Ermeni Tanrı Mithra ve kahramanlarının David Sasun ve

Antik Çağ Dinleri ve İnanç Adetleri
Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10611
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Ermeni Tanrı Mithra ve kahramanlarının David Sasun ve

Mesaj gönderen HayatAğacı » 15 Haz 2010, 19:08

Mithra (Arm. Mher) başka bir Hint-İran ilah kez Ermeniler arasında popüler oldu. In Rig Veda (IX.108.16), Mitra olan "memnun soma". In Avesta, haoma Mithra (Yasht X.6) sunulur. Mithra silah mace veya şimşek (yanivazra), Indra's cıvata (benzervajra). Kuzguni bir Amanita o Verethragna, Vahagn's İran kuzeni için olduğu gibi marker, Mithra için kutsal değildi. Yunan efsanesine göre, Mithra Ermenistan'da, muhtemelen, bol bol boğa, cinayeti (36) gerçekleşti Arax nehrin bankalar tarafından doğdu. Ethnobotanists çeşitli özelliklerini görmek soma kültü içinde Bu tanrı özelliklerini. "maskeli One", o doğan olduğu söyleniyor Called Bir kaya veya yumurta zaten genellikle kırmızı boyalı bir kap giyiyor. vardı Onun gizli kült, Güçlü astrolojik / simya / eskatolojik bileşenleri, kutsal bir yemek yer ve mağaralarda toplantı ve / veya yeraltı odaları. Görünüşe göre, Mithra aslen Bu özellik daha sonra satın olmasına rağmen hava Ermenistan'da tanrı, onun muzaffer rakibi Vahagn . Strabon'a, Akamanış zamanlarda göre, Ermenistan satrap "Fars kralı her yıl Mithracina sırasında yirmi bin erkek eşek göndermek için kullanılan" . Bu son Mithra bir festival "Bu Büyük Kral Pers ayrıcalığını sarhoş" (birlikte olmak vardı haoma?) . Yaşlı Pliny için 66 AD, Ermeni kralı Trdat ben Roma'ya İmparator Nero dan taç almak için seyahat göre, o kesin "Magian" (? Mithraic) ayinler, gizli bir ayini yer aldığı Nero başlatılan olabilir .

*

Ortaçağ Ermeni destan, David Sasun ve, Hangi Mithraic görüntüleri dolu, birkaç ilginç imalarla ve referanslar içerir soma-Içme ve mantar. İlk Döngüsü olarak Dzovinar ("Deniz doğumlu", "Bolt şimşek") bir Süt Çeşmesi içecekler Ölümsüzlük Ascension Day, bir gün bitkilere kutsal üzerinde. O bu ve gelen gebe ikizler delik Sanasar ve Baghdasar biri büyük, biri küçük, kim "deniz" doğmuş denir ve "ateşli varlıklar" Ne zaman, ikizlerin kendi kale inşa etmeye karar büyüdü Sasun, sihirli su kaynağında, çünkü:

kaynağında adam kim içecekler
Will yenilmez olmak;
Kimse mümkün olacak aşağı onu .

Daha sonra Sanasar büyülü bir sualtı krallığı içine indiği sırada kardeşi Baghdasar transa göl kıyısında düşer. Sanasar kendisi ve uyur Bir kehanet rüya onu Lightning Sword ve sihirli yerini anlatan sahiptir , Deniz atı, Kourkig uçan. [6] rüya da foretold:

Siz saray havuzda banyo olacak;
Ve sen, büyüyecek ilham ve cesaret toplamak.
Gücünü yedi kat, büyüyecek
Yedi yedi kat artacak;
Kalbinin arzusunu kavuşacaktır. .

