Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Osmalı Döneminde Göçe Zorlanan Ermeni ve Rumlara Ait Evler Hakkında Bilgilerin Paylaşıldığı Bölüm
Cevapla
kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 27 Eyl 2015, 16:34

Merhabalar arkadaşlar bu atacağım ev kendi evimizdir yıllardır bizde ilk haliyle duran yerlerinden birisi kapı ve mihrap kapı kolonlarında 4 tane baklava dilimi mevcut 2 kolon ikişer baklava dilimi üstündede mihrap var kapı eşiği alt tarafı şuan tuvalet ve kiler olarak kullandığımız çok küçük dar kapılı bir oda birde bahçemizde belki 200 yıllık dut ağacı vardı kestik dibini 30 cm felan eşeledik birşey çıkmadı acaba daha derindemi ? Ve mihrap gibi olan yerde nereye bakmalıyım.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

ResimKullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 941
Kayıt: 18 Ağu 2012, 05:00

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 28 Eyl 2015, 00:19

Selamun Aleykum
arkadaşım kolay gelsin. Kişilerin kendileri ne ait olan altın para ve kıymetli eşyalarını sakladıkları mekanların en başında evler gelir.
Bunun sebepleri kontrolü mümkün ve göz önünde olmasından kaynaklanır. aynı zamanda bu tip yerlerin kullanılması dikkat çekmeyi de engeller.
herhangi bir ev ortamında arama yapılacağı zaman işte bu noktaların göz önünde tutularak çalışmaya başlanması gerekmektedir . Burada endimize sormamız gerekir.
( ben olsam bu ortamda nereye gömerdim?) bu soruya tam cevap verebilmek çoğu zaman mümkün olmayacaktır. İnsanların düşünce ve bakışları birbiriyle her zaman örtüşmeyecektir. Birinin önemli gördüğü bir noktayı bir başkası hafife alabilir. Gömüyü saklayan insanın bu noktadaki davranışını ve tercihini belirleyen esas unsurlar, onun kültürü, kafa yapısı ile ilgilidir. Bu yüzden her ev ortamında gömünün aynı yere konulduğu yorumu yanlıştır. Bur da önem arz eden ana noktayı şöylece ifade edelim. Gömü sahibi malını ister evin içine koysun ister bahçesine malının gözü önünde olmasını ve kontrolden uzak kalmamasını sağlayacaktır. O nun içinde yatak odasının penceresinden rahatlıkla göreceği oturma odasının camından gözlenebilecek açı ortak noktaların hedef alınması gerekir.

Evlerde saklama yeri olarak tercih edilen ana noktalar şu şekilde sıralayabiliriz.

1. yemek ve ekmek pişirme noktaları olan ocaklar .buralarda gömüler ateşin tam altına gelen noktaya yapılabildiği gibi,bacanın içinde bir bölüme veya dış temel dipleri kullanılabilmektedir.

2. merdiven atları.. buralarda tespit yapılırken eve giriş merdivenleri olabileceği gibi;iç mekandaki üst kat merdivenlerini de dikkatle gözlemlemek gerekir.merdivenlerin önemli olan noktası en alttaki veya alttan üçüncü basamağın iç dolgusu olabilir.özellikle taş veya moloz dolgulu merdivenler bu açıdan önemlidir.

3. kapı eşikleri. evlere girişte çoğu insanın dikkatini çekmeyecek olan noktalardan birisi sürekli üzerine basılarak geçilen kapı eşikleridir.bu noktalar çoğu define avcılarının nasip elde ettikleri noktalardır.bunun için sokağa açılan kapının iç eşiğinin altını sağlıklı bir biçimde tespitten geçirmek gerekecektir.

4. avlu içinde uzun ömürlü ağaçlar.. bunlar genellikle armut ceviz alıç ve dut ağaçlarından oluşur.zaman zaman çam ahlat gibi ağaçların altı veya belli mesafede yakınları tercih etmekle beraber.değişik ağaçlar avlu içinde pek sık görülmemektedir.ismini verdiğimiz meyve ağaçları Anadolu nun sıkça rastlanan türleridir.bu tür ağaçlar gömü anlamında şüphe uyandırıyorsa bunların ev tarafından görülen yönleri içinde 3-5-7 gibi adımlarla çevresi cihazla taranmalıdır.ve tespitler buna göre yapılmalıdır.şayet aynı avlunun içinde iki veya 3 gibi fazla sayıda ağaç mevcutsa bu durumda ağaçlar arasında geometrik bir bağlantı kurulmalıdır.

