Defineciler tarafından Harap edilmiş Kilise

Kilise-Manastır Yapılarının Bölümleri Ve Kilise Mezarlıkları hakkında Bilgi Paylaşımının yer Aldığı Bölüm
Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Defineciler tarafından Harap edilmiş Kilise

Mesaj gönderen LebregoN » 21 Mar 2013, 20:52

Ne yazık ki bilinçsiz ve bencil definecilerin verdiği zararı göstermek istedim bu konu başlığı altında.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Görüldüğü gibi kilisenin içini kazarak harab etmişler...
Resim
Resim
Resim
Kilisenin ortasını kazarak bi sonuç alamadıklarında hemen yanındaki duvarın altını kazmışlar ve altından bir oda çıkmış.
Resim
Resim
Odaya ulaşmışlar kilisenin altı komple mahzen gibi sanırsam içi 1.20cm yüksekliğinde.İçinden bişey çıkarttılarmı bilmiyorum ama yazık etmişler..

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Re: Defineciler tarafından Harap edilmiş Kilise

Mesaj gönderen HayatAğacı » 21 Mar 2013, 23:23

S.A,
çok kaliteli ve zengin bir kilise imiş.... definecilerin deşip alttan odacık filan çıkan yerlerde mutlaka birşeyler bulmüştur diye düşünüyorum.... dediğiniz gibi bayağı hırpalanmış bir kilise.... içinde açılmamış mezar kalmamış olsa bile, bahçe alanında mutlaka mezarlar vardır....

kilise içinde mihrap yönünde tabanda araştırma yapınız... ana kapının düşünda tali kapılar varsa, mutlaka gizli geçitlere giden gizli tünelller vardır... sanırım kilise içinde ne kadar şüphenilen ve farklı sırıtan yüzey varsa yoklamışlar.... sizde yinede farklı yüzeyler bakabilirsiniz.... mihrap tarafında sunak taşı vardır... O arada tabanda mezar olur genelde.... soyulmaması için özenle yapılmış ise, tabanda farklı bir yüzeyde bulamayabilirsiniz.... ona göre mührap yönünde araştırma yapabilirsiniz.... duvarlarda ve sütunlarda gizli gözler olabilir... içinde en değerli kutsallarını saklamış olabilirler... haç veya incil gibi... buda ayrı bir bilgidir...
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

eray6089
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen eray6089 » 21 Mar 2013, 23:26

buda harap mu bizm burdkinin sdce 1 duvarı kaldı resmlri yüklcem gttgmde
kaderinse cekersin kardesss !

Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen LebregoN » 22 Mar 2013, 00:02

Bu kilisenin etrafında ki taşlardan birkaç resim çektim..şimdi paylaşıcam onlarada değerli yorumlarınızı beklerim..Ama benim bugn keşfettiğimm dha büyük yerler oldu resimleri tamamladım..bu konuyu halledince yeni başlıkla o konuya geçicem mağarayla ilgili..

Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen LebregoN » 22 Mar 2013, 00:15

kayanın üzerinde dikkat çekmicek şekilde normal kayaya bağlı gibi duruyor ama haç işaretinin olduğu kısım taşın rengine göre sarımsı farklı bi taş kaynak yapılmış gibi duruyo..4-5 cm çıkıntı halinde.
Resim
Resim
Resim

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 22 Mar 2013, 14:17

S.A,
çakıl harçlı (horasan) yerde olan mermerimsi bir kalıntı... ama kırılmış sadece o ufak parçası kalmış... horasanlı yüzeyi geriden komple görebilirmiyiz.... kilise için önceki mesajımda detaylı yazdım...ona göre hareket edersiniz...saygılarımla.
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

“KİLİSE - MANASTIR YERLEŞİMİ VE MEZARLARI” sayfasına dön