KILIÇ SEMBOLLERİ

Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen HayatAğacı » 31 Ara 2010, 16:19

S.A
kılıç sembollerinde yanlış analamaları bir nebze olsun bertaraf etmek için, kılıç sembolleri adı altında başlık açmayı uygun gördüm....

şimdi kılıçların kısa bir tarihine bakalım....


Bronz Çağı


Orta Doğu ve Avrupadan geliştirilen kılıç hançer bronz, daha sonra bakır arsenik-kalay ilk ne zaman, 3 bin geç gelen M.Ö. Orta Doğu olası bıçakları oldu inşaat artık. Eski kılıç gibi silahları de bulunan Arslantepe , Türkiye 3300 MÖ. çevresinde ve bugüne kadar.. Ancak, kılıç olan ataları genellikle ilk olarak gördüklerini ve bu değil, hançerler daha uzun. Kılıç kanatları daha uzun, 60 cm (24 inç) uzunlukta edildi uzun süre kadar nadir değil, pratik olarak Bronz geç Yaş kopma mukavemeti ve bronz ve radikal azalmaya başlıyor dolayısıyla uzun bıçaklar kolayca bend olur. Bu gibi alaşımlar güçlü gelişme kadar değildi çelik ve geliştirilmiş ısıl işlem için pratik süreçler oldu longswords o mücadele . Onlar süslemeler gibi kullanılır ayrıca.
Kılıç ile birlikte bulundu Nebra skydisk , ca. M.Ö. 1600.

örneğin), desenler kabzası, birinden ikincisi genellikle organik madde (veya bronz son derece süslü spiral, birinci sadece kavrama izin veren bir firma ve dışarı kayma kılıç itme veya kaymasını el engelledi üzerine bir çalıştırırken bıçak kesilmiş, eli. kılıç erken Bazı tipik sokmak ince bıçakları amaçlanan ve küçük vardı. Daha sonra kılıç ve geniş idi kesici hem de silah sokmak. Avrupa kılıç varyant tipik bir sonu Tunç Çağı, yaprak ortak Avrupa'da Kuzey-Batı en edildi, şeklindeki bıçak içinde olan Birleşik Krallık (İngiltere) ve İrlanda özellikle. Robert Drews Geç Avrupa'ya Akdeniz, Tip Güney yayılacaksa, II Kılıç Naue bağlantılı Tunç Çağı çöküşü .

Doğu Asya

Çin'de üretim Kılıç Yaş Tunç olduğunu tasdik dan Shang Hanedanı . bronz kılıçlar için teknoloji Hanedanlığı dönemi ve Qin Devletlere ulaştı yüksek noktası sırasında Savaşan. Arasında Savaşan Devletler dönemi kılıç, bazı özel teknolojiler, ya da çekirdek, kalay alt üzerinde yumuşak, kenarları gibi döküm yüksek teneke kullanılan bıçak üzerinde elmas şeklinde desen uygulama (bkz. Goujian kılıcı ). Da bronz Çin benzersiz için çok olmadığını vurguladı çok virajlı olduğu tutarlı kullanımının yüksek kalay bronz, genellikle% 10), kalay% (17-21 (bronz) hangi kalay vurguladı çok uzak, oysa diğer kültürler tercih düşükse çok sert ve tatili . bronz rağmen demir yanında yapılmış kılıç, erken kadar değildi Han döneminde bronz o demir yerini tamamen.

Güney Asya

Erken mevcut tunç kılıç bakır keşfedilmiştir Harappan , Pakistan gün, mevcut siteleri ve M.Ö. 2300 tarihini geri. Kılıç boyunca bulgular arkeolojik kurtarıldı olmuştur Ganges - Jamuna Doab oluşan, Hindistan bölgesinde bronz ama daha yaygın bakır . Çeşitli numunelerde tespit edilmiştir Fatehgarh . of sapına birkaç çeşit orada, Bu kılıç var edilmiş çeşitli şekillerde, ancak MÖ 1700-1400 arasında tarihlenen kez M.Ö. edildi bin 1 açılış yüzyıllarda muhtemelen kullanılan daha önemlisi.

Amerika

Değil kullanılan bronz her kültürde de kılıç geliştirdi. Örneğin, bozkır kabileleri hançerler (tercih edilen kısa akinakes ). Amerika'da Güney, bronz tarafından kullanılan İnkalar , ve kavramı rağmen kılıç ahşap şeklinde olduğu bilinen kılıç obsidyen parçaları (as gibi Aztek macahuitl ), onlar kılıç bronz geliştirmek vermedi. Bu kılıç çeşitleri vardı uzattı-tipik olarak kullanılan bir elinizle değil iki kullanıldı da.

