mardin mor gabriel suryani manastırı

Kilise-Manastır Yapılarının Bölümleri Ve Kilise Mezarlıkları hakkında Bilgi Paylaşımının yer Aldığı Bölüm
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ZERKAVİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 400
Kayıt: 12 Haz 2011, 22:14

mardin mor gabriel suryani manastırı

Mesaj gönderen ZERKAVİ » 24 Nis 2012, 01:44

MOR GABRİEL MANASTIRI: 1600 YILLIK GELENEK
Yer, insanlığın medeniyet yurdu Mezopotamya olunca, tarih yüzyıllarla değil binyıllarla ifade ediliyor. Mezopotamya aynı zamanda erken dönem Hıristiyanlığın filizlendiği ve ilk mabetlerin de inşa edildiği yerdir.

Mezopotamya’nın bu kadim mabetlerden biri de 1600 yılı aşan tarihiyle Mardin il sınırları içinde olan Midyat’ın 23 kilometre güneydoğusunda kalan Mor Gabriel Manastırı’dır. Yukarı Mezopotamya’ya hakim olmuş tüm büyük imparatorlukların kurulup yıkılışlarına tanık olmuş kadim bir manastırdır söz konusu olan. İlk kurulduğunda Roma İmparatorluğu’nun sınırları içinde olan bir bölgedeydi Manastır. Sonra bölgeye Perslerin geldiğine tanıklık etti, sonrasında Müslüman-Araplar gördü, onları Hamdaniler ve Artukoğulları izledi. Moğollar’ın da bölgeye geldiklerine tanıklık eden bu kadim Mabet, sonrasında Osmanlılarla karşılaştı ve en sonunda da Türkiye Cumhuriyeti ile tanıştı.

Mor Gabriel Manastırı, 397 yılında iki Süryani aziz, Şmuel ve Şemun tarafından kuruldu. Süryani Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olan Mor Gabriel Manastırı, 1600 yılı aşan tarihiyle sadece bölge ve Türkiye’nin değil ama aynı zamanda halen faal ve sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen dünyanın da en kadim, en eski manastırlardan bir tanesidir.

Kurulduğu günden beri Süryani Kilisesi’nin en önemli dini merkezlerinden biri olan Mor Gabriel Manastırı, baştan beri Hıristiyan aleminin de önemli manastırlarından biri oldu. Kuruluşundan sonra Manastır’ın ünü Roma ve İstanbul’da oturan imparatorların kulağına kadar gitmiş ve bağış yolladıkları manastırlardan biri oldu. Mor Gabriel Manastırı’nda kurulan okul ve kütüphane ise Manastır’ın zengin tarihine bir başka tanıklıktır. Mor Gabriel Manastır Kütüphanesi’nden çıkan ve bugün British Library’de bulunan bir elyazmasından bu Manastır’da daha 6 ve 7. yüzyıllarda Homeros’un İlyada adlı eserinin Grekçede okunduğuna tanıklık ediyor. Arapçadaki Kufi hat sanatının da ilham kaynağı olan Süryanice Estrangelo hat sanatını bu Manastır’da icra eden rahiplerin yazdığı (çizdiği) muhteşem harfleri görmek için uzak bölgelerden hattatların bu Manastır’a geldikleri de biliniyor.

Mor Gabriel Manastırı’nın yetiştirdiği ve burada gömülü olan azizler ise bu mekanı Süryaniler için kutsal bir mekan,” yaptı
Resim

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
bu resım ıkı tane rahıbın hz ısa,ya saygısızlık olmasın dıye oturarak karsılaması ıcın oturarak gomulmus resımlerı
Resim
buda mor yakup rahıbın mezarı rıvayetlere gore o kadar alcak gonulluymuskı yere gomulmek ıstenmıs
Resim


KENDİNİZ İÇİN İSTEGİNİZİ MÜMİN KARDEŞİNİZ İÇİN İSTEMEDİKÇE HAKİKATEN İMAN ETMİŞ OLMAZSINIZ(hadisi şerif)

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10608
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Re: mardin mor gabriel suryani manastırı

Mesaj gönderen HayatAğacı » 24 Nis 2012, 08:11

güzel mardinden güzel resimler...paylaşım için teşekkürler. :gül
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
aşkı15
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 264
Kayıt: 06 Şub 2011, 16:47

Re: mardin mor gabriel suryani manastırı

Mesaj gönderen aşkı15 » 14 Mar 2013, 23:31

Memlektim bi başkadır kurbanım:)

Cevapla

“KİLİSE - MANASTIR YERLEŞİMİ VE MEZARLARI” sayfasına dön