kare ve yuvarlak oyma ve binek taşı

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

kare ve yuvarlak oyma ve binek taşı

Mesajgönderen cihangir28 » 30 Eyl 2010, 23:41

Resim

s.a. ustalar bu işaret neyin nesi zemin altı kaya mezarımı?

Resim

Resim

Resim

yuvarlak oymanın içerisindeki küçük işaret batyı gösteriyorr

Resim

yol yapım sebebiyle işaretler kırıldı yeni hali

Resim

kare oyma 15*15 en 20cm derinlik büyük yuvarlak oyma 17 cm en 30cm derinlik ve 4 cm batıyı göstern küçük oyma

Resim

ne dir bunlar binek taşı o oturak yeri zemin altı kaya mezar diye tahmin ediyorum. giriş neresi olabilir? birde eski kişiler burda bir yerde toprak altına bir yerden tas

Resim

atıldığında taşın 2-3 saniye sonra yere düstüğnü söylüyorlardı....................birde tepe bundan kaç sene önce defalarca cihazla arandı o harfiyatlar yol yapım çalısması sebebiyle yığıldı Resim
Resim

evet ustalar sizden yardum istiyorum iki yuvarlak ve bir kare oyma ve binektaşı selamlar
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: kare ve yuvarlak oyma ve binek taşı

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 30 Eyl 2010, 23:50

cihangir aynı yerse boşuna uğraştırma beni...diğerini düzelttim
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 01 Eki 2010, 08:13

düzlükte görünürde bişey yok...oymalar 1-2-3- diye nitelendirdiğin yerdeyse mezarları kare içine aldığım yerde arayacaksın
birde oymanın murç izinin baktığı yönu resimlerinden gösterebilirmisin??

Resim

Resim
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen HayatAğacı » 01 Eki 2010, 08:44

kardeş yuvarlak oymanız tamam, ama kare oymanızın yakın fotoğrafları varmı, kare oymayı göremedim....

alan mezarlık alanı andırmakta ama, bozulmuş gibime geldi, çim saha tam olarak kapatıyor arazi yüzeyini...

benim merak ettiğim ise aşağıdaki resimde dikdörtgen içerisine aldığım tepe, bana tümülüs gibi geldi.... ayrıntılı fotoları varsa yükleyin.... her yönlü fotoları gerekmekte...ayarıca yanın toprak katmanlarını görebileceğimiz şekilde varsa resimler yükleyin...saygılarımla.

Resim
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen cihangir28 » 01 Eki 2010, 09:02

hoca orası değiltepe olduğu gibi kayayuvarlak oymanın içindeki küçüük4 cm li kişaret batıyı gösteriyot
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 01 Eki 2010, 09:15

Resim

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen alp 80 » 01 Eki 2010, 09:38

Resim

bu arzi yüzeyının yakın çekım resmı lazım,zemın altı kaya mezarına çok müsait,bu yuzeyde seyrek aralıklarla zemın altı kaya mezar oldugu kanısındayım
Hiç bilenlerle,bilmeyenler,bir olurmu ?
Kullanıcı avatarı
alp 80
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen KoRsAN_52 » 01 Eki 2010, 14:27

kardeş tepe noktasının sağ tarafında araştırm yap....
tepe noktasına yoğunlaş
Kullanıcı avatarı
KoRsAN_52
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 01 Eki 2010, 14:35

canpolat yazdı:kardeş tepe noktasının sağ tarafında araştırm yap....
tepe noktasına yoğunlaş

canpolat tanışıyormuyuz? :D
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen cihangir28 » 01 Eki 2010, 19:44

usta orası tümülüs değil doğal kaya kare oyma 14*14 en ve20 cm derinlikte yuvarlak oymanın içindeki murc izi okla belirttim batıyı gösteriyor yön tayini de var
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen cihangir28 » 01 Eki 2010, 19:53

[quote="cihangir28"]usta orası tümülüs değil doğal kaya kare oyma 14*14 en ve20 cm derinlikte yuvarlak oymanın içindeki murc izi okla belirttim batıyı gösteriyor yön tayini de var murç izi 4 cm batı da belli mezarlar düzde olamazmı ]
Resim
Resim
Resim
Resim
şu anda işaretler yo lsebbiyle kırıldı tepenin yeni hali yorumlarınızı bekliyorum SAYGILAR
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen cihangir28 » 01 Eki 2010, 19:56

Resim
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 01 Eki 2010, 20:10

düzde mezar yok, tepenin tam yamacında mezarlar...birtane zeminaltı kaya mezarın var...işçilik çok ister...tepenin yamacında ilk bakacak olduğun yerler....traşlanmış zemin üstü veya zemine sıfır taşlar...hafif tümsek veya hafif çökme gördüklerin yerleri fotola...özellikle tümsek veya çökmelerde ağaç çıkmış olabilir,buna dikkat et,yanıltmasın seni...
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen HayatAğacı » 01 Eki 2010, 20:21

kardeş tek tek halledeceğiz....sen bir yandan yeni fotolar eklemeye devam et....
aşağıdaki resimde yeşil daire içerisine aldığım yerdemi oymalar?

Resim

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen HayatAğacı » 01 Eki 2010, 20:31

kardeş bu oymaları 5 metre gibi geriden görme şansımız varmı?

zeminaltı kaya mezar olasılığı var diye düşünmekteyim ama çevrede mıcır göremiyorum..... yumruk büyüklüğü toprakla karışık bile olsa mıcır toplulukları yokmu arazinizde?

ayrıca aşağıdaki resimdeki sorumu açıklığa kavuşturursanız sevinirim....

