I.Mehmet Osmanlı Sikkeleri

Cevapla
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10609
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19

I.Mehmet Osmanlı Sikkeleri

Mesaj gönderen HayatAğacı » 15 Tem 2010, 16:34

1.MEHMET
Yıldırım’ın Timur’a yenilmesi ve Anadolu birliğinin bozulması ile Fetret Devri başlar. Şehzadelerden Ertuğrul Sivas’da Timur kuvvetleri tarafından öldürülür, Mustafa Çelebi savaşta kaybolur, geriye Süleyman, İsa, Musa, Mehmed ve Kasım kalır.

Süleyman Edirne’ye gittikten sonra küçük kardeşi Kasım’ı Istanbul’a rehin olarak gönderir. Kasım orada vebadan ölecektir. Musa,Balıkesir’e gider ve İsa ile harbe tutuşur. İsa yenilir. Musa ardından Edirne’ye geçer, Emir Süleyman’ın iktidarını yıkar, Süleyman kaçarken öldürülür. Musa’dan gelecek hayırlı haberi bekleyen Mehmed’e Musa’nın kendi adına hutbe okuttuğu haberi gelir. Mehmed ne yapacağını düşünürken, Musa Bizansa sığınan Emir Süleymanın oğlu ve kızını takip ederek Istanbul'u kuşatır. Çelebi Mehmed’in ordusu ile üzerine geldiğini duyunca kuşatmayı kaldırır.

İki kardeş savaşırlar,yine Türk kanı dökülecek,aileler sönecektir. Musa yenilir. Çelebi Mehmed artık tek hakim olmuş Fetret devri sona ermiştir.

Mehmed , iktidarını kuvvetlendirmek için mi,bilinmez, çok büyük imar hareketlerine girişir. İlk kez,Kabe’ye surre alayı gönderir(1) .Venedikliler ile yapılan ticaret andlaşması gereği Osmanlı ilk kez yabancı bir toprakta devamlı elçi bulunduracaktır. Anadolu Birliği tekrar sağlanmaya çalışılır. Samsun, Hereke, Gebze, Darıca, Pendik, Kartal alınır.

Devrin en önemli olayı Şeyh Bedreddin isyanı Anadolu’da dalga dalga yayılmaya başlar. Anadolu yokluk ve eşkiyalık altında uzun yıllar inlemiş, Fetret devrinde iyice bunalan halk yığınlar halinde isyana katılır. Kütahya'nın Simav ilçesinden gerçek bir bilim adamı olan Bedreddin, çalışkanlığı,güzel hitabeti, sıcak davranışları ile çok kısa sürede fikirlerini yayar : "İnsanlar eşittir,kardeştir.hepsi Allah kuludur. Yönetim Peygamber efendimiz zamanında olduğu gibi şuraca yapılmalı, bu şurayı da halk seçmelidir." Osmanoğulları, Karamanoğulları, Tatar taifesi(2) bu topraklara sadece acı getirmiştir. Onlara gerek yoktur."

Aslında bugün için ne kadar mantıklı olsa da o dönem için bu fikirler, başıbozukluğa yol açacak çok tehlikeli fikirler olarak görülür, Dirliği bozacak şekilde gelişen hareket çok kanlı biçimde bastırılır.

Ankara savaşında kaybolan Mustafa Çelebi tekrar ortaya çıkar, Mekmet ordusu ile Teselya’da Mustafa Çelebi’yi yener, Mustafa yeniden ortadan kaybolacak II.Murad dönemine kadar ortaya çıkmayacaktır.

Edirne’de bir av sırasında çok yorulan Mehmed kalbinden rahatsızlanır. Öleceğini anlayınca oğlu Murad’ın yerine geçmesini ister ve kısa bir süre sonra ölür.

Murad gelene kadar askerin durumu anlamaması için mumyalanır ve tahta yeniden oturtulur. Osmanlı’da direkt olarak hükümdarın yüzüne bakılamadığından kimse durumu anlamaz. Ölümü gizlenir.

24 kez savaştığı,tam 40 kez yaralandığı rivayet edilir. Savaşçı, yiğit bir insan olduğu kuşkusuzdur. Ankara savaşında babasını terkederek kaçtığı için vicdan azabı çektiği onun için ölümüne vuruştuğu anlatılır. Kimsenin yaptığı her iş tabii ki doğru değildir. Ancak sadece Anadolu Birliğini yeniden sağlaması bile her zaman hayırla anılmasına vesile olacaktır.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Cevapla

“Osmanlı Sikkeleri” sayfasına dön