Çelebi Mehmet Sikkeleri

Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

Çelebi Mehmet Sikkeleri

Mesaj gönderen HayatAğacı » 14 Tem 2010, 17:15

Emir Süleyman ve İsa'dan (İsa Çelebi de 1 sene hükümdarlık yapmış ancak,parası ele geçmediğinden çalışmamızda işlenmemiştir.) sonra Bayezid'in 3.oğlu Mehmed, Ankara savaşından sonra Amasya'ya kaçar ve çevresindeki toprakları kontrolü altına alır.Timur Anadolu'yu terk ettikten sonra ağabeyi İsa ile mücadeleye başlar. Hicri 806'da Bursa'yı ele geçirince para bastırır.

Bu paraların bir yüzünde kelime-i tevhid ile "darı be Bursa 806", diğer yüzünde de "Timur Han Gürkan/Mehmed bin Bayezid Han/hulledu mülkehu "yazar. Rahmetli hocam M.Bülent Coşkun bu paralar bahis konusu olduğunda "korku paraları"derdi. Akabinde Ankara'ya hakim olan Çelebi Mehmed 806'da Engüriye akçesini bastırır. Bir tarafında kelime-i tevhid ile" darı be Engüriye 806",diğer tarafında "Gıyaseddünya/veddein Mehmed bin Bayezid" yazılıdır.

808'de İsa halledilir. Mehmed kendine güvenmeye başlamıştır.İlk defa Sultan sıfatı ile 808 Amasya akçesini bastırır. ("Es Sultan-ül Azam Mehmed bin Bayezid darı be Amasya 808"). Bu akçe Mehmed'in başına çok iş açacaktır. En büyük kardeş Emir Süleyman, Çelebi Mehmed'in bu akçesi üzerine Trakya'dan Anadolu'ya geçer ve Bursa'ya girer.

Çelebi Mehmed'e yine yol gözükmüştür. Amasya'ya çekilir ve orada bastırdığı akçe ile ağabeyine adeta mesaj yollar. 810 tarihli Amasya akçesinde Sultan kelimesi yoktur.

("Gıyaseddünya ved-din Mehmed bin Bayezid Han" "Hulledu Mülkehu darı be Amasya 810") Ağabey Emir Süleyman tekrar Trakya'ya geçince Mehmed yanında bulunan kardeşi Musa'yı karışıklık çıkarması ve mümkünse abisini halletmek üzere Trakya'ya gönderir. Musa, Emir Süleyman'ı halledebilirse hutbeyi Çelebi Mehmed adına okutacak ve para bastıracaktır.

Musa, Emir Süleyman'ı halleder ve Çelebi Mehmed 813 hicride hemen kestirttiği mangırına "813/Es Sultan ül Melik-ül Azam Mehmed bin Bayezid " yazdırır. Bu tabir Osmanlı bakır sikkelerinde de bir ilktir. Arkadan Musa'nın para bastırdığı haberi gelir. Mehmed bu kez de Musa ile mücadele eder. Musa da bir müddet sonra ölecektir.

Artık kardeş belasından kurtulduğunu zanneden Çelebi Mehmed ,babasının zamanındaki sınırları elde etmeye çalışacak ve I.Mehmed adı ile anılacaktır. Fetret devri ya da Fasıla-i Saltanat bu şekilde bitecektir. Takip eden yıllarda ortaya çıkan Mustafa Çelebi-Düzmece Mustafa adı ile tanınır- zaman zaman köşe kapmaca oynarcasına ortaya çıkacak hutbe okutup para bastıracak tarihten silinmesine de yeğeni II.Murad vesile olacaktır.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“Osmanlı Sikkeleri” sayfasına dön