddia Cengiz Han Çağatay ve evin içinde. O Kesh doğdu, elli mil güneyinde Sarmarkand ve 1336 yılında Barlas kabilenin bir şefi oğlu.
Onun topallık rağmen, 1369 tarafından o Çağatay ve etki almış ve Semerkant başkent yaptı.
Cengiz Han'ın önünde olduğu gibi, Timur cep ordu tüm Asya kasıp kavuran lideri bir göçebe cetvel olmaktan çıktı. Askerleri "Tumen", 10.000 askeri birimler kendi sadık göçebeler ve askerler onun fethedilen toprakları alınan oluşmuştur.
İran'ı karşı 1387, işgal herşeyi Fırat'ın doğusunda kadar kampanya yürüttüler.
1392 de o Fırat arasında taşındı ve Hazar ve Karadeniz arasındaki bölge işgal ve istila Rus devletlerin çeşitli. o yol Moskova Büyük Dükalığı ve fetihlerle için net yardımcı Kırım Tatarları zayıflaması ile.
Timur Semerkant 1398 yılında döndü ve İndus Nehri vadisi boyunca Hindistan işgal etti. O Delhi alıp sona Delhi Sultanlığı getirdi, ama biraz daha fazla toprak ile çekildi.
1400 yılında Gürcistan kasıp kavuran ve devam sonra Halep ve Bağdat almaya başladı.
O Anadolu'da Osmanlı Türklere karşı savaştı ve 28 Temmuz 1402 tarihinde, Ankara, onların sultan, ele geçirilen Beyazid,
Çin, ilk Ming cetvel, Hung-wu (1368-1398), için konsolosluklara gönderilen eski Yuan (Çin Moğol hanedanı) yeni derebeyi olarak tanınması için soruyorum. Bir 1395 bu ulaştı Semerkant ve derhal Timur'un zaten Yuan geri planlıyordu hapsedilmiştir.
İkinci Ming cetvel, Yung-lo imparatoru (1402-1424), Timur bir istila beklenen ve 1405 yılında, batı hadım Cheng Ho altında, olayın Çin'in izolasyonuna son verme onun büyük deniz seferleri ilk başlattı bir saldırı.
17 veya 18 Şubat 1405 tarihinde saldırı hazırlarken, Timur öldü.
Timur 1398 yılında, o doğuda sanat ve edebiyatı tercih koltuk, İslam ilkelerine dayanan olmuştu iki nesil henüz içinde Herat müreffeh şehri (şimdiki Afganistan'daki) yağmaladılar. Timur'un oğlu Şah Rukh (1405-1447) özellikle ince hat düşkün ve çok mükemmel Kur'an görevlendirdi.
Resim

Hanedan: Beyaz Koyun Türkler Aq Qoyunlu
Cetvel: Ya'qub (Ebu'l Muzaffar)
Kral oldu: 1478 - 1490 M.S. / 883-896 A.H.
Kupürü: AR 04/01 Tanka
Nane: Güney / Orta İran
Yüz: Arapça el yazısı bir kare
Ters: Arap harfli
Referans: Albüm A2522
Ağırlık: 1,2 gr
Çapı: 11,9 mm


Beyaz Koyun Türkler
"Black Sheep" Qara Qoyunlu yaptığı gibi Aq Qoyunlu veya "White Sheep" Kuzey-Orta Anadolu kökenli, Turkomens. 1467 yılında - 1468 AD (872-873 H.) İran, Beyaz Koyun, Hasan altında baskında üçte iki ve Irak'ın en büyük olasılıkla karışıklık break-up takip reigning istismar Timur 'imparatorluk'.
Resim

Hanedan: Qunduz
Cetvel: Amir Khusraw
Kral oldu: 903-911 H. (1497-1505 M.)
Kupürü: AE 2 dinar
Nane: Qunduz veya Hisar
Yayın Tarihi:
Yüz: Antilop
Ters:
Referans: Albüm 3009
Ağırlık: 9,8 gr
Çapı: 26,5 mm


Qunduz
Amir Khusraw Şah Timurluların için vali ve 902AH yılında özerklik ilan etti. O 910AH yılında tahttan indirilmişti.
Alan: Kuzey Afganistan.
Resim