5. ermeni evlerinde saklama metotları içinde eski evlerin büyük odalarındaki tavanda kullanılan (baba ) diye adlandırılan hatıl ağaçları içinde saklama yöntemleri vardır. Paralar ve kıymetli eşyalarını bu ağaçların içine 2 parmak girecek şekilde delik açılarak deliğin içine parmakla bastırılarak sıkıştırılır. Ve delikler parayla doldurulur.

6.ermeni ve Rumlara ait eski evlerin kalın duvarlı olanları içinde pencerelerin iç/alt kısmının oyularak paraların buralara doldurulması metodu bayağı yaygın rastlanmaktadır.

7.ahır ve kilerler. Hayvan barınağı olarak kullanılan ahır, Mekanları içinde özellikle saman doldurulan herkesin her an göremeyeceği mekanlar olan samanlık altları çok önemlidir. Kilerlerde ise harman zamanı bitirilip ev sahibinin bütün kışlığı olarak çuvallar dolusu buğday veya un malzemesinin tam altına gelen noktalar dışarıdan bir insanın hemen müdahale edebileceği noktalar değildir. Bu tür yerler insanların gözünden uzak olan hedeflerdir.

8.evlerde bulunan kuzuneler kaç adet olduğu bunların tamamının bacaları olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bacası olmayan sahte kuzu ne yemek pişirme yerleri mevcuttur.

9.evlerin üst bacalarında araştırma yapmak orda değişik bir taş veya baca kapaklarının içini mutlaka kontrol etmek gerekir.

Bunların dışında akla hayale gelmeyecek pek çok noktalardan gömü çıkma olası çoktur. Bunlardan kuyular, Hayvan su içme yalak altları, Dibek taşı altları, gömme banyolar ve buna benzer sayamadığımız birçok yerlerde dikkatli ve araştırma yapılmalıdır.

1-Eğer ahır kapısı girişinde yani duvara gömülü (loğ) varsa ( eskiden toprak evlerin üstünü su akmasın diye yuvarladıkları 30 -40 kğ civarında yuvarlak kaya ) ermeni evlerinin çogunda olur loğ denilen yerdeyse malı içerdeki sağ taraftaki pencerenin altında duvarın içide olur eger loğ renkli değilde beyaz ise üstünde istavrozu varsa loğun içinde olur
2- Evin taştan merdiveni varsa 1. basamakla 3 basamağın altına taşları sökülüp bakılır
3- Evin ocaklığı varsa ( odunla yemek pişirdikleri yer ) tam altı kazılır ona keza ocaklığın tam üstü yani baca deliğine dikkatlice bakın eğer değişik bir taş varsa çekmece olma ihtimali yüsektir ve o taşın üstündede genellikle yarım ay istavraoz ve murç deliği olur
4-Evin tataklığı ( yani önceden yatakların konduğu taştan örme yer ) boşluk sesi aranmalıdır
5- Eğer evin ocaklığa yakın civarında veya ahırında taşta çakılı halkalı demir zikke varsa malı zikkenin tam karşısındaki duvardadır eğer zikke halkasızsa olduğu taş sökülür.

Ayrıca;
1.Avluda veya bodrumda bulunan havuzun altında küçük mahzen olabilir?
2.Kuyunun ağzından itibaren 1mt.aşağısında veya kuyunun hemen yanında kör pencere olabilir?.
3.Duvar bulunan taşlardan,çok geniş olanının içi boş olabilir?bu taşlar genelikle mutfak duvarında olur.
4.Bodrum tavanındaki 2 ağacın arasında kaya parçası varsa? içi boştur
5.Avluda tulumbanın atık su için yapılan kanalı,yer altındaki tünelin şeması olabilir?
6.Bodruma inen merdivenin sahanlığının altında ve yan duvarlarında gizli pencere olabilir?
7.Bodrumun avluya bakan küçük penceresinin içinde olabilir?
8.Avluda bulunan incir ağacının dibinde olabilir?
9.Bodrum kapısının eşiğinden 1 adım ilerisinde olabilir?
Oku ve araştır derim şansına bıraktılarsa ve nasipse olur. :toka selametle

