Mitoloji de Zeytin Ağacı

Antik Çağ Dinleri ve İnanç Adetleri
Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10611
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Mitoloji de Zeytin Ağacı

Mesaj gönderen HayatAğacı » 11 Eyl 2010, 15:57

Grek ( yunan ) mitolojisinde m.ö. 17. yüzyılda kurulan bugünkü atina ile ilgili bir anlatım vardır. tanrıların babası zeus yeni kurulacak olan şehre isim koymak için tanrılar meclisini toplar.bu şehre en değerli hediyeyi getiren tanrının ismini bu şehre vereceğini söyler.deniz tanrısı poseidon denizden savaşta çok işe yarayacağına inandığı
bir at çıkarır.
bilim tanrısı athene aşıladığı bir yabani zeytin ağacını şehre getirir ve armağan eder. bu ağaç meyve verecek, insanlarda bunu yiyecek. bu meyveden çıkarılan yağ karanlık geceleri aydınlatacak, aynı zamanda yemeklik yağ olarak mutfakların baş tacı olacaktır. bu ağaç yarışı kazanarak akropolise dikilir, şehre ise bilim tanrısı athene'nin adı verilir.eski yunanda zeytin ağacı kutsal olup salonları süslerdi. zeytin ağacını kesen veyea zarar veren mahkeme önüne çıkarılır ve ölüme mahkum edilirdi.
aşağıda mitolojik ağaç ın günümüze kadar gelen yeniden filizlenmiş hali;
Acropolis Atina üzerinde Erechtheion kuzeyinde sundurma , Yunanistan, Kutsal Zeytin Ağacı . Pausanias a Persler M.Ö 480 yılın da işgal altına aldıkların da bu kutsal ağaç da Akropolis le beraber yanmıştır.. şimdi günümüz de yanan ve yok olan ağacın yeniden dört metre uzunluğunda filizlenmiştir .

Resim

Resim

Resim

Resim

şimdi zeytin ağacının kutsallığı konusunda tarihi kaynaklara bakalım...

Efsaneye göre eski Yunan tarihin de, Poseidon , deniz ve Athena barış ve bilgelik tanrıçası tanrısı , ismi verilecek üzerinde tartışmalı yeni inşa için şehir kurmaya karar verilir, Attika diyarında . Bu anlaşmazlığı bitirmek için, karar olrak bir hediye verileceği ilan edilir.

Poseidon denizden bir at getirir ve bunun savaşlarda kullanılacağını belirtir. Athena ise bir zeytin ağacı getirir ve bununla yapılacak niğmetler saymakla bitmez. sonunda zeytin ağacı Attika halkı için daha değerli olduğu karar verilir ve yeni şehir Atina olur ki Athena onuruna verilir .

Bugün bile, bir zeytin ağacı her yerde efsane gibi duruyor. Bu tüm zeytin ağaçları için söylenir Atina'da ki tüm zeytin ağaçları ilk zeytin ağacı olan bu mitolojik sunulan Athena nın sunduğu zeytin ağacıdır.

Resim

Homer göre, zeytin ağaçı Yunanistan'da 10.000 yıldır vardır. kutsal ve Solon Kanuna göre sayılan sökülüp kimse ya da mahkemede yargılanacak olan bir zeytin ağacı yok eden suçlu bulunur, ölüme mahkum edilirdi.

Antik Yunanlılar için, zeytin ağacı barışın simgesi , bilgelik ve zaferdir. Bir zeytin çelenk , yapıldı ve taç Olimpiyat şampiyonları kullandı.Sonra arkeolojik kanıt ile ilgili ayrıntılı incelemeler de ve Antik Yunanistan'da zeytin ağacının anlamı da aynı şekilde doğrulanır ki bunun en sevilen ağaçlar nedeniyle kullanılan ve kutsallık olduğu bilinir , ekonomik değeri ve ürünlerinin pek çoğu için kullanır günlük yaşamda olduğu gibi .

Bu yetiştirme Yunanistan'da Filistin'den getirilmiştir. Yunanistan'da Neolitik Çağ'dan itibaren varlığını teyit etmektedir.

