merdiven 2

Kaya Mezarları Hakkında Bilgilerin ve Resimlerinin Paylaşıldığı Bölüm
emmi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen emmi » 22 May 2016, 12:44

Selamun Aleyküm ustalarım.. bu gördüğünüz resimde merdivenden baska bir işçilik yok, oyma veya işarette bulamadım veya vardı kırdılar.. bu merdivenlerin yapılma amacı ne olabilir..?
Resim

Resim

burası tahminen kırılmış görünen merdivenlere bağlantı varmış
Resim

bu ilk 5 basamaklı merdivenimiz
Resim
bu 2. merdivenimiz..
Resim

bu en uzun olan 11 basamaklı 2. merdivenin bitiminde yarım metre boşluktan sonra dikine devam eden merdiven
Resim

buda en son sola ayrılan 5 basamaklı ama hiç bir yere çıkmayan merdiven
Resim
burası 11 basamaklı merdivenin bittikten sonraki kaya
Resim

Resim

kayanın yüzünden 1 metre tırmanınca karsımıza cıkan yer
Resim

devamı..
Resim

ve devamın sonunda karşıma cıkan tek düzlük alan tahmini 2 metreye 4 metre
Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 23 May 2016, 01:42

Selamun Aleykum
Emmi usta resimleri düzenledim. Ama bır sorun var herhalde cekerken yan tutmussun teli yada fotograf makinesini. buyutunce yan donüyor. Benden bu kadar kusuruma bakma.yer guzel işçilik var sanki bir tapınma yeri veya mezara çıkıyor. Ustalar baksın inşallah biemare yakalarlar. selametle :gül :toka

emmi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen emmi » 23 May 2016, 20:31

Aleyküm selam TOLUNAY-10 ustam eline sağlık hakkını helal et.. HayatAğacı ustamın D E Ş İ F R E 53 ustamın yorumları ne olur acaba.. bu merdivenlerin yapılma amacı ne olabilir.. işçilik güzel cünkü..

Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 24 May 2016, 00:07

Selamun Aleykum
Hakkım helal olsun gardaş ne yaptıkkı. bır arkadaşa yardım ettik. Bu arada empa ustada bı baksın bakalım o da cözer. selametle. :gül :toka

emmi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen emmi » 25 May 2016, 19:39

Selamun Aleyküm HayatAğacı ustam önceki gönderdiğim resimlerin devamı, merdivenin bittiği yerleri falan resimle demiştin sence bu merdivenlerin yapılma amacı nedir mezar varmıdır bi yorumlasan ustam..

emmi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen emmi » 25 May 2016, 19:42

empa usta juba usta sizin fikrinizide öğrenmek isterim..

Kullanıcı avatarı
empa
DEFİNE USTASI
DEFİNE USTASI

merdiven 2

Mesaj gönderen empa » 26 May 2016, 00:16

S.A. Emmi diğer konunuda bu konunada defalarca baktım, emek harcayacağın bir yer ğözüme çarpmadı :gül

emmi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen emmi » 26 May 2016, 07:52

Eyvallah ustam.. Bende gunlerdir bakıyorum işin icinden cikamadim.. merdiven var bi emare yok.. amac neydi bu merdiveni yapmalarinda..

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

merdiven 2

Mesaj gönderen HayatAğacı » 27 May 2016, 19:08

kayalık çok büyük ve dağınık(düzensiz) ayrıca bitki örtüsü çok, fikir yürütmek benim açımdan imkansız.
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

emmi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen emmi » 27 May 2016, 21:32

ustalarım dediğim gibi bende günlerce baktım inceledim ( sizlerden öğrendiğim bilgiler doğrultusunda ) ama işin içinden cıkamadım..
1- burası tepede bi kayalık; bildiğim merdivenler mutlaka ve mutlaka bir yapıya cıkar.. merdivenler ne için yapılmış olabilir burda nasıl bir sey aramalıyız.??
2- aşağıdaki resimde çizdiğim gibi en sonda sola ayrılan merdivenler (5 basamak) bir yere cıkmıyor acaba kırılıp kaya traşlanmış olabilirmi..??

Resim

3-aşağıda çizdiğim resimde kayanın zirvesinde olan tek düzlük alanda mezar olma ihtimali varmı.??

Resim

4- yine aşağıdaki resimde işaretlediğim sola ayrılan en sonki 5 basamaklı merdivenin üstündeki kayada çubukların tek boşluk verdiği yer mezar olma ihtimali varmı..??

Resim

mustafa21633
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen mustafa21633 » 28 May 2016, 20:28

Merdivenin iniş yani altında dedektörle bakarsan mutlaka kayda değer bilry çıkacaktır

balpoor
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen balpoor » 29 May 2016, 01:59

Bu tur yapilarda genelde kayanin kendisini oyarlar..ve cikan parcalari kum haline getirerek yeniden sivayarak kapatirlar..ki anlasilmasin ..bosluk tesbiti aldigin yerde mutlaka bi iz i zayiflik bulursun.
İyi bak mutlaka bisi vardir..

emmi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen emmi » 29 May 2016, 04:16

mustafa kardeş senin tarif ettiğin yer resimde görünen merdivene galiba bi merdiven bağlantısı varmış ama kırmışlar eşelenmiş ama sonuc alınamamış.. balpor kardeş aynen dediğine katılıyorum.. resimlerde belirttiğim gibi mantık yürütüyorum en son merdiven sola ayrılıyor ama bir yere cıkmıyor acaba kırılıp traşlandımı.. ustalardan öğrendiğim MERDİVENLERİN MUTLAKA BİR YAPIYA ÇIKTIĞI.. bu merdivenlerin yapılma amacı neydi..??