Orta Doğu ve Avrupa

Demir ağırlıklı olarak 13. yüzyıl nedeniyle giderek ortak dan oldu bronz çöküşün üreten Medeniyetleri . Hititler , Mısırlılar ve Proto-Celtic Hallstatt kültürü arasında erken kullanıcıların anladım) (M.Ö. 8. yy demir kılıç. Demir malzeme kitle sahiptir avantajı ham geniş yer üretimi nedeniyle. Erken demir kılıç sonra karşılaştırılabilir değildi çelik bıçaklar. Demir değildi gidermek sertleştirilmiş çekiç karşın tarafından gibi bronz sertleştirilmiş-genellikle içeren çalışma karbon yeterli değil. Bu kılıç yapılmış bronz karşılaştırılabilir veya sertlik ve gücü sadece biraz açısından daha iyi. Onlar şekil verebilecek geri kullanmak yerine bahar aylarında bend hala. için ilk kez izin verilen rağmen Tunç Çağı, metal silah ordularının ekipmanları tüm silahları ile bronz donanımlı kez tamamen de orduları vardı Mısır malzeme Ama kolay üretim ham olan, durumu daha iyi ve.

kadar geçen süre içerisinde Klasik Antik ve Sasani İmparatorluğu İran Pers, demir kılıç sıktı. Yunan xiphos ve Roma gladius . içinde) 28 24 (cm tipik örnekler ölçme yazın bazı 60 70 Geç Roma İmparatorluğu artık tanıtılan spatha (kendi wielder için terimini , spatharius ve mahkeme sırada bir oldu Constantinople) zaman bu terimi, longsword dönemlerde ilgili kendi üzerinde tatbik etmek için kılıç oldukça uzun.

Kılıç çeşitli edildi yönetmek için kullanılan aynı zamanda fiziksel cezalar cerrahi olmayan, gibi amputasyon veya ölüm cezası dekapitasyon yoluyla. silah, onurlu kullanımı bir kılıç, bir bu yana Avrupa'da kabul edildi Roma döneminden ayrılmış için ayrıcalık olarak asalet üst sınıflar. ve ceza başkent Danimarka demek olan geleneksel kafa kesme, aristokrat bir ile idam edildi kılıç ve halk balta ile.

Doğu Asya

Çinli çelik kılıç sonraki bölümünde ilk görünüşte kendi yapılan Batı Zhou Hanedanlığı kullanılabilir, ancak yaygın idi değil M.Ö. kadar yüzyılda 3 Han Hanedanlığı . Çin Dao (刀 pinyin DAO) olarak, bazen tercüme kenarlı is-tek kılıç ya da kılıç ve Jian (剑veya剑 pinyin Jian) iki ucu keskin.

Güney Asya

Deniz Erythraean Periplus Hindistan'dan ve çelik olmak ihraç demir Hint kılıcı bahseder Yunanistan . Sri Lanka ve Hindistan yapılmış Blades Şam çelik de giden yolu buldu Persia .

Orta Çağ

Orta Doğu ve Avrupasırasında Ortaçağda kılıç teknoloji ve gelişmiş kılıç silah haline geldi bir çok gelişmiş. Bu saldırı olduğunu bir döneminde, özellikle savaşta tarafından erkekler sıkça kullanılır. Spatha tip boyunca popüler kaldı Göç süre ve iyi. Ortaçağ içine Vendel Yaş spathas Germen aksine edildi dekore (değil Germen sanat bracteates sikke Roma moda sonra). The Viking Yaş ama bir daha standart üretim, tekrar gördüm temel tasarım spatha Kime kaldı borçlu.

yüzyıl civarında 10, kullanım düzgün ve sertleştirilmiş sönmüş temperlenmiş çelik dönemlerde önceki başlamış daha yaygın hale daha çok. Frank 'Ulfberht' bıçakları (bıçak de yapımcısı kakma sorumlu doktorun adı) kalitesi yüksek, özellikle tutarlı. Charles Dazlak kullandığı gibi onlar, bu kılıç ihracat çalıştı yasaklamak Vikingler karşı baskınlarda Franks . Wootz çelik olarak bilinir, aynı zamanda Şam çelik M.Ö. gibi erken 5. yüzyılda kıta Hint geliştirilen üzerinde çelik ödüllü yüksek bir benzersiz ve. Özellikleri perlit vardı matris benzersiz nedeniyle özel bir sementit içinde küresel olarak karbürler tanımlanan demir çelik ağlar oluşturma eritme ve elden geçirilmesi ve. kılıç çelik Şam kullanımı yüzyıllar ve 17. 16 oldu son derece popüler.

