MADENLER VE MİNARALLER

Antik Taş Ocakları, Maden, Öğütme, Üzüm İşliği
Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10567
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

MADENLER VE MİNARALLER

Mesaj gönderen HayatAğacı » 05 Mar 2010, 23:24

Kurşun-Çinko (Pb-Zn)

iga Yarımadası Türkiye'nin en önemli kurşun-çinko provenslerinden birisidir. Türkiye Pb-Zn rezervlerinin çok önemli bir kısmı Kuzeybatı Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Balya Pb-Zn madeni antik çağlardan 1930 lu yıllara kadar yoğun şekilde işletildiği halde hala madenin derin kısımları işletilebilir durumda %4,49Pb, %7,61 Zn tenörlü, 15.726.580 ton rezerv MTA tarafından 1970'li yıllarda tesbit edilmiştir. Ayrıca Çanakkale-Bayramiç-Lapseki ,Yenice-Kaklım ve Balıkesir-Dursunbey civarında birçok kurşun, çinko cevherleşmeleri bulunmakta olup Dursunbey-Kulat Çiftliği, Lapseki-Umurbey, Koru ve Yenice-Arapuçandere, Kalkım-Handeresi Pb-Zn yatakları günümüzde yoğun şekilde işletilmektedir.

Resim

_____________________________________________________________________________________________________


Demir (Fe)

Bölgemiz sınırları içerisinde birçok demir zuhuru bilinmekle beraber işletilen demir madenleri; Balıkesir-Şamlı, Havran-Eğmir, Ayvalık-Ayazmant ve Kütahya-Emet yataklarıdır. Bu yataklarda toplam 54.000.000 ton muhtemel rezerv tespit edilmiştir.

Resim

_________________________________________________________________________________________________


Altın (Au)

Bölgemizdeki önemli altın cevherleşmeleri olan Ayvalık-Bağyüzü, Balıkesir-Havran-Küçükdere, Kubaşlar, Kepsut-Beyköy, Bilecik-Söğüt-Korudanlık, Çanakkale Kartaldağ (Truva altınlarının çıkarıldığı yer olarak düşünülüyor), Çanakkale-Madendağ, Lapseki-Adatepe altın yataklarında eski madencilik izleri görülmektedir. Havran-Küçükdere altın yatağı Bölgemizde günümüzde işletilen tek yatak olup buradan çıkarılan maden Bergama-Ovacık tesislerinde zenginleştirilmektedir.

Resim

____________________________________________________________________________________________________

Gümüş (Ag)

Türkiye'nin tek işletilen gümüş yatağı Kütahya-Gümüşköy Bölgemiz sınırları içerisindedir. Yatakta 180 g/t Ag tenörlü 20 milyon ton rezerv bulunmaktadır. Ayrıca Bigadiç-Davutlar'da 300-350gr/ton tenörlü bazı gümüş cevherleşmeleri tesbit edilmiştir.

Resim

____________________________________________________________________________________________________

Antimuan (Sb)

Bölge sınırları içerisinde önemli Antimuan yatakları; İvrindi-Taşdibi, Büyük Yenice, Küçük Yenice, Susurluk-Ayrıklı dere , Kütahya-Simav-Dağardı ve Bilecik-Söğüt-Dudaş. Türkiye'nin toplam antimuan rezervinin büyük bir kısmı bu yataklarda bulunmaktadır.

Resim

____________________________________________________________________________________________________

Manganez (Mn)

Bölgemizdeki önemli maden yataklarından biri olan Kepsut-Mezitler mangenez sahası 692.213 ton muhtemel rezerve sahiptir. Ayrıca Kütahya-Altıntaş, Emet, Tavşanlı, Simav civarlarında değişik özelliklerde mangenez cevherleşmeleri mevcuttur.

Resim

___________________________________________________________________________________________________

Krom (Cr)

Türkiye'nin önemli Cr bölgelerinden Bursa-Harmancık'a komşu olan Balıkesir-Dursunbey, Kütahya Merkez, Domaniç, Emet, Simav yörelerinde çok sayıda krom cevherleşmesi bilinmekte olup bunların bazıları zaman zaman işletilmektedir.

Resim

___________________________________________________________________________________________________

Bakır (Cu)

Damar veya skarn tipi birçok Pb-Zn-Cu cevherleşmesinden başka Bölgemizde granitik kayaçlarla birlikte bazı Cu-Mo cevherleşmeleri bulunmaktadır. Son yıllarda MTA tarafından yoğun olarak çalışılan Havran-Tepeoba sahasında Türkiye'nin bir yıllık bakır tüketimine yaklaşık eşit büyüklükte 20 milyon ton rezervli % 1 bakır eş değeri tenörlü bir Cu-Mo yatağı tespit edilmiştir. Ayrıca Çanakkale-Bayramiç, Lapseki,Yenice, Kütahya-Domaniç yörelerinde de bakır, molibden cevherleşmeleri mevcuttur.

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“Madencilik, Tarım” sayfasına dön