Sanasar buldu ve savaş dişli donned. Sonra:

Gitmiş saray havuz ve banyo için,
Içti çeşmenin su ve uykuya daldı.
Kısa bir süre uyudu; Tanrı'nın lütfu elde;
O, büyüyen gücü, cesaret toplayıp,
Ve ateşli bir varlık haline geldi..

bir mantar gibi, Sanasar çok çok hızlı kardeşi onu tanımadı büyük büyümüştü o sihirli göl (48) ortaya çıktı. Bir dizi Sanasar daha sonraki seyahat, o, içiyor, hasat ya da presleme soma: O gücü bir testi geçmek zorunda "Süt" (49) içme büyük miktarlarda içeren, o, ateşli bir altın "elma" alınır ve özel taşlar kullanılarak, bir ejderha ağzı , bir "taş" kaptı bir ejderha su kaynağı engelleme öldürdü. Brother Baghdasar anlatılan annesi tarafından "olarakdzurh"(" Namussuz "," çarpık ") terimi de kahraman tanımlamak için kullanılan Üçüncü Döngüsü, David, bir o yemiş sonra yabani mantarlar (aşağıya bakın), ve birçok epik's kahramanları onlar "deli göstermek diğer davranış .

İkinci Döngüsü olarak Sanasar oğlu Medz (Büyük) Mher da müthiş büyüdü:

yaş yedi yıl az
Mher yedi hikayeleri uzun boylu olmak büyüdü

ve güç ve diğer büyülü semboller sihirli atı edinme önce medeniyet, Mher kovalamış ve yaya oyun yakalanmış bir wildman idi , sık sık elle onun avını öldürüyor. O, onun Yıldırım Kılıç (56) ile bir öküz öldü tanrı Mithra boğa öldürmüş gibi. Medz Mher Sasun tek kahraman sonuçlandırmak için bir antlaşma (Iran. Mithra "Anlaşma") düşmanıyla ve yüzünden ölür kırık yemin .

Üçüncü Döngüsü olarak Mher oğlu David, aslında yabani mantar yiyor ve yolunu kaybetmiş olur:

Ne David yapıyordu?
O, o toplanan yaprakları yiyordu
Roots o alanlarda ve çıkardılar
Mantarlar o yamaca dan aldı.
...
Sasun giderken, onun açlık karşılamak için,
David ot yemiş ve o bulduğu bir şey.
Bu nedenle o biraz çılgın olmuştu.
Aklı şaşkınlık içinde idi.

[7] diye Sasun ulaştığı zaman, "O bilmiyordu nerede olduğunu, o şaşkınlık içinde yürümeye devam etti" .. şaşkın oldu. Bundan sonra, David hayvanlarla iletişim kurabiliyor olduğunu. O, hayvancılık ve yaban hayvanları arasındaki farkı tanımıyor ve süresi geçerse o "yolları anlamıyor bulunmaya devam ediyor uygar halk. onun ataları gibi, David de sihirli iksir içti. o Mher Sütü Çeşmesi içti atını, Kourkig, bir ısrarıyla:

O Kourkig sesi söylediğini duydum:
- Bu babanın Gatnaghbiur [Süt Çeşmesi].
Sökmek, su içmek
Ve benim kaburga bir onun biraz.
David, atından alnına Kourkig öptü
kaburgaları üzerine biraz su koyun
Ve kendisine ücretsiz izin çimlere otlatmaya.
Sonra bahar su içti
Lay down, uyudum ve bir dinlenme vardı
at güneşe karşı durmuş iken ve ona gölgeli.
...
David uyandı. Kendisinin güç kazanmıştı bulundu.
Babasının giysiler pek ona uygun olacaktır.

mantar kültivatörler bildiği gibi, doğrudan güneş ışığı, mantar güç yok meyve, engeller ve çürük hızlandırır. off güneş tutulması Pokr (Küçük) Mher (David oğlu), hattın son bir meraklı epik Dördüncü Cycle endişe. Onun amcalar, onu korumak için "Onu tutmak yedi kapı Mher arkasında almıştı Onun gelin-olmak, Kohar benzer bir endişe var guard " altında.:

Ertesi sabah
Kohar Khanom dışarı onu pencereden baktı
Ve Mher uykuda bir çadır gördüm
bacaklarını dışarı ele gerinirken.
Kohar ona acıdım ve kendi kendine düşündü:
- Mher güneş çarpması alırsınız.
Bir kızıl takım elbise giydi, onun silah girded,
Onu kestane aygır Atlı Mher çadırına için dışarı Rode
Ve dedi ki:
- Mher, güneş seni dikkat çekicidir.
- Ne yapabilirim? Mher, çadır çok küçük olduğunu söyledi.
- Çadır küçük değildir Kohar, o büyük olduğunu,
Ama sen bir are Aznahour.
Mher dedi ki: - Bana uyku edelim ... .

savaşta Mher gücünü denemeden sonra, Kohar şunları söyledi:

- Mher, sen layık Kohar kocası olmak
Ama yine dikkatli olmalısınız, demek
izin vermeyin Paz grev sen.
O gitti, bir hizmetçi ile başka bir çadır gönderdi;
- Pitch o Mher ayakları örtmek için, o söylemişti.

Bu epik bir eskatolojik notu sona erer. Mher biliyordu yeryüzünde yaptığı zaman ne yer, kelimenin tam anlamıyla onun ağırlığını destekleyemez sona ermek üzereydi. O ve atı toprak içine batmaya başlar. Ailesiyle 'mezar ziyaretleri ve her biri sırayla söyler:

Eğer dünyayı yeterince dolaştı var.
Eğer dünyayı dolaştı yeterince var ...
Akravou Kar [Raven's Rock] senin cenneti, bir
Git Akravou Kar. .

Mher Raven's Rock için Van Gölü yakınlarındaki kaçtı Yıldırım Kılıç ile rock split, o ve onun atı mağaraya girdi. Rock bir araya geldi ve arkasında kapalı Onları . Yılda iki kez Transfiguration büyüsünü gün (onVardavarh) Ve Ascension Day (Hambartzoum) Mağara kapısını açar ve Mher, Tekerlek Zodyak ve holding sadık Raven katılırken, zemin test etmek için ortaya çıkmaktadır. Köylüler iddia su kaya damlayan Mher's sihirli at idrar oldu Kourkig .
*

Soma-Törenleri gibi devam Ermeni nüfus tarafından yürürlüğe konması 1915-1923 soykırımı Anadolu'nun kadar. Yükseliş Günü, Anneler Çiçek ve Transfiguration Bayramı'nın bazen üzerinde tatil insanlar olacak Bir puding süt denilen içeren yemek kat'napur. bir akşam önceki günü festival kendisi, köy kızların akşam çeşitli bitki toplama harcamak olur:

... Gecenin Yükseliş öncesinde bilinmeyen ve mistik saatte sessizlik tüm doğa Zarf. Heaven yakın geliyor. Tüm yayları ve akış kalkar akarsu. Sonra çiçekler ve çalılar, tepeler ve taşlar, selam başlar ve bir başka bir adres ve her onun özel erdem beyan eder. Kral Serpent yaşıyor kendi kuyruğunu çiçek o gece dil öğrenir. Eğer herkes o saatte farkında, o altın herşeyi değiştirebilirsiniz suya daldırma ve adına arzusunu ifade ederek Tanrı. Bazı Raporda ayrıca, yaylar ve ırmaklar akan sadece doğru zamanda güvenli olabilir altın. Yükseliş Günü insanlar ne şans tür bulmaya çalışacağız yıllarda, kitaplar aracılığıyla onlara bekliyor , Servet söylemek veya nesnelerin önceki gün bir yatırılır bitkiler ve çiçekler ile birlikte su havzası. A peçe kapakları yıldızlar bakışları maruz kalmış bu işler mistik gece ve genç bir bakire sırasında onları çekiyor tek tek iken tarafından okunduğu ( edilmektedir gelecek divining ayetler.

kendi kuyruğunu "yaşayan Serpent" imajı varlığı nitelemektedir in Sinek mantarı mantar, ancak orada hiç bahsedilmemesi olduğunu bitkiler ve çiçekler su tüketilmektedir. Eski Ermeni soma törenler olan özellikleri bilinmeyen eski Hint ve İran törenleri (benzer), ama olabilir kutsal entheogens muhtemelen, onların availablity göre farklıydı.


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“MİTOLOJİ” sayfasına dön