1.Murat Osmanlı Sikkeleri

Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

1.Murat Osmanlı Sikkeleri

Mesaj gönderen HayatAğacı » 14 Tem 2010, 17:07

1359’da babası Orhan Gazi’nin ölümü ile saltanatı başlar. Ankara, sulh yolu ile Osmanlı’ya katılır. Murad Trakya’da fetihlere devam etmeyi hedef seçtiğinden saltanat merkezini Edirne yapar.


Ordunun kuvvetlendirilmesi için pencik kanunu çıkarılır. Hristiyan çocuklarından devşirme usulü ile kapıkulu ocağı teşkil olunur.


Osmanlı’da ilk antlaşma Raguza Cumhuriyeti (1) ile yapılır. Bu antlaşmada Sultan Murad ilk kez tuğrayı kullanır. Zamanla tuğracılar (2) padişahın adını, babasının adını ve her zaman galip,her zaman zafer sahibi anlamında “el muzaffer daima“ ibaresini koyarlar.


Sultan Murad’ın Bayezid,Yakup,Savcı ve İbrahim adında 4 şehzadesi olur. İbrahim küçük yaşta ölür. Büyük oğlu Bayezid Germiyanoğlu Süleyman Şah’ın kızıyla evlendirilir. Kütahya, Emet,Simav ve Tavşanlı çeyiz olarak Osmanlı’ya katılır.


Bayezid Germiyan’a (Kütahya), ortanca oğlu Yakup Karasi’ye, küçük oğlu Savcı da Bursa’ ya yönetici olur. Savcı küçük yaşına ramen iktidar hırsı ile padişah olmayı düşünür ve babasıyla karşılaşır. Murad ayaklanmayı bastırır. Savcı tam affedilecekken dili yüzünden önce kör edilir sonra boğulur.


Sırpsındığında(3) bir gece baskın ile Birleşik Avrupa Ordularının yenilmesi ile Selanik, Manastır, Sofya birer birer Türk ili haline gelirler. Karamanoğlu Alaaddin Bey’in rahat durmaması üzerine Alaşehir de alınır.


Avrupa’daki durdurulamaz ilerleyiş planlı iskan hareketleriyle süratle gelişir ve çok kısa bir süre içinde hazırlanan Avrupa ordusu Sırp kıralı Lazar komutasında Kosova’da Osmanlı Ordusu ile karşılaşır. Kuşatma ve baskınlar dışında ilk kez düzenli bir harbe girecek ordusu için Murad endişelidir.


Bayezid’in kahramanlıkları elinde gürzü ve beraberindeki akıncı gurubu ile zayıf düşen her yere yetişmesi ardından savaş kazanılır. Yıl 1389'dur.


Harbin sonunda Sırp kıralı Lazar’ın damadı Miloş İslam’ı kabul ettiğini söyleyerek Murad Hüdavendigar’ın huzuruna getirilir. Ayağını öpmek bahanesiyle eğilir. Murad’ın ayaklarından çekerek oturduğu yerden düşürür. Sol kolunda sakladığı hançerle Murad’ı karnından yaralar. Murad oğlu Bayezid’e biat edilmesini ister ve ölür. Harp meydanında şehit olan tek padişah olacaktır.


Çocuklarından Yakup, çadıra davet edilerek fitne çıkarmaması için boğularak öldürülür. Yakup’un ölürkenki bedduası ilerki yıllarda kardeşini tutacaktır.


Murad’ın şehid olduğu yerde yapılan türbeye iç organları gömülür.Vücudu mumyalanır ve Bursa’ya götürülür.
Kosova’da ölenlerin kanları üzerine , gece doğan ay hilal şeklinde vurduğunda ortaya çıkan görüntü, bu güne kadar gelen şanlı bayrağımızın renginin ve şeklinin belirlenmesine sebep olacaktır.(1)Raguza Cumhuriyeti, Adriyatik kıyılarındaki bugünkü Dubrovnik şehri ve çevresinde Venedik’e bağlı şehir devletidir.


(2)Tuğracılar, zamanla “nişancı” adını alırlar.


(3)Sırpsındığı, Bugün Edirne merkez ilçe sınırları içinde bucaktır.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“Osmanlı Sikkeleri” sayfasına dön