O yüzyıldan 11. yalnızca oldu Norman kılıç ya da geliştirmeye başladı için quillons crossguard . sırasında Haçlı Seferleri yüzyılı 13. 12., bu haç tipi kılıç kurma şekli ile ilgili esas kaldı varyasyonları ile istikrarlı esasen yumruklamak . Bu kılıç değiştirmek yüzyıl 14, özellikle edildi tasarlanan zırh gelişmelere karşı, her ne kadar silah kesme etkili idi olma ortak noktaları zincir posta ile plaka zırh .

yüzyılda 14, "bir" piç olarak da bilinen kılıç kılıç ile artan kullanımı daha gelişmiş zırh yarım, bu El ve ortaya çıktı. O eller bir veya iki vardı ya bir ile kullanılabilecek uzun kavrama anlamına geliyordu bu. Bir rağmen Bunlar tutmak için wielders-pençe onlar izin onun kılıç iki etmedi tam bir sağlamak kalkan el, açık veya kapalı hançer kendi parrying veya darbe güçlü daha bir iki elli kılıç için kullanmak o kadar.

kılıç, ya da kavisli en eski kanıtlar scimitars (ve türevleri gibi bölgesel diğer Arap saif , The Farsça shamshir ve Türk kilij ) In idi kullanılan arasında asker olduğunu, yüzyıldan itibaren Horasan yöresinde Pers .

Doğu Asya

Olarak çelik teknolojisi gelişmiş, tek ağızlı silah Asya'da popüler oldu. türetilen Çinli Jian veya dao , Kore hwandudaedo ortaçağ erken, bilinen dan Üç Krallık . Üretim Japon tachi , için öncü bir katana , ca kaydedilir. MS 900 (bkz. Japon kılıç ). Japon samuray olarak asalet bilinen-savaşçı için sınıfının yüzyılın başlarında 13. Sahte kılıç ünlü. Bir samuray birincil silah piyade olarak kullanılmış oldu, katana. Diğer piyade kılıç dahil: wakizashi (kılıç için katana arkadaşı daha kısa), nodachi , kubikiri , Tanto ve hachiwara . Süvari kılıçları vardı tachi ve antik tachi. Tapınak kılıç ve dahil tek elle tachi Chokutō . kılıç gibi çok uzun Anti-süvari Song Hanedanı döneminde zhanmadao (kelimenin tam anlamıyla "at kesme kılıç") ve Japon Zanbatō de zaman gelişmiş de.

Güney Asyaolarak bu, Hint atölye kılıç üretilen Khanda'nın , yazılı bahsedilince bulmak Muhammed el-Idrisi . yılında Sri Lanka , eşsiz bir rüzgar fırın sac kalitesi yüksek ve başarısız olduğu için üretiyoruz. Bu desenler verdi bıçak çok sert bir kesme kenarı ve güzel. nedenlerden dolayı bu o malzeme oldu çok popüler bir gelenek.

Geç Ortaçağ ve Rönesans

Orta Doğu ve Avrupa

gelişmiş uyum içinde zırh , kılıç yenilikçi tasarımları hızlı bir şekilde daha fazla ve daha gelişmiştir. Ana geçiş bıçak uzun ve kullanımı, el-kavrama, izin iki idi uzatma. 1400 olarak, zaman denen kılıç tipi bu Schwert langes (longsword) veya spadone ve ortak oldu 16. yüzyılda ve bir dizi 15 Fechtbücher onların kullanımına sunan talimatlar hayatta. Başka bir varyant özel zırh delici kılıç oldu estoc türü.Longsword . agresif olan oldu popüler nedeniyle aşırı ulaşmak kesme ve yeteneklerini
içinde Pikes kullanılan karşı Zweihänder bir bir tasviri 1548 Kappel Savaşı

Estoc . zırh plakların boşlukları arasında sokmak yeteneği onun yüzünden popüler oldu , kavrama hayvan oldu kaba veya bazen sarılmış tel ve kavrama daha iyi sağlamak için bir gizlemek kullanıcı yapmak bir kılıç vurmak zor için el.