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 28 Eyl 2015, 01:16

hocam bu yazı internettede var tam olarak cevabımı alamadım bu rum işaretleri nereyi gösteriyor bahçede cok eski dut ağacı vardı kestik kazmadık hiç kenarını

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 28 Eyl 2015, 01:18

ağacın dibinde olabilirmi kaç metre yada kaç cm lik alan ve derinlikte çalışmalıyım

Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 941
Kayıt: 18 Ağu 2012, 05:00

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 29 Eyl 2015, 01:26

Selamun Aleykum
kardeşim bu yazılar internette var diyorsun demi. Okudunmu yazılanları. peki araştırdınmı bu yazılanlara göre 1 incir ve dut ağacı kaç sene yaşar biliyomusun. Kesilsede patlar yeniden çıkar kurumaz normal şartlarda. ev zaten tamirat görmüş elden geçmiş. baklama dilimi ile kirişe kafayı takmıssın bi dedektör ile bakıver.
Amma bu tip evlerin duvar sıvalarının içerisinde kafes tel vardır dikkat et sonra çok yer kazarsın. dedektör düzgün olsun. birde dut agacı diyorsun peki adam fakir parası yok. Bu evde ne bulacağını düşünüyosun. Çek evin içeriden dışarıdan fotolarını ev zengin eviyse işaretleyeyim bak oralara fakir eviyse zaten bişey olmaz. dut ağacının yanında sagında solunda şu kadar cm de olur diyende yalan der. boşa kürek sallama. umudunu kırdığım için kusuruma bakma :toka

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 26 Eki 2015, 22:21

dıştan fotolarını atıyorum hocam evin birinci katı mutfak yeri tavan 2.5 metre kadar 2.ev de ona keza 2. 2.5 metre civarı

Şimdi ev 2 kattan oluşmakta bu surlar ve baklava işaretleri ikince kat giriş kapısındadır.Pencereleri 52 cm geliyor zaten söylemiştiniz.
Evin birinci katı eski rum kapısının olduğu yerin batı tarafındaki dış duvarından gece gevur malı alıp kaçmış ama 20 yıl önce tekrar evi ziyarete gelmiş boşa geleceğini düşünmüyorum köylü gelmiş çok kalabalık diye dedem soramamış ve giderken demiş bekleyin yine gelicem.Buda şüpelendiriyor beni neyse mal alınan duvara sırtımı dayanınca karşımda 10 metre karelik bir bahçe duruyor.Eski Kapının tam arkası yani kapıda dimdik dursak arkamız eski ocak yeri ocak duvarın doğusuna yapılmış ve sizin verdiğiniz ölçülere en yakın gelen eski ocağın olduğu duvar.
Evde kapının batısında altının bulunduğu duvarın yaklaşık 5 6 metre kuzey batısında dut ağacı mevcut
Bide ocağın olduğu odadan çıkan taşlar bunlar.

hocam şimdi yeni bilgiler öğrendim bu gevurun malı aldığı birinci kat taki duvara sırtımı dayayınca tam karşımda 10 metre gibi bir alanda çeşme çeşmenin 2 metre yanında tuvalet varmış düz hizada.Yığma taşlar mevcutmuş.
Malın olduğu duvarla dutun arası 10 metre dutla çeşmenin arası 12 metre dutla tuvaletin arası 12 metre tuvaletle malın olduğu duvar arası 12 metreResim BU FOTOĞRAFTAKİ OCAĞI BİZ YAPTIK AMA DUT GEVURDAN MALIN ALINDIĞI DUVAR VE ESKİ ÇEŞME TUVALETLE TAM ÇAPRAZ MAL DUVARIYLA KUZEY BATI YÖNÜNDE DUT METRELERİNİ VERDİM YUKARIDA


Resim BÜYÜK OLAN EV SURLU EV ALTINDAKİ KÜÇÜK OLAN EV GİRİŞ KAPISININ BATISINDAKİ DUVARDAN MAL ALINAN EV

Resim DUVARDAN MAL ALINAN 1.KAT MUTFAĞI 2.5 METRE ODADAN ÇIKAN TAŞLAR

Resim 2.KAT DIŞTAN

Resim SURLU KAPI 2.KAT EV SURUN SAĞ TARAFI 52 CM PENCERE

Resim Evin DIŞI ARKASI

BİRŞEY VARMIDIR HOCAM YORUMUNUZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 26 Eki 2015, 22:23

dıştan fotolarını atıyorum hocam evin birinci katı mutfak yeri tavan 2.5 metre kadar 2.ev de ona keza 2. 2.5 metre civarı

Şimdi ev 2 kattan oluşmakta bu surlar ve baklava işaretleri ikince kat giriş kapısındadır.Pencereleri 52 cm geliyor zaten söylemiştiniz.
Evin birinci katı eski rum kapısının olduğu yerin batı tarafındaki dış duvarından gece gevur malı alıp kaçmış ama 20 yıl önce tekrar evi ziyarete gelmiş boşa geleceğini düşünmüyorum köylü gelmiş çok kalabalık diye dedem soramamış ve giderken demiş bekleyin yine gelicem.Buda şüpelendiriyor beni neyse mal alınan duvara sırtımı dayanınca karşımda 10 metre karelik bir bahçe duruyor.Eski Kapının tam arkası yani kapıda dimdik dursak arkamız eski ocak yeri ocak duvarın doğusuna yapılmış ve sizin verdiğiniz ölçülere en yakın gelen eski ocağın olduğu duvar.
Evde kapının batısında altının bulunduğu duvarın yaklaşık 5 6 metre kuzey batısında dut ağacı mevcut
Bide ocağın olduğu odadan çıkan taşlar bunlar.

hocam şimdi yeni bilgiler öğrendim bu gevurun malı aldığı birinci kat taki duvara sırtımı dayayınca tam karşımda 10 metre gibi bir alanda çeşme çeşmenin 2 metre yanında tuvalet varmış düz hizada.Yığma taşlar mevcutmuş.
Malın olduğu duvarla dutun arası 10 metre dutla çeşmenin arası 12 metre dutla tuvaletin arası 12 metre tuvaletle malın olduğu duvar arası 12 metreResim BU FOTOĞRAFTAKİ OCAĞI BİZ YAPTIK AMA DUT GEVURDAN MALIN ALINDIĞI DUVAR VE ESKİ ÇEŞME TUVALETLE TAM ÇAPRAZ MAL DUVARIYLA KUZEY BATI YÖNÜNDE DUT METRELERİNİ VERDİM YUKARIDA


Resim BÜYÜK OLAN EV SURLU EV ALTINDAKİ KÜÇÜK OLAN EV GİRİŞ KAPISININ BATISINDAKİ DUVARDAN MAL ALINAN EV

Resim DUVARDAN MAL ALINAN 1.KAT MUTFAĞI 2.5 METRE ODADAN ÇIKAN TAŞLAR

Resim 2.KAT DIŞTAN

Resim SURLU KAPI 2.KAT EV SURUN SAĞ TARAFI 52 CM PENCERE

Resim Evin DIŞI ARKASI

BİRŞEY VARMIDIR HOCAM YORUMUNUZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 26 Eki 2015, 22:24

2 KEZ PAYLAŞMIŞIM PARDON

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 27 Eki 2015, 14:15

Hocam evin iç ve dış fotoları mevcut atıyorum

Resim
içinde atılcak birşey yok 1.kat evde eski mutfak yeri 3 metre tavan çok geniş 2 küçük oda kiler tarzı kapıları çok küçük.

SURLU BAKLAVALI EV 2 oda kapıdan girince en sağda ocaklı küçük dar oda ve solda büyük geniş 3 metrelik tavanlı oda pencereler 52 cm kapıdan girince soldaki ilk pencere ve 2.pencere dutu tam görüyor.

ESKİ EV 1.KAT

Resim

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 27 Eki 2015, 14:18

çok büyük bir alan var evde 3 avlu mevcut bi tanesi mal alınan duvarla birleşikmiş dedemler yıkmış ve bahçe olmuş 1.kat ocak duvarında dedem ocak çatıya kadar gidiyordu fakat bakmadım yada kazmadım dibini dedi

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 27 Eki 2015, 15:21

TOLUNAY-10 yazdı:Selamun Aleykum
kardeşim bu yazılar internette var diyorsun demi. Okudunmu yazılanları. peki araştırdınmı bu yazılanlara göre 1 incir ve dut ağacı kaç sene yaşar biliyomusun. Kesilsede patlar yeniden çıkar kurumaz normal şartlarda. ev zaten tamirat görmüş elden geçmiş. baklama dilimi ile kirişe kafayı takmıssın bi dedektör ile bakıver.
Amma bu tip evlerin duvar sıvalarının içerisinde kafes tel vardır dikkat et sonra çok yer kazarsın. dedektör düzgün olsun. birde dut agacı diyorsun peki adam fakir parası yok. Bu evde ne bulacağını düşünüyosun. Çek evin içeriden dışarıdan fotolarını ev zengin eviyse işaretleyeyim bak oralara fakir eviyse zaten bişey olmaz. dut ağacının yanında sagında solunda şu kadar cm de olur diyende yalan der. boşa kürek sallama. umudunu kırdığım için kusuruma bakma :toka
yardım erdermisin hocam yok ne kusuru

Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 941
Kayıt: 18 Ağu 2012, 05:00

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 28 Eki 2015, 01:31

Selamun Aleykum
Kardeşim kolay gelsin. Evin duvarları ince pencereleride aynı sanki yeni tip eve benziyor. Duvar kalınlıkları 40-50 cm olmalı. Eski evleri düşündüm. ben bebek iiken annaannemin evinin penceresi içinde oturup oyun oynardık. 40 cm duvar vardı vede rumlardan kalma evdi iki katlıydı. taban tadilat görmüş tavanları tam göremedim çünki kalaslar görünmüyo.Tek olay çatı içi ve tabanda mahsen ara. evin tabanında odaların birinde kapakla mahsen olur. Burayı araştır. varsa çalışmalarını bu yönde yap. evin kapısı degişmiş giriş kapısının söveside olabilir. bu kadar selametle :toka

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 28 Eki 2015, 12:14

hocam eski evin en sonundaki küçük kiler gibi odada kalas mevcut gevurdan kalma kolon gibi atıyorum şimdi

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 28 Eki 2015, 12:18

Kalas kolon gibi hocam bu yerin hemen üstünde 2.kat baklava dilimli surlu kapı girişi var

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 941
Kayıt: 18 Ağu 2012, 05:00

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 29 Eki 2015, 04:25

Selamun Aleykum
Canım benim sen benim dediğimianlamamıssın. Tavan karkas olurda enlemesine kiriş olur Ağaçtan. Buraların üstüne kertik yapıp sıralarlar paralarını sende bu mevcut değil ev cok deforme olmuş. Tavan gördüğüm kadarıyla beton gibi duruyo. eski evler ahşap olur tavanları birinci ikinci katları. sizinki maşallah.
evde agaç ikinci kata çıkan merdiven varsa birinci yada son basamağının altı olabilir dedektörle bakıver. :toka

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 21 Kas 2015, 17:04

hocam yeni fotolar atıyorum hemen

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 21 Kas 2015, 17:15

Hocam dutun yarım metre önü merdivenin yarım metre arkasından sinyal alıyorum fakat makine dandik herşeye ötüyor çin malı 3 metrede demir olcağını düşünmüyorum çünkü 3 metre hiç kazılmadı yarım metre beton var üstünde sadece dedemler bile kazmamışlar siz ne dersiniz kazalımmı birşey çıkarmı
Resim

kingomedya
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 21
Kayıt: 27 Eyl 2015, 16:26

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen kingomedya » 21 Kas 2015, 17:36

@TOLUNAY-10 yardımlarınızı bekliyorum ustam

Kullanıcı avatarı
TOLUNAY-10
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 941
Kayıt: 18 Ağu 2012, 05:00

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen TOLUNAY-10 » 22 Kas 2015, 02:25

Selamun Aleykum
Kardeşim kolay gelsin. dut olduğu ve makine ile sinyal aldığını beliırtiyosun. para olursa topraktan en fazla 50-100 cm derinlikte olur. daha aşağıda olacagını zannetmiyorum. Yarım metre beton varsa en fazla 1-1,5metre olacagını düşünüyorum. ama sinyal 3 metre ve makine çin malı dıyosun ya zahmetini zamanını gucunu harcayıp bakıcan yere yada unutacan. bak kursun su borusu vardır sonra demedı deme. su borusu çıkarsa bıle kaldır tekrar bak yere. selametle kolay gelsin.
:toka

erdalunducu
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Mesajlar: 2
Kayıt: 02 Kas 2016, 18:16

Rum Ermeni Evi Baklava Dilim Kapı Sur ve Mihrap

Mesaj gönderen erdalunducu » 02 Kas 2016, 18:19

kiler tam nerde kardes ermeni evinde

Cevapla

“RUM, ERMENi, EVLERi” sayfasına dön