Resim

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen cihangir28 » 01 Eki 2010, 21:08

oymalar yesil daire içinde usta şu anda yerinde yeller esiyor tepe de ise büyük kaya var oymalar yol yapım sebebiyle bilinçsizce kırıldfı o yığma ise yol harfiyatı
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 01 Eki 2010, 22:34

tamam kardeş, tepe için anlaşamadık, tepe ağaç boyları kadar... 10 metreden aşağı değil..tepenin altında beyaz harfiyat var ama tepenin kendisi harfiyat değil....basbayağı tepe ve gördüğüm kadarıyla toprak bir tepe....

arazinize gelelim şimdi, kardeş arazinizde zeminaltı kaya mezarı olabilmesi için mıcıraramalısınız....zeminaltı kaya mezarların olması için mıcır olmazsa olmazlardandır......

resimlerde sağ ve sol taraflarda uçurumlar var.... bu sağ ve sol uçurum kenarlarında mıcır aramalısınız... 1 ve 2 metre uçurum kenarlarında mıcır buldunuzmu yoklanması lazım....Rabbim kolaylık versin.....

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen cihangir28 » 01 Eki 2010, 22:56

ustam bilgilerin için teşekkürler yuvarlak oymanın içindeki 4 metremurç izi batıyı gösteriyor bu sebeble ben mazarların düz zeminde olduğu kanısındayım yanılabilirimde tepe ise kaya şu anda tarla olarek kullanılıyor giremem ve arastırma yapamam birde burada sadaka bacası varmış su an bulamadım millet kaya mezarı ne dolmen ne tümülüs ne bilmiyor sadaka bacasının yerini öğrenmem lazım daire lerde tahmin ediyom mezarı yuvarlak oymadaki murç izi 4 cm kaç metr eder giriş olamazmı????
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 01 Eki 2010, 23:09

kardeş bir cm ye , bir adım diyenlerde var, nisbeten mantıklı ama çıkmayabiliyor da.... arazi yüzeyini adım adım incelemelisin, mıcır dediğim olay toprakla karışıktır, işaretlediğimiz yerler kontrol edilmeli.... yan uçurum yakınlarını ben neden diyorum , buraya benzer bir arazi incelememde düzlük alanı olan yerin uçurum olan kanarına 7 veya 9 basamaklı ve iki odalı zeminaltı kaya mezarı açıldı.... içerisinden çıkanlar ise, bir insanın yetmiş sülalesine yetecek kadar mal çıktı....

yoklama yapılan arazi yüzeylerinde dolgu toprak veya mıcırlı toprak çıktığı sürece aşaüı inilmeli ve sonuça ulaşılmalı...

Rabbim yardımcınız olsun.... :gül

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen cihangir28 » 01 Eki 2010, 23:18

buralara pulse dedektörle baksak bulabilirmiyiz (kiralık getirtmek istiyom) birde sadaka bacasının yerini öğrenebilirsem bacayı kırıp yukarıdan girebilirmiyim? birde bendeki resimler gibi bir yer biliyormusunuz şekil olarak aynı?* ayrıca tepe olam kısımdaki yamaç sert kayadır irtibatı koparmayalım burayı bulmak için tek güvencem önce ALLAH sonra sizsiniz SAYGILAR
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 02 Eki 2010, 00:13

kardeş evet inceledim aynen böyle tepe ve düzlüğü var.... ama tepe olduğu gibi mıcır... inceledim ama resimleri yok elimde... musait bir zamanda fotolayacağım....

dedektör bu tür yerlerde iş görmez.... bu tip yerlerde boşluk tesbiti yapılmalı....sadaka bacası yüksek olur, atılan eşyalar çok aşağıda olur... en az 5 metredir baca ile oda arası.... bu 10 metrede olur 15 metrede olur dahada derin olabilir...
saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen cihangir28 » 02 Eki 2010, 00:23

bu tepe taş kaya üzeri toprak 10 cm kazamassın altı kaya yani senin anlayacağın tümülüs değil doğal kaya birde usta böşluk tespitini nasıl yapacağız hangi marka cihaz la olur?????????
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen cihangir28 » 02 Eki 2010, 00:24

bu tepe mıcır değil doğal kaya
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 02 Eki 2010, 00:39

benim dediğim tepede doğal ama düzlüklere yapılan odaların mıcırları tepe yüzeyine serilmiş....bunun için arazinizde mıcır varsa zeminaltı mezarlarda vardır demekteyim.... mıcır , zeminaltı kaya mezarları için olmazsa olmazlardandır...mıcır yoksa mezar odalarıda yok demektir.... bu böyledir kardeş.... belki senin bölgendede mıcır vardır ama toprakla karışmıştır.... işaretlenen yerler ve sizin şüphelendiğiniz yerleri yoklamanız sonucunda mıcır varsa kendisini belli edecektir....saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen pompeipolitan » 02 Eki 2010, 01:31

cihangir kardeş siz kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz NEDENMİ? Ustalar size işaretle gösteriyor şuralara dikkat edip bi yoklayverin inceleyin diyorlar ama siz hep bana göre diyorsunuz.Birde tepe kaya bile olsa kütle kayalar içine açma yapıp mezar konulamazmı?hem siz bu tepedeki kayayı sıkı bir şekilde inceledinizmi?belki bir işaret vardır üzerinde.Benim nâcizane görüşüm ya düzlükde ya ustanın dediği şekilde uçurum kenarında yada tepedeki kaya içinde hatta sadaka bacası dediğiniz şey toprakdan ve helede toprağa yapılmaz kesin kayaya yapılır ki buda mantıken aradığınız yerin o tepedeki kayalıkda olduğu anlamına gelir.Allah kolaylık versin rast getirsin.
Kullanıcı avatarı
pompeipolitan
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Sonraki

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir