oyma sayı ve resim yanyana

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

oyma sayı ve resim yanyana

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 01:23

saygılar ve selamlar arkdşlar...
hocam bu resim yanyana ama ben ayrı ayrı çektim...
şimdi burada dikkatimi çeken resimler oyularak çizilmiş galiba 7 sayısı ve yanında ayakta duran tavuk veya devekuşu resmi yorumunuz nedir..
4-5 tane daha var buna benzer oyarak yapılan resim.
ve bu kayanın tam karşısın kayalıklı tepe var oraya gittiğmde daha birçok oyma resim var ama çok şaırtmalı çok fazla var...
yere sıfır büyükçe kaya var ve üzerinde oyma kaplumbağa resmi var
hele bitanesi var yine o da yanyana çöreklenmiş yılan ve başı havada karşısındada tavuk resmi ayakta tavuk ve birbirlerine bakıyor...
ama şu çok dikkatimi çekti resme çok dikattli ve derin baktığımda anlıyorum ilginç dimi sizce boşuna yapılmış olabilir mi...
ve yakınlarındada kayanın en üstü yuvarlavk olarak oyulmuş karşıdan karşıya delik yani bakılabiliniyor...
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: oyma sayı ve resim yanyana

Mesajgönderen Kahvecioglu » 19 Nis 2011, 03:11

[quote="hadibe"]yere sıfır büyükçe kaya var ve üzerinde oyma kaplumbağa resmi var
hele bitanesi var yine o da yanyana çöreklenmiş yılan ve başı havada karşısındada tavuk resmi ayakta tavuk ve birbirlerine bakıyor...

Sayın hadibe , güzel konu ve olaydan bahsediyorsun aslında , yayımladığın resimlerde tam 7 rakamı net olmasa bile burada bir işçilik söz konusu , bağlaç olarak bu bahsettiğiniz diğer işaretleri resimle paylaşırsanız eğer muhakkak sağlıklı bilgi ve yorumlar geleceğinden eminim .... özellikle resimleriniz net ve artı bölgeden ( kuş bakışı ) bir kare resim de olmalı
Parçaları bir araya getirmek soylu bir sanatsa gereksiz parçaları ayırmak daha soylu bir sanattır

,.-~*'¨¯¨'*·~-.¸-(_ cas _)-,.-~*'¨¯¨'*·~-.¸
Kullanıcı avatarı
Kahvecioglu
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 03:44

bir de çok dikkatimi çeken üstad..
kaya kütlei ama kaya aslan gibi uzanmış sanki bana doğal görünmedi hiç ve bu iaşaretin hemen arkasında bir de siz yorumlayın...
başı yukarıda ve alt kısımları kırılımı gibi reye bütün deil dimi..
Resim
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 04:14

resimleri yüklyüyorum elimde olan....
bu resmi 7 ile tavuk veya deve kuşu olan resimin tam karşısında olan tepeye çıkarken farkettim
ilk çözemedim ama bu baş parmak işareti dikkatli bakarsak baş parmağının izi çıkmış açıkça
ve takip ettiğimde şu işaretler çıkıyor birbirine çok yakın sıralı yerlerde aynı istikamette hepsi
Resim
Resim
Resim
bu resimde derin bakılırsa yılan kafası yada yön işareti ve yanında ayakta duran bir tavuk gibi geldi bana yorum
Resim
bu da delikli kaya bu işaretli kayalar hepsi birbirine çok yakın
Resim
bu kamplumbağa resmi deilmi büyük ihtimalle öyle bu resmin olduğu yer,geri dönmden ileriye doğru tepeden aşağı doğru indiğimde
yüzeye parelel düz ve sıfır genişçe bir kayanın üstünde yani burdan şöyle bi film çıkardım kendimce sanki bir mezarlıklık gibi geldi bana sıralı tepelikte ve birden fazla işaret ardı ardına belki hepsi mezarda olmayabilir...
Resim
ve bu resim çok garip şekiller derinlemesine baktığımda sanki bir insan resmi var kayayla bütün ve omuzları var yatıyor şeklide bana mı öyle geliyor yoksa kafasının olduğu yer oyulmuş insan başı gibi ve boyunza uzanıyor olduğu yerde musait toprak...bu kavim kim ise çok yanıltıcı işaretleri var gibi
Resim
peki bu doğalmı bundanda var 2-3 tane kaya
Resim
Resim
bu kayada özel kesikler var sanki su kanalı gibi altı musait toprak
Resim
evet iki kayanın arası
Resim
bu yöre toroslar sizce hangi medeniyet arkdşlar bizans veya ermeni veya lidyalılar yoksa dahamı eski

yorumlarınız için şimdiden teşekkrüler..
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 04:25

üstad en son olarak kare oyma var derinlik 15 cm genişlikte 15 cm civarı ama kare oymanın olduğu yüzeye dik kayada ve sağ tarafı uzun ve hafif kavis var sağ alt köşesi kesik ve tabanında düz kaya var orada büyükçe kare oyma var derinlik 70-80 cm ama bi gariplik var sanki burayı zeytin veya üzüm çiğnemek için kullanlımış gibi eskiden şıhrana derlerdi bilrmisinz bilmem..yani tahminimce üzüm bölgede zeytin yok bana göre şarap yapıyorladı üzüm bağ yetişir bolca...
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 04:26

bu kare oyma ilk 7 ile tavuk resminin hemen arkasında yakın yani...
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 04:35

Resim
bu resim tepeden aşağıyı çektim yani kare oyma ile 7 sayısının olduğu rei çekyim orası kayalık başka yok
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 19 Nis 2011, 06:02

resimlerinizde olağan bir durum söz konusu değil...birtek bu resim hariç..
bu resmin 30 mt etrafını araştırıp,ne gibi işaretler olduğunu ve bu resmin uzaktan yakından,etrafını fotolayıp tekrar değerlendirmemiz lazım...
birde,kaya yapısından dolayı burayı mersine benzettim...saygılar...

Resim
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen HayatAğacı » 19 Nis 2011, 08:32

S.A
ilk dört resminizde doğallık mevcut... işçilik yok.... aslana benzetilen kayada aslan değil....geri kalan resimlerinizde insanoğlu tarafından kayalara müdahele olmuş....özellikle DEŞİFRE53 kardeşimin sözünü ettiği kayada bariz işçilik var.... daha net ve detaylı resmlerinizle konunuzu destekleyin... belki gözümüze birşeyler takılabilir...saygılarımla.
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 11:38

mersin-anamur içlerine doğru
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 11:46

ben şöyle bi yorum yapatım...
burada yaşayan mendeniyet çok eski gibi geliyor yani resmilere bakarsanız çok net işaretler yok tek belirgin işaret kare oyma tepe kayalıklarının eteğinde karşıda, yani anladığım kadar resimlere özenilmemiş ama bi şeyler anlatılmış belki de işçiliğe zaman kalmadı yorumlarınız...
bURASI yüksek dağ ve tepe arasında kalıyor... yani dere izleri var önceden derede su olduğu belli..
ve birde delikli kaya ilginç
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 12:04

Resim
bu resimdeki içeri girşti oyma var bu doğalmı peki hocam...
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 12:11

Resim
kayanın üstü sonradan konma gibi..ve küçük dikdörtgen oyma var bu bölgede keskin işaret işçlik yok ama çok özenilmemiş işaret resimler var
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 12:20

Resim
burda da oyma var deilmi üstad ama çok keskin deil..
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 12:50

Resim
ve bu resmi unuttum...
bu resmde koltuk görüntüsü var ve oturdum içine koltuk olarak yapılmış tepenin üstü oturduğunda aşağıya doğru bakıyorsun...
aşağısında söylentilere göre eskiden dere su varmış.friglerde krallar böyle vahap yerlere oturup etrafı izlermiş araştırmmda
ve bu ilk resim hariç diğer işaretler aynı yerde yakınlar birbirne...
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 19 Nis 2011, 13:05

yukarda yapılmış olan yorumlar ve önerileri değerlendirirseniz daha iyi olur...
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen xerkex » 19 Nis 2011, 13:12

kayalarda hiç bir işcilik yok
Kullanıcı avatarı
xerkex
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 19 Nis 2011, 13:28

s.a. kardeş ustalarımızın elbette bildiği vardır bir ama bana sorarsan üzülerek söyleyebilirimki buralarda doğallık mevcut ...bu tip yerler insanı yanıltır.... benzer bölgelerde çok araştırma yaptım ama bi sonuc cıkmadı...bana da doğal değil gibi görünen yerler doğal cıktı ....vakit kaybetme derim ..daha güzel yerlere işallah ...

Resim

Resim
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 13:42

peki elbette bildiğiniz şeyler vardır başka keşfe inş.
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 13:52

peki üstad kare oyma define işaretimi o da var resmi şuan yok karenin sağ tarafı uzun ve sağ alt köşesi birleştiği yerden ayrılmıştır veya kesilmiştir...
buna yorum varmı nerey bakmak lazım neresinde olur varsa...burda var ama nerde yanıltmaca var bana göre yorum...zor bi define gibi geliyor bana
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 19 Nis 2011, 13:57

hadibe yazdı:ben şöyle bi yorum yapatım...
burada yaşayan mendeniyet çok eski gibi geliyor yani resmilere bakarsanız çok net işaretler yok tek belirgin işaret kare oyma tepe kayalıklarının eteğinde karşıda, yani anladığım kadar resimlere özenilmemiş ama bi şeyler anlatılmış belki de işçiliğe zaman kalmadı yorumlarınız...
bURASI yüksek dağ ve tepe arasında kalıyor... yani dere izleri var önceden derede su olduğu belli..
ve birde delikli kaya ilginç