sayısı bir el yazması yüzyıllar kapsayan longsword mücadele 16. 13. ve teknikleri kalma, mevcut Almanca , İtalyanca ve İngilizce, combatives üzerinde longsword bilgi veren kapsamlı olarak süre bu kullanılmış boyunca. Bunların çoğu çevrimiçi artık hazır.

yüzyılda 16, büyük zweihander doppelsoldners olarak bilinen Alman elit paralı askerler tarafından kullanıldı. [ 38 ] Zweihander, kelimenin tam anlamıyla tercüme, yumruk gelir iki. Zweihander koruma sahip uzun, flambard bıçak, hem de büyük bir guard için bir olarak. Ona atfedilen biri olduğunu tahmin ile 6 feet (1.8 m) uzunluğunda, üzerinde kılıç vardı zweihander bazı Frizce savaşçı Pier Gerlofs Donia ayakları olan 7 (2,13 m) uzunluğunda. dev bir bıçak uzunluğu itme ve manipüle mükemmel dizayn için , hem de Almanya ve Doğu sefer bu silahları vardı büyük Avrupa, uzakta düşman kutup-kollar. Doppelsoldners da '-oluk kullanılan kedi katzbalgers anlamına gelir. Katzbalger S-şekilli kelebek ve 2-ayak-bıçak uzun (0.61 m) zweihander kullanımı çok yakın oldu onu yaptık mücadele mükemmel zaman için topladı.

kılıcı kullanmak Sivil anlaşmazlıkları onurlu yerleşmek için tercih edilen bir yol olarak düello oldu geç Rönesans, giderek sırasında yaygın. olarak bu tür sivil kılıçları İtalyan dizayn düello ile özellikle sivil uygulama Cinquedea ve İsviçre Baselard alimin: hükümdarlığı sırasında Fransa "da bir, göre bu o kadar popüler oldu Henry IV (1589-1610), 4.000 'den fazla Fransız aristokratları edildi döneminde yıllık onsekiz öldürülmüş olarak düellolarda bir ... hükümdarlığı sırasında Louis XIII (1610-1643) ... dönemde yirmi yıllık 8.000 af binlerce Devletleri cinayetler için basıldı ilişkili United ile düello ... In Güneyliler onur onların olmak öldü inanılan onlar korumak ne. "

Yan kılıç piyade sırasında tarafından kılıç kullandı savaş türü olan Rönesans ve Avrupa . Bu kılıç doğrudan soyundan bir oldu kurma kılıç . Oldukça popüler yüzyıllar 17 arasında 16 ve zamanla o karşıtlarının ve zırhsız zırhlı taşıma karışımı için ideal idi. parmak üzerinde tanesine tekniğinin yerleştirerek yeni bir ricasso In yükseltmek için olur devam kavrama pratik bir ( meç parmak için bir bekçi ile Hilts üretimine) açtı. gelişme Bu ve sonunda neden tasarım kılıç sivil meç , ama o, onu yerine değildi yan kılıç ömür boyu meç boyunca devam kullanılması gerekmektedir. bindirme olarak ve kesim için hem de o olabilirdi kullanılan terim kesme ve itme kılıç kılıç-yüzü bazen kullanılan birbirinin.

dikkate Ayrıca bıçak oldu olduğu rapiers bu kadar popüler melez yapıldı, girişimleri, ödün etkinliği tasarım silah bulundu, her benzersiz. Bunlar olup kılıç ele yan hala etiketli bazen kılıç meç veya kesme meç koleksiyoncular tarafından modern.

Ayrıca notu, bağlantılı olarak kullanılan kılıç tarafı Bucklers dönem neden bu kadar popüler oldu ki kabadayı icat edilecek. Bu kelime "kalkan bir gürültü yapma dolu ile çok" swashing ve kaynaklanıyor oldu kalkan gelen yeni dövüş stili-kılıç tarafı ve.

dahilinde Osmanlı İmparatorluğu , eğri kılıç bir kullanımının denilen Yatağan yüzyılda 16 üyeye de orta. İçinde pek çok seçim için bir silah haline gelecek Türkiye ve Balkanlar .

süre bu kılıç mücadele prestijli ve en çok yönlü için çoğuna yakın olduğunu, silah en kişisel, ama gibi kullanmak gibi askeri teknoloji için düşüş geldi tatar yayı ve ateşli silahlar savaş değişti. Ancak, savunma sivil kendini muhafaza kilit bir rol.