Resim

Mitolojiye göre zeytin ağacı Yunanistan'da Tanrıça Athena getirdi ve yunanlılara onun ekimi öğretti. zeytin ağacının Atinalılar için önemli bir yeri olmuştur her zaman için...bu yüzden sikkeler de kask ların da Zeytin çelenk lerinde Tanrıça Athena için canlandırılmıştır .Yunanlılar ilk olarak zeytin ağacında yetiştiriciliğe önem vermişlerdir. 7 ve 3 yy eski filozoflar, hekimler ve tarihçiler onun botanik sınıflandırılması üstlendi ve sevk zeytinyağı ( Dioscorides , Diocles ) ve şifalı özellikleri olan tarih ( Anaksagoras , Empedokles 5 yüzyıl), süre Aristoteles Bir bilim yükselmiş zeytin yetiştiriciliği yapıldı.

Hatta kanunlarla korunan mevzuatları bile vardır. İlk Zeytin Koruma Kanunu Solon ( 639-559 BC) tarafından tanıtıldı ; onun tüzük ve zeytinlik ağaçları olanlar için bile senede iki den fazlasına izin verilmesi kesilme yönünde .

zeytin ağacını Ortodoks da din özel bir konumda tuttu. Bu bir sembolü olmuştur sevgi ve barış, çok ciddi ayinlerin önemli bir parçasıdır , kandil lerde yakıldı, kiliselerde kandil olarak yakıldı, vaftizlerde kullanıldı, ayinlerde içerisini aydınlatmada kullanıldı.

Herodot Atina , anlatılan M.Ö. 5. yüzyılda , Yunan zeytin yetiştirme merkezidir . Bu bolluk içinde bunun bir büyük ihracat olarak ürettiler. Aslında, bu kadar önemli zeytin kültürü Yunanlılar ve olduğunu onların ekonomi , zeytinlik kutsal yer olarak kabul edildi. sadece bakireler ve iffetli erkek onları yetiştirmek için izin verildi. bu kadar kutsal sayıldı.
Resim

bilim adamları, bize zeytin ağacı ilk kez yaylı tam yeri büyük Akdeniz Havzası olduğunu bildirmekteler . ilk ekimi Zeytin ağacının dünya çapında Yunanistan ve daha spesifik olarak gerçekleştiği Girit adasındadır.

aynı şekilde zeytin ağacı, hz. Nuh a.s başlamıştır ve İncil de kutsal zeytin ağacından bahsedilmektedir.. antik yunanda ve hıristiyanlıkda kutsal saylan bu ağaç, tüm akropollerde karşımıza çıkmaktadır.... yağ lambalarından , kandillerinden, sunakda kullanılan kutsal atşlerini yakmakta kullanılan, her türlü ayinlerinde ve vaftizlerinde kullanılan, mezar süslemelerinde de kullanılan, taç larında kullanılan, elbise süslemelerinde broş gibi kullanılan zeytin ağaci ve yaprağının sembolu hep kutsal sayılarak tüm yaşamlarında yansıtmışlardır...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
S I R A D I Ş I
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 217
Kayıt: 21 Haz 2010, 13:46

Re: Mitoloji de Zeytin Ağacı

Mesaj gönderen S I R A D I Ş I » 11 Eyl 2010, 21:10

Süper... süper... süper... on numara.

İslamiyete göre ise zeytinin başka anlamı vardır. Kuran-ı Kerim'de bulunan TİN suresinde yüce

Allah; " Vettini vezzeytuni ve hazel beledil emin" şeklinde devam eden ayette TİN ve ZEYTİNe

yemin etmektedir. TİN incir anlamına gelmektedir ve yaşamı sembolize etmektedir. Zeytin

ise ölümü sembolize etmektedir. Yani yüce Allah Kur'an-ı Kerimde yaşama ve ölüme (İNCİR ve

ZEYTİNE) yemin etmektedir.


Faydalı Bir Ayrıntı : Yukarıda da açıkladığım hususlar dikkete alınarak

şöyle diyebiliriz. Rüyada bir kişinin zeytin yediğini görürsek o kişinin ya da ailesinden birinin

ölümüne işaret etmektedir. Bir kişinin incir yediğini görürsek o kişinin ömrünün uzun olacağına

işaret ediyor diyebiliriz.

rhea
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 2
Kayıt: 06 May 2010, 23:11

Re: Mitoloji de Zeytin Ağacı

Mesaj gönderen rhea » 11 Eyl 2010, 23:47

zeytin ağacının faydaları saymakla bitmez ama bu kadar sevindirriken bi o kadarda acı olabiliyor demekki kim yorumlamış merak ettim rüyada zeytin görürsek ölüm demek olduğunu

Cevapla

“MİTOLOJİ” sayfasına dön