S.A
kalite her zaman her yerde kalitedir....yapılan kabartmalar ve oymalar ne kadar zaman geçerse geçsin, aşınmaya uğrasada kalitesinden ödün vermez.... resimlerinizde kesim artıkları olan mıcırda mevcut aslında, ve DEŞİFRE53 kardeşimin dediği resimdede işçilik mevcut, diğer ustalarımda aynı şekilde tecrübe ehli insanlar onların dediklerinide önemseyin.... genel olarak tüm resimlerinizde bir yapı kalıntısı olsun veya mezar sembollerinden olsun, bariz bir görüntü göremedim... araziniz zeminaltı kaya mezarları ve taş kesimi için uygun bir arazi... belkide arazinizde önemsemediğiniz bir emare mezar yeridir.... eğer dikkatinizi çeken bir emare yakalarsanız fotolayın....saygılarımla.
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 19 Nis 2011, 14:00

hadibe yazdı:peki üstad kare oyma define işaretimi o da var resmi şuan yok karenin sağ tarafı uzun ve sağ alt köşesi birleştiği yerden ayrılmıştır veya kesilmiştir...
buna yorum varmı nerey bakmak lazım neresinde olur varsa...burda var ama nerde yanıltmaca var bana göre yorum...zor bi define gibi geliyor bana

kare oyma ve kare oymanın 10 mt etrafını iyice resimle...kaya mezarı odasıdır inş...
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen hadibe » 19 Nis 2011, 16:22

bi şeyler var ama kafa karıştırıcı şeler yapmışlar dikkatimi çeken o...
eğer işçilik ve kalite ise hocam kare oyma var açık...sağ alt köşesi kesik ben bu kesiğin yönüne bakarak karşı tepeye çıktım onun için kare oymayı çekmedim inş...giderim ama yakın zamnda deil..
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 19 Nis 2011, 19:16

hadibe yazdı:peki üstad kare oyma define işaretimi o da var resmi şuan yok karenin sağ tarafı uzun ve sağ alt köşesi birleştiği yerden ayrılmıştır veya kesilmiştir...

s.a. kare oyma mezar sembollerindendir define işareti değildir ...bu bahsettiğiniz kare oymanın 30 metre kadar etrafını güzelce fotolayabilirseniz güzel yorumlar alırsınız saygılar...
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen hadibe » 20 Nis 2011, 02:04

şimdi arkdşlar şu resme bakın sanki 3boyutlu bakar gibi gözlerinizi burnunuz hizasında resme genel olarak kayayı bütün olarak burnunuzun ucuna getirin...ben inanıyorum bunlar her kimse kaya farklı resmetmişler yani admalar ın hayalgücü yüksekmiş...tabi şarap içiliyor devamlı :) durum felsefik ve hayali duruma dönüşüyor bulunduğu bölge çok verimli dağlık havası ve iklimi iyi akarsu var üzüm bağları varmış önceden hala var civar köylerde bakın şu resme ve yorumlasın herkes...eğer bu işte isek bakış açımız her zaman farklı olmalı diye düşünüyorum ukalalık olmasın çok kavimler hep farklı takılmış tarihte...hala var ve olmaya devam edecektir kıyamete kadar...bakın resme derinlemesine ve geniş alan burun ucuyla bu resimde bir kurt köpeği var baya büyükçe o kamlumbağa benzettiğimiz aslında o deil köpeğin başı.kamlumbağanın başı aslında köpeğin sağ kulağı sol kulağı arkası ve kapalı derin baktığımzda kambulmabağanın soldaki ayağı sağ gözü soldaki arkakısımdaki oyma sağ gözü ve ortadki oyma burnu resim bu işte çok hileli ve gerçketen resmetme özlelliğği çok farkı kayaları kullanmışlar oyarak gözleri ve kulağı çok önemli değil onlar için resmin geneli ve anlaşılması yapana göre ve sabah gündoğduğunda açık şekilde beliriyor dikkatimi çekmmeişti deil ama olmaz dedim kesin olacak evet yorum...kurt bu köpeğe göre sağ kulağı bize göre solda yani kamlumbağanın başı gibi göstermişler yani yanıltma var kamlumbağa kullanılmş kaya bilinsin diye köpeğin bize göre sağ kulağı kapalı dikkat kamlumbağının arka kısmındaki oyma kulağı ilginç...
Resim
arkasından bi resim daha var onu da yorumladım ve daha da var hepsini yüklücem değişik bi resmetme sanatı ve o yıllarda onlara göre netliği düşünün biliyorlar zamnal bozulup bizim çözemeyeceğimizi ben inanıyorum arkadşlar...
Kullanıcı avatarı
hadibe
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Sonraki

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir