Rum evi ve duvar oymaları

Osmalı Döneminde Göçe Zorlanan Ermeni ve Rumlara Ait Evler Hakkında Bilgilerin Paylaşıldığı Bölüm
geraslan
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Rum evi ve duvar oymaları

Mesaj gönderen geraslan » 16 Mar 2013, 13:10

Bütün site sakinlerine selamlar;
Sayın hocalarım, restorasyon çalışması için aldığımız Rum evi nin yakında temizliğine başlayacağız, başlamadan önce sizlere aşağıda resimlerde göreceğiniz oymalar hakkında danışmak istedim.

Kemerli odanın girişi.
Resim

Burası üstte ki fotoğrafta görülen girişten çekilmiş fotoğraf.
Resim

OLay bu kısım da başlıyor: Yukarıda ki kemerli odanın hemen sağ tarafında bulunan başka bir giriş ve üstte ki dikdörtgen şekiller.
Resim

Şekillerin detaylı çekimleri:
Resim

Dikdörtgen şekiller olan kapıdan girdiğimiz zaman oldukça küçük kayadan oyma bir odacığa giriyoruz. Oda çok küçük olduğu için ve geniş açı kameram olmadığı için fotoğraflayamıyorum. Fakat içeride olan başka şekilleri yolluyorum:

Resim

Herkese iyi haftasonları, yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkürler saygılar.

Kullanıcı avatarı
tatarzade
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: Rum evi ve duvar oymaları

Mesaj gönderen tatarzade » 16 Mar 2013, 19:54

ev eski bir ev ama;
cokca bir resim eklememissin. evi dısardan cekseydın eger evın nasıl bır yapıya nasıl bır oturuma sahıp oldugunu gorebılırdık. ermenıler eger koydularsa cesıtlı yerlere koymuslardır birikimlerini. gonderdıgın resımlerdende bu koydukları bır yeri gosterecegı bı işaretde yok gibi.

sen evde genede;
Merdiven
şömine
Tavan
gömme dolaplar
evde su kuyusu varsa
ahırdaki taka (hayvan yemligi)
dışarıdan bir kaç cepheden
oturma odasınının pencerelerını ve her tarafını cekmelısınkı.

bakılabılecek bır yerler olduguna kanaat getırecek arkadaslar olursakı eger onlar sana belırtır. sende bakabılırsın.
İntikam Gecikir,
Asla Yaşlamaz!!

Kullanıcı avatarı
tatarzade
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen tatarzade » 16 Mar 2013, 19:57

resimlerde zaten ahırın resımlerı buyuk ıhtımalle o oyuklarda tunekler ıcın yapılmıs olmalı. karsılarında da aynısından olmalı eget yoksa T seklındede olabılır.
Ermeniler güvercinleri sever ve beslerlermis. Güvercin gübreside en kaliteli gübredir ;)
İntikam Gecikir,
Asla Yaşlamaz!!

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesaj gönderen HayatAğacı » 16 Mar 2013, 19:58

S.A,
evden çok kilise mahsenlerini andırıyor.... tabanları, farklı taşları, sıvalı yüzeyleri es geçmeyerek restore edin.... restore de zaten dokunmayacağınız yer kalmayacak sanırım.... resimdeki olan odalar, bodrum katmı nedir? normal ev odalarına benzemiyor...baştan 2. resimdeki küçük odacık var... oaranın içi farklı yapılmış... mutlaka taban yoklanmalı....
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

geraslan
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen geraslan » 17 Mar 2013, 03:23

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu; Hocam evin altında bir mahzen daha bulduk , daha önce oynanmış fakat birşey bulunamamış. Mekanın ışıklandırmasını yaptığım anda fotoğrafları koyacağım. Yukarıda ki fotoğraflar giriş katı. Yarına dış fotoğrafları ve mahzen giriş fotoğraflarını detaylı olarak atacağım. Cevaplarınız için tekrardan teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
BoZKurT38
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen BoZKurT38 » 21 May 2014, 01:39

gece gece can sıkıntısından dolanırken buraya geldim :mrgreen: aceba bu adamın yarın'ı olmadımı merak ettim :lol: restore sanırım iyi sonuçlandı :)
Biz Türküz. Tarihimize ve en yakın mazimize dayanarak Türk'üz der ve bundan haklı bir iftihar duyarız..!

Ne Mutlu Türk'üm Diyene.!!!

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM !!!

menimen
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen menimen » 21 May 2014, 17:27

Sonuc mükemmel olan biryerden sonra buraya teşekkür etmeye gelen oluyormu merak ettim :D

Kullanıcı avatarı
Grafiwolf
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen Grafiwolf » 21 May 2014, 22:19

menimen yazdı:Sonuc mükemmel olan biryerden sonra buraya teşekkür etmeye gelen oluyormu merak ettim :D
ben hiç görmedim :komik

Kullanıcı avatarı
BoZKurT38
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen BoZKurT38 » 22 May 2014, 01:12

buna benzer konu çok adamlar tekrar buraya girmeye tenezül bile etmiyor :) kendisini elit olarak görüyorlar zaar :)
Biz Türküz. Tarihimize ve en yakın mazimize dayanarak Türk'üz der ve bundan haklı bir iftihar duyarız..!

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM !!!

menimen
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen menimen » 22 May 2014, 15:08

Allah Allah ne diyelim hocam günlerden bir gün menimen elveda ediyor diye bir konu açarsam bilin ki menimen yolunu bulmuştur artık ekmeği gökten yağıyo demektir saygılar vesselam :perpekt

Kullanıcı avatarı
BoZKurT38
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesaj gönderen BoZKurT38 » 22 May 2014, 18:14

ne diyek gardaş inşallah bu yola baş koyan herkes yolunu bulur. ama yoldan çıkmamak şartıyla.. :!:

“RUM, ERMENi, EVLERi” sayfasına dön