Resim

Resim

Resim

mustafa21633
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen mustafa21633 » 29 May 2016, 12:05

O eşelenen yerden alınmış olabilir dedektörün varsa baktır oralara yada bak şöyle diyim sana merdivenlerin biri diğerlerinden farklıdır onu kır hediyeyi al ama dedektör le baksan senin için daha iyi olur

emmi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen emmi » 30 May 2016, 19:46

eyvallah kardeşş.. duyumlarım bi kaç kişi dedöktörle bakmış ama birşey alamadıkları.. fazlada eşelememiş zaten sadece taş parcaları vardı zannedersem merdiven varmış onu kırmışlar.. merdivenlere hediye saklandığını duydum ama ne kadar gercek payı var ne kadar inandırıcı bilmiyorum.. öyle bişey oldugunu bilseler merdiven falan kalmazdı hepsini tek tek kırarlardı heralde..

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

merdiven 2

Mesaj gönderen juba » 02 Haz 2016, 23:55

2 sorum olacak
1.si şu en uzun merdiven dediğimiz yerin bitiminde ne var?
2.si kayalığın altında toprak zemininde dikkat çekici bir yüzey varmı ?
Kayadaki işçilik laf olsun diye yok orda ama otlardan bişey görünmüyor ki ayrık sarmış etrafı
Bu maskenin altında bir yüz var.Ancak benim değil..Ne altındaki kaslardan daha "ben" dir o yüz ne de altındaki kemiklerden...Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez..!

Yapılan tüm yorumlar kesin olmamakla beraber yasal ve izinli kazılar için bilgilendirme amaçlıdır. Kaçak kazılardan uzak duralım!!!

emmi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen emmi » 04 Haz 2016, 01:00

juba, kardeş 1. sorunun cevabı burası merdivenin bitimi
Resim

1,5 metre düz kayaya tırmandıktan sonra cıkılan yer
Resim

--- devamı...
Resim

buranın yan tarafı cubuklarla boşluk aldım dediğim kaya kapak zannettik cekiçle vurdugumuzda boşluk sesi vardı etrafı catlaktı bizde kıra kıra bu hale getirdik yerinden oynuyor arkası boş gibi
Resim

--- devamı...
Resim

merdivenin sağ tarafı
Resim

merdivenin bitiminin sol tarafı ve sola cıkan kücük merdiven
Resim

Resim

2. soruna gelince merdiven çıkan merdiven olduğu için hep yukarıya odaklandım aşağılarla hiç ilgilenmedim.. ağaçlardan görünmüyor aşağı taraf etrafı hep böyle ağaclık.. merdivenlere dikkat ettiysen eğer cok güzel kesim var bildiğimiz evlerde olan merdiven gibi bas cık.. ustalarım haklılar bitki örtüsünden dolayı çözmek zor.. ama bu kadar güzel kesim yapılarak ugraşılmış bir merdivenler neden yapılmış olabilir. bu sorunun cevabını bulsam hersey kolaylaşak. burası kale türü bir yer değil mağara veya sarnıçda değil tepede bi kayalık, karadeniz bölgesi şuan burda mevsim itibariyle yağış cok eger fırsat bulupta tekrar gidersem daha ayrıntılı bakacam videoda cekecem.. herşey için tesekkürler kardeş..

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

merdiven 2

Mesaj gönderen juba » 04 Haz 2016, 23:46

şu yeni yüklediğin 4. fotoğrafta tıraşlanmış düzlenmiş gibi olan oyulmuş kısım nasıl orayı kontrol ettiniz mi ?
Bu maskenin altında bir yüz var.Ancak benim değil..Ne altındaki kaslardan daha "ben" dir o yüz ne de altındaki kemiklerden...Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez..!

Yapılan tüm yorumlar kesin olmamakla beraber yasal ve izinli kazılar için bilgilendirme amaçlıdır. Kaçak kazılardan uzak duralım!!!

emmi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

merdiven 2

Mesaj gönderen emmi » 05 Haz 2016, 12:11

juba, kardeş 2. - 3. - 4. resimler aynı yer.. yokladıgımız yeri aşağıda işaretledim.. çekiçle vurdugumuzda tok bir ses aldık işaretlediğim kayalar kapak gibi yerinden onattık ama indiremedik.. ben burda nasıl bir şey aramalıyım.. oda türü mezarmı yoksa sanduka türü mezarmı veya başka bişey.. oda türü ise senin basettiğin kayanın devamı büyük oda mezar olmaya müsait.. sanduka türüyse yukarı cıkınca tek tüzlük alan var orala bakacam..

Resim

“KAYA MEZARLARI” sayfasına dön