Amasya-7 Osmanlı padişahı ve şehzâdeleri, aynı konakta

Cevapla
Kullanıcı avatarı
redkit
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 14
Kayıt: 02 Nis 2011, 17:55

Amasya-7 Osmanlı padişahı ve şehzâdeleri, aynı konakta

Mesaj gönderen redkit » 28 Ağu 2011, 13:00

Resim
28 Ağustos 2011 Pazar
Tarihte 600 yıl boyunca 3 kıt'ada hüküm süren devrin büyük gücü Osmanlı Devleti'ni zirveye taşıyan 7 padişah ile şehzadelerinin balmumu heykelleri valilik yaptıkları 'Şehzadeler Şehri' olarak tanınan Amasya'da müze olarak inşaa edilen nostaljik konakta teşhir ediliyor.
Amasya İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan müzenin birinci katında Amasya'da valilik yapıp tahta çıkamayan 5 şehzadenin, ikinci katında ise tahta çıkan ve 142 yıl hüküm süren 7 padişahın balmumundan heykelleri bulunuyor.
Amasya'nın Osmanlı'nın 4. padişahı Yıldırım Bayezıd zamanında Osmanlı Devleti topraklarına katıldığını belirten Araştırmacı Yazar Hüseyin Menç, "Yıldırım Bayezıd, Çelebi Mehmet, II. Murad, Fatih Sultan Mehmed, II. Bayezıd, Yavuz Sultan Selim ve Sultan II. Murad Amasya'da yetişmiştir. Osmanlı'yı zirveye taşıyan ve yükseliş dönemini yaşatan padişahlar bugün Amasya'da bir konakta yaşıyor" dedi.
Osmanlı Devleti'nde tahta çıkacak erkek çocuklarının eğitimine büyük önem verildiğini ve şehzadelerin stratejik öneme sahip kentlere vali olarak tayin edildiğini belirten Şehzadeler Müzesi görevlisi arkeolog Zuhal Korkut ise, "Amasya'da 3 yıl valilik yapan Yıldırım Bayezıd 14 yıl, 13 yıl valilik yapan Çelebi Mehmed 8 yıl, 6 yıl valilik yapan II. Murad 30 yıl, bir yıl valilik yapan Fatih Sultan Mehmed 30 yıl, 27 yıl valilik yapan II. Bayezıd 31 y ıl, 1466'da Amasya'da doğan Yavuz Sultan Selim 8 yıl ve bir yıl valilik yapan III. Murad 21 yıl Osmanlı padişahlığı yapmışlardır" diye konuştu.
İki katlı müzenin ilk katında Sultan II. Murad'ın çocukları Şehzade Ahmet Çelebi ve Şehzade Alaaddin, II. Bayezıd'ın oğlu Şehzade Ahmet ve Kanuni Sultan Süleyman'ın çocukları Şehzade Mustafa ile Şehzade Bayezıd'ın balmumu heykellerinin de yer aldığını anımsatan Korkut, engelliler içinde engelli asansörü bulunduğu müzeye geçen yıl 50 bin, bu yılın ilk 6 ayında ise 25 bin'e yakın ziyaretçinin geldiğini söyledi.Cevapla

“Osmanlı Tarihi” sayfasına dön