LİKYA LAHİTİ

Antik Çağlarda Ölüler İçin Kullanılan Lahit Tipi Mezarlar
Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10598
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

LİKYA LAHİTİ

Mesaj gönderen HayatAğacı » 19 Şub 2010, 01:55

Sayda (Sidon) Kral Nekropolü 4 no.lu mezar odası... Paros Mermeri...İÖ 5.yy
sonu.

Royal Necropolis of Sidon (city in Lebanon.) ... Chamber no:4...Paros Marble. End of 5th cent. BC

Türk müzeciliğinin kurucusu Osman Hamdi Bey 1887 yılında Lübnanda, Akdeniz kıyısındaki bir antik kent olan Sayda'da (Sidon) bir kral nekropolü ortaya çıkardı. lahit 2.96m. yüksekliğe ve 2.54 m. uzunluğa sahiptir. Likya Lahti’nin buradagörülen kısa kenarında iki kentauros (at adam) bir geyik içinmücadele etmektedir. Kapakta ise sırt sırta vermiş iki dişi sphinxyer alır. Kavisli, semerdam biçimli kapağı nedeni ile Likya Lahtiismiyle anılan lahdin üzerindeki tasvirler Atina AkropolündekiParthenon tapınağının frizlerindeki tasvirler ile benzerlik içindedir. Eseri işleyen heykeltıraşın Likya’lı olma olasılığı vardır. Atina Akropolüne gitmiş olabileceği ve oradaki Parthenon tapınağını görmüş olması muhtemeldir. Hatta, tapınağın yapımı sırasında çalışmış olmasıda muhtemeldir. Bir süre sonra Sayda’dan(Lübnan) iş teklifi almış olduğu ve Lübnan’a giderek çalıştığı düşünülmektedir... Sayda (antik Sidon) kenti yakınlarında gerçekleştirilen Kraliyet Nekropolü kazıları sırasında ortaya çıkartılan bu eserde; aynı nekropolde bulunan öteki lahitlerle birlikte raylar üzerinde kaydırılarak sahile, oradan da deniz yoluyla İstanbul’a gönderilmiştir.
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 2944
Kayıt: 18 Haz 2010, 08:29

Re: LİKYA LAHİTİ

Mesaj gönderen EsRaReNGiZ » 04 Mar 2011, 22:57

eline sağlık üstad :tsk :gül
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

Kullanıcı avatarı
mustafaa
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 311
Kayıt: 05 Eyl 2010, 22:32

Re: LİKYA LAHİTİ

Mesaj gönderen mustafaa » 05 Mar 2011, 17:37

:tsk guzelmıss..
Allah’ım ben senden temiz rızık,faydalı ilim ve kabul edilmiş amel istiyorum. ....

Cevapla

“LAHİT MEZARLAR” sayfasına dön