Hanedan: Osmanlı İmparatorluğu
Cetvel: Mehmed II fatihi 2 saltanatı
Kral oldu: 848-850 AH + 855-886AH / 1444-1446 + 1451-1481 AD
Kupürü: AR akçe ilk sayısı
Nane: Adrana (Edirne)
Yayın Tarihi: 855 H. / 1444 M.
Yüz: Arapça yazıtlar
Ters: Arapça yazıtlar
Referans: Albüm 1308
Ağırlık: 1 gr
Çapı: 10,6 mm


Osmanlı İmparatorluğu
c.1300 den 1922 kadar dayandı ve en büyük sınırlarına, Türk imparatorluğu, alanı kapsayan Macaristan kuzeyinde Aden için güneyde üç kıtaya yayılmış ve Cezayir batıda doğu olsa merkezli İran sınırına gelen modern Türkiye'nin bölge. Kırım, Osmanlı gücünün Hanlığı onun vasal devlet ile de Ukrayna ve Rusya'nın güneyine doğru genişletti. Adını kurucusu kaynaklanacak, tarihi boyunca imparatorluğun hükmetmiş hanedanı kurulmuş Türk Müslüman savaşçı, Osman.

Erken Osmanlı Devleti'nin kuzeybatı Anadolu'da, bir dışarı enkaz ortaya çıkmıştır çoğu gibi küçük devletlerin küçük bir prenslik olan eski Rum Selçuklu Devleti'nin. Sürekli savaş ve akıllıca ittifaklar Osmanlılar başarı getirdi. Yaklaşık 1325 de Bursa, sermaye oldu, esir ve 1338 ile Bizanslılar Anadolu'dan ihraç edilmişti. Aynı zamanda Osmanlılar, kendi toprakları güneye ve doğuya doğru diğer Türk prenslikleriyle pahasına genişletilmiş ve 1354 yılında Orta Anadolu'da Ankara aldı. Osmanlılar Çanakkale, Güneydoğu Avrupa'ya onların sonraki sürücü için taban oldu ve Boğazın Avrupa yakasında Gelibolu (Gelibolu) işgal Aynı yıl. 1361 yılında Osmanlılar bu yeni sermaye ve 1389 ile I. Murad I. Kosova Savaşı olarak Sırplar mağlup oldu, Osmanlıların Trakya, Makedonya ve düzenlenen Edirne (Edirne) aldı kadar Bulgaristan ve Sırbistan. Orta Asya fatihi elinde Osmanlı yenilgisi Timur Lang (Timur) 1402 yılında Osmanlılar hızlı konsolide yeniden sadece geçici bir engel kanıtladı ve güç verdi. May 1453 Sultan Mehmed II (Murad oğlu) yılında İstanbul'un fethinden ve İstanbul'un o adını ve yaptım ve son Osmanlı başkenti üçüncü. O topraklar, ama Trezibond, Karaman devlet, Mora, Arnavutluk, Bosna, Sırbistan ve Eflak ekledi kampanyalarını finanse etmek için o, muazzam enflasyon neden sikkeleri alçalmış. fetih gelgit 16 yüzyıl boyunca akmaya devam etti. Sultan Selim altında I (Grim) ilk Safevi İran (Çaldıran, 1514) yenildi ve Doğu Anadolu imparatorluk ekledi ve ardından 1516-1517 yılında Memluklar Suriye ve Mısır ve kendi toprakları da ilhak dayak atıldı. Memlük mal Arabistan'da Müslüman kutsal yerler ve deve ile Osmanlılar da Kızıldeniz'de Memlük ilgi ve Hint Okyanusu miras. Selim'in oğlu ve halefi Süleyman I Magnificent (aynı zamanda kanun yapıcı olarak da adlandırılır), yaygın Osmanlı hükümdarlarının en büyük olarak kabul edilir. Saltanatı Irak sırasında imparatorluk (1534) için, Osmanlı kontrolü Doğu Akdeniz'de kurulan ve Cezayir ilhakı ve Berberi Kıyısı corsairs faaliyetleri yoluyla eklenmiş, Osmanlı güç itme batı Akdeniz'e oldu. Ayrıca Süleyman Avrupa'ya kadar içine Osmanlı silah taşınan: Belgrad 1521 yılında yakalandı ve Macar Mohaç Muharebesi olarak 1526 yılında yendi. 1529 yılında Süleyman başarısız Viyana bir kuşattı.

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“İslami Sikkeler” sayfasına dön