Ufak şirin Kilisecik

Kilise-Manastır Yapılarının Bölümleri Ve Kilise Mezarlıkları hakkında Bilgi Paylaşımının yer Aldığı Bölüm
Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Ufak şirin Kilisecik

Mesaj gönderen LebregoN » 23 Mar 2013, 20:46

tahminimce iiçindeki kırıntılar tavandan dökülmüş pek hırpalanmamış bir kilise..zemin taşları sağlam duruyordu bir iki kısmında boşluk tespitettim taşıda farklıydı ince sanki alcıdan yapmışlar gibi..
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Bunlarda çevresi.. kuzeyindeki kayalıklarda düzgün kesikler var..
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: Ufak şirin Kilisecik

Mesaj gönderen LebregoN » 23 Mar 2013, 20:47

2 kapısı var birisi güneye diğeri ise batıya bakıyor..

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 23 Mar 2013, 21:48

S.A,
kilisenin içinde birşey varmı bilmiyorum ama sanki yok gibi.... güney kapısının sağ ve sol yanındaki kör kapı yerlerinin tabanları yoklanılabilir.... kesik kayalar var dediğin yer uzak seçilemiyor.... kilise dışında en uygun yeri nere ise oraya mezarlık alan yapılır... resimlerinizde böyle birşey göremedim... arazinin bir kısmı sürülüyor... küp kırıkları filan çıkıyorsa mezarlık alanı orasıdır... kesik kayalıkları yakından da görmek lazım... mutlaka yakınlarında mezarlık alan var diye düşünüyorum...saygılarımla.
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen LebregoN » 23 Mar 2013, 22:01

kilise içi eşilmemiş..ben tabanda 2 yer keşfettim birisi kubbeli olan yerin sol tarafında günah çıkarma yeri gibi bişe var ufak onun dibindeki taş dikkatimi çekti kaldırdım altında ince bi tabaka çıktı alcı toprak karışımı bi parça içine çivi bastırınca girdi..yumuşak bi zemin..2.si ise her iki kapının kesiştiği noktada farklı taş vardı 2-3 cm kalınlığında oda alcı gibi bi maddeden yapılmış onuda kaldırdım sarımtırak toz halinde topraksı bi zemin çıktı.diper kısımların altı taş bu iki bölgeninki yumuşak zemin..bişe çıkarmı..

Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen LebregoN » 23 Mar 2013, 22:03

birde dikkatimi çeken kuzey tarafında olan 3 adet kemerlerin her biri farklı boyutta bi anlam ifade edermi sizce?

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 23 Mar 2013, 22:32

LebregoN yazdı:kilise içi eşilmemiş..ben tabanda 2 yer keşfettim birisi kubbeli olan yerin sol tarafında günah çıkarma yeri gibi bişe var ufak onun dibindeki taş dikkatimi çekti kaldırdım altında ince bi tabaka çıktı alcı toprak karışımı bi parça içine çivi bastırınca girdi..yumuşak bi zemin..2.si ise her iki kapının kesiştiği noktada farklı taş vardı 2-3 cm kalınlığında oda alcı gibi bi maddeden yapılmış onuda kaldırdım sarımtırak toz halinde topraksı bi zemin çıktı.diper kısımların altı taş bu iki bölgeninki yumuşak zemin..bişe çıkarmı..
şüphelendiğiniz yerleri yoklayın.. kuzey çephesindeki kemerin farklı olması bilemiyorum... ya dinseldir yada yapan ustanın stilidir.... duvar ince olduğundan başka birşeyler olurmu diye ihtimal vermiyorum..ama her dikkatini çeken yeri es geçme.... kilise dışında da mezarlık aramayı ihmal etme...
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen LebregoN » 23 Mar 2013, 22:36

peki teşekkür ederim değerli yorumlarınz için..

Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen LebregoN » 24 Mar 2013, 03:57

S.A BU bölümde bişey olabilirmi?
Resim

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 24 Mar 2013, 11:50

s.a,
karşıdan bakınca, mihrabın sol yanı sanırım...orada iki mihrapcık var.... oraya incil, heykelcik v.s koymak için yapılmış...ama kilise zamanında işler haldeyken açık durur vaziyette olurdur... belki önünde perde olabilirdi kendi döneminde... ulu orta olduğundan günümüze doğal olarak boş mihrapçık kalmış... zaten duvarıda yoklamışlar...

Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen LebregoN » 24 Mar 2013, 13:51

evet sol yanı kuzeye bakan taraf..onun dibindeki zemine koymuş olabilirlermi ufak mihrabın..resmini çekmeyi unuttuğm biyer var..mihrap tarafında 300-400 metre ilerde eski taştan örülmüş bi ev vardı kare kuyu gibi bi ev..o bölgede hiç ev yok..bitek o yapı dikkatimi çekti ama akşam üzeriydi bakmadım gidipde içine.papazın evi olabilirmi acaba orası?

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 24 Mar 2013, 14:04

LebregoN yazdı:resmini çekmeyi unuttuğm biyer var..mihrap tarafında 300-400 metre ilerde eski taştan örülmüş bi ev vardı kare kuyu gibi bi ev..o bölgede hiç ev yok..bitek o yapı dikkatimi çekti ama akşam üzeriydi bakmadım gidipde içine.papazın evi olabilirmi acaba orası?
olabilir evet... bazı papaz evlerinde de, kiliseye giden bir gizli tünelde olmaktadır... kilise biraz sade, gizli geçit olayı biraz zor gibi ama yinede ihtimalleri düşünmek ve ona göre araştırma yapmak lazım....

Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen LebregoN » 24 Mar 2013, 15:09

baştan 11ve 14.cü resimde kilisenin hizasından papazın evi olarak düşündüğüm tarafa doğru giden uzunca bi kabarık toprak var acaba dünelmi diye düşündüm bi an..

Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen D E Ş İ F R E 53 » 25 Mar 2013, 18:16

batıya bakan kapıdan gir ve üç adımdan sonra kontrol et...
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM

Kullanıcı avatarı
LebregoN
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen LebregoN » 28 Mar 2013, 10:56

:tsk

“KİLİSE - MANASTIR YERLEŞİMİ VE MEZARLARI” sayfasına dön