LAHİT MEZAR

Antik Çağlarda Ölüler İçin Kullanılan Lahit Tipi Mezarlar
Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

LAHİT MEZAR

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 06 Tem 2014, 01:21

Selamun Aleykum Arkadaşlar

Çevrede dolaşırken parçalanmış bir lahit mezarla karşılaştım. Kırılıp atılmış durumda benim merak ettiğim bu lahit hangi döneme ait olabilir. ne kadar derinlikte gömülmüş olabilir. ayrıca tek midir etrafında başka lahit mezar olasılığı var mıdır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

meraklı35
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: LAHİT MEZAR

Mesaj gönderen meraklı35 » 06 Tem 2014, 01:29

sa...çanakkaledemi bu

Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 07 Tem 2014, 00:22

S.A. Yorum bekliyorum ilgilenirsiniz inşallah.

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesaj gönderen juba » 07 Tem 2014, 01:08

Tolunay merhaba
Sanırım yer çanakkale mezarda roma dönemine ait bir lahit mezar bolu civarında yapılan kazılarda gördüğüm kadarıyla tek olmuyorlar derinlikleri içinde kesin birşey söylemek yanlış olur ;)
Bu maskenin altında bir yüz var.Ancak benim değil..Ne altındaki kaslardan daha "ben" dir o yüz ne de altındaki kemiklerden...Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez..!

Yapılan tüm yorumlar kesin olmamakla beraber yasal ve izinli kazılar için bilgilendirme amaçlıdır. Kaçak kazılardan uzak duralım!!!

Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 08 Tem 2014, 00:39

S.A.
Saol yorumun için juba üstat. bu lahitin köy merkezinde dere yatagının yaklaşık 20 metre yakınından çıkarılmış olduğunu duydum. bir ikincisi veya üçüncüsü olma olasılığını degerlendirerek araştırma yapmak için sordum. teşekkürler.

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 08 Tem 2014, 18:21

roma dönemine ait en sade yapılan soyluların mezarları.... bu tip lahitler ya ulu orta olurlar yada antik şehirlerin içlerinde olurlar... ama yüzeyde bir sembolü filan olmaz....

arazinizi iyi araştırın.... arazi yüzeyinde dolgu yüzeyler varsa en azından fotolayın bakalım...
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 09 Tem 2014, 00:56

S.A. Usta. yorumunu aldım saol. yeri bulup fotolayacam. saygılar

Kullanıcı avatarı
caylak
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen caylak » 03 Oca 2015, 21:13

Ustalarım lahit mezarlar zemine bir metre kadar yakınlıkta bulunabilirmi? Hatta kapağı zeminle aynı hizada. küçük bir yamacta tepecik gibi toprak yığmasında. bu tip mezarların yakınlarında hediye bulunurmu?

BOLU beyi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen BOLU beyi » 16 Oca 2015, 14:41

juba yazdı:Tolunay merhaba
Sanırım yer çanakkale mezarda roma dönemine ait bir lahit mezar bolu civarında yapılan kazılarda gördüğüm kadarıyla tek olmuyorlar derinlikleri içinde kesin birşey söylemek yanlış olur ;)

gerede dört divandan birşeyler varmı ? usta birde mengen gökçe suda küpçüler köyünde kral mezarı bulundu açılmadı gittinmi oraya

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesaj gönderen juba » 27 Oca 2015, 18:23

Bahsettiğiniz yerleri iyi bilirim genel olarak roma dönemi yerleşkesidir buralar bahsettiğiniz mezarıda duydum ama kendi önümüzdeki işlerden fırsat bulupta gidip görme fırsatım olmadı ha bide şöyle bir durum var bahsettiğiniz yerlerde kahvehane definecisinden taş kaya falcısından hurafeden geçilmez
Bu maskenin altında bir yüz var.Ancak benim değil..Ne altındaki kaslardan daha "ben" dir o yüz ne de altındaki kemiklerden...Bu maskenin altında etten daha fazlası var.

Yapılan tüm yorumlar kesin olmamakla beraber yasal ve izinli kazılar için bilgilendirme amaçlıdır. Kaçak kazılardan uzak duralım!!!

Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 27 Oca 2015, 22:59

juba yazdı:Bahsettiğiniz yerleri iyi bilirim genel olarak roma dönemi yerleşkesidir buralar bahsettiğiniz mezarıda duydum ama kendi önümüzdeki işlerden fırsat bulupta gidip görme fırsatım olmadı ha bide şöyle bir durum var bahsettiğiniz yerlerde kahvehane definecisinden taş kaya falcısından hurafeden geçilmez
S.A. Juba usta bu yazdığın inan hiç bir şey anlamadım. Açıklama yaparmısın

Kullanıcı avatarı
juba
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesaj gönderen juba » 28 Oca 2015, 19:52

TOLUNAY-10 yazdı:
juba yazdı:Bahsettiğiniz yerleri iyi bilirim genel olarak roma dönemi yerleşkesidir buralar bahsettiğiniz mezarıda duydum ama kendi önümüzdeki işlerden fırsat bulupta gidip görme fırsatım olmadı ha bide şöyle bir durum var bahsettiğiniz yerlerde kahvehane definecisinden taş kaya falcısından hurafeden geçilmez
S.A. Juba usta bu yazdığın inan hiç bir şey anlamadım. Açıklama yaparmısın
Tolunay abim Bolu beyi bu mesajımdan önce bolu ilçeleri hakkında birşeyler sormuş bende açıklama yaptım :roll:

Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 28 Oca 2015, 21:04

Selamun Aleykum
anladım şimdi ustam saolasın.

BOLU beyi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen BOLU beyi » 30 Oca 2015, 15:33

Sorma 70 yaşında bir dedeye rastladım zamanında adamları ne kandırmışlar abim,yaz kış kazmışlar ömürleri gitmiş buldukları 2 3 parçayıda kaptırmışlar dayanamadı bizimle geldi buranın altında mahsen var bi gazan :) var diyor 4 de 4 kazın dedi koptum adamlar ne kazmış zamanında tarlasını kazsaymış zengin olurmuş ama güzel yerler imkanlar müsait olacak gezeceksin ..

“LAHİT MEZARLAR” sayfasına dön