konunun daha iyi anlaşılması için kılıçların resmedildiği konum çok önemlidir.... kılıçlar kayalara resmedilirken birkaç amaç güdülmüştür... kimi zaman süsleme olarak yapılmıştır, kimi zaman mezar sembolu olarak yapılmıştır... kimi zaman hayattan bir kesit sunularak bir portre içerisinde yapılmıştır.... kimi zaman mezar taşlarında hüzün olarak resmedilmiştir, kimi zaman mezar taşlarında asaletin simgesi olarak kullanılmıştır.....

kılıçlar resmedilirken yani kayalara kazınırken konumu çok önemli dedik ya, şimdi kılıçların nerde ne manaya geldiklerini açıklayalım....

kılıçlar süsleme sanatı olarak kullanılmıştır... kale duvar taşlarında oldukları gibi....

kılıçlar hayattan bir kesit olarak portre içlerinde kullanılmışlardır... sabit kayalarda, mağara dış giriş ve iç duvar tasvirlerinde olduğu gibi....

kılıçlar mezar sandukalarının üzerinde kullanılmışlardır....yatan şahsın konumunu ve asaletini belirtmek için....

kılıçlar mezar taşlarında ve stellerinde kullanılmışlardır.... yatan şahsın konumunu ve asaletini belirtmek için....

kılıçlar ve mızraklar, mezar stel ve taşlarında yarım yapılarak, yani yarısı yok şeklinde yapılmışlardır....( cevabını yukarda bir yerde yazdım)

kılıçlar anıt mezar sombolleri olarak sabit kayalarda yapılmışlardır... kabartma anıt mezar olarak...

kılıçlar ihanet sembolü olarak kullanılmıştır... hançer çizimleri yapılarak, mezar sembollerinden olarak....mezar taşlarında, sabir kayalarda...

kılıçlar yukardaki sayılanlar gibi birçok amaçlı kullanılmışlardır.... geneli mezarın kendisindedir veya mezar sembolüdür....

şimdi bazı kılıçlar vardırki, yatağan(eğik) dır.... bazı kılıçlar vardırki düz şeklindedir....

romalılar düz kılıç kullanmışlardır her zaman için... roma krallları, komutanları ve askerleri düz kılıç kullanmışlardır... romalılar içerisinde yatağan(eğik) kılıç kullanlar korsanlık yapanlar kullanmışlardır....

Ortaçağda Osmanlı Devleti her zaman için yatağan (eğik) kılıç kullanmışlardır... geneli bu şekildedir.... Osmanlı Devleti içlerindeki ermeni ve rumlarda Osmanlı kılıçları tiplemeleri olarak yatağan (eğik) kılıçlar kullanmışlardır... bu yatağan kılıçlarda mezar süslemesi ve mezar sembolu olarak kullanılmıştır....

sabit kayalara kazınan kılıçların çoğunluğu ermeni veya rumlar tarafından yapılan mezar sembolleridir.... kama şeklinde kazınan semboller ise ihanet sembolu kastedilerek mezar sembolu olarakda karşımıza çıkabilmektedir.....


şimdi aşağıdaki resimlere bakalım....

aşağıdaki resim sanduka mezar süslemesidir...yatan şahsın konumunu e asaletini belirtmek için yapılmıştır.
Resim

aşağıdaki resim manastır içinde yapılan mezar sembolü.
Resim

aşağıdaki resimler hayattan bir kesitlerin sunulduğu işlemeler.... dolmen mezarlık sınırları içerisindedir.
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

aşağıdaki resimde yarım kılıç ve yılan derisi işlemesi yapılarak yılan sembolü yapılmış...dolmen mezarlı sınırları içerisinde...
Resim

aşağıdaki resimde, noktalı işleme ile mükemmel bir kılıç sembolu yapılmıştır....sabit kayadadır... mezar sembollerindendir...
Resim

aşağıdaki resim sanduka mezar kapaığı veya mezar taşı süslemesidir.... yatan şahsın konumu ve asaletini belirtir...
Resim

aşağıdaki resim traşlanmış kaya yüzeyine yapılan noktalı işlemeli kral kılıcı sembollerindendir....süsleme sanatı olarak kullanılmış olup bölgede güç gösterisi anlamını taşıyan bir mana verilmiştir... kale yakınlarındadır..
Resim

aşağıdaki resim mağara girişinde bulunan süsleme sanatı olarak yapılmış, hayattan bir kesit sunulmak istenmiştir.. direk mezarla ilgisi yoktur...
Resim

Resim

aşağıdaki resim mezar taşıdır... burda dikkat çeken bir ayrıntı vardır... O'da kılıcın yarım yapılmasıdır.... kılıç sembolleri ilk başta yukardada açıkladığımız gibi mezar taşlarında ya asaleti gücü sembolize eden bir süsleme olduğu gibi, bazende aşağıdaki resimdeki gibi hüzünü belirten bir mezar süslemesi olarak karşımıza çıkmaktadır....
bunun nedeni ise, ya ölen şahısların ölüm şeklidir yada mezar taşını yaptıran yakınının O anki ruh halidir...

Resim

aşağıdaki resim asaletin simgesi olan mezar taşı süslemesidir...
Resim

aşağıdaki resim mağara içerisinde bir süsleme sanatı olarak kullanılmıştır.... hayattan bir kesit olarak güzel bir tasvir sunulmuştur.....mezarla direk alakalı değildir...
Resim

aşağıdaki resim mezar taşı süslemesidir... kral veya güçlü bir komutan kılıcının tasviri yapılarak, gücün bir sembolu manası verilmiştir...
Resim

aşağıdaki mezar mezar stelidir.... mezar taşı süslemesi olarak kullanılmıştır...
Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

seyhani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 107
Kayıt: 03 Eki 2010, 21:17

Re: KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen seyhani » 01 Oca 2011, 20:31

hepsini okuyabildik sukur ustad zamanim vardi iyiki cok guzel bilgiler edindik tsklr :gül
40 geceden sonra 40 milyon sabah gorecek gucteyiz zayifiz sanma...


Kullanıcı avatarı
S I R A D I Ş I
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 217
Kayıt: 21 Haz 2010, 13:46

Re: KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen S I R A D I Ş I » 02 Oca 2011, 16:00

Harika... harika... harika ...

:tsk

Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 3085
Kayıt: 03 May 2010, 23:50

Re: KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen D E Ş İ F R E 53 » 02 Oca 2011, 16:09

herzaman diyorumki bilgi herşeyden üstündür...defineden bile...bilgi olmazsa definede olmaz...
paylaştığın bilgi kılıçtanda keskin olmuş üstad :lol: :lol: :lol: :ok :gül :gül :gül
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 1678
Kayıt: 11 Haz 2010, 11:15

Re: KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen PANORMOS » 02 Oca 2011, 16:15

ustad her zamanki gibi güzel çalışma olmuş bilgilendirici bilgiler için :tsk
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...

xerkex
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 125
Kayıt: 25 Ara 2010, 20:58

Re: KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen xerkex » 02 Oca 2011, 17:06

elinize sağlık bu bilgiler her defineciye lazım ayrıntıları yakalamak gerek

fredi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 70
Kayıt: 21 Ara 2010, 20:27

Re: KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen fredi » 02 Oca 2011, 18:44

elinıze saglık gercekten cok guzel bu arada bı guzel olan seyde hz musa ve ahet sandıgının vıdeo suydu harıka bır sey olmus ellerınıze saglık

KoRsAN_52
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 214
Kayıt: 23 Ağu 2010, 10:45

Re: KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen KoRsAN_52 » 03 Oca 2011, 20:37

ellerine sağlık ustam güzel paylaşım ellerin dert görmesin

zoradam
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 304
Kayıt: 01 Ara 2010, 16:58

Re: KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen zoradam » 19 Şub 2011, 11:32

:hsg emeginize saglık

zoradam
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 304
Kayıt: 01 Ara 2010, 16:58

Re: KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen zoradam » 19 Şub 2011, 11:34

hoş geldim demek istemiştim sizin sitenize girdimmi sanki başka alemlere gidiyor ve saatlarca ayrılamıyorum :tsk

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Re: KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen HayatAğacı » 19 Şub 2011, 12:30

zoradam yazdı:hoş geldim demek istemiştim sizin sitenize girdimmi sanki başka alemlere gidiyor ve saatlarca ayrılamıyorum :tsk
iyi niyetinizden dolayı Allah razı olsun... sizler gibi kardeşlerimizle herşey daha bir güzel oluyor... :gül
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
malianna
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 863
Kayıt: 13 Mar 2011, 11:53

Re: KILIÇ SEMBOLLERİ

Mesaj gönderen malianna » 08 Nis 2011, 02:53

hergün okuduköa bilgilerime bir yenisini ekliyorum
bilgileri bizle paylaştığın için teşekkürler usta
:tsk :tsk
Edison’un lambasına hayran kaldılar, anlata anlata bitiremediler.. ALLAH ’ın güneşinden haberleri yok!!

Cevapla

“Kılıçlar” sayfasına dön