zirvede kaleden kalıntılar

Tarihde Kullanılmış Kalelerimizin Paylaşıldığı Bölüm
Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

zirvede kaleden kalıntılar

Mesaj gönderen malianna » 27 Mar 2012, 20:41

Resim

Resim

Resim

devamında zirvede sarnıçın resimleri geliyor

Edison’un lambasına hayran kaldılar, anlata anlata bitiremediler.. ALLAH ’ın güneşinden haberleri yok!!

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: zirvede kaleden kalıntılar

Mesaj gönderen malianna » 27 Mar 2012, 20:45

Resim

Resim

Resim

SAYGILAR
Edison’un lambasına hayran kaldılar, anlata anlata bitiremediler.. ALLAH ’ın güneşinden haberleri yok!!

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 27 Mar 2012, 20:50

S.A,
kardeş; burasının kale olduğuna emninmisin ;) yani bölgende net'ten yada duyumlardan kale olarakmı geçmekte....bana daha çok mabedi andırdı... :gül
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 27 Mar 2012, 20:52

normalde netteki bilgilerde karşılıklı 3 adet tapınaktan bahsediliyor birisi bu..
ama buradaki halkın dilinde kale olarak biliniyor

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 27 Mar 2012, 20:58

malianna yazdı:normalde netteki bilgilerde karşılıklı 3 adet tapınaktan bahsediliyor birisi bu..
anladım kardeş, bariz sınırları varsa batısında yarım daire gibi duvar sınırı araştır...ayrıca sembolller varmı bilemeyeceğim ama var olan mahsenden başkada olması yüksektir.... aslında metal bulma cihazı ile bir tarama yapılsa bulunanlara göre burasının ne olduğu belli olur... ok ucu, kılıç, herhangi bir savaş aleti bulunduğunda burasının kale olduğu tezi güçlenir.. sikke filan bulunursa mabed olacağı tezi ağırlık kazanır... her iki haldede iyi bir tarama ile metal bulunacağı yüksektir...daha ne deyimki bilemiyorum :) saygılarımla.
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 27 Mar 2012, 21:09

HayatAğacı yazdı:
malianna yazdı:normalde netteki bilgilerde karşılıklı 3 adet tapınaktan bahsediliyor birisi bu..
anladım kardeş, bariz sınırları varsa batısında yarım daire gibi duvar sınırı araştır...ayrıca sembolller varmı bilemeyeceğim ama var olan mahsenden başkada olması yüksektir.... aslında metal bulma cihazı ile bir tarama yapılsa bulunanlara göre burasının ne olduğu belli olur... ok ucu, kılıç, herhangi bir savaş aleti bulunduğunda burasının kale olduğu tezi güçlenir.. sikke filan bulunursa mabed olacağı tezi ağırlık kazanır... her iki haldede iyi bir tarama ile metal bulunacağı yüksektir...daha ne deyimki bilemiyorum :) saygılarımla.
:tsk :tsk

Kullanıcı avatarı
ErAy
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen ErAy » 27 Mar 2012, 22:43

hadi hayırlısı demekten başka dıyecek kelıme bulamıyorum.. :toka :gül
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''

===============>LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM<===============

Resim

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 28 Mar 2012, 00:11

ErAy yazdı:hadi hayırlısı demekten başka dıyecek kelıme bulamıyorum.. :toka :gül
:gül :gül :gül :gül :gül :gül

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 30 Mar 2012, 20:48

slm hayat ağacı ustam sanırım sen haklısın burası kaleden daha çok kilise ya da mabet türünde bir yer olmalı. çünkü yer çok küçük ve açılmış basit mezar bile var içerisinde. birde kemer yapılmış ama ne olduğunu bilemedim.
SAYGILAR

birinci olarak ordaki açılmış mezarı resimledim. kayanın altında üzeri 50*50 ebatlarında kırmızı kiremit kapaklarla kapatılmış bir mezar...

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 30 Mar 2012, 20:52

alttaki resimlerde ok ile işaretlediğim yerde yuvarlak oyma var 30 cm ebatında

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 30 Mar 2012, 20:57

son olarak da bu darve küçük alanda göze batacak şekilde araziyi resimlemeye çalıştım..

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

SAYGILAR

Kullanıcı avatarı
ErAy
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen ErAy » 30 Mar 2012, 21:17

Resim

dikkatımı ceken noktaları işaretledım ustam ınsaallah yardımı dokunur..mavi yıldız ıle ısaretledıgıım kısımda kayada trşlanma var sankı toprakla bırlesme noktasında 1 m.ye kadar yoklamanda fayda var arazı yapısı gerekenı soyler bence.:gül
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''

Resim

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 30 Mar 2012, 21:24

en arkadaki mavi ok ile işaretlediğin yer sarnıçın girişi o yüzden çöküntü gibi görrünmekte..

Kullanıcı avatarı
ErAy
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen ErAy » 30 Mar 2012, 21:26

tamam ustam peki öndeki çökmeler nasıl ? yanı arazıyı sen gordun mezar olabılecek bır durum mevcutmudur*

Resim

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 30 Mar 2012, 21:30

deşifre definelerim ustamın bir sözü var ben toprağa nasıl bakacağımı daha öğrenemediğim için onu da ustalara soruyorum zaten ama çöküntü olan yer daha önceleri kazılmış olduğundan da o duruma gelmiş olabilirmi. şu durumda kazılmış görüntüsü yok ama ustalarım yani sizler bu işi biliyorsunuz
:)
SAYGILAR

Kullanıcı avatarı
ErAy
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen ErAy » 30 Mar 2012, 21:51

ustam bence orası henuz acılmamıs bır mezar ve oraya senden once kımse de gelmemıs kanaatındeyım..eğer senden once bırılerı o bolgeye gelmıs olsalardı sen ordakı mezarın acılmıs halını resımleyıp acılmıs kaya mezarları forumumuza gorsel paylasıım olarak eklerdın sanırım :komik :gül

Resim

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 30 Mar 2012, 21:52

o zaman bir ara on dediğini de görsel olarak paylaşalım :)
SAYGILAR

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 31 Mar 2012, 14:02

hayat ağacı ustam sence burdaki olay nedir?? senin yorumlarında önemli.
SAYGILAR...............

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 31 Mar 2012, 18:29

S.A,
aşağıdaki resim kale olarak tabir edilenle aynı yerdemi, aşağıdamı? bu tip yerler, at barınağı, tahıl ambarı v.b gibi işler için yapılırlar...
Resim

aşağıdaki resim sanırım gözetleme kulesi kalıntısı..
Resim

yuvarlak oyma ise evet sunak oyması için uygun bir yer... oymanın bulunduğu ön tarafda küçük yapı kalıntıları mevcut... bu yapıların birçok nedeni olabilir... direk mezar ayinleri için yapılan çevirmelerde olabilir, anıt mezar kalıntısıda olabilir... çökmeleri ise doğal bir çökme değildir...

aşağıdaki resimin uzaktan resimi hangisi?
Resim

bölgen için açılmamış mahsen aramak en uygun olanıdır... mahsenlerde mezar olasılığı yüksektir... kompleks bir yere benziyor... çok amaçlı kullanılmış bir yere benzemekte....at barınağı dediğim yerin önünde veya arkasında ki yapı kalıntıları geçici konaklama için yapılan izlerdir diye tahmin ediyorum... yuvarşak oyma ve hemen önü ve varsa arka tarafındaki kalıntılar ise sunakla ilgili yapılar olması yüksektir... tam anlayamadığı resimler için daha dakik sorarsan O resim için daha dakik cevap verme şansımız olur...saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 31 Mar 2012, 20:32

ustam birincisi burada at barınağı gibi bişey olması imkansız çünkü bu kayanın zirvesine çıkmak için sadece tek kişilik merdiven kayaya işlenerek çıkış yolu yapılmış. burdaki kemer görüntünün bir tarafı o sarnıç dediğim tarafta iken diğer tarafı direk uçurum yani resimin sol tarafı direk uçurum.

ikinic resimde gözetleme kulesi olabilir burası için uzakta aynısından 1 tane ddaha olduğu ve karşılıklı haberleşildiği rivayetleri var.

3. resimin uzaktan olan resmi var ama aynı açıdan değil yan taraftan çekilmiş hali altta. giriş olan yeri sarı ile işaretledim

Resim

burası bana garip bir yer gibi geldi. neden derseniz tam zirvede kayanın ucunda bir yer kale olması imkansız çünkü çok küçük dar bir alan ki sadece resimdeki yerlerden başka arazi yok..
SAYGILAR

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 31 Mar 2012, 20:35

Resim
trabzondaki kuştur manastırının resmini görünce sanırım yer ve şekil olarak bunun nererdeyse birebir aynısı.
aynı şekilde kayanın ucunda biryer

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 31 Mar 2012, 21:18

S.A,
öğrenmek istediğim buydu.. resimlerinizin komplesi zirvede uçurum kenarında!!

at barınağı için birebir örneklerini gördüm.. şimdi pc emde varmı yokmu bilemiyorum veya foruma yükledimmi aklımda değil... insanoğlunun çıktığı yerlere hayvanlarla yük taşıyarak çıkmaları daha yaygın bir ulaşım şekliydi... burası hayvan barınağı olsada olmasada yerin komplesinin mabed-manastır türü birşey olmayacağı anlamına gelmez... yapı için kompleks bir yer olduğunu belirttim.... sarı daire ile belirttiğin yer için soruyorum içine girdin mi, veya fener ile baktınmı büyüklüğü nedir? ona göre bir tesbit yapacağım...

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 31 Mar 2012, 23:20

HayatAğacı yazdı:S.A,
öğrenmek istediğim buydu.. resimlerinizin komplesi zirvede uçurum kenarında!!

at barınağı için birebir örneklerini gördüm.. şimdi pc emde varmı yokmu bilemiyorum veya foruma yükledimmi aklımda değil... insanoğlunun çıktığı yerlere hayvanlarla yük taşıyarak çıkmaları daha yaygın bir ulaşım şekliydi... burası hayvan barınağı olsada olmasada yerin komplesinin mabed-manastır türü birşey olmayacağı anlamına gelmez... yapı için kompleks bir yer olduğunu belirttim.... sarı daire ile belirttiğin yer için soruyorum içine girdin mi, veya fener ile baktınmı büyüklüğü nedir? ona göre bir tesbit yapacağım...
ilk resimlerde içinin resimleri var usta.. baştaki resimlerde

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen malianna » 31 Mar 2012, 23:25

sarı ile çizdiğim çizgi kemer görüntülü olan yapı hemen buranın altında ve kırmızı ok ile gösterdiğim yer direk uçurum

Resim

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 31 Mar 2012, 23:55

S.A,
şimdi aşağıda iki resimi işaretledim... biri içeriden çekilmiş tavanını işaretledim... buranın tavanı ikinci resimde belirttiğim zemin yüzeyimi?

Resim

Resim

“KALELERİMİZ” sayfasına dön