Ermeni evinde tıkanıp kaldık

Osmalı Döneminde Göçe Zorlanan Ermeni ve Rumlara Ait Evler Hakkında Bilgilerin Paylaşıldığı Bölüm
erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Ermeni evinde tıkanıp kaldık

Mesaj gönderen erk » 28 Eyl 2014, 11:00

ustalar biz şimdi damı yıkık,duvarları sağlam, taşla örülü bi ermeni evinde çalışıyoruz. evin şöminesi boş çıktı,pencere atları da aynı şekilde boş,iki oda var,girişte ki kapıdan ilk odaya,sonrada oradan ikinci odaya giriliyor. ev iki katlı imiş ama üst kat yıkılmış,yani yerde iki kat dam hafriyatı var. arka oda boş çıktı,girişteki odanın altında,hafriyatın hemen altında tandır bulduk,tandır hiç yanmamis,üstüne sal taşı kapak yapılmış. tandır boş çıktı,üzerinde herhangi bir işaret falan da yok. altında eşkenar üçgen dökme bi taş var,yine tandır malzemesi ile dökülmüş,bi yüzü çekiç ile darbe yapılmış gibi. tandır yanmamış olmasına rağmen içinde ve etrafında bi dolu kül çıktı. evin altı bütün ve kocaman bi kaya,kayanin altına girecek bi kenar daha bulamadık. girişin hemen sağındaki pencerenin dibinde bi erkek mezar taşı bulduk,yine zemin kaya ve asagi inemiyoruz, mezar taşında iki ok biri kapı eşiği dışını,öteki arka odayı gösteriyor. cihazda dışarıyı gösteriyor,ev hemen yol kenarında,yol üstünde mal olma ihtimali varmıdır? bu kadar işaretin iç içe olduğu yer boş olabilirmi?

akredite06
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: Ermeni evinde tıkanıp kaldık

Mesaj gönderen akredite06 » 28 Eyl 2014, 12:28

resim yüklemen daha iyi olur...yazdıklarına ustalar afaki yorumlar yapar...
Yaptığımız tüm yorumlar yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak yapmaktayız .Kaçak kazılardan uzak duralım!

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 28 Eyl 2014, 21:53

hocam buraya resim eklemeyi bilmiyorum,ama dediğim gibi işaret namına ev neredeyse adım başı dolu,topragin altından çıktı hepsi. evin boş olmadığını düşünüyorum. yardım rica etsem? isteyen kişiye foto yollarım.

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 29 Eyl 2014, 02:36

[img]//i.imgur.com/7gQLduz.jpg[/img]

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 29 Eyl 2014, 02:42

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 29 Eyl 2014, 02:48

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 29 Eyl 2014, 09:02

bizans dönemine ait mezar steli olmalı....çıktığı yerde mezar olur...
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 29 Eyl 2014, 12:38

mezarin kaya icinde olması muhtemelmidir? daha net yorum alabilirmiyim?

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 29 Eyl 2014, 13:05

HayatAğacı yazdı:bizans dönemine ait mezar steli olmalı....çıktığı yerde mezar olur...
hayat ağacı hocam dün sizin farklı konularda yorumlarinixi okudum,bilgi ve deneyimlerinize oldukça ihtiyaç duyuyorum. ne dersiniz? mezarda hediye yada mal olabilirmi?

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 29 Eyl 2014, 20:40

hocam desifre - hayatağacı hocalarim dikkat ederseniz taşın iki tarafında at nalı gibi bi işaret var,birinde çivi de var? acil üstatlardan yorum bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen D E Ş İ F R E 53 » 29 Eyl 2014, 23:25

Çıktığı yere devam et ve mahsen aramalısın...
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 30 Eyl 2014, 07:21

teşekkür ederim hocam,yorumlarınız benim için gerçekten degerlidir..

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 30 Eyl 2014, 19:22

hocam şimdide üzerinde 5 adet yuvarlak oyma bulunan bi taş bulduk, oymaların derinlikleri farklı ancak genişlik asagi-yukarı aynı. bir parmak girebilecek kadar geniş? her işaret var ancak asıl malı bulamadık.

Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen D E Ş İ F R E 53 » 30 Eyl 2014, 22:21

erk yazdı:hocam şimdide üzerinde 5 adet yuvarlak oyma bulunan bi taş bulduk, oymaların derinlikleri farklı ancak genişlik asagi-yukarı aynı. bir parmak girebilecek kadar geniş? her işaret var ancak asıl malı bulamadık.
Yazılı yorumunu resimlerle destekle ki yardımımız dokunsun...
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 30 Eyl 2014, 23:24

üstad ilk fırsatta farklı resimler yükleyerek sizden destek almak istiyorum. dediğim gibi evin zeminine gömülü tandır bi işaret kabul edilebilirmi? tandır hiç yakîlmamış. erzak saklamak için kullanılmış olabilirmi? tandırdan yaklaşık 1 metre ötede paylaşmış olduğum mezar steli çıktı,girişte sağdaki ilk pencerenin önünde,yer altında. kapı eşiği dışında ise yuvarlak oyma bulunan bi taş. evin altı tamamen bütün bi kaya,ve kapak bulamadık. bizim tünel gibi bişey mi aramamız lazım? burası boş değil gibi geliyor ama çok kabadüzen gidiyoruz. bilgi ve deneyimlerinize ihtiyacım var.

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 30 Eyl 2014, 23:31

http://imgur.com/0LXaVXP.jpg

şu da aynı yerde şömineden ilerlerken çıkan tandır.

Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen D E Ş İ F R E 53 » 01 Eki 2014, 13:34

Geniş tut ve 1,5 mt kadar in...

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 01 Eki 2014, 14:09

teşekkür ederim hocam,internet sıkıntısı nedeniyle resim yukleme yapamıyorum. hicbirsey olmasa dahi daha sonra cektigim fotoları burada yayınlayacağım inşallah..

erk
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen erk » 01 Eki 2014, 19:08

http://imgur.com/1xVNSMB.jpg

hocam şu çıkan mezar taşının batı tarafında yer altından çıkan oyuk taş. taşın oyuk kısmı yukarı bakiyordu.

“RUM, ERMENi, EVLERi” sayfasına dön