Yardimci olur musunuz

Kaya Mezarları Hakkında Bilgilerin ve Resimlerinin Paylaşıldığı Bölüm
Akin58
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen Akin58 » 22 Haz 2015, 10:26

Bu resimde ne oldugunu aciklayabilecek birisi var mi?mezar diye dusunuyorum ama cok yuksek bir yer
Resim
Resim
Yukarida kare seklinde bir oyuk var gorursunuz zaten

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Re: Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen HayatAğacı » 22 Haz 2015, 13:51

Yukarıdaki oyuk mezar isede işi bitmiş gibi, oraya çıkarken dikkat ediniz
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Akin58
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen Akin58 » 22 Haz 2015, 21:09

Hocam isi bitmesi imkansiz bizim koy burasi ve koyun nufusu en fazla 30 dur.Arastiran cok oldu ama kimse alet edevatla gelmedi

cesi38
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen cesi38 » 22 Haz 2015, 22:04

Akin58 yazdı:Hocam isi bitmesi imkansiz bizim koy burasi ve koyun nufusu en fazla 30 dur.Arastiran cok oldu ama kimse alet edevatla gelmedi
Ustamız işi bitmiş derken şimdiki zamanı kastetmedi zaten geçmiş zamanda yada dönem soygunu yemiş bir yer olduğunu söyledi.

Akin58
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen Akin58 » 22 Haz 2015, 22:28

Anladim.o zaman burayla bi isimiz kalmiyo heralde

omurcelik
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen omurcelik » 24 Haz 2015, 09:16

Resim bence cok iş var daha arkadaşım... resmi işaretledim bir bak bakalım

paradox
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen paradox » 24 Haz 2015, 12:51

omurcelik sen arkadaşa kırıcı bi eskavatör al kayayı toptan kaldır demişsin

emirkaratekin
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen emirkaratekin » 24 Haz 2015, 18:32

bu tür mezarlar döneminde soyulmuştur günümüze ulaşmamıştır mezar soygunculuğu insan oğlunun en eski mesleklerindendir sağını solunu kurcalamak kırmak boşa emek ve zaman kaybından başka birşey değildir bu şekilde yorumda bulunan arkadaşlarda yanlış bir yönlendirme yapmış olurlar

maviufuk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen maviufuk » 28 Haz 2015, 01:01

Bu tür yerlerin mezar olduğunun emareleri nelerdir. Ve yine bu mezar için zamanında soygun yemiş deniliyor, soygun yediğinin emareleri nelerdir. Saygılarımla.
Ya Sonrası! Ölümünde hayırlısı.

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesaj gönderen juba » 28 Haz 2015, 20:09

Bu kayada hiçbirşey yok bu kadar çık ve net boşuna ömür ipliğinizi bu kayaya bağlayıpta vaktinizi boşuna harcamayın işaretlenen yerlerde de şurası burası denen yerlerde de bişey yok
Bu maskenin altında bir yüz var.Ancak benim değil..Ne altındaki kaslardan daha "ben" dir o yüz ne de altındaki kemiklerden...Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez..!

Yapılan tüm yorumlar kesin olmamakla beraber yasal ve izinli kazılar için bilgilendirme amaçlıdır. Kaçak kazılardan uzak duralım!!!

anadolu
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen anadolu » 29 Haz 2015, 03:05

Mesaj gönderen maviufuk » 28 Haz 2015, 00:01

Bu tür yerlerin mezar olduğunun emareleri nelerdir. Ve yine bu mezar için zamanında soygun yemiş deniliyor, soygun yediğinin emareleri nelerdir. Saygılarımla.

işaretleyin kardeşim işaretleyin.daha çok işaretleyin.allahtan işaretleyicilerimiz var,yoksa halimiz ne olurdu.
kardeşim senin soru sanırım gözden kaçmış hani mevzu işaretleme olunca.
uzun zamandır sürekli bu ve benzeri kayalar üzerinde kapılar exit ler sorulup durmakta.
tabi kendi konusu altında fotolar gönderen burası kapımı penceremi diye soru soran arkadaşlar,iş bir başkasının fotosuna gelince ellerinden klavyeyi düşürmüyor,işaretledikçe işaretliyor.haliyle de ancak exkskavatör işin altından kalkacagı için exkskavatör önerileride gündeme geliyor.
..ufuk kardeşim,gerek sorular olsun gerek konular olsun mümkün oldugunca külli ve faydalınabilir (herkes için)fikir beyan etmege çalışmak en dogrusu.bu nedenle senin sorunun istikametinde hem meramımız hasıl olsun hemde herkesin alacagı tarzda olsun.
çünki bu tip (fotodaki yeri kast etmiyorum,ne oldugu belli bile değil,sadece soruna cevap olsun diye fotodaki yer diyorum) yerlerde olan mezarları gördügünde dönem soygununu mutlaka anlarsın bilirsin çünki açıktır açılmıştır.en azından senin döneminden önce soyulmuş dersin.
ama dersenki o mezar kendi döneminde soygun yedigini biz nasıl anlarız,onu anlamamız çok zor dur.(zemin üstleri için)çünki ilk defa sen açıyorsan ve her şeyi yerli yerinde ise soyguna ugraması imkansızdır,içinden bir şey çıkmassa da soygun yedigini göstermez,başka sebeblerden dolayı boş çıkmıştır,yada siz başka bir detayı(soygun izi olabilecek bir detayı)atlamışsınız görmezden gelmişsinizdir.her neyse böyle bir yerde (fotodaki gibi)mezara denk gelme yada arayıp bulma ihtimali bana göre sıfırdır,kelli felli definecilerimiz hariç,çünki onlar için tüm kaya çizikkleri kral mezarlarıdır.
bizler! bu türden kayalarda yıllardır kapı pencere ararken her yıl binlerce METAL dedektörleri gırla satılırken kayalardan şekiller semboller,sayılardan gizemler çıkarırken boy boy define kataloglarından ezber talim ederken,atı alan üsküdarı geçmekte ve zatende bir kaç on yıla kalmaz ne at kalır binecek ne üsküdar kalır gidilecek.
senin dönem soygunu sorusunu ise neden dönem soygunu yemiştir şeklinde degiştirirsek ancak bir bakış açısıyle cevaplayabiliriz,ancak bu cevap bize ait degildir,arkeoloji ve antik dönem mistizmine aittirancak oldukça uzun ve bir çok temel konu ile bir kaç noktada kesişmektedir tek bir nedene baglı değildir yani.., ancak cevabı hemen şudur diyecek kestirmeden verilebilecek en uygun cevap sanırım,kendi yy içerisinde yani dönemi içinde pekde yaygın olmayan mezar hırsızlarının bir şekilde duvarları(inanç duvarlarını) yıkarak(mistik inanışları dışına bir şekilde çıkışların çogalması)zaten ileride tek tanrılı dinler dönemi ile birlikte ahiret inancından dolayı bu durum tamamen olmasada en azından kitap ehli kült lerde büyük oranda terk edilmiş bir uygulamadır..daha çok süs eşyası olarak kullanılan ve zenginlik alametleri sayılan degerli metaryallerin ;örnegin altının hem taşıdıgı deger hemde o dönemlerde parasal bir degere kavuşması ve ticarette belirgin olarak kullanılması ve başka pek çok benzeri sebeblerden dolayı,daha kendi dönemlerinde mezarların soyulması ile sonuçlanmıştır.antik dönemde bilinen kanun ve kurallardan birkaçtaneden biriside mezar soyguncuları hakkında olan idam cezalarıdır.
yani özetleyecek olursak,insanların inançları yani kült leri ile aralarında yakınlaşmadan!! ?(sıradanlaşmak,mistizm ve kült inancında dumura ugramak örnegin:inançların daha çok gelişim ilerleme kaydetmesi ile mistizmdeki bir takım tabuların gevşemesi diyelim)kaynaklı olan bir durum öte yandan bu degerli takı ve metaların parasal bir degere kavuşması ile en yaygın meslek haline gelmesidir mezar soygunculugu.
ancak şunu unutmayalım.şu taştan kayadan artık kurtulalım kapı pencere aramadan vazgeçelim.şu ülkenin(belki karadeniz hariç) aranmadık taranmadık(zemin üstü olarak) tek bir santimetresi dahi yoktur.elek gibi elenmiştir.ne kaldıysa zemin altında kalmıştır(bu bahsettiklerimiz tamamen mezarla alakalıdırki,başka türlü bir define de zaten mevcut degildir yoktur(techir istisnası hariç,onunda dönemi belli tarihi belli miktarı belli).herneyse ancak ülkemizde bir kısım efendiler ve yardakçıları asla bu millete yagmurlu havada tek damla su gitsin istemeyeceginden,bizlerde de bu bilmişlik ve çanakçılık oldugu sürece hala gözümüz kayalarda tepelerde kapı pencere arar dururuz.
ülkemizde bir gurubun varlıgı sır degildir ki,her alanda bu aziz milletten mutlaka bir kaç adım(fersah fersah demege dilim varmıyor) önde olmasın.saglıkta egitimde memuriyette para getiren işlerde agalık paşalıkta herşey ama herşeyde böyleler.sömüre sömüre bitiremediler insanımızı.işte bu yüzden önümüzde yıgınla taş kaya çiziklerinden oluşan fotolar,yıgınla define katalogları,yıgınla bilmem hangi kanunun hangi yasanın kültür varlıklarını koruma kanunları yıgınla yalan dolan hurafe yıgınla hiç bir işe yaramayan tek tek çilik aletleri ilaahir.kardeşim bilmiyorum soruna cevap oldumu olmadımı ama benim içimden geçenler yazmak istediklerim bunlar.selametle dua ile.

maviufuk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen maviufuk » 30 Haz 2015, 12:55

[ref]anadolu[/ref], Saygı değer üstad, bu kadar zahmetli ve yılmadan yazdığın uzun yazıdan dolayı tşk ederim.
Uzun uza diye yazdığın yorumdan, ben kendi sorduğum soruya cevap almadım! Ancak farklı bilgiler edindim ki bu güzel bir şeydir.

Bende sana katılıyorum ve diyorum ki , çizikçiler üfürükçüler,gaybpçılar,kahve,şehir ve köy efsanecileri, bildikçiler , düttürücüler, yönvericiler ve Sayın USTALAR vs vs çoğaldıkça çoğalır... bütün bunlar yorumlarını yapmakta serbesttir, ancak yorumlar açık olmalı , şu yorumu bundan dolayı yapıyorum denmeli. Bir şeyin aslı astarı varsa onun izahı yapılmalı, biz yeni şeyler öğrenmek için burdayız. Eğer fotolara yapılan yorumların dayanağı bilgi ışığında verilmezse, bilgimize bilgi katamayız ve ve sadece dolanıp dururuz. ''Çin bi atasözü vardır. ihtiyacı olana balık verme,balık tutmasını öğret. der'' bizimde o misal .

Ustalar saolsun elinden geleni yapıyor, ondan yana şüphemiz yok inş!

Sorduğum soruya geldiğimizde , Hayatağacı ustam ve diğer bir ustamız bu tür yerler dönem soygunu yemiş ya da yemiş olabilir diyor! bende siz buna bakınca dönem soygunu yediğini anlıyorsanız, bunu nasıl anladınız,hangi emareler bunu belirtiyor.neye dikkat etmemiz gerekiyor gibi, bunu bizimle de paylaşın ki bizde anlayalım,öğrenelim, bilinçlenelim ve boşa kürek sallamayalım. Elbette bedeller verilerek bilgi elde edilir. bizde bedel vermeye hazırız işte. Selam ve dua ile.

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen HayatAğacı » 30 Haz 2015, 19:29

maviufuk, kayalıkta sizinde dikkat çektiğiniz tek bir yer var, orada bir delik var demi, eğer ağzı açık ise dönem soygunu yemiş demektir, bizimde gördüğümüz ağzı açık olduğudur, ha!! belki doğal bir oyukta olabilir, benim demek istediğim eğer mezar varsa orada, ağzı açık olduğu için dönem soygunu yemiş demektir, olay bundan ibaret.
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

maviufuk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen maviufuk » 01 Tem 2015, 00:11

Eyvallah ustam.

emirkaratekin
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen emirkaratekin » 01 Tem 2015, 20:28

dikili kayalara yapılmış mezarlar döneminde soyulmuştur soyulması için nedenleri vardır bu tip mezarlar sıtatü sahibi makam mevki asil ve soylu zengin sınıfına ait mezarlar olup içindeki hediyeleride zengin hediyesi olduğu için mezarın daha kendi yüzyılında soyulmasının sebebleri en belirgin sebeb bu mezarların açıkta olması yeri belli olan ve içinde çok değerli hediyeler olan bir mezar sizce kaç gün soyulmadan durur günümüzde bile böyle bir mezar yapılsa aynı gün soyulur emin olun mezar soygunculuğu insan oğlunun en eski mesleklerindendir bu fotodaki yerin mezar olduğundan şüpeliyim iç mimarisini ve yakın fotosunu görmeden ne olduğunu bilemeyiz bilmemiz gereken dikili kayalardaki anıt ve mezarların dönemimize mimarisinden başka bir hediyesinin gelmediği o yüzden bu mezarların yakasını bırakmak en akıllıcası olduğu düşüncesindeyim

maviufuk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Yardimci olur musunuz

Mesaj gönderen maviufuk » 01 Tem 2015, 23:46

[ref]emirkaratekin[/ref], eyvallah usta.

“KAYA MEZARLARI” sayfasına dön